کاشی تراکوتا – مشخصات و کاربردها
کاشی تراکوتا – مشخصات و کاربردها

کاشی تراکوتا مشخصات و کاربردها

تراکوتا (Terracotta) یکی از انواع سرامیک است که از خاک رس قهوه ای و قرمز ساخته می شود. این محصول ابتدا به صورت طراحی تایلهای دلخواه شکل دهی می شود و سپس به آن اجازه داده می شود تا خشک شود. پس از خشک شدن در یک کوره توسط حرارت پخته می شود. پختن رس آنرا محکم، سفت و بادوام می سازد و به آن اجازه می دهد تا به صورت کفپوش اجرا شود. همچنین می توان تراکوتا را لعابدار کرد که آنرا در برابر لک شدگی نفوذناپذیر می کند و یا آنرا سیلر کرد که از تراکوتا در برابر ضربه محافظت می کند. در برخی موارد هم هیچ لایه محافظی روی آن اجرا نمی شود تا شرایط ظاهری طبیعی خود را داشته باشد.

کاشی تراکوتای طبیعی

کاشی تراکوتا به شکل طبیعی خود، مخلوطی از رنگ قرمز و رنگ خاکستری طبیعی زمین است که همانند حرکت ابری از رنگها روی سطح آن، تصویری خاص را در هر قطعه پخته شده ایجاد می کند. این خاصیت به دلیل مقدار آهنی است که در خاک رس استفاده شده در کارخانه برای تولید سرامیک تراکوتا وجود دارد. کاشی تراکوتای قرمز طبیعی، زیبایی کهن و قدیمی پیدا خواهد داشت که آنرا به گزینه جذاب برای کفپوش فضاهای خاص تبدیل می کند.

کاشی تراکوتا شیدارک
کفپوش تراکوتای طبیعی در اتاق نشمین

مشکل تراکوتای طبیعی این است که تخلخل و خلل و فرج زیادی دارد. این بدان معنی است که آب و مایعات به آسانی در داخل آن نفوذ کرده و به هسته و مرکز آن می رسند و باعث ایجاد باکتری، پوسیدگی و لک در کاشی تراکوتا می کند. به همین دلیل، کاشی تراکوتای طبیعی معمولا با یک لایه سیلر بی رنگ به صورت دوره ای پوشش داده و محافظت می شود. سوزاندن سطح رویه تراکوتا در قرایند تولید کارخانه ای برای مقاصد خاص می تواند تا مقداری جذب آب آنرا کنترل کند.

کاشی تراکوتای لعابدار

مهمترین دلیلی که مردم کفپوش تراکوتا خریداری می کنند، زیبایی و رنگ قرمز و خاکستری طبیعی آن است. وقتی که لایه لعاب روی آن اجرا می شود، این زیبایی زیر یک لایه شیشه ای پنهان می شود. البته لعاب سبب مقاوم کردن تراکوتا در برابر لک شدگی می شود، اما شکوه قدیمی و روستایی آنرا از بین می برد. این کار یک چالش واقعی مابین زیبایی در برابر عملکرد است!

کاشی تراکوتا شیدارک
کاشی تراکوتای لعابدار در کف فضای ناهار خوری

در برخی موارد، کاشی کفپوش تراکوتای دست ساز و یا رنگ شده با دست، می تواند تا مقداری بین چالش زیبایی-عملکرد توازن ایجاد کند. در این حالت، طبیعت دست ساز کردن کاشی در شکل آن جلوه گر می شود و لعاب روی آن هم پوششی برای محافظت از آن ایجاد می کند.

کاشی تراکوتای ماشینی

تراکوتای ماشینی طی یک فرایند تولید کارخانه ای ساخته می شود، که شامل پختن کاشی، بریدن و دسته بندی کردن آن در اندازه های بسیار دقیق و شکل هندسی کامپیوتری است. تراکوتای ماشینی همچنان زیبایی طبیعی آنرا که ناشی از رنگ قرمز آهن موجود در رس است را دارد، اما آنها در ابعاد و شکل های ثابت و یکنواخت تولید شده اند که نصب و اجرای آنرا آسان می کند. همچنین کفپوش تراکوتای ماشینی ظاهر یکنواخت تری را به کف فضایی که در آن نصب می شود می دهد و حالت تغییر رنگ نامحسوس تراکوتای طبیعی در آن دیده نمی شود.

کاشی تراکوتا شیدارک
نمونه کفپوش تراکوتای ماشینی

کاشی تراکوتای دست ساز

هنر ساخت کاشی تراکوتای دست ساز پخته شده از آن هنرهایی است که مختص مردم بومی مانند مکزیک و برخی نواحی اروپا است. این روش تولید، روش دقیقی نیست که در آن هرکدام از قطعات تولید شده تراکوتا شخصیت دست ساز و خاص خود را دارند که در آنها زیبایی ظاهر رس گونه تایلها هم دیده می شود.
نقطه ضعف کفپوش تراکوتای دست ساز هزینه و گران بودن آن است، چرا که فرایند ساخت آن تماما توسط دست و انسان انجام می شود و ساخت آن هم طولانی تر از ساخت آنها توسط ماشین است. همچنین نتیجه کار کمی نامنظم است و کیفیت ابعاد غیر دقیق آن هم نصب و اجرای آنرا کمی مشکل می کند و ممکن است کفپوش نهایی شما درزهای مستقیم و در یک راستا نداشته باشد.

کاشی تراکوتا شیدارک
نمونه کاشی تراکوتای دست ساز

جلوه کاشی تراکوتا به عنوان کفپوش

تراکوتا فریبندگی قدمت را با خود بهمراه دارد که با اجرا در کف یک فضا، آنرا به اتاق هدیه می دهد. کاشی تراکوتا حس کهن و زبری را به فضا می دهد. البته این حس و شخصیت تراکوتا با خرید تراکوتای دستی تقوین شده و با اجرای تراکوتای ماشینی کاهش می یابد.
کاشی تراکوتا برای ایجاد حس طبیعی و نشان دادن قدمت فضاآ گزینه بسیار خوبی است. استفاده از آن در اتاق نشیمن و فضای ورودی ساختمانها محبوبیت خاصی دارد. تراکوتا از سنگ و سرامیک لعابدار گرمتر است . برای دکوراسیون برخی فضاها هم ایده آل است.

کاشی تراکوتا شیدارک
زیبایی کاشی تراکوتا در فضای نشیمن

تراکوتا در برخی از فضاهای بیرونی هم به صورت محدود می تواند استفاده شود. اما این مورد فقط برای آب و هوا و اقلیمی است که به صورت معمول به دمای یخ زدگی و زیر صفر نمی رسد. در اقلیم سرد آب به داخل تراکوتا نفوذ کرده و براثر سرما داخل آن یخ می زند و طی انبساط حاصل از یخ زدگی سبب ایجاد ترک و خرد شدن تراکوتا می شود.

مطالب زیر را از دست ندهید

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...
کاشی تراکوتا – مشخصات و کاربردها
کاشی تراکوتا – مشخصات و کاربردها

دیدگاهتان را بنویسید

error: