تمیز کردن پارکت لمینت
تمیز کردن پارکت لمینت

تمیز کردن پارکت لمینت

کفپوش لمینت کفپوشی بسیار پرکاربرد و پر استفاده است که در بسیاری از فضاها و با کاربری های متنوع مورد استقاده قرار می گیرد. استفاده از کفپوش لمینت یا پارکت لمینت، از خانه ها تا فضاهای تجاری را در برگرفته و به همین دلیل نحوه تمیز کردن پارکت لمینت و مراقبت از این کفپوشها اهمیتی دوچندان دارد.” شیدارک” در این مقاله سعی نموده تا شما را مهمترین نکته هایی که باید هنگام تمیز کاری کفپوش لمینت رعایت کنید آشنا نماید.

برای آشنایی بیشتر با کفپوش لمینت می توانید مقاله “کفپوش لمینت یا پارکت لمینت” را مطالعه نمایید.

۱ جارو برقی یا جاروی سنتی؟

تمیز کردن پارکت لمینت

جارو کردن و تمیز کردن گرد و غبار مهمترین کاری است که برای محافظت و تمیز کردن پارکت لمینت باید انجام دهید. جارو کردن های دوره ای با جمع کردن گرد و خاک از روی سطح کفپوش، پارکت لمینت را از آسیب ها و خط و خشهایی که می توانند بر اثر وجود گرد و خاک ایجاد شود، حفظ می کنند. برای تمیز کردن پارکت لمینت ، جاروهای سنتی گزینه ای مطلوب به نظر نمی رسند ولی جارو برقی گزینه ای مناسب است. البته باید دقت نمود که در استفاده از جارو برقی برای تمیز کردن کفپوش لمینت ، باید برس های جارو برقی را از کار انداخت تا روی سطح کفپوش، خط و خش ایجاد نشود.

البته جاروهای معمولی یا سنتی (جارو های دستی) در صورتی که پرزهای نرم داشته باشند را می توان برای تمیز کردن گرد و خاک از روی پارکت لمینت مورد استفاده قرار داد اما باید دقت نمود در صورتی که ذرات گرد و خاک زبر باشند براحتی می توانند در هنگام کشیده شدن روی سطح کفپوش، رد خط و خش را از خود بجای بگذارند.

۲ تمیز کننده های کفپوش لمینت

تمیز کردن پارکت لمینت

همیشه استفاده از تمیز کننده های شیمیایی برای تمیز کردن پارکت لمینت بهترین راه حل نیست. اگر تصمیم دارید از این تمیز کننده ها استفاده کنید، حتما باید مطابق با نوع کفپوش شما بوده و در صورت امکان قبل از مصرف آن را آزمایش کنید. برای اینکار مقداری از تمیز کننده را روی کفپوش ریخته و پس از مدتی آن را تمیز نمایید. یک روز صبر کنید تا مطمئن شوید روی کفپوش پارکت لمینت ،اثر نامطلوبی نداشته است.

به یاد داشته باشید که برای تمیز کردن بسیاری از آلودگی ها و لکه های روی پارکت لمینت می توانید از مقداری الکل رقیق شده در آب و یا مقداری سرکه سیب رقیق شده به جای محلولها و ترکیبات شیمیایی موجود در بازار استفاده نمایید.

۳- رطوبت و آب را سریعا خشک کنید

تمیز کردن پارکت لمینت

آب و سایر مایعات براحتی می توانند به پارکت لمینت ها آسیب برسانند. گرچه لایه نهایی کفپوش لمینت نسبت به رطوبت مقاوم است اما در صورتی که آب و یا رطوبت از میان درزها و بندهای کفپوش نفوذ کند براحتی می تواند به پارکت لمینت شما آسیب برساند.پس برای تمیز کردن پارکت لمینت هرگز از آب استفاده نکنید. از آب فقط بصورت اسپری و یا یک دستمال و پارچه نمدار برای تمیز کاری استفاده نمایید. اگر به هر دلیلی مقداری آب روی کفپوش پارکت لمینت ریخت، باید در زمانی کمتر از ۱ یا ۲ دقیقه حتما تمام آب را از روی سطح کفپوش جمع کرده و کفپوش را کاملا خشک نمود.

۴- براق کردن پارک لمینت

تمیز کردن پارکت لمینت

اگر تصمیم دارید پس از تمیز کردن پارکت لمینت ،کفپوش را براق کرده و جلا دهید، بهتر است این کار را بصورت خشک انجام دهید. برای اینکار باید یک پارچه جاذب (پارچه با خاصیت جذب کنندگی بالا) را روی یک تی پارچه ای قرار داده و یا از  تی ها و جاروهایی که روی آنها میکروفیبر نصب شده است استفاده نمایید. در برخی مواقع می توانید از پوشک بچه نیز استفاده کنید. البته هنگام استفاده از پوشک لازم است که پوشک را در دست گرفته و آنگاه محل مورد نظر را پولیش داده و جلا دهید و نمی توانید پوشک را روی تی یا جارو نصب کنید.

مطالعه مقاله بیشتر
مشخصات فنی و استانداردهای کفپوش لمینت

۵- محافظت از کفپوش پارکت لمینت

گرچه تمیز کردن پارکت لمینت کاری بسیار ساده و آسان است اما بهترین راه حل همیشه پیشگیری است. بهتر است با چند راه حل و تکنیک ساده مراقبت از کفپوش را افزایش دهید تا نیاز کمتری به تمیز کردن دائمی داشته و از طرفی کارایی و دوام کفپوش ها را نیز افزایش دهید. در ادامه چند نکته ساده ولی در عین حال مهم که می توانند باعث جلوگیری از آسیب دیدن کفپوشهای پارکت لمینت شوند را، مرور خواهیم نمود.

تمیز کردن پارکت لمینت

  • اولین اقدام برای محافظت از کفپوش های پارکت لمینت استفاده از پادری ها یا door mat در ورودی های فضاست. حتما از پادری ها استفاده کنید و فضایی که در آنها کفشها تعویض می شوند را نیز توسط یک کفپوش دیگر یا پادری، از سایر فضاها جدا کنید. این نکته از مهمترین نکات در نگهداری کفپوش های پارکت لمینت است. استفاده از پادری ها را برای ورودی حمام و سرویس بهداشتی نیز انجام دهید تا از انتقال آب و رطوبت از این فضاها به سطح کفپوش جلوگیری شود.
  • زیر گلدانها حتما از ظرفهای محافظ استفاده کنید تا خروجی آب گلدانها روی سطح کفپوش جاری نشود.
  • زیر پایه مبلمان، میزها و سایر وسایل حتما از پدهای محافظ استفاده کنید و تا جایی که امکان دارد وسایل را روی کفپوش نکشید. برای جابجایی مبلمان، سعی کنید انها را از روی زمین بلند کرده و سپس انتقال دهید.
  • برای جلوگیری از آسیب دیدن پارکت لمینت توسط نور خورشید، حتما از پرده های مناسب برای پنجره ها استفاده کنید و یا بخشی از کفپوش را که در معرض تابش مستقیم قرار دارد، با قالیچه ها و گلیم ها و … پوشش دهید.

برای مطالعه بیشتر درباره تمیز کردن پارکت لمینت و نحوه مراقبت از این کفپوش می توانید مقاله “۹ اشتباه رایج درباره کفپوش لمینت” را مطالعه نمایید.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...
تمیز کردن پارکت لمینت
تمیز کردن پارکت لمینت

پاسخی بگذارید

error: