مقایسه کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم

برای انتخاب کفپوش یک فضا گزینه های بسیاری وجود دارند و با توجه به نیازهای پروژه، شرایط فنی و سلیقه معماران و طراحان می توان یکی از آنها را انتخاب نمود. اما گاهی با توجه به شباهت میان برخی از کفپوشها (ظاهری و فنی) انتخاب کفپوش کاری مشکل می شود. با مقایسه کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم خواهیم دید که شباهت های ظاهری بسیار زیادی بین کفپوش pvc و کفپوش لینولیوم وجود دارد، یکی از سوالاتی که ما بسیار با آن برخورد می کنیم این است که تفاوت کفپوش pvc و کفپوش لینولیوم چیست؟

با مقایسه کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم روشن می شود که گرچه کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم از نظر ظاهری کفپوشهای بسیار مشابه هستند اما تفاوت هایی بنیادین با یکدیگر دارند.در حقیقت شباهت ظاهری این دو کفپوش به نحوه تولید آنها بر می گرد که هر دو به ۳ صورت رولی (شیت)، تایل و پارکتی در دسترس هستند. در این مطلب مقایسه کفپوش PVC و کفپوش لینولئوم توسط شیدارک مورد بررسی قرار گرفته، تا با در نظر گرفتن نکات مثبت و منفی هر کدام از آنها و مقایسه این نقاط ضعف و قوت، امکان انتخاب بهینه کفپوش فراهم گردد.

  • کفپوش لینولئوم

مفایسه کفپوش وینیل و کفپوش لینولئوم

کفپوش لینولیوم از حوالی سالهای ۱۸۶۰ تاکنون در حال تولید و استفاده است و از کفپوشهای قدیمی و کلاسیک در صنعت ساختمانمحسوب می شود. کفپوش لینولیوم کفپوشی است انعطاف پذیر است که توسط ترکیبی از مواد طبیعی مانند روغن بزرک، سنگ آهک، خرده های چوب، صمغ کاج و … ساخته شده است . ساختار کاملا  طبیعی کفپوش لینولیوم را شاید بتوان مهمترین ویژگی این کفپوش به حساب آورد. این ویژگی (ساختار طبیعی) سبب شده که نگرانی از انتشار مواد سمی و مضر در فضای اتاق، توسط این کفپوش از بین برود.

برای مطالعه بیشتر درباره این کفپوش می توانید مقاله “کفپوش لینولیوم چیست”را مطالعه نمایید.

مفایسه کفپوش وینیل و کفپوش لینولئوم

۱- روغن بزرک (روغن کتان) ۲-گرد چوب پنبه ۳- خاک اره ۴- صمغ درخت کاج ۵- سنگ آهک ۶- رنگدانه ۷- لایه پشتیبان از جنس کنف

  • کفپوش PVC یا وینیلی

کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی نیز مانند کفپوش لینولیوم کفپوش انعطاف پذیر است با این تفاوت که، محصولی پلیمری و کاملا مصنوعی محسوب می شود. ساختار اصلی کفپوش pvc از ترکیبات شیمیایی مانند اتیلن کلر و سایر مواد افزودنی مانند رنگ، فایبرگلاس و … تشکیل شده است.

برای مطالعه بیشتر درباره این کفپوش می توانید مقاله “کفپوش وینیلی چیست”را مطالعه نمایید.

مفایسه کفپوش وینیل و کفپوش لینولئوم

  • مقایسه روشهای نگهداری و مراقبت

گرچه مراقبت و تمیز کردن کفپوش های pvc و لینولیوم کاری نسبتا آسان و بدون دردسر است اما بصورت کلی نگهداری و مراقبت از کفپوش pvc کاری آسان تر و راحت تر است.

کفپوش لینولیوم را توسط جارو های معولی و جارو برقی (که بصورت دوره ای و منظم انجام می شود) می توان تمیز کرد. با توجه به اینکه کفپوش لینولئوم نسبت به بعضی از تمیز کننده ها حساس است، استفاده از تمیز کننده های طبیعی برای تمیز کردن آنها باید در اولویت باشد. همچنین می توان برای درخشان تر کردن و افزایش براقیت سطح کفپوش لینولیوم از برخی پوششها مخصوص اینکار که عموما پایه اکرلیک دارند(acrylic coating) بصورت دوره ای استفاده نمود.

مفایسه کفپوش وینیل و کفپوش لینولئوم

نگهداری و مراقبت از کفپوش وینیلی یا همان کفپوش pvc کاری بمراتب ساده تر و آسانتر است. این کفپوشها را نیز می توان با جارو و یا جارو برقی تمیز نمود. برای از بین بردن لکه ها و آلودگی ها نیز در اکثر مواقع استفاده از دستمال تمیز و آب گرم مشکل را حل می کند. و از آنجا که کفپوش pvc نسبت به رطوبت و قارچها مقاوم است ، لازم نیست نگران پوسیدگی و یا مشکلاتی ناشی از این امر در مورد این کفپوش ها باشید.

برای مطالعه بیشتر درباره نحوه تمیز کردن کفپوش pvc می توانید مقاله “نحوه تمیز کردن کفپوش pvcرا مطالعه نمایید.

  • مقایسه روشهای نصب

نصب کفپوش لینولیوم فرآیندی پیچیده و پر درد سری ندارد، اما در هنگام نصب آن لازم است احتیاط ها و نکات خاصی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در هنگام نصب کفپوش لینولیوم تایلی، لازم است بند ها و درزهای بین تایلها، در حد امکان نازک باشند تا از خطر نفوذ آب به زیر تایلها ی کفپوش جلوگیری شود. یا برای بعضی فضاها لازم است پس از نصب کامل کفپوش لینولیوم، از یک لایه پوشش محافظ در برابر رطوبت، برای جلوگیری از آسیب های احتمالی استفاده گردد.

مفایسه کفپوش وینیل و کفپوش لینولئوم

اما کفپوش pvc نصبی آسانتر و راحت نسبت به کفپوش لینولیوم دارد و شما با دردسرهای کمتری در نصب آن روبرو خواهید بود. کفپوش وینیل یا pvc چه بصورت تایل و چه بصورت رولی و شیت، کاملا مقاوم به آب است و در هنگام نصب لازم نیست کار خاصی جهت آب بند کردن آن انجام داد و یا نگرانی خاصی در این مورد داشت.

مطالعه مقاله بیشتر
کفپوش وینیل چیست؟

مفایسه کفپوش وینیل و کفپوش لینولئوم

  • تفاوت کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم از نظر دوام و طول عمر

در صورت مراقبت خوب و نگهداری مناسب کفپوش لینولیوم می تواند عمر مفیدی در حدود ۴۰ سال داشته باشد. البته بصورت معمول عمر مفید این کفپوش حداقل ۲۰ سال در نظر گرفته می شود. این در حالی است که پیش بینی عمر مفید برای کفپوش pvc چیزی در حدود ۱۰ تا ۲۰ سال یعنی تقریبا به اندازه نصف کفپوش لینولئوم برآورد می شود. (البته این پیش بینی ها کاملا به شرایط نگهداری و نیز کیفیت محصول تولید شده بستگی دارند)

  • مقایسه کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم از نظر قیمت

با توجه به اینکه کفپوش های pvc از مواد پلیمیری و پتروشیمی که امروزه به وفور یافت می شوند،تولید می شود. بصورت میانگین قیمتی پایین تر از کفپوشهای لینولیوم داشته و ارزانتر می باشند. البته در اینجا هم  پارامترهای مختلفی مانند، شرکت تولید کننده و کیفیت محصول می توانند بسیار تاثیر گذار باشند. البته در شرایط برابر، کفپوش pvc کفپوشی ارزانتر محسوب می شود اما کفپوش لینولیوم عمر مفید بالاتری نسبت به قیمت خود، دارد.

  • کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم از نظر طرح و شکل ظاهری

کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی تنوع رنگ و طرح بسیار بالاتری را نسبت به کفپوش لینولیوم داشته و به همین دلیل گزینه های بیشتری را به معماران و طراحان برای انتخاب ارائه می کند. اما نکته اینجاست که با توجه به اینکه طرح و رنگ در کفپوشهای وینیلی تایل و پارکتی توسط یک لایه پرینت شده روی سطح کفپوش ایجاد می شود، در صورت ضعیف بودن و یا عدم کیفیت لایه محافظ در این کفپوشها، احتمال از بین رفتن طرح ها در برابر سایش زیاد و ترافیک بالا وجود دارد. برای مطالعه بیشتر درباره انواع کفپوش pvc می توانید مقاله “انواع کفپوش وینیلی”را مطالعه نمایید.

کفپوش لینولیوم صرفا بصورت تک رنک و یا نهایتا با طرح ابرو باد نولید می شود و امکان پرینت طرح روی آن وجود ندارد. اگرچه تنوع طرح ها و رنگها در کفپوش لینولیوم بسیار کمتر است، ولی به دلیل اینکه ساختار کفپوش بصورت کلی و یکپارچه رنگی است، خطر از بین رفت و آسیب دیدن آن نیز، نسبت به کفپوشpvc  بسیار کمتر است.

مفایسه کفپوش وینیل و کفپوش لینولئوم

کفپوش pvc

مفایسه کفپوش وینیل و کفپوش لینولئوم

کفپوش لینولیوم

برای آشنایی با لایه بندی کفپوش pvc می توانید مقاله “لایه بندی کفپوش وینیلی” را مطالعه نمایید.

  • تفاوت کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم – عملکرد در برابر رطوبت

یکی از مهمترین و متمایز کننده ترین ویژگی های کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی، مقاومت بالای این کفپوش در برابر آب و طوبت است. تا جایی که کفپوش pvc کفپوشی کاملا ضد آب به شمار می رود. به همین دلیل در صورت استفاده از این کفپوشها در یک فضای کاملا مرطوب، قطعا کفپوش pvc انتخابی بهتر و منطقی تر خواهد بود زیرا علاوه بر اینکه این کفپوش نسبت به رطوبت مقام است، به راحتی می تواند فضا را کاملا آب بند نموده، مانند یک عایق رطوبتی عمل کرده و نگرانی های شما را رفع نماید.

مفایسه کفپوش وینیل و کفپوش لینولئوم

کفپوش لینولیوم در آشپزخانه

مفایسه کفپوش وینیل و کفپوش لینولئوم

کفپوش pvc در آشپزخانه

در پایان جدول مقایسه کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم که خلاصه ای از مطالب بالاست ارائه شده است.

کفپوش pvc  یا وینیلی

کفپوش لینولیوم  

نصب بسیار آسان

نصب تقریبا ساده ای دارد

نصب
نسبت به رطوبت بسیار مقاوم است

نسبت به آب مقاوم است ولی بصورت دوره ای باید آب بند شود

مقاومت نسبت به رطوبت
برای استفاده در فضاهای مرطوب مناسب است غرقاب شدن و رطوبت بالا می تواند به آن آسیب برساند استفاده در فضای مرطوب
بین ۱۰ تا ۲۰ سال

بین ۲۰ تا ۴۰ سال

عمر مفید

نگهداری و تمیز کاری آسان

نگهداری و تمیز کاری آسان

نگهداری و تمیز کاری

بسیار خوب خوب

تنوع طرح و رنگ

خوب

بسیار خوب

ماندگاری رنگ
خوب (ارزانتر از لینولیوم)

نسبتا خوب

قیمت

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش وینیل از چه لایه هایی تشکیل شده است؟

لایه های کفپوش وینیل کفپوش وینیل کفپوشی منعطف است که ساختاری لایه لایه دارد. لایه های کفپوش وینیل در فرآیند ساخت کفپوش وینیل روی یکدیگر قرار گرفته، فشرده شده، کاملا [...]

کفپوش وینیل چیست؟

کفپوش وینیل چیست؟ کفپوش وینیل از جمله کفپوشهای رزینی (انعطاف پذیر) محسوب می شود و نزدیک به یک قرن است که در حال تولید و استفاده می باشد. کفپوش وینیل [...]

کفپوش لینولئوم چیست؟

کفپوش لینولئوم چیست؟ کفپوش لینولئوم کفپوشی زیبا و متنوع با ساختاری کاملا طبیعی است که اولین بار در سال ۱۸۶۰ میلادی توسط یک انگلیسی به نام “فردریک والتون” اختراع شد. [...]

ویژگی های کفپوش وینیلی

ویژگی های کفپوش وینیلی کفپوش های وینیلی یا PVC ، کفپوشی هایی مصنوعی هستندکه از محصولات پلیمری تولید شده و دامنه استفاده و کاربرد بسیار بالا و فراوانی دارند. مجموعه [...]

بانک مقالات کفپوش وینیلی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟