کفپوش حمام - 5 انتخاب خوب برای کف حمام و سرویس
کفپوش حمام - 5 انتخاب خوب برای کف حمام و سرویس

کفپوش حمام – ۵ انتخاب خوب برای کف حمام و سرویس

کفپوش حمام - 5 انتخاب خوب برای کف حمام و سرویس

انتخاب کفپوش حمام و سرویس با کفپوش دیگر فضاهای خانه متفاوت است. زیرا علاوه بر مشخصاتی همانند دوام، شکل ظاهری و هزینه که باید برای انتخاب کفپوش به آن دقت کنید، وجود مقدار زیاد آب پارامتری است که در دیگر فضاها (بجز زیرزمین) حضور ندارد و برای آنها مساله ساز نمی شود. آب و رطوبت همیشه در فضای حمام و سرویس وجود دارد و با انتخاب نادرست می تواند به راحتی کفپوش را تخریب کرده و از بین ببرد. شیدارک در مقاله حاضر گزینه های موجود برای کفپوش حمام را از بهترین تا کم ارزش ترین انتخاب تشریح می کند.

۱- سرامیک پرسلانی و کاشی سرامیکی

سرامیک پرسلانی بهترین گزینه برای کف حمام و سرویس بهداشتی است. زیرا سرامیک آب بند است، در طرحهای زیبا و لوکس و در محدوده قیمتی بسیار متنوع و مناسب تولید می شود. سرامیک پرسلانی همانند سنگ احساس یک سطح قوی، بافت دار و زیبا را به کف شما می دهد. همانند کفپوش وینیل، سرامیک در برابر آب مقاوم بوده و امکان چاپ رویه هایی لوکس همانند کفپوش های چوبی روی آن وجود دارد.
سوالی این است که آیا باید سرامیک پرسلانی انتخاب کنید یا کاشی سرامیکی؟ سرامیک پرسلانی گروهی از کاشی سرامیکی است که بزرگترین تفاوت آن با سرامیک معمولی جذب آب پایین آن است. سازمان تائیدیه سرامیک پرسلانی PTCA، سرامیکی را بعنوان پرسلانی تائید می کند که جذب آب آن ۰٫۵% و کمتر باشد. البته در اتاقهای کناری حمام و سرویس ها که در آن آب کمتری نسبت به فضای دوش و حمام وجود دارد، استفاده از سرامیک معمولی گزینه خوبی است و الزامی به اجرای سرامیک پرسلانی وجود ندارد.

کفپوش حمام شیدارک
سرامیک طرحدار برای کف حمام

مزایا- از آنجا که سرامیک ها در طرحها، رنگ ها و ابعاد مختلف (مربعی، مستطیلی و چند ضلعی) تولید می شوند شما دقیقا می توانید آنچه را که در ذهن خود دارید پیاده کنید. شما حتی می توانید سرامیک هایی با ظاهر چوب و سنگ برای کف حمام داشته باشید. موزاییک های با ابعاد کوچکتر هم برای کف حمام هستند که به صورت پیش ساخته روی یک شبکه مش پلاستیکی قرار گرفته اند که نصب آنها را ساده تر کرده و شما با گروت و چسب سرامیک به آسانی می توانید آنرا اجرا کنید. بهترین مزیت سرامیک تمیز کردن و ثبات آن است که در برابر آب و مواد شوینده (حتی آب استخر) به خوبی مشخصات اولیه خود را حفظ می کند.
معایب- سرامیک همانند سنگ به نوعی به فضا حس سردی می دهد. البته می توان برای از بین بردن این حس، از سیستم گرمایش از کف استفاده کرد. همچنین سرامیک خیس، لغزنده است که در این مورد با استفاده از سرامیک با ابعاد کوچکتر (با توجه به ایجاد بندهای بیشتر بین سرامیک ها) به کاهش لغزندگی کمک می کند.
برای آشنایی بیشتر مقاله سرامیک ساختمانی را مطالعه نمائید.

۲- کفپوش وینیل

با مزایای زیادی از قبیل ظاهر خوب و کارکرد بالا، کفپوش وینیل گزینه خوبی برای کف حمام ها به شمار می رود. کفپوش وینیل انتخاب بسیار خوب برای فضاهایی است که شما با حجم بالای آب مواجه هستید، همانند حمام بازی کودکان و اتاقهای خشکشویی. از آنجا که وینیل در ابعاد بزرگ تولید می شود، استفاده از آنها در حمام های کوچک، سطحی بدون درز یا با درزهای خیلی کم را در کف حمام ایجاد می کند. کفپوش وینیل لوکس هم می تواند یک گزینه مناسب برای حمام باشد که در عرضهای کم (حدود ۱۵ سانتیمتر) و طولهای بلند (حدود ۱۲۰ سانتیمتر) تولید می شود.
مزایا- از آنجا که وینیل یک کفپوش بسیار محبوب است، در طرح های متنوع تولید می شود.
معایب- در صورت اجرای وینیل با درز نامناسب که شکاف بین درزها ایجاد شده باشد، این ایراد برای وینیل کشنده است. مطلوب بودن کفپوش وینیل به درزهای آن وابسته است.
برای آشنایی بیشتر مقاله کفپوش وینیل را مطالعه نمائید.

۳- سنگ طبیعی

سنگ یک انتخاب خوب برای حمام است اما باید توجه داشته باشید چند اشکال در مواجه با رطوبت مخصوصا برای سنگ مرمر، گرانیت و سنگ آهک وجود دارد. این سننگها هنگام خیس شدن لغزنده هستند.
مزایا- سنگ طبیعی بادوام، محکم است و به لحاظ زیبایی شناختی، ظاهری خوشایند به فضا می دهد.

کفپوش حمام شیدارک
زیبایی کفپوش سنگ طبیعی برای حمام

معایب- کفپوش سنگ طبیعی همانند سرامیک سرد و در برابر رطوبت لغزنده است. سردی سنگ کف، همانند سرامیک با سیستم گرمایش از کف جبران می شود. پارامتر لغزنده بودن سنگ با استفاده از سنگ طبیعی با رویه ناهموار همانند سنگ لوح و یا با ایجاد رویه بافت دار با استفاده از سندبلاست برطرف می شود. همچنین استفاده از سنگ طبیعی یکی از گرانترین کفپوشها برای حمام و سرویس به شمار می رود و معمولا در خانه های لوکس از آنها استفاده می شود.

مطالعه مقاله بیشتر
استانداردهای سرامیک – آزمایش ها و تست ها

۴- چوب مهندسی شده

چوب مهندسی شده (Engineered Wood) در برابر شرایط رطوبت بالا باتوجه به دوام ابعادی و ظاهری، از چوب سالید (Solid Wood) بهتر است.
مزایا- چوب مهندسی شده پایه پلی وود (Plywood) دارد که در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد و به دلیل استفاده از لایه روکش شبیه چوب، بسیار شبیه چوب واقعی به نظر می رسد. در یک جمله، اگر هدف شما داشتن ظاهر چوب طبیعی برای کف حمام است، استفاده از چوب مهندسی شده بهترین گزینه است.
معایب- هر محصول چوبی به صورت بالقوه، در برابر رطوبت آسیب پذیر است و مهم نیست که با استفاده از لایه های مختلف و سیلر چقدر در برابر رطوبت محافظت شده باشد.

۵- کفپوش لمینیت

کفپوش حمام شیدارک
استفاده از لمینیت برای کفپوش حمام و سرویس

کفپوش لمینیت در مقایسه با چوبهای سخت، گزینه بهتری برای کفپوش حمام است. سطح رویه کفپوش لمینیت تصویری از چوب بلوط، گیلاس، لوح، مرمر و یا دیگر چوبها و سنگهای طبیعی دارد. روی سطح لمینیت یک لایه شفاف به نام لایه پوششی و محافظ اجرا می شود که به طور چشمگیری قوی و بادوام است. بعنوان مثال برند Dupont محصول لایه پوششی خود را که روی لمینیت اجرا می شود به مدت ۳۰ سال گارانتی می کند.
مزایا- اگر شما پایه و هسته چوب را در برابر رطوبت محافظت کنید، لمینیت در حمام قابلیت اجرا دارد و به علت درزهای به هم چسبیده بین قطعات لمینیت، رطوبت به سختی به درون و لایه های زیرین آن نفوذ می کند. همچنین لمینیت به راحتی تمیز می شود. اما از آنجا که هسته آن ذرات چوب است، در برابر رطوبت احتمال منبسط شدن و حباب زدگی در آن زیاد است.
معایب- کفپوش لمینیت آب بند یک تفکر ایده آل است که تا کنون به مرحله تولید واقعی نرسیده است، اگرچه چند کارخانه در این راه قدم گذاشته و تولیداتی داشته اند.

بدترین گزینه های کفپوش حمام

موکت واضح است که موکت بدترین گزینه برای حمام است، زیرا رطوبت را به مدت طولانی در خود نگه می دارد. با این حال اگر قصد دارید در حمام کفپوش موکتی داشته باشید، مطمئن شوید که موکت شما پرز کوتاه باشد و مواد تشکیل دهنده آن ۱۰۰% غیر طبیعی باشد، همانند مواد اولفین و یا نایلون.
چوب سخت- بجز لایه رویه و سطح چوب سخت، این محصول در برابر رطوبت هیچگونه مقاومتی ندارد.  حتی کمترین مقدار رطوبت به داخل چوب نفوذ کرده و با گذر زمان سبب خرابی آن می شود. چوب سخت برای حمام، فقط کمی از موکت بهتر است! اگر شما به هردلیل اصرار به استفاده از چوب سخت در کف حمام دارید، باید مطمئن شوید که کفپوش چوب سخت خیلی خوب نصب شده و هیچ درزی بین آن وجود ندارد.
برای این کار باید از تیم حرفه ای و تخصصی نصب کفپوش استفاده کنید. همچنین اجرای لایه نهایی و رویه شما پس از نصب و پای کار باید باشد. لایه نهایی را روی سطح پخش کنید تا روی چوبها و بین درزها رفته و آنرا درزبندی کند تا رطوبت از سطح رویه به داخل چوب نفوذ نکند.

مطالب زیر را از دست ندهید

بانک مقالات سرامیک
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4٫50 می باشد.)
Loading...
کفپوش حمام - 5 انتخاب خوب برای کف حمام و سرویس
کفپوش حمام - 5 انتخاب خوب برای کف حمام و سرویس

پاسخی بگذارید

error: