پارکت چوب مهندسی (Engineered Wood Flooring)

پارکت-شیدارک

پارکت-شیدارکپارکت چوب مهندسی (Engineered Wood Flooring) که از چند لایه چوب (حداقل ۳ لایه) روی هم قرار گرفته تولید می شود، از نظر ظاهری هیچگونه تفاوتی با پارکتهای تمام چوب Solid Wood Floor ندارد به همین دلیل، پارکت ساخته شده از چوب مهندسی را گاهی Semi Solid Plank نیز می گویند.

در این مقاله شیدارک پارکت چوب مهندسی را مورد بررسی قرار خواهد.

 

پارکت چوب مهندسی -شیدارک

پارکت چوب مهندسی ساختار

پارکتهای ساخته شده از چوب مهندسی به صورت کلی از دو بخش کلی ، تشکیل شده اند که شامل یک لایه رویه (Lamella) از جنس (Solid Wood) و یک هسته که از چوبهای ارزانتر تهیه می شود.

  • لایه نهایی که در معرض دید است و از یک لایه چوب یک تکه Solid Wood به ضخامت ۵ تا ۶ میلیمترتشکیل شده است.
  • لایه های زیر کار که خود از چند لایه (حداقل۲ لایه) تشکیل شده است که می تواند mdf، Hdf، Ply wood و … باشد.

پارکت چوب مهندسی -شیدارک

پارکتهای ساخته شده از چوب مهندسی معمولا بین ۳ تا ۱۰ لایه دارند (بستگی به نوع محصول و ویژگی های مورد نظر) هر کدام از این لایه ها “Ply” می گویند.

در این نوع از پارکتها معمولا برای لایه بالایی (لایه نهایی) پارکت از چوب سخت (Hard Wood) استفاده می کنند. در لایه های میانی نیز، که معمولا بین ۱۲ تا ۱۵ میلیمتر ضخامت دارند، عموما از چوبهایی ارزانتر که در عین حال نسبت به رطوبت مقاوم هستند استفاده می کنند. این لایه ها توسط چسب و تحت فشار بالا به یکدیگر متصل می شوند و در نهایت محصول نهایی یعنی پارکت را تشکیل می دهند.

نکته بسیار مهم در قرار دادن لایه ها یا “Ply” ها روی یکدیگر این است که، برای تقویت پارکت و کلا ساختارهای چند لایه چوبی، جهت رگه های چوب درلایه هایی که روی یکدیگر قرار می گیرند باید عمود بر یکدیگر باشد.

پارکت چوب مهندسی -شیدارک

گاهی کفپوشهای وینیلی و یا لمینتها با پارکتهای چوب مهندسی شده، اشتباه گرفته می شوند اما کفپوش لمینت از یک لایه تصویر چوب در لایه نهایی استفاده می کند و کفپوش وینیلی نیز ترکیباتی از پی وی سی (Pvc) هستند که ظاهری شبیه چوب دارند.

برای آشنایی با پارکتها و دسته بندی انواع پارکتها می توانید مقاله “پارکت چیست” را مطالعه نمایید.

پارکت چوب مهندسی دوام و پایداری

پارکتهای ساخته شده از چوب مهندسی شده (Engineered Wood Flooring) عملکردی بهتری نسبت به پارکت تمام چوب Solid Wood Floor دارند و ثبات و پایداری کلی چوب در این روش گاهی تا ۸۰ درصد افزایش می یابد.

ساختار چند لایه چوب مهندسی (Engineered Wood Flooring) سبب می شود که این نوع از پارکت مقاومتر و در عین حال پایدار تر باشد. علاوه بر این ساختار چند لایه این چوب سبب می شود که مقاومت پارکت چوب مهندسی در برابر انفباض و انبساط افزایش چشمگیری داشته باشد و درنتیجه دچار خم شدگی و تورم ناشی از انقباض و انبساط نشود.

 (منظور از پایداری و ثبات چوب،افزایش مقاومت چوب نسبت به انقباض و انبساط ناشی از نوسانات دما و رطوبت می باشد)

پارکت-شیدارک

 

[aparat id=”0qc8k” width=”640″ height=”360″ style=”margin: 15px; padding: 7px”]

نحوه تولید پارکت چوب مهندسی

پارکت چوب مهندسی کاربردها

پارکت چوب مهندسی را می توان در فضاهایی که نوسان دمایی داشته و یا رطوبت دارند مورد استفاده قرار داد. استفاده از پارکتهای ساخته شده از چوب مهندسی (Engineered Wood Flooring) در عمده فضاها و نیز فضاهایی که استفاده از پارکتهای تمام چوب (Solid Wood Floor) امکان پذیر نیست توصیه می شود مانند فضاهایی که سیستم گرمایش از کف دارند، آشپزخانه ها یا سالن های کنسرت و …

پارکت چوب مهندسی -شیدارک

از دیگر مزایای پارکتهای چوب مهندسی (Engineered Wood Flooring)، این است که این پارکتها را می توان در سیستمهای کف شناور(Floating Floor) نیز به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار داد.

پارکت-شیدارک

کف شناور نوعی از ساختار کفسازی است که برای کنترل ارتعاشات،صداهای کوبه ای و جذب صدای هوابرد در فضاهای آکوستیک کاربرد دارد.

پارکت چوب مهندسی هزینه

بصورت معمول کفپوشها و پارکتهای چوب مهندسی از پارکتهای تمام چوب (Solid Wood) ارزانتر هستند. دلیل قیمت کمتر  این پارکتها به نسبت پارکت تمام چوب (Solid Wood) امکان استفاده از چوبهای ارزانتر و یا چوب گونه های درختی سریع الرشد در لایه های داخلی این پارکت است. این کار علاوه بر اینکه باعث کاهش هزینه نهایی محصول می شود، به حفظ جنگلها نیز کمک می کند.

برای آشنایی با پارکتهای تمام چوب Solid Wood می توانید مقاله“پارکت تمام چوب”را مطالعه نمایید.

پارکت-شیدارک

در انتها لازم است به یکی از معایب و محدودیتهای پارکتهای چوب مهندسی (Engineered Wood Flooring) اشاره کنیم.

در صورت ایجاد خراش روی سطح این پارکتها با توجه به ضخامت کم لایه نهایی، ترمیم سطح بدن از بین رفن تراز سطح کار آسانی نیست. البته این نکته صرفا در صورتی اتفاق خواهد افتاد که خراش عمیق باشد و جهت رفع آن نیاز به ساب و پولیش سطح داشته باشیم.

پارکت-شیدارک

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
[ratings]

دیدگاهتان را بنویسید

error: