سرامیک – اسامی مختلف کاشی و سرامیک

سرامیک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی برای کف و دیوار فضاهای داخلی و فضاهای بیرونی ساختمان است. این کفپوش ساختمانی از دیرباز در ساختمان استفاده شده و امروزه با توجه به تکنولوژی های مختلفی که در زمینه تولید آن ایجاد شده، سرامیک به روشهای مختلف تولید می شود. باتوجه به گستردگی نحوه تولید و استفاده آن در اکثر تمدن های قدیم، برای کاشی و سرامیک اسامی مختلفی وجود دارد که شیدارک در این مقاله شما را با واژه های کاشی و سرامیک و اسامی مختلف آن که در ساختمان کاربرد بیشتری دارند آشنا می کند.

سرامیک شیشه ای – Vitrified tiles

کاشی شیشه ای طی فرایند Vitrification (جامد کردن یک جسم و شبیه شیشه کردن آن) تولید می شود. سرامیکهای تولیدی با این روش تخلخل بسیار کمی دارند، مقاوم در برابر لک شدگی بوده و محکم و بادوام هستند. کاشی شیشه ای بعنوان جایگزینی برای سنگهای گرانیتی و مرمر می تواند باشد. سرامیک شیشه ای با پختن مواد معدنی بسیار ریز همانند رس و سیلیس در دمای بسیار بالا تولید می شود که در آن ذرات ریز ذوب شده و یک سطح شیشه ای را به وجود می آورند. سرامیک در این حالت یک جسم یکپارچه واحد، بسیار سخت و محکم و دارای خلل و فرج بسیار کم است.
کفپوش سرامیک شیدارک

کاشی لعابدار – Glazed tiles

کاشی لعابدار نوعی سرامیک است که یک لایه لعاب روی آن اجرا می شود. پس از آنکه لعاب روی سطح سرامیک اجرا و یا پاشش می شود، سرامیک را در معرض حرارت بالا قرار می دهند که در آن حرارت یک واکنش شیمیایی صورت می گیرد و لعاب سرامیک شیشه ای می شود و آنرا به نوعی تبدیل به سطح براق و شبیه شیشه می کند. کاشی های لعابدار در طراحی های مختلف و رویه های بافت دار شبیه طرح چوب، بامبو، سنگ لوح، سنگ طبیعی و … تولید می شوند.

کفپوش سرامیک شیدارک
کاشی لعابدار

کاشی چاپی کف – Digital Floor tiles

این نوع سرامیک ها قطعه های تولید کارخانه ای هستند و یک رویه سخت همانند سرامیک، سنگ، فلز، یا شیشه دارند. عموما برای پوشش کف های فضاهای ساختمان، بام ها، دیوارها، حمام ها و سرویسهای بهداشتی و دیگر تجهیزات منزل همانند رویه میزهای آشپزخانه استفاده می شوند.

کفپوش سرامیک شیدارک
نمونه کاشی چاپی

سرامیک پرسلانی – Porcelain Tiles

پرسلان، یک سرامیک سخت، سفید و نیمه شفاف است که از حرارت دادن و سوختن رس خالص و سپس لعابدار کردن آن با مواد رنگی گداخته شده تولید می شود. از شما دعوت می شود مقاله آشنایی با سرامیک پرسلانی را مطالعه نمائید. سرامیک پرسلانی ماده ای سخت، اما در عین حال براق و جذاب است که به دلیل جذب آب بسیار پایین در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان کاربرد فراوان دارد.

سرامیک کوراتزی – Quartz Stone Tiles

سرامیک کوارتزی یک ماده مرکب است که با چسباندن سنگهای خردشده بهم ایجاد می شود. معمولا از سنگ مرمر و کوارتز برای تولید سرامیک کوارتزی استفاده می شود و اگر از خرده های مرمر در آن استفاده شود به آن مرمر مهندسی شده هم می گویند. از سرامیک مرمر مهندسی شده در کف فضای داخلی و دیوارها استفاده می شود. و از سرامیک کوارتزی بیشتر در دیواره کابینت آشپزخانه و میز کانتر استفاده می شود.

کفپوش سرامیک شیدارک
نمونه سرامیک کوارتزی

سرامیک کواری – Quarry Tiles

موزاییک کواری با اکستروژن کردن خاک رس یا شیل تولید می شود. موزاییک کواری سنتی بدون لعاب تولید شده و به رنگ قرمز و خاکستری هستند. موزاییک کواری بدون لعاب، سطحی با مقاومت لغزندگی بالا دارد و برای جاهایی که نیاز به کف با خاصیت مقاومت در برابر سر خوردن است، همانند آشپزخانه ها مناسب هستند. همچنین برای کف فضاهای داخلی و خارجی که دوام بالا مدنظر است از آن استفاده می شود. موزاییک کواری با کیفیت بالا معمولا از اختلاط مواد طبیعی شامل رس، شیل و فلدسپار تولید می شود. این موزاییک ها برای فضاهای مرطوب که نباید لغزنده باشد کارایی خوبی دارند.

کفپوش سرامیک شیدارک
سرامیک کواری کار شده در کف راهرو

تایل موزاییک – Mosaic Tiles

موزاییک هنر خلق تصویر با کنارهم قرار دادن قطعات کوچک از شیشه های رنگی، سنگ یا دیگر مواد است. این تکنیک برای موارد تزئینی و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. بسیاری از موزاییک ها از قطعات کوچک، صاف و معمولا مربع شکل از جنس سنگ یا شیشه در رنگهای مختلف ساخته می شوند که به نام Tesserae هم شناخته می شود. اما در برخی موارد برای موزاییک کف از دانه های گرد گوشه سنگ به وجود می آید که به آن موزاییک سنگدانه ای گفته می شود.

مطالعه مقاله بیشتر
سرامیکهای ساختمانی، تعاریف و انواع آنها
کفپوش سرامیک شیدارک
نمونه تایل موزاییک

موزاییک سنگدانه ای – Pebble Mosaic

این موزاییک از قرار دادن سنگدانه های ریز و چسباندن آنها روی یک صفحه (لایه بکینگ) تولید می شود. تایل با یک الگو طراحی می شود و پس از نصب همه موزاییک ها کنار هم، طرح اصلی در کف به صودت یکنواخت و بدون درز نمودار می شود. این نوع موزاییک برای اولین بار در کشور اندونزی (که در آنجا انواع سنگدانه ها در نقاط مختلف کشور یافت می شوند) ساخته شد و امروز در سراسر دنیا که زیبایی کار مهم است این موزاییک استفاده می شود.

کفپوش سرامیک شیدارک
سرامیک سنگدانه ای با طرح زیبا در کف فضای بیرونی

کاشی اسلامی – Islamic Tiles

اولین نوع این موزاییک ها در منطقه پارس (ایران قدیم) حاوی قطعات هندسی تزئینی و زیبایی بودند که در مساجد و مقبره ها استفاده شدند و مواد اولیه آنها عمدتا آجر لعابدار بود. تایل های فیروزه ای سنتی در قرن دهم محبوب شدند و پس از آن در دیواره بسیاری از مساجد از آنها استفاده شد.

کفپوش سرامیک شیدارک
نمونه کاشی اسلامی

کاشی سقفی – Ceiling Tiles

کاشی های سقفی، سبک هستند و در فضای داخلی استفاده می شوند. آنها روی یک شبکه آلومینیومی قرار می گیرند و اندکی هم به عایق حرارتی ساختمان کمک می کنند اما به صورت کلی برای بهبود سیستم عایق صوتی اتاق از آنها استفاده می شود. از الیاف معدنی و کاغذهای بازیافتی برای تقویت تایلها استفاده می شود.

موزاییک شیشه ای – Glass Tiles

موزاییک های شیشه ای تایلهایی هستند که از شیشه (و در برخی موارد شیشه بازیافتی) تولید می شودن و کاربردهای متنوعی دارند. از رنگهای مختلف شیشه، در اندازه ها و شکل های گوناگون برای ساخت موزاییک شیشه ای استفاده می شود. این موزاییکها قطعات زیبایی هستند و عمدتا در کف و دیواره سرویسهای لوکس از آنها استفاده می شود.

کفپوش سرامیک شیدارک
نمونه موزاییک شیشه ای

چندین نوع کاشی و سرامیک دیگر هم وجود دارند که جهت آشنایی شما علاقه مندان، نام آنها در زیر آورده می شود و کاربرد بسیار کمی در صنعت ساختمان دارند و بیشتر برای زیبایی و تزئین ساختمان از آنها استفاده می شود.
کاشی غربی Western tile work
از این نوع کاشی های رنگی بیشتر در قرون ۱۴ در اروپا و در کلیساها استفاده می شد و امروزه هم در برخی جاها به عنوان کاشی دکوراتیو دیده می شوند.
کاشی دستی Decorative tile work
کاشی دکوراتیو Elevation tile
در مقاله خرید کفپوش سرامیک هم در این زمینه توضیحاتی داده شده که از شما دعوت می شود آنرا مطالعه نمائید.

مطالب زیر را از دست ندهید

آشنایی مقدماتی با سراميک پرسلانی

سراميک پرسلانی سراميک پرسلانی جديدترين نوع از سراميکها در صنعت ساختمان است. اين سراميکها حاصل پخت خاک پرسلان در دماي حدود ۱۲۰۰ درجه سانتيگراد هستند و با دارا  بودن جذب [...]

سرامیکهای ساختمانی، تعاریف و انواع آنها

سرامیکهای ساختمانی، تعاریف و انواع آنها شیدارک در این مقاله شما را با کاشی و سرامیکهای ساختمانی (Ceramic Tile)، انواع آنها، اطلاعات عمومی و واژه های رایج این محصول ساختمانی [...]

سرامیک اتاق نشیمن

سرامیک اتاق نشیمن شیدارک در مقاله مزایا و معایب سرامیک کف به مشخصات و ویژگی های سرامیک بعنوان کفپوش پرداخت. با توجه به کاربرد گسترده سرامیک در فضاها و اتاقهای [...]

سرامیک اتاق خواب – ویژگی های کفپوش سرامیکی اتاق خواب

سرامیک اتاق خواب – کفپوش سرامیکی برای اتاق خواب شیدارک در مقالات پیشین درباره سرامیک ساختمانی، استانداردهای سرامیک و مزایا و معایب سرامیک کف صحبت کرده است. در این مقاله به مزایا [...]

بانک مقالات سرامیک
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟