شلاک پارکت چیست ؟

شلاک یکی از انواع مختلف پوشش هایی است که به عنوان پوشش نهایی و Finishing روی سطح پارکتهای چوبی اجرا می شود تا هم از سطح پارکت محافظت کند و هم جلای ظاهری و زیبایی سطح پارکت را افزایش داده و در عین حال عمر مفید پراکتها را افزایش دهد. متریالها و روشهای دیگری نیز برای محافظت از سطح پارکتهای چوبی وجود دارند که از آن جمله می توان به لاک پارکت، روغن پارکت، پوشش های پلی یورتان و واکس پارکت اشاره نمود.

شیدارک در این مقاله تلاش دارد تا شما را با ویژگی ها و نکات مثبت و منفی شلاک (Shellac) پارکت آشنا نماید.

شلاک پارکت

برای مطالعه درباره انواع روشها و متریالهای مورد استفاده جهت محافظت و حفظ زیبایی پارکتهای چوبی می توانید مقالات “واکس پارکت” ، “مقایسه روغن و لاک پارکت” و “مراحل اجرای روغن پارکت” را مطالعه نمایید.

شلاک (Shellac) در حقیقت ترکیبی است که از الکل دناتوره و شیره ای مخصوص که از نوعی حشره که در آسیا زندگی می کند تولید می شود. صدها سال است که از شلاک به عنوان ماده ای جهت افزایش دوام و عمر چوب و نیز افزیش جلای ظاهری چوب و کفپوشهای چوبی استفاده می شود.

شلاک بطور طبیعی دارای یک رنگ نارنجی است که وقتی خشک می شود براقیت و درخشندگی خوبی از خود نشان می دهد. البته این امکان وجود دارد که از میزان نارنجی بودن آن کاست و شلاک را متعادل تر نمود و یا آن را کمی سفیدتر کرد. حتی این امکان وجود دارد که با افزایش میزان الکل دناتوره در ترکیب شلاک ،سطح نهایی را مات کرده تا از میزان براقیت آن کم کاسته شود.

شلاک پارکت

شلاک پارکت : نقاط قوت

یکی از مهمترین ویژگی های شلاک این است که با توجه به سرعت بالایی این ماده در خشک شدن، سطحی بدون ترک خوردگی و خط و خش را روی پارکت ایجاد نموده که تقریبا هیچ خط و خش قابل رویتی روی آن پس از اجرا وجود نخواهد داشت. از دیگر ویژگی های مثبت شلاک ، قابلیت بالای این پوشش در مرمتها و لکه گیری هاست. شلاک را براحتی می توان لکه گیری نموده و مناطق آسیب دیده آن را مرمت نمود. برای این کار صرفا باید یک لایه (یک دست) دیگر از شلاک را در مناطقی که شلاک پارکت آسیب دیده است اجرا نمود.

با توجه به اینکه شلاک محصولی طبیعی می باشد، میزان انتشار ترکیبات آلی فرار (VOC) در آن بسیار ناچیز بوده و به همین دلیل احتمال بروز آلرژی توسط آن نیز بسیار پایین می باشد. یکی از  مرسوم ترین روشهای مصرف شلاک، استفاده از آن به عنوان یک زیر لایه برای اجرای واکس پارکت می باشد. گرچه از شلاک می توان به عنوان یک لایه نهایی نیز استفاده نمود اما امروزه معمولا از شلاک به عنوان زیر لایه ای برای اجرای واکس پارکت استفاده می نمایند. بدین ترتیب که ابتدا پارکت را توسط شلاک پوشش داده و سپس توسط ۲ یا ۳ لایه واکس پوشش پارکت تکمیل می گردد.

شلاک پارکت

شلاک پارکت : نقاط ضعف

شلاک پارکت، پوشش بادوامی محسوب نمی شود و در برابر ترافیک عبوری مقاومتی بسیار کمتر از پوششهای پلی یورتان را از خود نشان می دهد.شلاک به عنوان یکی از روشها و موادی که به عنوان پوشش نهایی پارکتهای چوبی مورد استفاده قرار می گیرند، در برابر لکه پذیری مقاومت نسبتا کمی داشته و در برابر لکه های آب ضعیف بوده و بسرعت لک می شود. همچنین شلاک در برابر صدمات و لکه های ناشی از الکل و آمونیاک بسیار آسیب پذیر می باشد.

البته نقطه ضعف شلاک در برابر لکه های آب سبب شده است که یکی از مهمترین روشهای تست و شناختن شلاک، استفاده از قطره های آب باشد. در این روش شناسایی شلاک، باید چند قطره آب را روی پوشش پارکت ریخته و مدتی صبر نمود. اگر پوشش به رنگ شیری تغیر رنگ داد، بدین معنی است که از شلاک به عنوان پوشش پارکت استفاده شده است. در غیر این صورت پوشش پارکتها شلاک نیست.

یکی دیگر از نقاط ضعف شلاک را می توان آسان نبودن اجرای این ماده دانست. با توجه به اینکه شلاک بسرعت خشک می شود، برای پوشش این ماده روی سطح پارکتهای چوبی، حتما باید از افراد متخصص و با تجربه استفاده نمود. در غیر این صورت با توجه به سرعت خشک شدن شلاک، نمی توان سطح نهایی یکدست و کاملا یکسانی را از این ماده انتظار داشت.

نکته ای که در پایان می توان به آن اشاره کرد این است که، در صورتی که تصمیم به تغییر پوشش شلاک روی پارکتها داشته باشید می توان شلاک اجرا شده روی پارکتها را با واکس پارکت پوشش داد، اما برای اجرای انواع پوششهای پلی یورتان مخصوص پارکت، حتما باید تمام شلاک اجرا شده روی سطح پارکتها را از بین برده و کاملا تمیز نمود. در این مورد شلاک مانند واکس پارکت عمل می نماید، یعنی شلاک نیز مانند واکس پارکت مانع چسبندگی لایه پلی یورتان به پارکت چوبی شده و به همین دلیل باید کاملا از روی سطوح پارکت چوبی، تمیز شود.

شلاک پارکت

خلاصه مزایا و معایب پوشش شلاک 

بهترین کاربرد

 • مناسب پوشش فضاهایی که لازم است از محصولات طبیعی که بسیاری از ترکیبات آلی فرار (voc) را منتشر نمی کنند استفاده نمود
 • مناسب استفاده در فضاهایی که لازم است پوشش پارکت در آنها خیلی سریع خشک شود

مزایا

 • محصولی طبیعی و پایدار
 • قابلیت بالا در مرمت و لکه گیری
 • – چسبندگی بسیار خوب به به چوبهای گرمسیری
 • میزان کم انتشار ترکیبات آلی فرار یا voc
 • سرعت خشک شدن بسیار بالا
 • قابل استفاده به عنوان زیر لایه واکس پارکت

معایب

 • قابلیت اشتعال بالایی دارد
 • دوام بسیار کمتری نسبت به سایر گزینه ها و محصولات پوشش دهنده پارکت چوبی دارد
 • کاربرد آسانی نداشته و پخش کردن یکسان آن روی تمام سطح پارکتها آسان نیست
 • قبل از استفاده باید بسرعت و وقتی هنوز تازه است مخلوط شود
 • قبل از استفاده از پوشش پلی یورتان روی سطح پارکت، باید کاملا از روی سطح پاک شود

شلاک پارکت

مطالب زیر را از دست ندهید

انتخاب پارکت چوبی

انتخاب پارکت چوبی وقتی قرار است از چوب یا پارکت چوبی به عنوان کفپوش یک فضا استفاده شود، اولین سوالی که با آن روبرو خواهید شد این است که از [...]

مطالعه مقاله بیشتر
انواع چیدمان پارکت
انواع چیدمان پارکت

انواع روشهای چیدمان پارکت برای نصب و چیدمان پارکت ،طرحها و روشهای خلاقانه بسیاری وجود دارد که هر کدام ویژگی و جلوه ای مخصوص به خود دارند. پس از خرید [...]

۱۰ نکته مهم برای انتخاب و خرید پارکت

۱۰ نکته مهم برای انتخاب و خرید پارکت پارکت چوبی از پر طرفدارترین و در عین حال لوکس ترین کفپوشهای ساختمانی است که علی رغم گذشت سالها، هنوز هم کفپوشی [...]

پارکت چوب گردو

پارکت چوب گردو چوب گردو یکی از پر طرفدارترین چوبها برای استفاده به عنوان کفپوش و مخصوصا پارکت است. پارکت چوب گردو طرفدارن بیشماری در سراسر جهان داشته و از [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟