مقایسه پارکت و لمینت

اگر تاکنون برای انتخاب کفپوش با طرح چوب به فروشگاهها و یا اینترنت مراجعه کرده باشید، حتما با تنوعی از جنسها و مدلها و … روبرو شده اید. اسمها و مدلهایی که در نهایت شما را به ۲ گزینه نهایی پارکت و لمینت می رسانند.سوال این است که کدامیک را باید انتخاب کنید؟ کدامیک برای شما مناسب تر است و یا اصلا تفاوت پارکت و لمینت در چیست؟ این مقاله به مقایسه پارکت و لمینت پرداخته و تفاوتها را برای شما آشکار خواهد کرد.

وقتی قرار است از بین پارکت و لمینت یکی را به عنوان کفپوش انتخاب نمایید، در همان نگاه و بررسی اولیه متوجه اختلاف قیمت فاحش میان این دو نوع کفپوش خواهید شد. گرچه احتمالا شما هم متوجه شده اید کفپوش لمینت که به آن پارکت لمینت هم گفته می شود، از نظر هزینه کفپوشی ارزانتر و مقرون به صرفه تر است، اما برای انتخاب و مقایسه، پارامترهای دیگری مانند دوام، تنوع، روشهای نگهداری، ویژگی های فنی و … نیز وجود دارند که باید به آنها توجه کرد. “شیدارک” در این مقاله تفاوت پارکت و لمینت را بررسی کرده و ویژگی این دو کفپوش را با یکدیگر مقایسه خواهد کرد. مقایسه پارکت و لمینت به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی بهتر و بهینه داشته باشید.

مقایسه پارکت و لمینت - شیدارک

ساختار پارکت و لمینت:

پارکت چوبی : پارکت کفپوشی چوبی و بسیار زیباست که از از چوبهای طبیعی ساخته شده کفپوشی لوکس و بسیار پر طرفدار محسوب می شود. پارکت در دو نوع کلی پارکت تمام چوب و پارکت چوب مهندسی تولید می شود که هر کدام ویزگی های خاص خود را دارند. انواع مختلف پارکتها از نظر طرح و رنگ، به انواع مختلف چوبها و گونه های گیاهی بستگی داشته و با توجه به رنگ و بافت چوب انواع درختان، تنوع در انواع پارکتها دیده می شود.

پارکت تمام چوب-شیدارک

لمینت : لمینت کفپوشی چند لایه است که دارای یک لایه میانی از جنس خرده چوبهای فشرده شده بوده و سطح ظاهری آن یک لایه پرینت شده در طرحهای مختلف است که توسط لایه های شفاف و با دوام محافظت می شود. گرچه لمینت ها عموما ظاهر چوب مانند دارند ولی در اصل کفپوشی چوبی نیستند و صرفا یک لایه پرینت شده با طرح چوب دارند.

برای مطالعه بیشتر در مورد ساختار و انواع پارکت و لمینت می توانید مقالات “ساختار و لایه بندی لمینت” ، “پارکت تمام چوب” و “پارکت چوب مهندسی” را مطالعه نمایید.

مقایسه پارکت و لمینت: قیمت

برای مقایسه پارکت و لمینت می توان کار را از مقایسه قیمت و هزینه های نصب این دو کفپوش آغاز کرد.پارکت کفپوشی با ساختاری کاملا چوبی است و پارکتهای تمام چوب و یا پارکتهای چوب مهندسی هر دو کاملا از چوب ساخته شده اند. همین امر سبب می شود که پارکت قیمت بالاتری داشته باشد.قیمت پارکتهای چوبی با توجه به نوع چوب بسیار متفاوت است اما تقریبا میانگین قیمت برای هر متر مربع پارکت چوبی، چیزی در حدود ۳۵۰ هزار تومان برآورد می شود و دستمزد نصب پارکت چوبی میانگینی در حدود ۴۰ هزار توامن برای هر متر مربع دارد.

کفپوش لمینت که یک کفپوش با ساختاری چند لایه است و تنها بخش چوبی آن یعنی هسته اصلی لمینت نیز از خرده چوبهای فشرده شده مانند MDF، HDF و یا HPL ساخته شده است، قیمتی بسیار ارزانتر داشته و متوسط قیمت آن در بازار ایران چیزی در حدود ۱۰۰ هزار تومان برای هر متر مربع می باشد. از نظر هزینه نصب نیز، لمینت هزینه ای کمتر داشته و دستمزد نصب هر متر مربع لمینت همراه با فوم، حدود ۱۰ هزار تومان می باشد. (این قیمتها بر اساس میانگین قیمت در سال ۱۳۹۸ محاسبه شده اند)

مقایسه پارکت و لمینت: دوام

پارکت چوبی نسبت به خراش مقاوم است ولی نسبت به خراش های عمیق، با توجه به انواع چوبها عملکرد متفاوتی داشته و می تواند ضعیف باشد.اما امکان ساب مجدد پارکت و نیز امکا مرمت موضعی و اصلاح لایه رویه مانند رنگ و لاک و … همیشه در پارکتها وجود دارد و این مزیتی مهم در پارکتهاست که در کفپوش لمینت امکان پذیر نیست.

برای مطالعه بیشتر در  مورد لایه ها و پوششهای محافظتی پارکت می توانید مقالات “شلاک پارکت” ، “واکس پارکت” و “مقایسه روغن و لاک پارکت” را مطالعه نمایید.

لمینت در برابر خراش کفپوشی نسبتا مقاوم است ولی در برابر خراش های عمیق احتمال آسیب بالایی داشته و تقریبا غیر قابل اصلاح می باشد. وجود لایه پرینت در لمینت سبب شده است که این کفپوش بر خلاف پارکت، امکان ساب مجدد و اصلاح خراش ها و خط و خشها را نداشته باشد.

تفاوت لمینت و پارکت: تنوع رنگ و طرح

پارکت تمام چوب-شیدارک

در مقایسه پارکت و لمینت یکی از مهمترین نکته هایی که که باید به آن توجه نمود، تنوع طرح و رنگ این کفپوش هاست. آنچه در مقایسه این دو کفپوش بسیار به چشم می آید، تنوع بالای طرح و رنگ در لمینت نسبت به پارکت می باشد. تنوع در پارکتها صرفا به تنوع میان انواع چوبها و رنگهای مختلف انواع گونه های چوبی بستگی دارد ولی کفپوش لمینت می تواند تنوعی بی پایان و نامحدود را در طرح ها و رنگها ارائه نماید. این تنوع مدیون لایه پرینت شده در کفپوش لمینت است. گرچه هنوز هم لمینتهای طرح چوب پر طرفدار ترین انواع لمینتها هستند ولی لمینت های رنگی با طرح های فانتزی و … نیز طرفداران خاص خود را داشته همه روزه بر این تنوع افزوده می شود.

مقایسه پارکت و لمینت - شیدارک

کفپوش لمینت با طرح نوشته های قدیمی

مقایسه پارکت و لمینت: گرمایش از کف

مقایسه پارکت و لمینت - شیدارک

همخوانی و امکان استفاده کفپوشها روی سیستم گرمایش از کف، پارامتر مهم دیگیری در مقایسه پارکت و لمینت می باشد. سیستم گرمایش از کف، یکی از سیستمهای گرمایشی است که این روزها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و تولید کنندگان کفپوش سعی در تولید محصولاتی دارند، که توانایی و امکان همخوانی با این سیستم، هم از نظر انتقال حرارت و هم مقاومت در برابر انقباض و انبساطهای حرارتی ناشی از این سیستم را، داشته باشند. پارکتهای تمام چوب برای استفاده در فضاهایی که از این سیستم استفاده می کنند توصیه نمی شوند و در فقط از پارکتهای چوب مهندسی می توان به عنوان کفپوش چوبی در چنین فضاهایی استفاده نمود. اما اکثر کفپوش های لمینت براحتی می توانند با سیستم گرمایش از کف، کار کنند و کارخانه های تولید کننده این گزینه را به عنوان یکی از مزایای لمینت روی جعبه محصولات خود قید می کنند. این علامت به صورت یک پیکتوگرام استاندارد بوده که در شکل زیر نمایش داده شده است.

تفاوت لمینت و پارکت،: نگهداری

مراقبت از پارکت چوبی - شیدارکدر مقایسه پارکت و لمینت بررسی روشهای نگهداری و نیز میزان راحتی روشهای تمیز کاری و … نیز دارای اهمیت می باشد.نگهداری از پارکت نسبت به کفپوش لمینت، به مراتب کاری سخت تر است. روش تمیز کاری هر دو کفپوش نسبتا یکسان است و هردو به مراقبت و جارو های هفتگی نیاز دارند و نسبت به رطوبت ضعیف هستند. اما پارکت بر خلاف کفپوش لمینت نیاز به اجرای یک لایه محافظ مانند لاک، روغن و … داشته که باید هر چند سال یکبار این لایه تجدید شود. اما لمینت نیازی به این لایه ها نداشته و لایه محافظ در هنگام تولید روی سطح آن نصب می شود. گرچه این نکته به عنوان یک مزیت برای کفپوش لمینت مطرح می شود اما با توجه به اینکه این لایه غیر قابل تجدید بوده و در صورت آسیب دیدن امکان اصلاح آن وجود ندارد، می توان به عنوان یک نکته منفی نیز به آن نگاه کرد.

برای مطالعه بیشتر در  مورد روشهای تمیز کاری و مراقبت پارکت و لمینت می توانید مقالات “مراقبت از پارکت چوبی” و “تمیز کردن پارکت لمینت” را مطالعه نمایید.

مطالب زیر را از دست ندهید

۱۰ نکته مهم برای انتخاب و خرید پارکت

۱۰ نکته مهم برای انتخاب و خرید پارکت پارکت چوبی از پر طرفدارترین و در عین حال لوکس ترین کفپوشهای ساختمانی است که علی رغم گذشت سالها، هنوز هم کفپوشی [...]

مطالعه مقاله بیشتر
شلاک پارکت
انتخاب پارکت چوبی

انتخاب پارکت چوبی وقتی قرار است از چوب یا پارکت چوبی به عنوان کفپوش یک فضا استفاده شود، اولین سوالی که با آن روبرو خواهید شد این است که از [...]

مراحل نصب پارکت لمینت

مراحل نصب پارکت لمینت کفپوش لمینت یکی از پرکاربرد ترین کفپوشهایی است که امروزه با توجه به رونق پروژه های بازسازی مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع طرح و رنگ [...]

انتخاب کفپوش لمینت ، ۷ ویژگی مهم

۷ دلیل برای انتخاب کفپوش لمینت کفپوش لمینت یا پارکت لمینت ، کفپوشی است که در پروژه های بازسازی و نوسازی که امروزه از رونق فراوانی نیز برخوردار است مورد [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,75 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟