کفپوش وینیل چیست؟

کفپوش وینیلی-شیدارک

کفپوش وینیل از جمله کفپوشهای رزینی (انعطاف پذیر) محسوب می شود و نزدیک به یک قرن است که در حال تولید و استفاده می باشد. کفپوش وینیل کفپوشی انعطاف پذیر است که از چند لایه که کاملا به یکدیگر فشرده شده اند ساخته می شود و در حقیقت کفپوش وینیلی کفپوشی کامپوزیتی و رزینی محسوب می شود.

کفپوش وینیل - شیدارک
 نمونه ای از لایه های کفپوش وینیلی
کفپوش وینیل -شیدارک
 انعطاف پذیری کفپوش وینیلی

اصلی ترین ماده تشکیل دهنده کفپوش وینیلی، پلی وینیل کلراید (polyvinyl chloride or PVC) یا pvc است و به همین دلیل این کفپوش را کفپوش وینیلی و یا کفپوش pvc می گویند. سایر مواد تشکیل دهنده این کفپوش پر کننده ها، رنگ، لایه های محافظ، فایبر گلاس و … می باشد.

کفپوش وینیلی را بطور کلی می توان کفپوشی سالم، راحت با نگهداری و تمیز کاری آسان به شمار آورد که تنوع رنگ و طرح و بافت بی شماری دارد. این کفپوش می تواند جایگزینی برای کفپوشهای چوبی، سرامیک، سنگ و … باشد.

برای آشنایی بیشتر با لایه های کفپوش وینیلی، می توانید مقاله “کفپوش وینیل از چه لایه هایی تشکیل شده است” را مطالعه کنید.

کفپوش وینیل -شیدارک کفپوش وینیلی-شیدارک

انواع کفپوش وینیلی

کفپوشهای وینیلی به طور کلی به ۳ روش مختلف تولید و مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از:

  • کفپوش وینیلی تایل

کفپوشهای وینیلی بصورت تایل در ابعاد مختلفی تولید می شوند. این کفپوشها می توانند ظاهری مانند سنگ یا سرامیک، یا ظاهری مانند موکت را داشته باشند. تنوع در چیدمان این تایلها در کنار تنوع در رنگ و طرح کفپوش وینیلی، انتخابهای فراوانی را برای طراحان ایجاد می کند.

کفپوش وینیلی-شیدارک کفپوش وینیل -شیدارک
  • کفپوش وینیلی شیت یا رول

این نوع از کفپوشهای وینیلی بصورت شیت یا رول تولید شده و با نصب بسیار آسان خود، پوشش کف ساختمان را برای شما بسیار راحت و آسان کرده اند.

کفپوش وینیلی-شیدارک کفپوش وینیلی-شیدارک
  • کفپوش وینیلی پروفیل (تخته)

پروفیلها یا اصطلاحا تخته های وینیلی به شما امکان می دهد با هزینه ای بسیار اندک فضای مورد نظر خود را با ظاهری شبیه به پارکت پوشش دهید.سرعت نصب بسیار بالا در کنار هزینه ای بسیار کمتر نسبت به چوب و شباهت بسیار زیاد در طرح،بافت و رنگ این پروفیلها به پارکتهای چوبی، از مهمترین ویژگی های این کفپوش است.

کفپوش وینیل -شیدارک

ویژگی های کفپوش وینیل

استفاده از کفپوشهای وینیلی در سالهای اخیر رشدی بسیار چشمگیر داشته است. این کفپوشها اکنون سهمی ۲ میلیارد دلاری از بازار کفپوش را در اختیار دارند. این افزایش توجه به کفپوشهای وینیلی بدلیل ویژگی ها و قابلیت های این کفپوش است. کفپوشهای وینیلی علاوه بر اینکه سرعت بالایی در اجرا و نصب دارند با داشتن حسی نرم و راحت زیر پاها، انعطاف پذیری بالا، دوام، تنوع طرح و رنگ و بافت بسیار زیاد و مقاومت خوب نسبت به آب توجه مشتریان را به خود جلب کرده اند.

کفپوش وینیلی-شیدارک
استفاده از کفپوش وینیلی در فضای مرطوب (حمام)
کفپوش وینیلی-شیدارک
استفاده از کفپوش وینیلی در فضای مرطوب (آشپزخانه)

نکته بسیار مهم در مورد کفپوشهای وینیلی این است که اگر این کفپوشها و قابلیتهای آنها را بشناسید، به شما امکان اجرای هر طرحی را خواهند داد. این شاید مهمترین ویژگی کفپوش وینیلی باشد.کفپوشهای وینیلی، هرگز منعی برای ایده پردازی معماران و طراحان ایجاد نخواهند کرد. این امکان نه فقط به دلیل تنوع در طرح و رنگ و … این کفپوشهاست بلکه بخش زیادی از این توانایی به روش اجرا و امکان برش و اتصال طرح ها و قطعات وینیلی به یکدیگر بر میگردد.

مطالعه مقاله بیشتر
مقایسه کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم
کفپوش وینیل -شیدارک
تنوع بالا در طرح و رنگ با امکان اتصال قطعات به یکدیگر
کفپوش وینیلی-شیدارک
اتصال قطعات کفپوش وینیل در طرحها و رنگهای مختلف

کفپوش وینیل : کاربردها

کفپوشهای وینیلی با توجه به تنوع بالایی که در ایعاد و اندازه و طرح و رنگ و … دارند در بسیاری از فضاها کاربرد دارند. ویژگی های منحصر بفرد و نیز تنوع در ویژگی ها و طرح ها، کفپوش وینیلی را به انتخابی مناسب برای پوشش کف بسیاری از فضاها تبدیل کرده است.

کفپوشهای وینیلی در خانه ها

تنوع طرح و رنگ و نیز تنوع ابعاد بالا در کنار سایر ویژگی های کفپوشهای وینیلی این کفپوش را به گزینه ای جذاب برای استفاده در فضاهای مسکونی بدل کرده است.مقاومت بالا نسبت به رطوبت سبب شده است که از این کفپوش به راحتی به عنوان کفپوشی برای فضاهای مرطوب مانند آشپزخانه ها، حمامها و … استفاده شود.

کفپوش وینیلی-شیدارک کفپوش وینیل -شیدارک

کفپوشهای وینیلی در بیمارستانها و فضاهای بهداشتی

مقاومت بالا نسبت به لکه پذیری، امکان اجرای بدون درز، دوام در برابر رفت و آمد بالا و نیز دارا بودن خاصیت آنتی باکتریال، در کنار امکان تمیزکاری و مراقبت آسان از جمله عواملی است که سبب شده، کفپوشهای وینیلی کفپوشی مناسب برای استفاده در بیمارستانها، آزمایشگاها و سایر مکانهای درمانی باشند.                                                      

کفپوش وینیلی-شیدارک کفپوش وینیلی-شیدارک

کفپوشهای وینیلی در فضاهای اداری و تجاری

تنوع بسیار در طرح و رنگ، در کنار نصب سریع و آسان کفپوشهای وینیلی، این کفپوشها را به گزینه عالی برای برای استفاده در فضاهای تجاری و اداری میکند. با توجه به اینکه امکان اجرای این کفپوش روی هر سطحی تقریبا امکان پذیر است،تغییر دکوراسیون با استفاده از این کفپوش برای استفاده کنندگان بسیار راحت و آسان خواهد بود. 

کفپوش وینیل -شیدارک کفپوش وینیلی-شیدارک

کفپوشهای وینیلی در فضاهای ورزشی

کفپوشهای وینیلی از بهترین کفپوشها برای استفاده در سالنهای ورزشی هستند. برای بسیاری از ورزشها مانند والیبال، بسکتبال و … این کفپوشها مورد تائید فداراسیونهای جهانی بوده و مسابقات در رده های جهانی و المپیک روی این کفپوشها برگزار می گردد.

برای آشنایی بیشتر با انواع کفپوشهای ورزشی، مقاله “انواع کفپوش ورزشی” را مطالعه نمایید.

کفپوش وینیلی-شیدارک  کفپوش وینیل-شیدارک
 

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش وینیل لاکچری یا LVF

کفپوش وینیلی لاکچری یا LVF کفپوش وینیل لاکچری یا (LVF (Luxury  Vinyl  Flooring نوعی کفپوش وینلی است با ظاهری بسیار شبیه به سنگ ، چوب، سرامیک و … که علاوه بر [...]

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی وقتی قرار است برای کفپوش خانه یا دفتر کارتان از کفپوش وینیلی یا پارکت لمینت استفاده کنید با این سوال روبرو خواهید شد [...]

مقایسه کفپوش وینیلی و کفپوش لمینت

مقایسه کفپوش وینیلی و کفپوش لمینت تنوع سلیقه در طراحی، در کنار افزایش توجه به طراحی داخلی فضاها و همچنین افزایش چشمگیر بازسازی ساختمانها، سبب شده که مصرف کنندگان دست [...]

مقایسه کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم

مقایسه کفپوش pvc و کفپوش لینولئوم برای انتخاب کفپوش یک فضا گزینه های بسیاری وجود دارند و با توجه به نیازهای پروژه، شرایط فنی و سلیقه معماران و طراحان می [...]

بانک مقالات کفپوش وینیلی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,63 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟