پارکت تمام چوب – Solid Wood Floor

پارکت تمام چوب-شیدارک

پارکت تمام چوب-شیدارکپارکت تمام چوب (Solid Wood) نوعی پارکت (کفپوش) است که بصورت یکپارچه و از یک قطعه چوب ساخته شده است. به این معنی که  هر پارکت بخشی از یک الوار است. در این نوع پارکت، هر کدام از قطعات یا پروفیلهای یکپارچه تمام چوب، به طور جداگانه برش خورده ،ماشینکاری شده و پولیش  شده اند.

پارکتهای تمام چوب از چوبهای مختلف (گونه های درختی) و در طولها و ضخامتهای مختلف تولید شده و در دسترس هستند، اما معمولا پارکت تمام چوب (Solid Wood) از چوب سخت (Hard Wood) و به ضخامت حدود ۲۰ میلیمتر تولید می شود. این پارکتها مانند همه پارکتهای دیگر دارای ساختار کام و زبانه می باشد.

پارکت-شیدارک

شکل ظاهری پارکت تمام چوب

شاید جالب باشد بدانید که پس از اجرای پارکت معمولا به سختی می توان پارکت تمام چوب (Solid Wood Floor) را از پارکتهای ساخته شده از چوب مهندسی شده (Engineered Wood Flooring) تشخیص داد و دلیل این امر نیز، ضخامت بالای لایه نهایی در پارکتهای ساخته شده از چوب مهندسی است. سطح نهایی پارکتهای تولید شده ازچوب مهندسی، لایه ای به ضخامت ۵ تا ۶ میلیمتر از (Solid Wood) می باشد، وجود این لایه سبب می شود که ظاهر این دو نوع پارکت کاملا به یکدیگر شبیه باشد.

پارکت تمام چوب-شیدارک

ساختار یکپارچه این پارکتها باعث می شود که این نوع پارکت، فارغ از نوع چوبی که از آن ساخته شده است دارای معایب و مزایای مختلفی باشد. از عمده ترین مزایای این نوع از پارکتها می توان به این نکته اشاره کرد کرد که پارکت تمام چوب (Solid Wood) را می توان پس از نصب نیز با دستگاه ساب و پولیش،مجددا ساب زد. این مزیت وقتی بسیار اهمیت پیدا می کند که سطح پارکت به دلیل رفت و آمد دچار خط و خش شده باشد و یا به هر دلیلی سطح پارکت خراشیده شده باشد.

برای آشنایی بیشتر با پارکتهای چوب مهندسی (Engineered Wood Flooring) می توانید مقاله“پارکت چوب مهندسی”را مطالعه کنید.

پارکت-شیدارک

پارکت تمام چوب – رطوبت و گرمایش از کف

پارکت تمام چوب (Solid Wood) را می توان در اکثر مناطق به جز فضاهایی که دما و رطوبت در آنها نوسان قابل ملاحظه ای دارد نصب نمود. به عنوان مثال از این نوع کفپوش نمی توان در حمام ها، آشپزخانه ها، سالن های کنسرت استفاده نمود.

همچنین پارکت تمام چوب (Solid Wood)، برای استفاده در زیرزمین مناسب نبوده و نمی تواند با سیستم گرمایش از کف به دلیل ماهیت ناپایدار این سیستم (نوسان دمایی) منطبق شود.

گرچه بصورت معمول پارکتهای (Solid Wood Floor) نسبت به رطوبت مقاومت نداشته و امکان استفاده روی سیستم گرمایش از کف را نداردند، ولی بعضی از تولید کنندگان سعی کرده اند با ایجاد لایه های محافظتی و نیز تقویت چوب مورد استفاده، این پارکتها را نسبت به رطوبت و نوسانات دمایی مقاوم نمایند. در چنین مواردی بهتر است مدارک فنی و نتایج مربوط به آزمایشات شرکت تولید کننده را حتما مورد بررسی قرار داده و از صحت این ادعا مطمئن شویم.

پارکت تمام چوب-شیدارک

پارکت تمام چوب  نقاط ضعف

از عمده معایب پارکتهای تمام چوب (Solid Wood Floor) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پارک تمام چوب مستعد “Gapping” ایجاد فاصله (بیشتر از حد مورد انتظار) بین پروفیلها هستند.
  • در صورتی که رطوبت بالا باشد این پارکتهای تمام چوب دچار “Crowning” یا تورم ناشی از رطوبت خواهد شد.
  • پارکت تمام چوب به نسبت پارکتهای چوب مهندسی در ابعاد و اندازه دارای محدودیت بیشتری می باشد. بطور معمول حداکثر طول این پارکتها ۲۱۰۰ میلیمتر و حداکثر عرض آنها ۱۲۷ میلیمتر است.

شیدارک

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
[ratings]

دیدگاهتان را بنویسید

error: