سرامیکهای ساختمانی، تعاریف و انواع آنها

شیدارک در این مقاله شما را با کاشی و سرامیکهای ساختمانی (Ceramic Tile)، انواع آنها، اطلاعات عمومی و واژه های رایج این محصول ساختمانی آشنا می کند.

سرامیکهای ساختمانی به دلیل تنوع فراوان رنگی، ابعادی، ضخامتهای مختلف و خواصی که دارند به صورت چشمگیر در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. سرامیک ها در ضخامت های مختلف از ۳ تا ۲۵ میلیمتر و ابعاد کوچک از ۱۰سانتیمتر تا سرامیکهای اسلب دیواری به ابعاد ۳ متر هم تولید می شوند. به صورت کلی سرامیک ساختمانی فراورده ای است که با روشهای مختلف تولید شده و برای پوشش و تزئین سطوح کف، دیوار و همچنین سطوح داخلی و خارجی فضاهای مختلف ساختمانی و کف حوض ها و استخرها به کار برده می شود.

کفپوش سرامیک شیدارک
نمونه سرامیک طرح چوب
کفپوش سرامیک شیدارک
سرامیک سوپربلک لعابدار براق

تعریف سرامیک براساس استاندارد آمریکایی ANSI: A137.1 : یک تایل و رویه سرامیکی، معمولا ضخامت خیلی کمتری نسبت به سطح سرامیک دارد و از رس و یا ترکیب رس و دیگر مواد سرامیکی که به آن بدنه Body سرامیک گفته می شود در حرارت بالا به گونه ای ساخته می شود که خواص فیزیکی و مشخصات مدنظر را دربر داشته باشد. سطح رویه سرامیک می تواند لعابدار Glazed و یا بدون لعاب باشد. واژه سرامیک به صورت عمومی ضخامت های کم (حداکثر تا ۲۵ میلیمتر) را شامل می شود و سرامیکهای تولیدی با ضخامتهای بالاتر در گروه سازه ای تا محصول سطحی تقسیم بندی می شوند. همانند آجرها.

کفپوش سرامیک شیدارک
سرامیک لعابدار و بدون لعاب

شیدارک از شما دعوت می کند برای آشنایی بیشتر با تاریخچه و مواد تشکیل دهنده سرامکیها، مقاله آشنایی با سرامیک را مطالعه نمائید.
یکی از انواع سرامیک ها، سرامیک ضد باکتری با خاصیت خودتمیز شوندگی است که در سطح رویه آنها از پوششهای فوتوکالیستی استفاده می شود که رایج ترین آنها پوشش نانو اکسید تیتانیوم می باشد.
سرامیک ضد اسید هم محصولی بدون لعاب و با جذب آب کمتر از ۱٫۵ درصد بوده که در برابر اسیدها استحکام و مقاومت بالایی دارد.
دسته بندی سرامیک ها از جنبه های مختلف انجام می شود که در زیر به آنها اشاره می شود.

انواع سرامیک ها و کاشی های سرامیکی
اسامی مختلفی برای سرامیک ها وجود دارد که شما هم با آنها مواجه شده اید. همانند کواری، پرسلانی، موزاییکها، سنگفرش، ایتالیایی، مونو کوتارا و … که اسامی رایج آنها بشرح زیر توضیح داده می شود:
– تایل موزاییک سرامیکی Ceramic Mosaic Tile: این سرامیک ها ضخامت حدود ۶ تا ۱۰ میلیمتر دارند و مساحت سطح آنها عمدتا کمتر از ۹ اینچ مربع بوده و ترکیب آن هم پرسلانی و یا رس طبیعی می تواند باشد.
– سرامیک کواری Quarry Tile: به صورت لعابدار و یا بدون لعاب بوده و با روش اکسترودی یا فشاری تولید می شود.
– سرامیک فشاری کف Pressed Floor Tile: این سرامیک همانطور که از نامش پیداست برای استفاده در کف بوده و البته برای دیوارها و کانترها هم استفاده می شود.
– سرامیک پرسلانی Porcelain Tile: عمده خاصیت این سرامیک ها جذب آب پایین آنها است که باید کمتر از ۰٫۵% باشد و با دو روش اکتسرودی و فشاری تولید می شوند.
سرامیک لعابدار دیواری هم نوع دیگری از سرامیک ها می باشد.
براساس تعریف استاندارد ANSI مدل دیگری برای سرامیک وجود ندارد. اسامی دیگری که برای سرامیکها شنیده می شود زیرگروههایی از تعاریف گفته شده هستند، برای مثال واژه های زیر:
– پرسلان Porcelain: کاشی نفوذناپذیر، با جذب آب کمتر از ۰٫۵% وزن سرامیک
– سرامیک شیشه ای Vitreous (زجاجی) و نیمه شیشه ای، و غیر شیشه ای: این سرامیک ها جذب آب بالاتر از ۰٫۵% و تا ۲۰% را شامل می شوند که سرامیک با جذب آب بالای ۷% به نوعی غیر شیشه ای نامیده می شود.
همانطور که دیده می شود جذب اب پارامتر بسیار مهمی برای انتخاب نوع سرامیک و محل مصرف آن می باشد.

مطالعه مقاله بیشتر
سرامیک کواری – معرفی و دانستنیهای تایل کواری

طبقه بندی سرامیک براساس روش تولید
سرامیک ها را براساس چگونگی تولید به حداقل ۳ دسته تقسیم می شوند:
۱- روش اکسترودی Extruded: در این روش سرامیک ها به حالت پلاستیکی وارد دستگاه اکتسرود شده و توسط آن شکل داده می شوند و به صورت یک سرامیک پیوسته و طولی و با عرض مشخص از دستگاه بیرون می آیند و در ادامه با دستگاه برش، به ابعاد دلخواه برش داده می شوند.
سرامیک اکسترودی می تواند به لحاظ کیفی در دو رده معمولی و دقیق تولید شود.
واژه های سرامیک اسپیلتی و یا کواری هم برای سرامیک اکسترودی به کار می رود که نشان دهنده یک یا دوبار اکسترود شدن سرامیک است. اصطلاح سرامیک کواری برای سرامیکهای اکسترودی که جذب آب کمتر از ۶% دارند به کار می رود. این سرامیک ها با حرف اختصاری A نشان داده می شوند.

نمونه دستگاه و روش تولید سرامیک اکسترودی

۲- روش پرس خشک Pressed: سرامیک ها در این روش به صورت مخلوطی از مواد اولیه آسیاب و نرم شده در داخل قالب ریخته شده و با فشار بالا شکل داده می شوند. در این حالت لازم است برای ابعاد مختلف سرامیک قالبهای جداگانه ساخته شده و موجود باشد. این سرامیک ها با حرف اختصاری B نشان داده می شوند.
۳- دیگر روش های تولید: هر سرامیک و کاشی که بجز روش های بالا ساخته شوند در این گروه قرار می گیرند و آنها را با حرف اختصاری C نشان می دهند.
سرامیک ها در همه روشهای عنوان شده، در دمای کافی خشک و پخت می شوند و سرامیک را شکل می دهند.

طبقه بندی سرامیک براساس جذب آب
سرامیک ها به لحاظ جذب آب در سه گروه دسته بندی می شوند:
– سرامیک های با جذب آب کم: کمتر از ۳%
– سرامیک های با جذب آب متوسط: بین ۳% تا ۱۰% که خود به دو زیر گروه ۶-۳ و ۱۰-۶ درصد تقسیم می شوند.
– سرامیک های با جذب آب بالا: بیشتر از ۱۰%
جدول زیر طبقه بندی کاشی های سرامیکی براساس روش تولید و جذب آب را نشان می دهد:

کفپوش سرامیک شیدارک

طبقه بندی سرامیک براساس محل مصرف
– سرامیک های کف: که شامل سرامیک های با جذب آب کم، سرامیک های پرسلانی و گرانیتی را شامل می شوند.
– سرامیک های دیواری: شامل سرامیک های گرانیتی، پرسلانی، ارتن وری و تک پخت (مونو پروزا) هستند.
شیدارک جهت آشنایی بیشتر از شما دعوت می کند مقاله سرامیک پرسلانی را مطالعه نمائید.
علاوه بر موارد عنوان شده، دسته بندی های دیگری هم برای سرامیک ها وجود دارد. بعنوان مثال براساس کیفیت، سرامیک ها به سه درجه ۱، ۲ و ۳ و براساس پوشش رویه به سرامیک های لعابدار و بدون لعاب تقسیم بندی می شوند.

مطالب زیر را از دست ندهید

سرامیک کواری – معرفی و دانستنیهای تایل کواری

سرامیک کواری – معرفی و دانستنیهای آن شیدارک در مقاله انواع اسامی سرامیک ها به معرفی سرامیکهای مختلف پرداخته است. در برخی موارد تمایز دادن و تفکیک انواع کفپوشهای سفت [...]

سرامیک – اسامی مختلف کاشی و سرامیک 

سرامیک – اسامی مختلف کاشی و سرامیک سرامیک یکی از پر کاربردترین مصالح ساختمانی برای کف و دیوار فضاهای داخلی و فضاهای بیرونی ساختمان است. این کفپوش ساختمانی از دیرباز [...]

آشنایی مقدماتی با سراميک پرسلانی

سراميک پرسلانی سراميک پرسلانی جديدترين نوع از سراميکها در صنعت ساختمان است. اين سراميکها حاصل پخت خاک پرسلان در دماي حدود ۱۲۰۰ درجه سانتيگراد هستند و با دارا  بودن جذب [...]

سرامیک ساختمانی – مزایا و معایب سرامیک

سرامیک ساختمانی – مزایا و معایب سرامیک سرامیک را می توان به نوعی تنها کفپوشی دانست که در همه اتاقها و فضاهای یک ساختمان قابلیت استفاده و نصب دارد. سرامیکها [...]

بانک مقالات سرامیک
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟