۹ اشتباه رایج در مورد پارکت لمینت

پارکت لمینت کفپوشی زیبا و پرطرفدار است که ظاهری شبیه به پارکتهای چوبی دارد و به همین دلیل مورد استقبال استفاده کنندگان قرار گرفته است. البته علاوه بر ظاهر چوبی شکل آن (که تنوع رنگ و طرح بالایی نیز دارد) نصب سریع و آسان پارکت لمینت کف در کنار قیمت پایین تر این کفپوش سبب شده که توجه بیشتری به این کفپوش وجود داشته باشد. “شیدارک” در این مطلب ۹ اشتباه رایج در استفاده از پارکت لمینت کف خانه را با شما در میان خواهد گذاشت تا با پرهیز از این اشتباهات بتوانید حداکثر کارایی را از کفپوش خانه خود انتظار داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر با کفپوش لمینت یا پارکت لمینت می توانید مقالات “پارکت لمینت چیست؟” و “ساختار و لایه بندی لمینت” را نیز مطالعه نمایید.

۱- تمیز کردن لمینت با آب

کفپوش لمینت-شیدارک

اولین اشتباه رایج به تمیز کردن پارکت پارکت لمینت مربوط می شود. تمیز کردن لمینت کف خانه کاری بسیاری ساده است. پارکت لمینت با مقداری آب و یک دستمال مرطوب به راحتی تمیز می شود. اما اشتباه جایی رخ می دهد که برای تمیز کردن پارکت لمینت، آب را روی آن بریزیم یا بگذاریم که رطوبت روی لمینت کف خانه باقی  بماند. در این صورت احتمال اینکه آب از بین درزهای پارکت لمینت به زیر آن نفوذ کند بسیار زیاد خواهد بود. نفوذ آب به زیر لمینت کف خانه برابر است با آسیب جدی به این کفپوش و تورم  پارکتها. اشتباهی که به این آسانی ها جبران نخواهد شد.

هرگز پارکت لمینت کف را نشویید یا با آب زیاد، تمیز نکنید.

۲- استفاده از تمیز کننده اشتباه

اشتباه دوم باز هم به تمیز کاری پارکت لمینت کف مربوط می شود. انتخاب اشتباه یک تمیز کننده یا استفاده پیش از حد و اشتباه از یک تمیز کننده می تواند به لمینت کف خانه شما آسیب برساند. بسیاری از لکه ها و آلودگی های های مربوط پارکت لمینت صرفا با استفاده از مقدار کمی آب تمیز می شوند، اما گاهی برای تمیز کردن بعضی از آلودگی ها نیاز به استفاده از تمیز کننده های شیمیایی داریم. در این صورت میزان مصرف و نحوه استفاده صحیح، باید حتما مطابق روش مصرف قید شده روی تمیز کننده باشد. همیشه حواستان باشد که لایه محافظ کفپوشهای لمینت، لایه ای بسیار نازک است.

برای آشنایی بیشتر با لایه بندی کفپوش لمینت یا پارکت لمینت کف می توانید مقاله “ساختار و لایه بندی لمینت” را مطالعه نمایید.

به دستورالعمل های نحوه و میزان مصرف مواد تمیز کننده دقت کنید

۳- اشتباه در نحوه جارو کردن پارکت لمینت کف

پارکت لمینت کف - شیدارک

شما احتمالا برای تمیزی خانه، در هفته حداقل یکبار خانه را با جارو یا جارو برقی تمیز می کنید. جارو کردن پارکت لمینت کف خانه برای افزایش عمر این کفپوش بسیار مفید است، زیرا خاک و گرد و غبار دشمن پارکت لمینت هستند. ذرات گرد و خاک می توانند روی سطح این کفپوش، خط و خش ایجاد کرده و به لایه محافظ آن آسیب برسانند. اما نکته مهم این است که، اگر از جارو برقی برای تمیز کردن گرد و خاک استفاده می کنید، حتما برس های جارو برقی را بخوابانید تا روی سطح کفپوش خراش ایجاد نکنند.

برای تمیز کردن پارکت لمینت کف از برسهای زبر استفاده نکنید و برس های جاروبرقی را نیز هنگام کار با آن بخوابانید.

۴- رطوبت دشمن اصلی پارکت لمینت کف

پارکت لمینت کف - شیدارک

رطوبت زیاد اصلی ترین دشمن پارکت لمینت کف است. حواستان باشد که اگر به هر دلیلی آب روی سطح  لمینت کف خانه پخش شد، فورا آن را با اسفنج یا … جمع کنید. با وجود تلاش شما برای تمیز کردن و خشک کردن آب و رطوبت از روی سطح پارکت لمینت، همیشه یک اسفنج یا  (یا هر رطوبت گیر تمیز دیگری) برای گرفتن آب روی پارکت لمینت و خشک کردن کامل سطح آن دم دست داشته باشید. نکته مهم این که همیشه از تمیز بودن اسفنج یا دستمال رطوبت گیر و … مطئن باشید.

اگر آب به هر دلیلی روی پارکت لمینت کف خانه شما ریخت، خیلی سریع آن را خشک کنید.

۵- مواظب پایه های مبلمان باشید

کفپوش لمینت-شیدارک

مبلها و میزها بخشی از مبلمان خانه شما هستند که هم برای راحتی و هم برای زیبایی خانه، شما به آنها نیاز دارید. اگر از پارکت لمینت کف به عنوان کفپوش استفاده کرده اید، پس نیاز به مراقیت بیشتری از کفپوش دارید. یادتان باشد که برای محافظت از پارکت لمینت کف خانه ، حتما باید از پدهای محافظ، زیر پایه میز ها ، مبلها و هرچیزی که احتمال آسیب به پارکت لمینت دارد، استفاده کنید. این پدها قیمت چندانی نداشته ولی کارایی بالایی دارند و در عین حال به آسانی قابل دسترسی و خرید هستند.

کفپوش لمینت-شیدارک

چند نمونه از پدهای محافظ برای پایه های مبل و میز و …

علاوه بر استفاده از پدهای محافظ حواستان باشد که در هنگام تغییر دکوراسیون خانه و یاجابجایی میزها و مبلها، به کفپوش آسیب نزنید و حتی الامکان از کشیدن مبلمان روی زمین خودداری کنید و سعی کنید مبلمان را با بلند کردن جابجا نمایید.

مطالعه مقاله بیشتر
مراحل نصب پارکت لمینت

کفپوش لمینت-شیدارک

مبلمان را بلند کردن جابجا کنید و آنها را روی زمین نکشید

از پدهای محافظ زیر پایه های مبلمان و … استفاده کنید و در هنگام جابجایی، میزها و مبلمان را بلند کنید و آنها را روی کفپوش نکشید.

۶- روی خط و خش ها سمباده و … نکشید

شاید شما هم با این موضوع برخورد کرده باشید که بعضا از خط و خشهای ایجاد شده روی پارکت لمینتکف ،با تمیز کاری های معمولی و یا با استفاده از پارچه های نمدار، از بین نمی روند. برای پاک کردن و یا محو کردن این خشها هرگز سراغ سمباده ها و یا اجسام تیز و زبر نروید.

پیشنهاد ما به شما این است که برای محو کردن این خشها، پاک کن را امتحان کنید. مداد پاک کن بسیاری از این خط و خشها را می تواند از بین ببرد. اگر این راه جواب نداد، سراغ ترکیب آب با یک مایع پاک کننده بروید و توسط دستمال مرطوب خط و خشها را محو کنید. یادتان باشد که این راه حلها برای خراشها و بریدگی ها کاربرد ندارد.

پارکت لمینت کف را سمباده نزنید و روی آن برس زبر و … نکشید.

۷- حواستان به سر ریز آب گلدانها باشد

پارکت لمینت کف - شیدارک

این اشتباه از مرسوم ترین اشتباهاتی است که باعث آسیب دیدن پارکت لمینت کف خانه می شود. حواستان باشد اگر گلدان را روی پارکت لمینت قرار می دهید حتما از پک پد محافظ رطوبت یا ظرف نگهدانده آب زیر گلدان استفاده کنید. شما هر بار که به گلدان آب می دهید، بخشی از این آب به زیر گلدان (جایی که شما نمی بینید) نشت می کند و این رطوبت به راحتی می تواند پارکت لمینت کف خانه شما را، لکه دار و یا حتی خراب کند. پس حتما زیر گلدان از پدهای محافظ و یا ظروف نگهدارنده آب استفاده کنید و یا گلدان را روی سطحی بالاتر از کف قرار دهید.

حواستان به آب اضافی گلدانها باشد و زیر گلدان ها پد محافظ یا ظرف قرار دهید.

۸- پارکت لمینت کف و حیوانات خانگی

پارکت لمینت کف - شیدارک

این روزها نگهداری از حیوانات خانگی مانند سگها و گربه ها در ایران نیز مانند سایر کشورها، طرفداران زیادی پیدا کرده و بسیاری از افراد در خانه های خود از حیوانات خانگی مراقبت می کنند. اگر در خانه سگ، گربه و یا هر حیوان دیگری دارید پیشنهاد ما به شما این است که این نکته ساده را، برای محافظت از کفپوش خانه در نظر بگیرید.

سعی کنید از یک لایه محافظ زیر ظرفهای آب و غذا استفاده کنید. یعنی این ظروف را مستقیم روی پارکت لمینت کف خانه قرار ندهید. مثلا از یک پارچه زیر آنها استفاده کنید.

ظرف آب و غذای حیوانات را روی پارچه یا روزنامه و … بگذارید.

۹- محافظت از نور خورشید و اشعه uv

کفپوش لمینت-شیدارک

گرچه بعضی از پارکت لمینتها نسبت به اشعه ماوراء بنفش یا uv  مقاوم هستند ولی با توجه به اینکه این کفپوشها برای مصارف داخل ساختمان تولید می شوند عموما نسبت به این اشعه مقاوم نبوده و در بلند مدت آسیب پذیر هستند. پیشنهاد ما به شما این است که از پرده های ظریف برای پنجره هایی که آفتاب بلند مدت دارند استفاده کنید تا هم نور خانه را تامین کرده باشید و هم میزان آسیب به کفپوش خانه خودتان را کاهش دهید. اگر به هر دلیلی نمی خواهید از پرده ها استفاده کنید می توانید، دکوراسیون خانه را طوری چیدمان کنید که در مکانهایی که تابش ممتد و زیاد دارید از یک کفپوش مانند گلیم و … به عنوان زیبایی بخش کف خانه و در عین حال محافظ پارکت لمینت کف استفاده کنید.

از تابش ممتد نور آفتاب روی پارکت لمینت کف جلوگیری کنید.

مطالب زیر را از دست ندهید

مقایسه کفپوش وینیلی و کفپوش لمینت

مقایسه کفپوش وینیلی و کفپوش لمینت تنوع سلیقه در طراحی، در کنار افزایش توجه به طراحی داخلی فضاها و همچنین افزایش چشمگیر بازسازی ساختمانها، سبب شده که مصرف کنندگان دست [...]

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی وقتی قرار است برای کفپوش خانه یا دفتر کارتان از کفپوش وینیلی یا پارکت لمینت استفاده کنید با این سوال روبرو خواهید شد [...]

انتخاب کفپوش لمینت ، ۷ ویژگی مهم

۷ دلیل برای انتخاب کفپوش لمینت کفپوش لمینت یا پارکت لمینت ، کفپوشی است که در پروژه های بازسازی و نوسازی که امروزه از رونق فراوانی نیز برخوردار است مورد [...]

مراحل نصب پارکت لمینت

مراحل نصب پارکت لمینت کفپوش لمینت یکی از پرکاربرد ترین کفپوشهایی است که امروزه با توجه به رونق پروژه های بازسازی مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع طرح و رنگ [...]

بانک مقالات پارکت لمینت
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب3,78 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟