سرامیک ساختمانی – مزایا و معایب سرامیک

سرامیک را می توان به نوعی تنها کفپوشی دانست که در همه اتاقها و فضاهای یک ساختمان قابلیت استفاده و نصب دارد. سرامیکها معمولا در آشپزخانه ها و سرویسها استفاده شده، و به همان خوبی در لابی ساختمانها، ورودیها و فضاهای پرتردد  هم نصب می شوند. در منازل و به خصوص در مناطق با آب و هوای گرم، سرامیک را به دلیل خواص و تاثیر مطلوب در اتاق خواب و فضای نشیمن استفاده می کنند. به عبارت دیگر، شما با به کار بردن سرامیک به اشتباه نمی روید! تنها کار و فکری که باید به آن توجه شود اینکه شاید نیاز باشد تا فضاهای خاصی از خانه با کفپوش نرم تر و گرم تر پوشانده شود و می توان یک کفپوش حرفه ای تر و نرم تر روی سرامیک نصب کرد و برای آن از موکت، قالیچه و … استفاده کرد. در همین راستا شیدارک در این مقاله شما را با مزایا و معایب سرامیک آشنا می کند.

مقاومت در برابر آب

تایلهای کفپوش سرامیکی لعابدار، یک لایه محافظ رویه دارند که سرامیکها را در برابر آب غیر و بسیاری از لکها قابل نفوذ می کند، و آنها را به صورت طبیعی در برابر خرابکاری محیطهای با رطوبت بالا مقاوم می سازد. این عامل مهمترین دلیلی است که استفاده از سرامیک در محیط های مرطوب و فضاهای تر همانند سرویسهای بهداشتی و حمام ها، آشپزخانه ها و خشکشویی ها در اولویت می باشد.

سرامیک کف شیدارک
اگرچه بسیاری از سرامیکها لعابدار هستند، برخی از سرامیکهای سنتی و رایج هم بدون لعاب تولید می شوند. رویه این سرامیکها باید سیلر اجرا شود تا از سطح آن در برابر مایعات و لکها محافظت کند. لازم به ذکر است برای همه سرامیکها، گروت بین تایلها در برابر رطوبت و لک حساس بوده و باید به صورت مداوم درزبند شود.

دوام

کفپوش سرامیکی به شدت سفت است و سرامیکها به سختی ترک می خورند. با نصب خوب و با کیفیت، سرامیکها برای سالها باقی می مانند با این نکته که کف ها باید به خوبی نگهداری شوند. اگر در شرایط و ضربه سخت، یک تایل سرامیکی ترک بخورد و یا بشکند، تعویض آن به آسانی امکانپذیر است.

نگهداری آسان

کفپوش سرامیکی در برابر کثیفی، لک، مایعات و دیگر مواد مضر روی سطح به نسبت دارای نگهداری ساده ای است و به شما این اجازه را می دهد خیلی ساده روی آن را با جارو، پارچه و … پاک و تمیز کنید. سطوح سرامیکی را باید به صورت منظم و دوره ای نگهداری و تمیز کنید. اگر روی سطح لکه و رنگی شود، می توانید از تمیزکننده های شیمیایی برای پاک کردن لک ها استفاده کنید و نیاز به نگرانی از آسیب دیدن سطح سرامیک در برابر این مواد نباشید.

سرامیک کف شیدارک

تنوع در طراحی

تکنولوژی کارخانه های مدرن امروزی، به تولیدکنندگان سرامیک این اجازه را می دهد تا به روشهای گوناگون بتوان روی آن چاپ کرد. تایلهای سرامیک می تواند به صورت ترکیبی در الگوها و طرح های مختلف براساس طراحی به صورت ترکیبی تولید شوند. همچنین امکان چاپ با ظاهر انواع چوبهای سخت (Hardwood) و سنگهای طبیعی در تولید سرامیک وجود دارد. در نهایت، تایلهای سرامیک امکان برش به شکلهای مختلف نظیر برای کار در گوشه ها و کنج ها را دارند.

سرامیک کف شیدارک

هزینه

سرامیک یکی از مقرون به صرفه ترین مصالح کفپوش ساختمانی می باشد و قیمت آن با توجه به بودجه از متری حدود ۱۵ هزارتومان به ازای هر مترمربع و نحوه نصب آن شروع می شود. با این حال، برای ظاهر و کیفیت بهتر و استفاده از سرامیک های مهندسی و حرفه ای تر، کفپوش سرامیک می تواند هزینه ای برابر چوبهای سخت و یا موکت با کیفیت بالا داشته باشد. همه موارد فوق به مرغوبیت سرامیک و سختی نصب آن بستگی دارد.

مطالعه مقاله بیشتر
کاشی ضد اسید – مشخصات و کاربردها

آلرژی

تایلهای سرامیکی سطح سفت و جامد دارند و از اینرو کثیفی، غبار، آلودگی و دیگر آلرژی ها را جذب نکرده و آنها را نگه نمی دارند. وقتی این ذرات ریز روی کف سرامیکی ریخته شده و روی سطح باقی می مانند، به آسانی با استفاده از اسفنج، پارچه و برس پاک و تمیز می شوند. این مهم کمک می کند که هوای محیط به خصوص برای بیماران تنگی نفس و آنها که حساسیت دارند خالی از مواد مضر باشد.

سختی

سرامیک کف شیدارک

سرامیک به شدت سخت و محکم است و از اینرو تمیزکردن و نگهداری آسانی دارد. متاسفانه، همین پارامتر راحتی استفاده و ایستادن روی آنرا کمی سخت می کند. برخلاف کفپوشهای مصنوعی منعطف، سرامیک سخت بااستفاده از صفحات و لایه های زیرسازی نرمتر نمی شود. این بدان معنی است که سرامیک برای محیطهایی که مردم مجبور هستند برای ساعتهای طولانی روی آن بایستند، مناسب نیست.
سختی سرامیک البته با اجرای موکت و قالیچه روی سطح و برای جاهایی که مردم طولانی مدت روی آن می ایستند، برطرف می شود.

سردی

اگرچه برخی سرامیک ها گرما را به خوبی نگه می دارند، همه سرامیکها در هوای سرد، خودشان سرد می شوند که در ساعات صبح یک احساس منفی و شوک به انگشتان و کف پا و یا به پاهای لخت در بدو ورود به حمام وارد می کند. راه مقابله با سردی سرامیک، استفاده از سیستم گرمایش از کف کار شده در لایه های زیرین سرامیک است.

سرامیک کف شیدارک

وزن

برخی از تایلهای سرامیکی کاملا سنگین هستند و برای حمل و نقل و نصب آنها دقت کافی بعمل آید. همه سرامیکها نیاز به یک کف قوی و هموار دارند که روی آن نصب شوند، در غیر این صورت امکان شکستن و ترک خوردگی در آنها وجود دارد. به عبارت دیگر سرامیک همیشه یک گزینه مطلوب مخصوصا برای کفهایی که زیرسازی مناسب ندارند به شمار نمی رود.

نصب و اجرا

نصب سرامیک و دقت در اجرای با کیفیت آن کاری سنگین و فشرده است و برخی نکات را در اجرا باید در نظر داشته باشید. افراد غیر حرفه ای می توانند سرامیک را خودشان نصب کنند، اما اجرای آنها به راحتی وینیل و لمینیت نیست و ممکن است نتیجه کار زیبا نباشد. نصب مناسب سرامیک کف روی کفهای چوبی با اجرای یک لایه سمنت بورد (یا لایه زیر سرامیکی) انجام می شود که هزینه، زمان و نیروی انسانی بیشتر را نیاز دارد. کف های بتنی نیاز به لایه اشاره شده واسط ندارند. مصرف کنندگان باید دقت داشته باشند سرامیک هایی را انتخاب کنند که نصب آنها آسان است و بهتر است که سرامیکهای که برای نصب آنها به مهارت نیاز است همانند سرامیک های با ابعاد بزرگ، سرامیک طرح سنگی پولیش شده، سرامیک رسی طبیعی را به مجریان و نصاب های حرفه ای بسپارید.

مطالب زیر را از دست ندهید

سرامیک – اسامی مختلف کاشی و سرامیک 

سرامیک – اسامی مختلف کاشی و سرامیک سرامیک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی برای کف و دیوار فضاهای داخلی و فضاهای بیرونی ساختمان است. این کفپوش ساختمانی از دیرباز [...]

سرامیک اتاق خواب – ویژگی های کفپوش سرامیکی اتاق خواب

سرامیک اتاق خواب – کفپوش سرامیکی برای اتاق خواب شیدارک در مقالات پیشین درباره سرامیک ساختمانی، استانداردهای سرامیک و مزایا و معایب سرامیک کف صحبت کرده است. در این مقاله به مزایا [...]

سرامیک کواری – معرفی و دانستنیهای تایل کواری

سرامیک کواری – معرفی و دانستنیهای آن شیدارک در مقاله انواع اسامی سرامیک ها به معرفی سرامیکهای مختلف پرداخته است. در برخی موارد تمایز دادن و تفکیک انواع کفپوشهای سفت [...]

سرامیکهای ساختمانی، تعاریف و انواع آنها

سرامیکهای ساختمانی، تعاریف و انواع آنها شیدارک در این مقاله شما را با کاشی و سرامیکهای ساختمانی (Ceramic Tile)، انواع آنها، اطلاعات عمومی و واژه های رایج این محصول ساختمانی [...]

بانک مقالات سرامیک
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟