ویژگی های کفپوش وینیلی

کفپوش های وینیلی یا PVC ، کفپوشی هایی مصنوعی هستندکه از محصولات پلیمری تولید شده و دامنه استفاده و کاربرد بسیار بالا و فراوانی دارند. مجموعه ای از ویژگی های کفپوش وینیلی از نظر ظاهری و مشخصات فنی سبب شده است که این کفپوش با استقبال بالایی در بین معماران و طراحان مواجه شده و همین امر سبب شده که تولید این نوع از کفپوشها در ایران و دنیا در حال افزایش باشد.

“شیدارک” در این مقاله به ۱۲ مورد از مهمترین ویژگی های کفپوشهای وینیلی یا کفپوش PVC اشاره نموده است.

برای مطالعه بیشتر در مورد کفپوشهای وینیلی می توانید مقالات “آشنایی با کفپوش وینیلی” ، “لایه بندی کفپوش وینیلی”  و  “کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی” را مطالعه نمایید.

کفپوش وینیلی

۱- تنوع طرح و رنگ :

یکی از مهمترین ویژگی ها و قابلیتهای کفپوش های وینیلی تنوع بسیار زیاد طرح و رنگ در آنهاست. با توجه به اینکه الگوها و رنگ ها روی سطح برخی از کفوشهای وینیل چاپ می شوند، محدودیتی در طرح و رنگ برای این کفپوشها قابل تصور نیست. از طرفی علاوه بر اینکه کفپوش وینیل در طرحها و رنگهای مختلفی موجود است، دز زمان نصب می توان آنرا به شکلهای مختلف برش داد و طرحهای متنوعی در کف ایجاد کرد. کفپوشهای وینیل می توانند ظاهری کلاسیک مانند چوب یا سنگ را شبیه سازی کنند یا طرح ها و اشکال بسیار مدرن و جدید را ایجاد کنند.

برای آشنایی بیشتر با انواع کفپوشهای وینیلی می توانید مقاله ” انواع کفپوش وینیلی” را مطالعه نمایید.

کفپوش

۲- انعطاف پذیری :

کفپوشهای وینیلی با توجه به توانایی بالایی که در، برگشت پذیری و مقاومت در برابر فشرده شدن دارند و با توجه به اینکه شیت ها و تایلهای ساخته شده با این کفپوش کاملا منعطف هستند، در رده کفپوشهایی که آنها را ” انعطاف پذیر” می نامند، قرار می گیرند.

ویژگی های کفپوش وینیلی

۳- مقاومت به رطوبت :

مقاومت نسبت به رطوبت از مهمترین ویژگی های کفپوش وینیلی در مقایسه با سایر کفپوشهاست. این نکته که کفپوش وینیل کاملا ضد آب است سبب می شود که به راحتی بتوان از این کفپوش، در فضاهای کاملا مرطوب مانند حمام و یا آشپزخانه استفاده نمود. در مورد مقاومت کفپوش وینیل نسبت به رطوبت باید توجه نمود که کفپوش وینیلی  علاوه بر اینکه در برابر رطوبت مقاوم بوده و آسیب نمی بیند، می توان از این کفپوش به عنوان یک کفپوش آب بند نیز استفاده نمود.

شیدارک

۴- راحتی نصب :

کفپوشهای وینیلی روشهای مختلفی برای نصب دارند و بعضی از این روشها بقدری آسان هستند که همه این امکان را می دهند نصاب کفپوش های خانه یا فروشگاه خود باشند. کفپوشهای وینیل تایل یا پارکتهای وینیل را فقط کافی است روی یک سطح هموار بچسبانید. در برخی موارد این کفپوشها بصورت پشت چسبدار تولید می شوند که در این صورت نصب آنها بسیار آسان و سریع خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با انواع کفپوشهای وینیلی می توانید مقاله ” انواع کفپوش وینیلی” را مطالعه نمایید.

کفپوش وینیلی

۵- تمیزکاری بسیار راحت:

تمیز کردن کفپوشهای وینیلی بسیار ساده و آسان است و در اغلب موارد صرفا توسط یک جارو همه کارها تمام می شود. اگر در جایی نیز لکه ای ایجاد شده باشد با استفاده از یک دستمال و آب یا آب صابون تمام کارها به راحتی انجام می شود. البته پس از تمیز کردن با آب، باید این کفپوش را توسط یک دستمال پارچه ای یا طی پارچه ای خشک کنید.

ویژگی های کفپوش وینیلی

۶- دوام :

کفپوش های وینلی دوام بالایی دارند و براحتی می توان از آنها در مناطقی که ترافیک رفت و آمد بالایی دارند مانند بیمارستانها، سالنهای ورزشی، کتابخانه ها و … استفاده نمود. تنوع بالایی که این کفپوشها در میزان ضخامت دارند نیز به شما این امکان را می دهد تا دوام و پایداری این کفپوشها را در فضاهی مورد نظرتان بالاتر ببرید.

۷- تعمیر و نگهداری :

یکی از مزایای بسیار خوب کفپوش های وینیلی امکان ترمیم سطوح آسیب دیده در این نوع از کفپوشهاست. کفپوشهای وینیلی چه از نوع رولی باشند و چه از نوع تایل، قابلیت ترمیم بالایی دارند و به راحتی می توان بخشهای آسیب دیده این کفپوشها را تعویض و یا ترمیم نمود.

مطالعه مقاله بیشتر
کفپوش وینیل هموژن

۸- تنوع ویژگی ها و کاربردها :

کفپوش های وینیلی با ویژگی های بسیار گسترده و متنوعی تولید شده و در دسترس هستند. گستردگی ویژگی های کفپوش وینیلی سبب می شود که کفپوش وینیلی قابلیت استفاده بسیار متنوعی داشته باشد. کفپوش های وینیلی را می توان در فضاهایی بسیار حساس مانند آزمایشگاهها و اتاقهای عمل استفاده نمود. این کفپوشها از شناخته شده ترین کفپوشهای ورزشی در جهان هستند و در عین حال از کفپوشهای وینیلی می توان در خانه ها و فروشگاهها کوچک نیز استفاده نمود. کمتر کفپوشی ار امروزه می توان یافت که از نظر تنوع کاربردها توان رقابت با کفپوشهای وینیلی را داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر با انواع کفپوشهای ورزشی می توانید مقاله ” انواع کفپوش های ورزشی” را مطالعه نمایید.

شیدارک

۹- مقاوم در برابر الکتریسته ساکن:

یکی دیگر از ویژگی های کفپوش وینیلی امکان تولید این کفپوش بصورت مقاوم به الکتریسیته ساکن است. تولید کفپوشهای وینیل مقاوم به الکتریسیته ساکن، امکان استفاده از این کفپوش در فضاهای حساس با ضریب ایمنی بالا را مانند اتاقهای سرور و یا فضاهایی که دستگاههای الکتریکی بسیار حساس در آنها نصب می شود، مانند اتاق عمل، آزمایشگاههای فوق حساس و … میسر می کند.

کفپوش pvc

۱۰-  سازگار با حیوانات خانگی :

با توجه به دوام بالا، تمیز کاری آسان و نیز مقاومت این کفپوشها نسبت به خط و خش، استفاده از این کفپوشها در فضاهایی که در آنها حیوانات خانگی نگهداری شده و یا رفت و آمد می کنند، مشکلی را ایجاد نخواهند نمود.

شیدارک

۱۱- هزینه و قیمت:

با توجه به تنوع بالای کفپوش های وینیلی از نظر طرح و رنگ و ساختار، این کفپوشها محدوده بسیار زیادی از لحاظ قیمتی را پوشش می دهند. کفپوشهای وینیلی می توانند در برخی موارد ارزانترین نوع کفپوش میان همه کفپوشها باشند (تقریبا هم قیمت با موزاییک سیمانی) و از طرفی انواعی از این کفپوش می توانند همرده گرانترین انواع کفپوشها قیمت داشته باشد. آنچه در این میان تعیین کننده است ضخامت، ابعاد و مشخصات فنی انواع این کفپوشهاست.

۱۲- محیط زیست :

کفپوشهای وینیلی برای محیط زیست نگرانی هایی ایجاد کرده اند که به تولید گازهایی با ترکیبات آلی فرار مربوط می شود. این کفپوش دارای مقادیری VOC است. VOC ترکیبات آلی فراری هستند که برخی مواد مانند چسبها، رنگها و … از خود متصاعد می کنند و این مواد می توانند روی کیفیت هوای ساختمان تاثیر بگذارند. البته امروزه با توسعه دانش تولید کفپوشها و نیز اهمیت بالای مسایل محیط زیستی، بسیاری از تامین کنندگان اقدام به تولید کفپوشهایی دوستدار محیط زیست نموده اند که میزان تولید این گازها در آنها کاملا کنترل شده است.

شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی؟

کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی ؟ آیا این کفپوشها با هم تفاوت دارند؟ این سوال و ابهامی است که برای بسیاری از کسانی که به [...]

کفپوش وینیل چیست؟

کفپوش وینیل چیست؟ کفپوش وینیل از جمله کفپوشهای رزینی (انعطاف پذیر) محسوب می شود و نزدیک به یک قرن است که در حال تولید و استفاده می باشد. کفپوش وینیل [...]

کفپوش وینیل لاکچری یا LVF

کفپوش وینیلی لاکچری یا LVF کفپوش وینیل لاکچری یا (LVF (Luxury  Vinyl  Flooring نوعی کفپوش وینلی است با ظاهری بسیار شبیه به سنگ ، چوب، سرامیک و … که علاوه بر [...]

انواع کفپوش وینیلی

انواع کفپوش وینیلی کفپوشهای وینیلی یا بر اساس ویژگی های ظاهری و یا ویژگی های فنی دسته بندی های متفاوت و گوناگونی دارند. این ویژگی ها بر کارایی، ابعاد و [...]

بانک مقالات کفپوش وینیلی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,25 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟