انواع کفپوش ورزشی

کفپوشهای ورزشی نه فقط به دلیل انواع مختلف ورزشها ، بلکه به خاطر سطوح و دسته بندی های مختلف هر یک از رشته های ورزشی، بسیار متنوع و گسترده هستند. همه ورزشها مانند هر فعالیت بدنی دیگری، می توانند جراحات و آسیبهایی را به همراه داشته باشند. یکی از موثرترین راههای جلوگیری از آسیبهای ورزشی برای ورزشکاران، استفاده از کفپوشها و سایر ملزومات ورزشی استاندارد و مناسب آن رشته ورزشی است. به عنوان نمونه، یکی از نکات جالب توجه در تولید و طراحی یک کفپوش ورزشی ، توجه به میزان شوک وارد شده به بدن ورزشکار توسط کفپوش و یا میزان جذب شوک ناشی از ضربه توسط یک کفپوش است، تا آسیبهای احتمالی به بدن ورزشکاران در حد امکان کاهش داده شود.

کفپوش ورزشی - شیدارک

در ادامه شیدارک نگاهی اجمالی به انواع کفپوشهای ورزشی خواهد داشت. در این بررسی اجمالی هم کفپوشهای مورد استفاده در فضاهای داخلی (سالنهای ورزشی) و هم کفپوشهای مورد استفاده در فضاهای خارجی (استادیوم ها و ورزشگاهها) دشته بندی شده اند.

نکته مهمی که در اینجا لازم است به آن اشاره شود، این است که برای انتخاب انواع کفپوش ورزشی استاندارد و مناسب برای هر ورزش، یکی از بهترین منابعی که می توانند به شما کمک کنند، آیین نامه ها و دستور العملهای فدارسیون همان رشته ورزشی می باشد. در این آیین نامه ها نوع کفپوش، ابعاد و اندازه زمین، مشخصات فنی مورد نیاز و حتی تامین کننده های مورد تائید فدراسیونهای جهانی به صورت کاملا شفاف، توضیح داده شده است.

کفپوش ورزشی - شیدارک

  • در این مقاله منظور از کفپوش، کفپوش فضاهای ورزشی است و به کفپوشهایی که بخشی از لوازم یک ورزش خاص هستند ( مانند تشک کشتی، تاتامی و … ) اشاره نخواهد شد.

کفپوشهای ورزشی مورد استفاده در سالنها و فضاهای داخلی

کفپوش ورزشی - شیدارک

ورزشهای زیادی هستند که در فضاهای داخلی انجام می شوند یا حداقل نوع و رده خاصی از آنها در فضاهای داخلی و سالنهای ورزشی انجام می شود. از این ورزشها می توان به فوتسال، والیبال، هندبال و … اشاره نمود.

 هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای یک ورزش ، باید به نوع ورزش و نیز وسایل مورد استفاده در آن ورزش توجه ویژه نمود. به عنوان نمونه شاید استفاده از کفپوشهای چوبی از نوع (Hardwood) برای ورزشهایی مانند والیبال و بسکتبال مناسب بوده و مورد استفاده قرار بگیرند، اما بسیاری دیگر از ورزشها هستند که از کفپوشهای لاستیکی و وینیلی و … یا حتی جمنهای مصنوعی به عنوان کفپوش استفاده می کنند.

کفپوش ورزشی چوبی

کفپوش ورزشی - شیدارک

کفپوشهای چوبی یکی از شایع ترین کفپوشهای مورد استفاده در سالنهای ورزشی هستند. کف بسیاری از باشگاهها و سالنهای ورزشی، توسط کفپوش های چوبی ورزشی پوشیده شده است. به عنوان مثال کفپوش چوبی، کفپوش ایده ال و بسیار مرسوم برای سالنهای بسکتبال است.

کفپوشهای چوبی کفپوشهایی زیبا و البته با دوام هستند. چوبی که به عنوان کفپوش چوبی در سالنهای ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد از نوع چوب سخت (Hardwood) است. یکی از عمده ترین چوبهای مورد استفاده برای این کفپوشهای چوبی سالنهای ورزشی چوب درخت افراست.

رنگپذیری خوب کفپوشهای چوبی، امکان طراحی نقوش و آرم تیمها و همچنین علائم مخصوص زمینهای بازی را فراهم می کند. یکی دیگر از مزایای کفپوشهای ورزشی چوبی، امکان جذب بالای شوک در این کفپوشهاست. در طراحی جزئیات اجرایی این کفپوشها توجه بسیار زیادی به این امر شده است و راه حل های گوناگونی نیز برای این مسله اندیشه شده است.

کفپوش ورزشی - شیدارک

 نکته دیگر در این کفپوشهای ورزشی چوبی، امکان نصب کفپوشهای چوبی با سیستم قابل جابجایی است. این امکان شرایطی را فراهم می کند که کفپوش در مواقع لزوم به آسانی برداشته شود و امکان استفاده از سالن ورزشی برای سایر نیازها و کاربری ها فراهم شود (در سالنهای چند منظوره).

کفپوش ورزشی - شیدارک

تنها نکته منفی کفپوشهای چوبی مورد استفاده در سالنهای ورزشی، هزینه بالای تعمیر و نگهداری این کفپوش نسبت به سایر کفپوشهاست.

برای آشنایی بیشتر با کفپوشهای چوبی می توانید مقالات زیر مطالعه نمایید.

“پارکت چوب مهندسی”“پارکت چیست؟”“پارکت تمام چوب”

کفپوش ورزشی از نوع پلی یورتان

 پلی یورتان یکی از بادوام ترین کفپوشهای ورزشی مورد استفاده در سالنهای ورزشی است. این نوع کفپوش تحمل استفاده بسیار زیاد از سالن ورزشی را داشته و یکی از ویژگی های جالب این کفپوش، این است که می توان کاملا بدون درز اجرا شود.

 استفاده از کفپوشهای پلی یورتان در سالنهای ورزشی که در آنها ورزشهای مختلفی انجام می شود، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. کفپوش پلی یورتان تنوع رنگ بسیار بالایی داشته و تقریبا در هر رنگی قابلیت اجرا دارد. از مهمترین ویژگی های کفپوشهای پلی یورتان،  می توان به سرعت بالا در اجرا، نگهداری آسان و قیمت بسیار پایین تر نسبت به سایر مصالح مانند چوب و … اشاره کرد.

برای آشنایی بیشتر با کفپوشهای پلی یورتان می توانید مقالات زیر مطالعه نمایید.

“دانستنی های کفپوش پلی یورتان”“کفپوش پلی یورتان چیست؟” – “روش اجرای کفپوش پلی یورتان” – “استانداردهای کفپوش پلی یورتان”

کفپوش ورزشی لاستیکی

کفپوش ورزشی - شیدارک

یکی دیگر از انواع کفپوش ورزشی مورد استفاده در فضاهای ورزشی، کفپوشهای لاستیکی و کفپوشهای حاصل از بازیافت مواد لاستیکی هستند. این کفپوشها بصورت کفپوشهای رولی و همچنین کفپوش تایل تولید شده و در فضاهای ورزشی به عنوان کفپوش ورزشی ( هم فضاهای داخلی و هم فضاهای خارجی) مورد استفاده قرار می گیرند. تنوع استفاده از این کفپوشها بسیار بالاست تا جایی که این کفپوشها به عنوان کفپوش پیستهای دومیدانی المپیک و همچنین کفپوش سالنهای بدنسازی مورد استفاده هستند.

کفپوش ورزشی - شیدارک

این کفپوشها، کفپوشهایی بادوام با نگهداری آسان هستند که عملکردی مناسب در برابر جذب شوک دارند. مقاومت این کفپوشها نسبت به لکه پذیری خوب بوده و نسبت به رطوبت نیز مقاوم هستند.  به موارد یاد شده می توان دوستدار محیط زیست بودن (با توجه به بازیافتی بودن این کفپوشها) و قیمت مناسب این نوع از کفپوش را به عنوان دیگر مزایای این کفپوشها به شمار آورد.

مطالعه مقاله بیشتر
استاندارد کفپوشهای ورزشی

کفپوش ورزشی وینیلی (کفپوش pvc)

کفپوش ورزشی وینیلی (کفپوش pvc)

کفپوش وینیلی از جمله کفپوشهای رزینی (انعطاف پذیر) محسوب می شود و نزدیک به یک قرن است که در حال تولید و استفاده می باشد. کفپوش وینیل کفپوشی انعطاف پذیر است که از چند لایه که کاملا به یکدیگر فشرده شده اند ساخته شده است. اصلی ترین ماده تشکیل دهنده کفپوش وینیلی، پلی وینیل کلراید (polyvinyl chloride or PVC) یا pvc  است و به همین دلیل این کفپوش را کفپوش وینیلی و یا کفپوشpvc  می گویند. سایر مواد تشکیل دهنده این کفپوش پر کننده ها، رنگ، لایه های محافظ، فایبر گلاس و … می باشد. از مهترین ویژگی های کفپوشهای وینیلی که آنها را به گزینه ای مناسب برای استفاده در فضاهای ورزشی تبدیل می کند می توان به امکان اجرای بدون درز، تمیز کاری و نگهداری آسان، تنوع رنگ و طرح بالا و دوام بالای این کفپوشها اشاره کرد.

کفپوش ورزشی وینیلی (کفپوش pvc)

کفپوشهای وینلی در ۳ نوع مختلف تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

  • کفپوش وینیلی رولی
  • کفپوش وینیلی تایلی
  • کفپوش وینیلی پارکتی

کفپوشهای وینیلی از بهترین کفپوشها برای استفاده در سالنهای ورزشی هستند. برای بسیاری از ورزشها مانند والیبال، بسکتبال و … این کفپوشها مورد تائید فداراسیونهای جهانی بوده و مسابقات در رده های جهانی و المپیک روی این کفپوشها بر گزار می گردد.

برای آشنایی بیشتر با کفپوشهای وینیلی می توانید مقالات زیر مطالعه نمایید.

“کفپوش وینیلی چیست؟”“انواع کفپوش وینیلی”“کفپوش وینیلی از چه لایه هایی تشکیل شده است” – “کفپوش pvc”

انواع کفپوش ورزشی مورد استفاده در ورزشگاهها و فضاهای خارجی

کفپوش ورزشی - شیدارک

تا اینجا، ما فقط به کفپوشهایی اشاره کردیم که جهت استفاده در سالنهای ورزشی قابلیت استفاده داشتند. اما ورزشهای زیادی هستند که در فضای باز و خارج از سالنهای ورزشی انجام می شوند. ورزشهایی مانند فوتبال، راگبی، بیس بال، دو میدانی و … از جمله ورزشهای هستند که در فضای باز انجام می شوند و هر یک از این ورزشها نیز زمین مخصوص به خود را دارند. در اینجا برخی از مهمترین کفپوشهای ورزشی که در فضاهای خارج ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند را بررسی خواهیم کرد.

اما لازم است قبل از اشاره به انواع این کفپوشها به برخی نکات مهم در خصوص کفپوشهای مورد استفاده در فضای باز اشاره ای کلی داشته باشیم.کفپوشهای ورزشی مورد استفاده در فضای باز باید علاوه بر دارا بودن نکات فنی و استانداردهای مربوط به رشته ورزشی خاص خود ، نسبت به شرایط محیطی ، آب و هوا ، محدوده دمایی در فصل های گرم و سرد سال و نیز اشعه ماراء بنفش خورشید مقاوم باشند. این کفپوشها همچنین باید توان جذب شوک را مانند کفپوشهای مورد استفاده در فضاهای داخلی داشته باشند.

چمن طبیعی

چمن

چمن طبیعی شاید قدیمی ترین و مطلوب ترین کفپوش ورزشی مورد استفاده در ورزشهاست. از میان انواع کفپوش ورزشی ذکر شده در خصوص زمینهای ورزشی، چمن طبیعی تنها کفپوشی است که به عنوان یک موجود زنده نیازمند نگاه ویژه و همچنین مراقبتهای خاص و ویژه ای می باشد. در مورد استفاده از چمن مصنوعی در ورزشگاهها گرچه سابقه ای بسیار طولانی وجود دارد ولی نحوه نگهداری و مراقبت از این کفپوش و همچنین جایگزینی بخشهای آسیب دیده با چمن های جدید امروزه نیز نیازمند دقت بالا و دانش فنی و صرف هزینه می باشد. چمن طبیعی بر خلاف همه کفپوشهای مصنوعی ذکر شده، نیاز مند مراقبت و نگهداری ( آبیاری،  اصلاح، کود دهی و …) دائمی می باشد.

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی محصولی است که از الیافهای پلیمری با ظاهری شبیه به چمن طبیعی تولید می شود. الیافهای چمنهای مصنوعی در بستری از پلاستیک یا سایر محصولات محکم شده و به همراه لایه های زهکش  به صورت رول و یا تایل تولید شده و در فضاهای مورد استفاده نصب می شوند. چمن مصنوعی ظاهری کاملا شبیه به چمن طبیعی داشته و عمدتا از محصولات بازیافتی تولید شده و مهمترین مزیت آن نسبت به چمن ، نگهداری بسیار ساده و راحت این کفپوش و همچنین عدم نیاز به آبیاری و مراقبت دائمی است. البته استفاده از چمن مصنوعی به عنوان کفپوش ورزشی در زمینهای مسابقه باید حتما مورد تائید فدراسیون مربوط به آن رشته ورزشی باشد.

تارتان

تارتان

کفپوش تارتان که در اینجا ذکر می شود کفپوشی است که به عنوان کفپوش مخصوص دومیدانی با همان رنگ قرمز و آجری معروف در ذهنها نقش بسته است.کفپوش تارتان کفپوشی مخصوص رشته های دو و میدانی است که بر پایه پلی یورتان ساخته شده است و یکی از مهمترین ویژگی های آن بهبود عملکرد ورزشکاران در شرایط مسابقه است. این کفپوش از دانه های ریز پلاستیک همراه با رنگها و چسبهای گوناگون ساخته شده است و مواد مصرف شده در آنها با توجه به تولید کنندگان مختلف می تواند متفاوت باشد.

کفپوشهای تارتان در انواع مختلفی در دسترس هستند و قابلیت نصب و اجرا دارند.

تارتان

  • کفپوش تارتان به صورت پاششی
  • کفپوش تارتان به صورت تایل
  • کفپوش تارتان به صورت رولی

زمینهای رسی و خاکی و ماسه ای

زمینهای رسی و خاکی و ماسه ای

علاوه بر انواع کفپوش ورزشی که در بالا به آنها اشاره شد، ورزشهایی نیز وجود دارند که روی زمینهای خاکی یا ماسه ای قابلیت اجرا دارند. شاید از مهمترین این ورزشها بتوان به تنیس اشاره کرد که یکی از انواع مسابقات این رشته ورزشی در زمینهای رسی اجرا می شود.

زمینهای رسی و خاکی و ماسه ای

علاوه بر زمین رسی تنیس می توان به مجموعه مسابقات ورزشی ساحلی مانند والیبال ساحلی و فوتبال ساحلی و … نیز به عنوان ورزشهایی که مسابقا رسمی آنها در زمینهایی با کفپوش ماسه ای و یا خاکی انجام می شود اشاره نمود.

کفپوش ورزشی - شیدارک 

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,90 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟