مقایسه روغن پارکت و لاک پارکت ،کدام بهتر است؟

پارکت های چوبی از زیباترین و در عین حال لوکس ترین کفپوشها هستند. حفظ زیبایی پارکت و یا حتی افزایش زیبایی پارکتها یکی از دغدغه های همیشگی کسانی است که از پارکت به عنوان کفپوش استفاده می کنند،به همین دلیل نگهداری از پارکتهای چوبی مهمترین مساله پس از خرید و نصب کفپوش پارکت است. نگهداری از پارکتها و حفظ ظاهر و زیبایی آنها عموما توسط ۲ دسته از محصولات صورت می گیرد. این ۲ نوع محصول، روغن و لاک پارکت هستند که استفاده از آنها مرسوم ترین روشهای نگهداری از پارکتهاست.

در این مطلب شیدارک به مقایسه روغن پارکت و لاک پارکت پرداخته است. هرکدام از این محصولات ویژگی های خاص خود را دارند و تغییراتی مخصوص به خود را در کفپوش ایجاد می کند. ظاهر پارکت شما پس از استفاده از محصولات محافظ و جلا قطعا تغییر خواهد نمود. اما اینکه شما کدام را ترجیح می دهید به ویژگی های محصول و سلیقه شما بستگی دارد.

برای مطالعه بیشتر  درباره پارکتها می توانید مقالات “پارکت چیست”، “پارکت چوب مهندسی” و “پارکت تمام چوب” را مطالعه نمایید.

روغن پارکت یا لاک پارکت؟

لاک پارکت

لاک پارکت ،محصولی است که عموما پایه ای پلی یورتان دارد (از پلی یورتان ساخته می شود) و پس از اجرا شدن روی پارکت ،یک لایه محافظ را روی سطح پارکت تشکیل می دهد.این لایه ،مانند یک مانع در برابر گرد و خاک و رطوبت عمل می کند و به همین دلیل برای فضاهای با ترافیک بالا محصولی ایده آل است.

استفاده از لاک به عنوان لایه نهایی و یا لایه محافظتی روی پارکتها بسیار مرسوم و در عین حال محبوب است. یکی از مهمترین دلایل این محبوبیت، مقاومت و دوام بالای لاک پارکت است. بالا بودن دوام لاک پارکت سبب می شود که نیاز به اجرای مکرر این لایه کاهش یابد و پس از هر بار اجرای لاک، تا چند سال نیاز به اجرای مجدد آن احساس نشود و از طرفی لاک پارکت، در عین اینکه بخوبی از پارکت محافظت می کند نیاز به تعمیر نگهداری بالایی ندارد.

روغن پارکت یا لاک پارکت؟

لاک های پارکت انواع مختلفی دارند و از مات تا براق تقسیم بندی می شوند. برخی لاکها در برابر اشعه ماورا بنفش (اشعه uv) مقاوم بوده و از تغییر رنگ پارکتها در برابر نور خورشید جلوگیری می کنند. استفاده و اجرای لاک پارکت بسیار آسان است و لاکها با هر ویژگی و امکاناتی به راحتی و صرفا توسط یک غلتک روی پارکتها اجرا می شوند. پس از استفاده از لاک پارکت به عنوان لایه محافظ پارکت، تمیز کردن پارکت کاری بسیار آسان و راحت خواهد بود و شما با یک دستمال مرطوب به راحتی می توانید پارکتها را تمیز کنید.

البته برای تمیز کردن پارکتهای لاک خورده باید مراقب باشید که از  آب زیاد استفاده نکنید. گرچه لاک پارکت، این کفپوش را نسبت به رطوبت مقاوم می کند اما این به معنی ضد آب شدن پارکتها نیست. اما لاک پارکت یک نقطه ضعف دارد که باید به آن توجه کنید. لاک پارکت نسبت به خراش آسیب پذیر است و باید در برابر خراشیده شدن، از آن محافظت نمود. به همین دلیل لاک پارکت برای خانه هایی که در آنها حیوان خانگی نگهداری می کنند مناسب نیست.

روغن پارکت یا لاک پارکت؟

روغن پارکت

روغن جلا و کلا روغن پارکت محصولی است که بر خلاف لاک پارکت، که صرفا یک لایه محافظ (یک فیلم) روی چوب تشکیل می دهد، کاملا در چوب نفوذ می کند و اصطلاحا به خورد چوب می رود. روغن پارکت از نظر عملکرد و تاثیر ظاهری بسیار به واکس سنتی پارکت شبیه است و رنگ چوب را روشنتر و بافت چوب را برجسته می کند. پارکتهای چوبی پس از اجرای روغن، طبیعی تر به نظر خواهند رسید و ظاهر طبیعی چوب پارکت با اجرای روغن ایده آل خواهد شد. مهمترین مزیت روغن پارکت نسبت به لاک این است که روغن پارکت، به دلیل نفوذ در لایه های چوب، عمر چوب پارکتها را افزایش می دهد و به دوام چوبها بسیار کمک می کند.

استفاده از روغن پارکت واقعا یک انتخاب عالی برای محافظت از پارکتهاست اما باید توجه کرد که روغن ها نیاز به تکرار اجرا دارند. هر ۱ یا ۲ سال با توجه به دستورالعمل شرکتهای تولید کننده روغن، پارکتها باید مجددا به خوبی روغن زده شوند. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه نمود این است که، هنگام تجدید روغن پارکتها باید این احتمال را در نظر بگیرید که برای افزایش زیبایی ظاهر پارکتها و یا برای اینکه پارکتها کماکان کاملا تازه به نظر برسند، شاید لازم باشد قبل از اجرای روغن جلا، ساب زده شده و سپس روی آنها روغن اجرا گردد.

برای مطالعه درباره نحوه اجرای ساب و روغن جلای پارکتهای چوبی می توانید مقالات “روش اجرای ساب پارکت چوبی” و “روش اجرای روغن جلای پارکت” را مطالعه نمایید.

روغن پارکت یا لاک پارکت؟

در جدول زیر مقایسه روغن پارکت و لاک پارکت بصورت کاملا خلاصه ارائه شده است.

لاک پارکت

روغن پارکت

براق

مات ظاهر

فقط از سطح پارکت محافظت می کند

از سطح و مرکز پارکت محافظت می کند

میزان محافظت از پارکت

عالی

ضعیف

مقاومت نسبت به آب و رطوبت

متوسط بسیار خوب

مقاومت نسبت به خط و خش

بسیار سخت راحت و آسان

امکان تعمیر و رفع نقص

کم اغلب مواقع

نیاز به مراقبت

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
[ratings]

دیدگاهتان را بنویسید

error: