انواع کفپوش وینیلی

کفپوشهای وینیلی یا بر اساس ویژگی های ظاهری و یا ویژگی های فنی دسته بندی های متفاوت و گوناگونی دارند. این ویژگی ها بر کارایی، ابعاد و همچنین نحوه نصب کفپوشهای وینیلی تاثیر مستقیم می گذارند. انواع کفپوش وینیلی را در ۴ گروه مختلف می توان دسته بندی کرد.

 • کفپوشهای وینیلی بر اساس ابعاد
 • کفپوشهای وینیلی بر اساس نوع لایه محافظ
 • کفپوشهای وینیلی بر اساس طرح و رنگ
 • کفپوش وینیلی لاکچری

شیدارک در این مقاله انواع کفپوش pvc یا کفپوش وینیلیی را مورد بررسی قرار داده است.

برای آشنایی مقدماتی با کفپوشهای وینیلی می توانید مقاله “کفپوش وینیل چیست؟” را مطالعه نمایید.

انواع کفپوش وینیلی-شیدارک

 • انواع کفپوش وینیلی بر اساس ابعاد

پارکت وینیلی (کفپوش وینیلی بصورت تخته ای)

کفپوش وینیل پارکتی یا پارکتهای وینیلی (vinyl plank) از نظر ظاهری کاملا شبیه پارکتهای چوبی هستند. این پارکتها هم از نظر ظاهری و هم از نظر اندازه (طول و عرض پروفیل) کاملا شبیه پارکتها چوبی هستند. این کفپوشها (پارکتهای وینیلی) نسبت به پارکتهای ساخته شده از چوب دوام و ماندگاری بیشتری دارند و به ۳ روش قابل نصب هستند که عبارت است از ۱- نصب توسط سیستم کام و زبانه ۲- نصب توسط چسب روی سطح زیرین کار ۳- نصب پارکت وینیلی پشت چسبدار.

روشهای نصب پارکت وینیلی

کفپوش تایل وینیلی (vinyl tile)

کفپوشهای تایل وینیل (vinyl tile) در ابعاد و اندازه های مختلف و در اشکال مختلف هندسی تولید می شوند. این کفپوشها توسط چسب روی سطح زیرین خود نصب می شوند. تایل بودن این نوع کفپوش به طراح این امکان را می دهد که در هنگام نصب توسط چیدمانهای مختلف بتواند فضایی متنوع و پویا را ایجاد نماید.

یکی از مهمترین مزایای کفپوشهای تایل وینیل، امکان تعویض و تغییر دادن آنها در صورت آسیب دیدگی است که به راحتی امکان پذیر است. کفپوشهای تایل وینیلی نصبی بسیار سریع و آسان دارند. گاهی این کفپوشها بصورت تایلهای پشت چسبدار تولید شده و در دسترس قرار می گیرند.

نحوه تولید کفپوش تایل وینیل

کفپوش وینیلی رولی (شیت وینیلی)

گروه دیگری از کفپوشهای وینیلی، بصورت رول یا شیت (vinyl sheet) و معمولا در عرضهای ۱/۸ تا ۳/۶ متر تولید می شوند.وینیلهای رولی (وینیل شیت) بخش بزرگی از تولید این کفپوش را به خود اختصاص داده است. این گروه از کفپوشهای وینیلی توسط چسب روی سطح کف چسبانده می شوند.

این نوع از کفپوش تمام سطح کف را بدون وجود درز پوشش می دهد و برای مناطق مرطوب یا مناطقی که نیاز به شستشو دارند کفپوشی بسیار مناسب است.

کفپوش وینیل رول (شیت)-شیدارک

کفپوشهای رول وینیل به ۲ صورت کلی تولید شده و در دسترس هستند:

 • گروه اول کفپوشهای وینیلی رولی بصورت طرحدار و با طرحهایی مانند چوب یا کاشی و … تولید می شوند و معمولا برای پوشش کف فضاهایی مانند خانه یا فضاهای تجاری استفاده می شوند.

انواع کفپوش وینیلی-شیدارک

 • گروه دوم کفپوشهای وینیلی رولی بصورت تک رنگ تولید شده و بیشتر به عنوان کفپوش فضاهایی مانند بیمارستانها، فضاهای اداری و تجاری و سالنهای ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام استفاده از این نوع کفپوش، با کنار هم قرار دادن رنگهای مختلف و اتصال رولها به یکدیگر توسط جوشکاری مخصوص می توان تنوع طرح و رنگ بسیار زیادی را ایجاد نمود.

کفپوش وینیلی-شیدارک

کفپوشهای وینیلی رولی را گاهی کفپوش PVC نیز می نامند.

نحوه تولید کفپوش وینیلی رولی

 • انواع کفپوش وینیل براساس نوع لایه محافظ

انواع کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی از چند لایه مختلف ساخته شده اند. شیدارک سابقا و در مقاله “ کفپوش وینیل از چه لایه هایی تشکیل شده است “به انواع این لایه ها و عملکرد آنها پرداخته است .

 لایه wear layer یکی از اصلی ترین و مهمترین لایه ها در تمام کفپوشهای وینیلی است که نقش آن محافظت از لایه طرحدار پرینت شده در کفپوشهای وینیلی است. این لایه همچنین در میزان مقاومت کفپوش وینیلی نسبت به گرد و خاک، ترافیک رفت و آمد و تمیز کاری نقشی اساسی را به عهده دارد.

مطالعه مقاله بیشتر
کفپوش وینیل لاکچری یا LVF

لایه های کفپوش وینیل-شیدارک

کفپوشهای وینیلی بر اساس نوع لایه wear layer به ۳ گروه تقسیم می شوند :

 • کفپوش وینیل بدون جلا (no wax):

 این کفپوش وینیلی صرفا برای مناطقی که ترافیک عبوری سبکی دارند و در عین حال در معرض گرد و خاک نیستند، مناسب است.

 • کفپوش وینیل با لایه محافظ یا لایه پوشش از جنس پلی اورتان :

این کفپوش وینیلی برای فضاهایی که ترافیک عبوری معمولی تا سنگین دارند مناسب است. این روکش همچنین در برابر خراش و سائیدگی مقاوم است و به راحتی نیز تمیز می شود.

 • کفپوش وینیل با لایه محافظ یا لایه پوشش از جنس پلی اورتان پیشرفته :

کفپوشهای وینیلی با این نوع پوشش، برای فضاهایی با ترافیک بسیار بالا مانند بیمارستانها مناسب هستند و در برابر لکه پذیری، خراش  و سایش مقاومت بسیار خوبی از خود نشان میدهند. همچنین این لایه سبب می شود که کفپوش وینیلی درخشندگی و جلای خود را تاسالها بخوبی حفظ کند.

برای آشنایی بیشتر با لایه بندی کفپوشهای وینیلی می توانید مقاله “لایه های کفپوش وینیلی” را مطالعه نمایید.
 • انواع کفپوش وینیلی بر اساس طرح و رنگ

انواع کفپوش pvc یا کفپوشهای وینیلی از نظر طرح و رنگ به دو گروه کلی تقسیم می شوند.

کفپوشهای وینیلی با طرح پرینت شده (Printed vinyl)

 در این کفپوشها، یک طرح که با کیفیت بالا پرینت شده به عنوان طرح زمینه کفپوش مورد استفاده قرار می گیرد. این طرحها می تواند طرحی از پارکت چوبی، سنگ و … باشند.

کفپوش وینیلی-شیدارک

کفپوش وینیلی Inlaid Vinyl

 در این نوع از کفپوشهای وینیلی، رنگ و طرح کفپوش بوسیله گرانولهای رنگی که در ساختار اصلی کفپوش هستند ایجاد شده و طرح پرینت شده در این کفپوشهای وینیلی وجود ندارد. این کفپوشهای وینیلی، برخلاف کفپوشهای پرینت شده که طرح و رنگ آنها صرفا از یک لایه چاپ شده تشکیل شده است، تمام ضخامت لایه وینیلی رنگی و همرنگ سطح نمایان کفپوش می باشد.

کفپوش تایل وینیلی
کفپوش وینیلی Inlaid Vinyl

 

کفپوش وینیلی-شیدارک
تنوع طرح با استفاده از کفپوش وینیلی Inlaid Vinyl

در انتها باید به آخرین دسته بندی کفپوشهای وینیلی نیز اشاه کنیم. کفپوشهای وینیلی با توجه به میزان لوکس بودن خود به کفپوشهای وینیلی معمولی و کفپوشهای وینیلی لاکچری تقسیم می شوند. کفپوشهای وینیلی معمولی، شامل تمام کفپوشهایی وینیلی می شود که در تعاریف و دسته بندی های قبلی به آنها اشاره کردیم. اما کفپوش وینیلی لاکچری تعریف مخصوص خود را دارد که به شرح زیر است.

کفپوش وینیلی لاکچری (luxur  vinyl flooring) یا (LVF)

 در این نوع کفپوش به لطف تکنولوژی پیشرفته چاپ، توسط یک لایه که حالتی سه بعدی دارد، می توان هر نوع کفپوشی را شبیه سازی کرد. در این دسته از کفپوشهای وینیلی (کفپوش وینیلی لاکچری) علاوه بر اینکه کفپوش وینیلی از نظر طرح و رنگ با مصالح واقعی مانند چوب یا سنگ شباهت دارد ، از نظر بافت و حسی که زیر پا ایجاد می کند نیز کاملا شبیه به متریال واقعی و طبیعی است.

کفپوش وینیل لاکچری

 

نحوه تولید کفپوش وینیل لاکچری (تایل وینیل لاکچری)

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش وینیل چیست؟

کفپوش وینیل چیست؟ کفپوش وینیل از جمله کفپوشهای رزینی (انعطاف پذیر) محسوب می شود و نزدیک به یک قرن است که در حال تولید و استفاده می باشد. کفپوش وینیل [...]

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی وقتی قرار است برای کفپوش خانه یا دفتر کارتان از کفپوش وینیلی یا پارکت لمینت استفاده کنید با این سوال روبرو خواهید شد [...]

ویژگی های کفپوش وینیلی

ویژگی های کفپوش وینیلی کفپوش های وینیلی یا PVC ، کفپوشی هایی مصنوعی هستندکه از محصولات پلیمری تولید شده و دامنه استفاده و کاربرد بسیار بالا و فراوانی دارند. مجموعه [...]

مقایسه کفپوش وینیلی و کفپوش لمینت

مقایسه کفپوش وینیلی و کفپوش لمینت تنوع سلیقه در طراحی، در کنار افزایش توجه به طراحی داخلی فضاها و همچنین افزایش چشمگیر بازسازی ساختمانها، سبب شده که مصرف کنندگان دست [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,80 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟