راهنمای خرید موکت

خرید موکت کار آسانی به نظر می رسد اما همینکه وارد بازار می شوید و به فروشگاههای مختلف برای خرید سر می زنید، با تنوعی فراوان در انواع موکتها و ویژگی های مختلف هر کدام روبرو شده و احساس سر درگمی به شما دست می دهد. کارخانجات مختلف، موکتهایی با ظاهر مشابه اما با الیافهای مختلف، ویژگی ها و قیمتهای مختلف تولید می کنند و شما قطعا می خواهید بدانید کدام یک از آنها برای شما مناسب تر است؟

راهنمای خرید موکت - شیدارک

قطعا تعیین کیفیت یک موکت کاری نیست که فقط با نگاه کردن به موکت بتوان به آن پی برد و در مورد آن قضاوت نمود. ویژگی ها و پارامتر های مختلفی وجود دارند که در کیفیت و کارایی یک موکت تاثیر گذار هستند. “شیدارک” در این مطلب تلاش می کند، شما را با نکاتی آشنا کند، که در خرید موکت و انتخاب آن شما را یاری داده و به عنوان راهنمای خرید موکت بتوان از آنها استفاده نمود.

در ادامه مهمترین عواملی که می توانند شما را در تشخیص کیفیت موکت راهنمایی کنند، توضیح داده شده اند(قطعا عوامل دیگری علاوه بر مطالب زیر نیز بر کیفیت و عملکرد موکت تاثیر دارند). نکته مهمی که نباید فراموش کنید این است که، هیچ عاملی به تنهایی نقش اساسی را به عهده ندارد بلکه ترکیب عوامل مختلف است که بهترین عملکرد و دوام و ماندگاری را فراهم می کند.

برای مطالعه بیشتر در مورد راهنمای انتخاب و خرید موکت می توانید مقالات “نکات مهم در انتخاب موکت” و “آشنایی با نکات فنی و استانداردهای موکت” را نیز مطالعه نمایید.

۱- وزن ظاهری موکت

وزن موکت که به آن وزن ظاهری موکت نیز می گویند، وزن موکت در هر متر مربع است. مسلما این پارامتر برای موکتهای مختلف، مقدار مختلفی خواهد بود. متاسفانه اهمیت وزن موکت به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در تعیین دوام موکت، به صورتی اغراق آمیز در بازار، توسط فروشندگان مورد استفاده قرار گرفته و به گونه ای جلوه داده می شود که، بهترین راه برای خرید یک موکت با دوام بالا، خرید موکتی با وزن بیشتر است و تنها عامل مهم در تعیین دوام موکت، وزن آن است.  (در حالیکه اینطور نیست)

گرچه وزن موکت عاملی بسیار مهم در تعیین کیفیت یک موکت است، اما همانطور که در مقدمه این متن نیز گفته شد، در هنگام خرید موکت باید عوامل مختلف را همراه با یکدیگر در نظر گرفت. بالاتر بودن وزن موکت می تواند نشانه ای برای دوام بالاتر موکت باشد اما این نتیجه گیری همیشگی و قطعی نیست زیرا عوامل مهم دیگری نیز وجود دارند.

۲- تراکم موکت

راهنمای خرید موکت - شیدارک

تراکم یا دانسیته یک موکت در حقیقت تراکم الیاف، در یک متر مربع از موکت بوده و نشان دهنده میزان فشردگی الیاف در یک موکت است. هر چه تراکم یک موکت بیشتر باشد، فشردگی الیاف در آن موکت نیز بیشتر است، یعنی نخها با فاصله کمتری از یکدیگر قرار گرفته اند. در موکتهای یکسان و مشابه، هر چه تراکم موکت بیشتر باشد، موکت با دوام تر و کاربردی تر خواهد بود. یعنی اگر چند موکت از نظر نوع الیاف، رنگ، نوع بافت و … مشابه بودند، موکتی که تراکم بیشتری دارد، موکت بهتری خواهد بود و برای خرید آن شک نکنید.

۳- پیچیدگی الیاف، نکته ای کلیدی در خرید موکت

پیچیدگی الیاف - شیدارک

مقدار پیچیدگی الیاف موکت یکی از پارامترهای بسیار تاثیرگذار در تعیین کیفیت یک موکت است. این پارامتر و فاکتور تاثیر گذار در انتخاب و خرید موکت ،غالبا در ایران نادیده گرفته شده و مورد توجه قرار نمی گیرد. پیچیدگی الیاف به تعداد دفعات پیچش هر کدام از نخهای تشکیل دهنده موکت، بدور خود، اشاره دارد. این پیچشها در طول یک اینچ اندازه گیری شده و به علامت اختصاری TPI به معنای تعداد پیچیش در یک اینچ نشان داده می شود.

اگر در پشت موکت یا برگ مشخصات فنی موکت، تعداد پیچ های الیاف موکت قید نشده بود. اصلا نگران نباشید. محاسبه میزان پیچیدگی الیاف موکت بسیار آسان است و شما براحتی می توانید آن را حساب کنید.کافی است به یکی از رشته های نخ موکت از نزدیک نگاه کنید و تعداد چرخشهای آن را بشمارید. اگر طول الیاف کمتر از یک سانتیمتر است، با یک تناسب تعداد پیچها را در یک سانتیمتر بدست بیاورید. حالا براحتی می توانید مقایسه کنید. تعداد پیچهای بیشتر برابر است با کیفیت و عملکرد بهتر.

۴- الیاف موکت، راهنمایی برای خرید موکت

انواع الیاف موکت

دیگر پارامتر تاثیر گذاری در هنگام خرید موکت ،الیاف موکت است. نوع الیافی که موکت با آن تولید شده است، عاملی بسیار مهم در تعیین میزان کیفیت و کارایی یک موکت است. الیافهای مختلف، خصوصیات و ویژگی های مختلفی داشته و در شرایط مختلف، عملکردهای مختلفی دارند. انواع الیاف موکت را می توان به دو دسته الیافهای طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی نمود که عبارتند از :

موکت با الیاف طبیعی :

موکت با الیاف مصنوعی:

برای آشنایی با انواع الیاف موکت و مقایسه ویژگی های آنها، می توانید مقاله “آشنایی با انواع الیاف موکت” را مطالعه نموده و یا با استفاده از لینکهای بالا، ویژگی های هرکدام از موکتهای یاد شده را مطالعه نمایید.

۵- بافت و روش تولید موکت

روش تولید و بافت موکت نیز یکی دیگر از پارامترهایی است که در تعیین میزان کارایی موکت تاثیر بالایی داشته و در هنگام خرید موکت باید مورد توجه قرار بگیرد.روشهای مختلفی برای تولید موکت وجود دارد، که سابقا در مقاله آشنایی انواع موکتها مورد بررسی قرار گرفته اند. این پارامتر وقتی  اهمیت پیدا می کند که موکت برای کفپوش یک فضای پر رفت و آمد، مانند محیط اداری یا سالن اجتماعات و … در نظر گرفته شده باشد. برای موکتی که قرار است در فضای مسکونی مورد استفاده قرار بگیرد، احتمالا سایر موارد ذکر شده در این مطلب، اهمیت بیشتری داشته و لازم نیست در این مورد زیاد سخت بگیرید. سعی کنید با توجه به سایر موارد موکتی را انتخاب کنید که از نظر زیبایی با سلیقه شما،مطابقت داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد موکتهای مورد استفاده در فضاهای اداری و دفتر کار و … می توانید مقالات “موکت هتلی” و “موکت اداری” را مطالعه نمایید.

برای آشنایی با انواع روشهای تولید موکت می توانید مقاله “آشنایی با انواع موکتها” را مطالعه نمایید.

۶- ضمانت و گارانتی تولید کننده

سعی کنید موکتی را انتخاب کنید که تولید کننده معتبری داشته و همچنین برای موکت گارانتی و ضمانت نامه های معتبر و کافی ارائه می نماید. گرچه احتمالا هنگام خرید موکت در ایران، در مورد این پارامتر با مشکل مواجه خواهید شد، ولی کارخانجات و یا وارد کنندگان معتبر، حتما برای محصول خود، گارانتی ارائه می کنند. پس حتما از مراکز خرید معتبر خرید کنید.

راهنمای خرید موکت - شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

موکت اتاق خواب

موکت اتاق خواب یکی از مهمترین پارامترها و الزامات در انتخاب مبلمان هر اتاق خواب، ایجاد فضایی است که احساس راحتی و آرامش را فراهم نماید. در این بین انتخاب [...]

مطالعه مقاله بیشتر
موکت اداری
موکت اداری

موکت اداری مبلمان و دکوراسیون یک دفتر کار یا فضای اداری، از مهمترین و تاثیر گذارترین موارد در فضای دفتر است. از طرفی دکوراسیون مبلمان یک دفتر نقشی انکار ناپذیر [...]

موکت اتاق نشیمن ** ۵ نکته مهم**

۵ نکته برای انتخاب موکت اتاق نشیمن اتاق نشیمن یا فضایی که در خانه به عنوان فضای نشیمن مورد استفاده قرار می گیرد، کانونی ترین فضای یک خانه مخصوصا در [...]

موکت اتاق کودک **هر آنچه والدین باید بدانند**

موکت مناسب اتاق کودک موکت از بهترین گزینه ها برای کفپوش اتاق کودک است. وقتی کودک شما شروع به حرکت می کند و چهاردست و پا رفتن را یاد می [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟