بندکشی کاشی و سرامیک – دانستنیهای اولیه

مواد بندکشی سرامیک کف به صورت کلی به گروهی از مواد گفته می شود که در صنعت ساختمان برای پر کردن، درزبندی کردن و همچنین محافظت از سطح و شکاف بین کاشی و سرامیک به کار می روند. شیدارک در این مقاله به اطلاعات و دانستنیهای اولیه در خصوص مواد بندکشی کاشی و سرامیک اشاره می کند. مواد بندکشی اغلب برای سرامیک ها (و سنگها) که کفپوشی سخت هستند استفاده می شوند تا انبساط و انقباض حرارتی بر اثر عوامل محیطی در ساختمان باعث ایجاد ترک در بین تایل ها در اثر برخورد و کنش با یکدیگر نشود. در برخی موارد هم خطوط بندکشی در کفپوشهای منعطف و کفپوش های سخت بتنی برای زیباتر دیده شدن و تزئین و زیبایی کف به کار می روند.
کاربرد بندکشی کاشی و سرامیک

وقتی که کفپوشهای سرامیکی سخت نصب می شوند، قطعات تایل ها با استفاده از چسب سرامیک روی کف قرار می گیرند در حالیکه بین آنها شکافهای باریکی وجود دارد. وجود درز بین تایلها سبب می شود که بر اثر حرارت و یا تماس با یکدیگر در فصول مختلف تابستان و پاییز دچار شکستگی نشوند. اما این درزها از سوی دیگر خطهایی آسیب پذیر به وجود می آورد که رطوبت و جرم از آن به پایین نفوذ می کند و می تواند سبب شود مشکلات از سطح سرامیک به سطح بستر منتقل شوند.
گروت و مواد بندکشی کاشی و سرامیک برای پوشاندن و درزبندی فضاهای خالی بین تایلها بکار می روند و مواد آنها تا حدی منعطف است که در برابر بیشتر لک ها مقاومت می کند. این مواد همچنین انقباض و انبساط کف ساختمان و سرامیک رویه را در طول زمان به خوبی کنترل می کند. با اجرای مواد بندکشی، انتهای کار به گونه ای است که کف شما به صورت سطح یکپارچه، درزبندی و محافظت شده، ایمن و حتی با چسبندگی بیشتر به سطح زیرین می باشد.

کفپوش های معمول ساختمانی که نیاز به بندکشی دارند

همه تایلهای سنگهای طبیعی کف نیاز به مواد بندکشی دارند، شامل سنگ لوح، مرمر، سنگ آهک، تراورتن، ماسه سنگ، کوارتز، گرانیت و اونیکس. کفپوشهای پایه رسی همانند سرامیک ها، پرسلان ها، کفپوش های آجری، و کاشی تراکوتا به گروت و مواد بندکشی دارند تا از ایجاد ترک در آنها جلوگیری شود. تایلهای موزاییک کف از جنس شیشه، سنگ و یا حتی پلاستیک سفت هم در صورت استفاده در کف می بایست بندکشی شوند. همانگونه که در بخش قبل هم بیان شد، از مواد بندکشی و گروتهای مربوطه به صورت دکوراتیو و تزئینی در کف استفاده می شود.

اجرای بندکشی سرامیک کف

اجرای بندکشی کف

به صورت کلی، کفپوش های سرامیکی با فاصله نگهدارهای پلاستیکی و لاستیکی به شکل صلیب نصب می شوند که در گوشه هرکدام از تایلها قرار می گیرد. این روش، خطی مستقیم و در یک امتداد را برای سرامیک های کف ایجاد می کند و به زیبایی کف سرامیکی شما بسیار کمک می کند، چرا که همه خطهای بندکشی شده در یک امتداد و با زوایای قائمه نسبت به همدیگر دیده می شوند.
وقتی که چسبهای پشت سرامیک خشک و کاشی ها در جای خود محکم شدند، معمولا اجرای مواد بندکشی را شروع می کنند. اگر کفپوشهای دارای خلل و فرج ریز نصب شده باشند، قبل از اجرای بندکشی نیاز به اجرای سیلر روی آنها می باشد تا از کثیف شدن و ایجاد لک دائم سرامیکها جلوگیری شود. مواد بندکشی معمولا در کیسه ها و جعبه ها به صورت مواد خشک فروخته می شوند و لازم است با اب مخلوط شوند تا به یک ترکیب خمیری شکل در بیایند.
گروت خمیری شکل تهیه شده با ابزار به داخل درزهای بین سرامیک هدایت می شوند تا شکافها را پر کنند. معمولا باید از مواد بندکشی بیشتر از حد مجاز استفاده کنید تا مطمئن شوید تا به عمق پایینی درز رفته و همه حفره ها را به خوبی پر کرده و قطعات کف را به طور کامل درزبندی کرده است. به همین دلیل است که اجرای لایه سیلر برای موادی که جاذب هستند ضروری است، چرا که مواد بندکشی اضافه ریخته شده در درزها سبب ایجاد لک روی لبه های سرامیک می شود.
وقتی که ماده بندکشی به خوبی اجرا شد، باقیمانده آن را باید پاک کرد. برای این کار از ابزار بندکشی، اسفنج، حوله و آب گرم می توان استفاده کرد. مراقب باشید تا ماده بندکشی اجرا شده را بیش از حد برنداید که تبدیل به نقطعه ضعف در بندکشی می شود. در این مرحله خیلی مهم نیست که نگران اثرات چسبیده مواد بندکشی روی سرامیک ها باشید. چرا که اگر شما لایه سیلر را به خوبی روی سرامیک اجرا کرده باشید، پس از خشک شدن و کیورینگ مواد بندکشی، اضافه آنها با آب گرم شسته می شود.

مطالعه مقاله بیشتر
استانداردهای سرامیک – آزمایش ها و تست ها
تمیزکردن بندهای بین سرامیکها پس از بندکشی

مواد بندکشی معمولا به ۲۴ ساعت زمان برای گیرش نیاز دارند. وقتی که گیرش آنها تمام شد، شما می توانید کل سطح را با آب گرم بشوئید تا اضافه های باقیمانده مواد شسته شده و کف تمیز شود. با استفاده از یک اسفنج کف را مجددا تمیز کنید.

اجرای سیلر روی بندکشی

به دلیل اینکه مواد بندکشی باید شکل و حالت بگیرند، ساختار شیمیایی آنها متخلخل بوده و به آن معنی است که در برابر لکهای آب، نفوذ آب و مایعات و همچنین ایجاد جلبک و قارچ روی بندها حساس هستند. به همین دلیل باید روسی مواد بندکشی باید سیلر اجرا کرد، حتی در مواردی که این موضوع برای کفها اهمیت چندانی ندارد. در موارد بحرانی، مواد بندکشی قدیمی را باید کاملا از درزها خالی کرد و آنها را با ماده جدید دوباره اجرا نمود.

مطالب زیر را از دست ندهید

مقایسه سنگ و سرامیک کف

مقایسه سنگ و سرامیک کف  همانگونه که در مقاله انواع سنگهای طبیعی آمده است، عمده سنگهایی که ساختمان استفاده می شوند، سنگهای گرانیت، لوح، سنگ آهک، ماسه سنگ، مرمر و [...]

سرامیک اتاق خواب – ویژگی های کفپوش سرامیکی اتاق خواب

سرامیک اتاق خواب – کفپوش سرامیکی برای اتاق خواب شیدارک در مقالات پیشین درباره سرامیک ساختمانی، استانداردهای سرامیک و مزایا و معایب سرامیک کف صحبت کرده است. در این مقاله به مزایا [...]

سرامیک اتاق نشیمن

سرامیک اتاق نشیمن شیدارک در مقاله مزایا و معایب سرامیک کف به مشخصات و ویژگی های سرامیک بعنوان کفپوش پرداخت. با توجه به کاربرد گسترده سرامیک در فضاها و اتاقهای [...]

آشنایی با سرامیک ، طبقه بندی و موارد مصرف آن

آشنایی با سرامیک ، طبقه بندی و موارد مصرف آن آشنایی با واژه سرامیک شیدارک در این مقاله شما را با واژه سرامیک، ساختار آن، انواع سرامیک ها و کاربردهای [...]

بانک مقالات سرامیک
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟