۷ مرحله اجرای روغن جلای پارکت

از مهمترین نکات برای افزایش دوام و زیبایی پارکتهای چوبی (و سایر کفپوشهای چوبی) استفاده از روغنهای جلا و سایر محصولاتی است که عملکرد آنها محافظت از کفپوشهای چوبی است. محافظت از پارکت چوبی توسط روغن پارکت علاوه بر اینکه به افزایش عمر و کارایی پارکتها کمک می کند، زیبایی آنها را نیز افزایش می دهد. اجرا کردن این رنگها و یا روغنها (پوششهای محافظتی) مراحلی دارد که در ادامه این مقاله شرح داده خواهند شد.

گرچه استفاده از این پوششها در افزایش زیبایی و دوام پارکتها نقشی بسیار مهم دارند ولی، یکی از مهمترین نکاتی که در مورد اجرای این لایه باید به آن توجه شود، توالی اجرای آنها در فواصل زمانی مشخصی است که توسط تولید کننده مشخص شده است. این توالی که معمولا در بازه های زمانی ۲ یا ۳ ساله می باشد و باید با توجه به شرایط محیطی که پارکتها در آن نصب شده اند هر ۲ یا ۳ سال نسبت به اجرای مجدد این پوششها اقدام نمود.

شیدارک در این مقاله سعی دارد که روشی متداول برای اجرای جلای پارکتهای چوبی را شرح دهد. روشی که در ادامه شرح داده خواهد شد روشی کلی است که شامل ۷ مرحله و گام از ابتدا تا انتهای فرآیند می باشد. دقت کنید که شرکتهای تولید کننده محصولات محافظ از پارکت و کفپوشهای چوبی ، گاها ریزه کاری ها و جزئیات بیشتری در مورد نحوه استفاده از کالاهای خود ارائه می دهند که حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

برای آشنایی بیشتر با پارکتهای چوبی می توانید مقالات “آشنایی با پارکت” ، “آشنایی با پارکت تمام چوب” و “پارکت چوب مهندسی” را مطالعه نمایید.

روغن جلای پارکت

مرحله نخست : پرداخت سطح پارکت

قبل از اینکه مراحل اجرای جلای پارکت یا ایجاد لایه محافظ را شروع کنید به چند نکته دقت نمایید :

  • بهتر است سطح پارکتها و سایر کفپوشهای چوبی قبل از اجرای جلا و لایه محافظ حتما توسط ساب به خوبی پرداخت شوند. برای آشنایی بیشتر با فرآیند ساب و پرداخت پارکتها می توانید مقاله “روش اجرای ساب پارکتهای چوبی” را مطالعه نمایید.

روغن جلای پارکت

  • در صورتی که پارکتها نیاز به ساب مجدد ندارند و یا به هر دلیلی تمایلی به اجرای ساب و پرداخت سطح کفپوش وجود ندارد، قبل از اجرای پوشش محافظ، حتما تمام خلل و فرج سطح پارکتها و همچنین درزها و بندهای ناخواسته را توسط بتونه های مناسب پر کرده و بخوبی سمباده بزنید تا کاملا همسطح شوند و سپس اجرای لایه محافظ را آغاز نمایید.

روغن جلای پارکت

مرحله دوم : تمیز کاری سطح پارکت

قبل از اجرای لایه پوشش جلا سطح پارکت را از هرگونه گرد و غبار ، براده های چوب ناشی از ساب زدن (در صورت اجرای ساب و پرداخت) و سایر آلودگی ها و … تمیز نمایید.

علاوه بر تمیز کاری سطح پارکت قبل از شروع به اجرای لایه محافظ پارکت، باید به دو نکته مهم زیر توجه داشته باشید :

  • نخست آنکه حفظ نظافت محیط در حین اجرای لایه محافظ و جلا بسیار مهم است و در زمانی که شما مشغول اجرای لایه محافظ هستید نباید هیچگونه گرد و غباری روی سطح جلا یا پوشش محافظ بنشیند. (تا وقتی پوشش کاملا خشک شود)
  • دومین نکته این است که برای حفظ سلامت خود و یا تیم اجرایی باید حتما به تهویه هوا در حین اجرای لایه محافظ توجه کرده و کلیه نکات ایمنی رعایت گردد.

روغن جلای پارکت

مرحله سوم : محافظت از دیوارها

قبل از شروع به اجرا کردن روغن پارکت روی سطح پارکتها، دیوارهای پیرامونی کفپوش را با کاغذ، مقوا و … بپوشانید تا در حین اجرای لایه محافظ و یا روغن جلا ، دیوارها رنگی و یا چرک نشوند. لازم نیست برای این کار کل دیوار را بپوشانید. کافی است که لایه ای به ارتفاع ۱۵سانتیمتر از انتهای دیوار را پوشش دهید.

مرحله چهارم : مخلوط کردن مواد روغن پارکت

مواد جلا و یا پوشش محافظ را مطابق دستور العمل شرکت سازنده که روی ظرف محصول درج شده است ترکیب نمایید. در هنگام ترکیب کردن مواد دقت کنید که مواد را کاملا یکنواخت و تقریبا با سرعت هم بزنید و مراقب باشید که حباب های هوا تولید نشوند. حباب های هوا می توانند در کیفیت نهایی کار تاثیر گذار باشند.

هیچ ماده دیگری را خارج از دستور العمل شرکت سازنده با محصولات ترکیب نکنید و سعی کنید که در تمام موارد به دستورالعملهای شرکت سازنده دقت نمایید.

مرحله پنجم : اجرای لایه سیلر روغن پارکت

معمولا اولین پوششی که روی سطح کفپوشهای چوبی و پارکتها اجرا می گردد یک لایه سیلر است. این سیلر که توسط تولید کنندگان پارکت توصیه می شود عموما محصولی بر پایه آب است که به راحتی نیز قابل تهیه و دسترسی است. استفاده از سیلر باعث می شود که لایه نهایی که قرار است روی سطح کفپوش  اجرا شود جذب بهتر و یکنواخت تری داشته باشد. در اجرای سیلر حتما به دستور العمل شرکت تولید کننده دقت نمایید تا میزان مطلوب و بهینه ای از سیلر را در هر متر مربع از سطح کف استفاده نمایید. در پایان اطمینان حاصل کنید که تمام سطح پارکت توسط سیلر کاملا پوشش داده شده است.

روغن جلای پارکت

مرحله ششم : اجرای لایه نهایی روغن پارکت

پس از تکمیل اجرای سیلر اولیه روی سطح پارکت نوبت به اجرای لایه نهایی می رسد. برای اجرای لایه نهایی حتما از غلتک های مخصوص رنگ کاری استفاده نمایید. اجرای روغن جلا را از یک گوشه فضا آغاز کنید و کار را بصورت پیوسته تا انتها ادامه دهید. روغن جلا  بصورت معمول حداقل در ۳ لایه (دست) اجرا می گردد. حتما تعداد لایه ها را با توجه به دستورالعمل شرکت سازنده رنگ (روغن جلا) مشخص کرده و اجرا نمایید.

روغن جلای پارکت

مرحله هفتم : خشک شدن جلا و اتمام کار

پس از تکیمل شدن اجرای لایه های نهایی روغن پارکت ، صبر کنید تا پوشش پارکت شما کاملا خشک شود. در این فاصله از راه رفتن و تردد روی پارکتها خودداری کنید و ایجاد شرایطی برای تهویه هوا روند خشک شدن روغن جلا و یا پوشش پارکتها را تسریع نمایید.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
[ratings]

دیدگاهتان را بنویسید

error: