پارکت چوب گیلاس

چوب درخت گیلاس یکی از چوبهایی است که برای استفاده در پارکتهای چوبی بسیار مورد استفاده قرار گرفته واستفاده از آن برای تولید کفپوشهای چوبی در حال افزایش است. پارکت چوب گیلاس با ظاهری زیبا، رگه هایی یکدست و رنگهای متنوع که از حالت طبیعی تا رنگهای تیره و تقریبا سیاه را در بر می گیرد، تولید شده و در دسترس می باشد.

همانطور که در جدول تقسیم بندی درختان سخت چوب و نرم چوب که در مقاله ” انتخاب پارکت چوبی” ارائه شده است گیلاس از درختان سخت چوب می باشد که بصورت معمول چوب این درختان برای استفاده به عنوان کفپوش، انتخابی خوب به شمار می آید ولی قبل از انتخاب پارکت چوب گیلاس لازم است به نکته هایی در مورد این چوب اشاره کرده و مزایا و معایب پارکتهای چوب گیلاس را بررسی نماییم. زیرا استفاده از چوب گیلاس و سایر جوبها در انواع طرحها و رنگها و محیطهای خانگی و … همیشه مناسب نیست.در این مقاله شیدارک مزایا و معایب چوب گیلاس را مورد بررسی قرار داده است.

برای آشنایی بیشتر با پارکتهای چوبی پیشنهاد می کنیم مقالات “پارکت تمام چوب” و “پارکت چوب مهندسی” را نیز مطالعه نمایید.

مزایای پارکت چوب گیلاس

 • پارکت چوب گیلاس ظاهری زیبا دارد و گزینه ای بسیار مناسب برای افزایش زیبایی و جذابیت یک اتاق بشمار می آید. چوب گیلاس با رنگهای گرم و ظاهری طبیعی، براحتی می تواند فضایی ساده و جذاب را ایجاد نموده و کیفیت بصری فضا را افزایش دهد.
 • نگهداری و مراقبت از پارکتهای چوب گیلاس بسیار راحت و آسان است. بصورت کلی یکی از بهترین ویژگی های پارکتهای چوبی ساخته شده از چوبهای سخت (Harwood) مانند چوب گیلاس، راحتی مراقبت و تمیز کاری آنهاست. پارکت چوب گیلاس نیاز به مراقبت پیچیده ای نداشته و براحتی با جارو کردن های دوره ای و یا استفاده از جارو برقی مناسب می توان آنها را تمیز نمود.
 • پارکتهای چوب گیلاس، نسبت به رطوبت مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و در اکثر مواقع می توان مایعات ریخته شده روی سطح آنها را بدون هیچ اثری از لکه و … از روی پارکت تمیز نمود.
 • چوب گیلاس، چوبی بادوام و در عین حال پرکاربرد و همه کاره است. استفاده از پارکتهای چوب گیلاس پیشینه ای بسیار دارد و در بسیاری از خانه های تاریخی اروپایی، پارکتهای ساخته شده از چوب گیلاس پس از گذشت عمری بیشتر از یک قرن، هنوز هم ظاهری بسیار زیبا و سالم داشته و کاملا قابل استفاده هستند. پارکتهای چوب گیلاس در صورتی که بخوبی از آنها نگهداری شود، بسیار بادوام بوده و همچنین قابلیت استفاده در طرحهای متنوعی را دارد.

شیدارک - پارکت چوب گیلاس

برای آشنایی بیشتر با انواع چیدمان و طرحهای پارکت چوبی پیشنهاد می کنیم مقاله “انواع چیدمان پارکتهای چوبی” را مطالعه نمایید.

 • پارکت چوب گیلاس تنوع رنگی بالایی دارد و همانطور که در مقدمه این مطلب نیز اشاره شد، طیف بالایی از رنگها را از رنگ طبیعی خود تا رنگهای بسیار تیره و کاملا سیاه را در گرفته و ارائه می دهد.
 • پارکتهای چوب گیلاس قابل تعمیر هستند و در صورتی که خراشیده شده و آسیب ببینند، قابلیت ترمیم بالایی داشته و براحتی می توان با سمباده ظاهر انها را مجددا اصلاح نمود و توسط پولیش و ساب مجدد، ظاهر و درخشش قبلی و اصلی آن را مجددا ایجاد نمود.

شیدارک - پارکت چوب گیلاس

برای آشنایی بیشتر با روش ساب زدن پارکتهای چوبی پیشنهاد می کنیم مقالات “روش اجرای ساب پارکت” و “مراحل اجرای روغن پارکت” را نیز مطالعه نمایید.

 • پارکتهای چوب گیلاس گزینه ای مطلوب برای استفاده کسانی است که از آلرژی رنج می برند.پارکت چوب گیلاس و سایر چوبهای سخت، بر خلاف فرشها، موکتها و کفپوشهای مصنوعی ایجاد آلرژی نکرده و همچنین فضایی جهت جمع شدن گرد و خاک و ایجاد آلرژی نیز فراهم نمی کنند.

شیدارک - پارکت چوب گیلاس

معایب پارکتهای چوب گیلاس

 • اولین و شاید مهمترین عیب پارکتهای چوب گیلاس گران بودن این پارکت است. هزینه خرید و نصب پارکت چوب گیلاس به نسبت سایر پارکتهای چوبی و موکت و . . . بیشتر است.
 • پارکت چوب گیلاس نیاز به تمیز کردن مکرر دارد.گرچه پارکتهای چوب گیلاس براحتی تمیز می شوند و برای تمیز کردن آنها فقط به جارو نیاز دارید ولی در اکثر مواقع باید هر ۲ یا ۳ روز یکبار پارکتها را جارو کنید و گاهی نیز به جارو برقی نیاز دارید.
 • استفاده از پارکتهای چوب گیلاس،برای کسانی که در خانه حیوانات خانگی دارند گزینه ای مناسبی به نظر نمی رسد. بصورت کلی حیوانات خانگی مانند سگها، از پارکتهای چوب گیلاس متنفرند زیرا سطح صاف این پارکتها سبب می شود که حیوانات نتوانند روی این کفپوش سریع حرکت کنند.حیوانات خانگی روی این پارکتها مدام میلغزند و زمین می خورند.
 • پارکتهای چوب گیلاس صدای راه رفتن را تشدید می کند.پارکت چوب گیلاس نیز مانند سایر پارکتهای چوبی، صدای راه رفتن را تشدید می کند و اساسا هر قدمی که روی این کفپوشها برداشته می شود، کاملا قابل تشخیص و صدادار خواهد بود.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
[ratings]

دیدگاهتان را بنویسید

error: