انتخاب پارکت چوبی

وقتی قرار است از چوب یا پارکت چوبی به عنوان کفپوش یک فضا استفاده شود، اولین سوالی که با آن روبرو خواهید شد این است که از چه چوبی باید برای کفپوش استفاده کنید. البته پاسخ به این پرسش کاری بسیار سخت است، زیرا فضاهای مختلف شرایط و الزامات متفاوتی دارند و با توجه به شرایط مختلف ، کفپوش های چوبی با ویژگی های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. شیدارک در این مقاله تلاش دارد چند نکته مهم را برای انتخاب چوب پارکت با شما در میان بگذارد تا با در نظر گرفتن آنها، انتخابی بهتر و بهینه را داشته باشید.

قبل از شروع به مطالعه این مطلب (برای آشنایی بیشتر با انواع پارکتها) پیشنهاد می کنیم، مقاله “پارکت چیست”را مطالعه نمایید.

چوب پارکت

۱-  انواع چوبها را بشناسید.(چوب نرم و چوب سخت)

اولین نکته مهمی که در انتخاب چوب پارک یا سایر کفپوشهای چوبی باید به آن دقت کرد نوع چوب است. انتخاب صحیح نوع چوب ،ادامه کار را برای شما بسیار آسان کرده و از طرفی در آینده (زمان استفاده) مشکلات شما را کمتر می کند. چوبها با توجه به تراکم بافت و ویژگی هایی که به خود چوب مربوط می شود، به دو گروه چوبهای سخت و چوبهای نرم تقسیم می شوند. این تقسیم بندی (نرم چوب یا سخت چوب بودن) بر اساس نوع و گونه درخت تعیین می شود.

چوب سخت (Hardwood): این چوبها بطور معمول از درختان خزان پذیر، یعنی درختانی که در پاییز برگ آنها می ریزد، بدست می آیند. چوبهای درختان سخت چوب، برای استفاده به عنوان کفپوش و پارکت بسیار مناسب بوده و البته از چوب درختان نرم چوب گرانتر هستند نکته آخر اینکه،چوبهای سخت نسبت به چوبهای نرم، دوام و پایداری بیشتری دارند. از معروفترین این درختان می توان به چوب درختان گردو، بلوط، توس، افرا ،ماهون و هلو اشاره نمود.

چوب نرم (Softwood):  نرم چوبها از درختان همیشه سبز یا درختان بدون خزان بدست می آیند. درختان همیشه سبز،درختانی هستند که در تمام طول سال سبز هستند و در پاییز نیز دچار خزان و برگ ریزان نمی شوند. این چوبها بصورت معمول ارزانتر هستند و البته این ارزانی مانند هر ارزانی دیگری، بی دلیل نیست. نرم چوبها دوام و عمر کمتری به عنوان کفپوش نسبت به چوبهای سخت دارند و استفاده از آنها برای برخی فضاها ریسک محسوب می شود. از معروفترین این درختان می توان به چوب درختان کاج، صنوبر، نراد و سدر اشاره نمود.

درختان نرم چوب-ترمووود درختان سخت چوب-ترمووود

Softwood

درختان نرم چوب

Hardwood

درختان سخت چوب

کاج بلوط
سرو راش
سرخدار افرا
نراد سپيدار
صنوبر چنار
سدروس گردو
کاج نوئل تبريزی
صنوبر داگلاس انجير
ارس (سرده) زبان گنجشک (ASH)

پارکت چوب بلوط

۲- چوب سخت (Hardwood) بهترین انتخاب برای کفپوش چوبی

همان طور که در بالا ذکر شد چوب درختان سخت چوب گزینه ای بهتر و مطلوبتر برای استفاده به عنوان کفپوش است .گرچه این چوب قیمت بالاتری دارد و به مراتب گرانتر است، اما با توجه به ویژگی سخت چوبها و همچنین عمر و دوامی که دارند،  واقعا ارزش این سرمایه گذاری را دارند.

کفپوشهای چوبی که با استفاده از چوبهای سخت (Hardwood) تولید شده اند نسبت به همتایان نرم چوب خود، صمغ کمتر و رگه های کمتری دارند. همچنین سخت چوبها دارای تراکم بیشتر و مقاومت بیشتر در برابر سوختگی و حریق هستند. بطور کلی چوب درختان نرم چوب ، سختی کمتری نسبت به درختان سخت چوب داشته و همان طور که گفتیم برای تولید کفپوشها در اولویت نیستند.

پارکت چوب بلوط

تصویری از مقطع و رنگ چوب بلوط (Oak) و چوب کاج (Pine)

گرچه در میان سخت چوبها هم شما با گزینه های فراوانی روبرو هستید، اما برای انتخاب بهترین چوب شما می توانید با اطمینان خاطر کفپوش چوبی یا پارکت چوبی از جنس بلوط و یا گردو را انتخاب کنید. البته شما در انتخاب هر نوع کفپوش چوبی بصورت معمول با درجه بندی ها و کیفیتهای مختلفی روبرو هستید که این درجه بندی ها روی قیمت تمام شده پارکت تاثیر مستقیم می گذارند. به عنوان مثال، پارکت چوب گردو  با کیفیتهای مختلفی از نظر ویژگی های چوب در بازار موجود است، البته بدیهی است هرچه کیفیت یک چوب کمتر باشد قیمت آن پایین تر بوده و درنتیجه، زیبایی چوب (رنگ اصلی چوب) نیز کاهش یافته و میزان گره و ایرادات ظاهری چوب افزایش پیدا می کند.

( کفپوشها و پارکتهای تولید شده از درختان نرم چوب همیشه قیمتی پایین تر از کفپوشهای چوب سخت دارند. به عنوان مثال پارکت چوب کاج همیشه ارزانتر از پارکتهای تولید شده با چوب گردو یا بلوط هستند ).

پارکت چوب بلوط

۳- پارکت چوب مهندسی یا پارکت تمام چوب

پارکتها به ۲ روش تولید می شوند. روش اول که روشی قدیمی است و هنوز هم پر طرفدار است پارکت تمام چوب است و دیگری پارکت چوب مهندسی است.  پارکت تمام چوب از یک تکه چوب پکپارچه ساخته شده و پارکت چوب مهندسی، پارکتی است که از روی هم قرار دادن چند لایه چوب، تحت فشار بالا ساخته شده است. پارکت چوب مهندسی، ساختاری حداقل ۳ لایه داشته که شامل ۱ لایه مرکزی و ۲ لایه رویه چوب است. این ترکیب که باعث تقویت بسیاری از ساختارهای چوب شده است امروزه به عنوان کفپوش بسیار مرسوم بوده و استفاده های فراوانی دارد. مهمترین دلیل تولید پارکتهای چوب مهندسی، رفع نقطه ضعف ها و ایردات ایجاد شده در پارکتهای تمام چوب بوده است. پارکتهای چوب مهندسی با توجه به ساختار چند لایه خود، بر خلاف پارکت تمام چوب امکان استفاده در فضاهای مرطوب و یا شرایط آب و هوایی با رطوبت بالا را دارند و همچنین براحتی می توان از آنها در فضاهایی با سیستم گرمایش از کف استفاده نمود.

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله “پارکت تمام چوب” و ” پارکت چوب مهندسی “ را مطالعه نمایید.

پارکت تمام چوب

پارکت چوب مهندسی

پارکت چوب مهندسی

نتیجه نهایی : بهترین چوب برای پارکت

گرچه در توضیحات بالا با مثال آوردن از چوب بلوط و گردو، آنها را به عنوان گزینه ها و انتخاب هایی فوق العاده برای تهیه و انتخاب چوب پارکت معرفی کردیم ولی این بدین معنی نیست که استفاده از سایر چوبها (چوبهای سخت) برای تولید و استفاده از پارکت چوبی (پارکت تمام چوب یا پارکت چوب مهندسی) درست نیست. قطعا شما می توانید با اطمینان و خیال آسوده سایر سخت چوبها را نیز به عنوان پارکت و کفپوش انتخاب کنید.

به عنوان یک نتیجه کلی توصیه ما به شما این است که برای انتخاب کفپوشها و پارکتهای چوبی ، همیشه بدنبال بهترین گزینه ها باشید.گرچه پارکتهای سخت چوب (Hardwood) گرانتر هستند اما در بلند مدت قطعا شما با خرید آنها صرفه جویی کرده اید . در انتها جدول مقایسه پارکتهای ساخته شده از چوب نرم و چوب سخت، آورده شده است، که خلاصه ای است از آنچه که در بالا ذکر شده است.

چوب سخت (Hardwood)

چوب نرم  (Softwood) ویژگی

ارزان تا بسیار گران

ارزان

قیمت – هزینه

زیاد و بسیار زیاد

کم

دوام و طول عمر

زیاد و بسیار زیاد کم

ثبات ابعادی

خوب تا عالی متوسط تا خوب

ظاهر

عالی خوب

انتخاب به عنوان پارکت

پارکت چوب بلوط

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
[ratings]

دیدگاهتان را بنویسید

error: