سرامیک کواری – معرفی و دانستنیهای تایل کواری
سرامیک کواری – معرفی و دانستنیهای تایل کواری

سرامیک کواری – معرفی و دانستنیهای آن

شیدارک در مقاله انواع اسامی سرامیک ها به معرفی سرامیکهای مختلف پرداخته است. در برخی موارد تمایز دادن و تفکیک انواع کفپوشهای سفت همانند سنگ گیج کننده است. تفاوت زیادی بین سرامیک تراکوتا، تایل کواری، سرامیک و سرامیک پرسلانی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود. در این مقاله تایل کواری معرفی می شود و درباره مشخصات فنی، کاربردها و خواص آن صحبت خواهد شد.

تایل کواری شیدارک
نمونه تایل کواری کف

سرامیک کواری

تایل کواری کفپوشی به شکل تایل و سنگفرش سخت و نفوذناپذیر است که از متشکل از مواد معدنی زمین بوده و با پختن آنها (همانند روش تولید و پخت آجر) در دمای زیاد تولید می شود. آنها به دلیل استفاده از نوع مواد معدنی بکار رفته و دمای پخت بالا، معمولا از آجرهای سفالی معمولی مقاوم تر هستند. برخلاف تایل تراکوتای رسی، کاشی کواری متخلخل نیست و در برابر آب مقاوم بوده و همچنین برخلاف تایل سرامیک و پرسلانی سطح آن رویه لعاب را ندارد.

اشتباهات رایج در باره سرامیک کواری

۱- سرامیک کواری از معدن (کواری) می آید: کلمه کواری برای تایل یک اسم گمراه کننده است. تایلهای کواری همانند اسلب های گرانیت که از یک معدن (کواری) بریده و جدا می شوند، تولید نمی گردند. در عوض، مواد معدنی همانند فلدسپات، رس و شلها (که همه آنها کواری شده یعنی به صورت قطعات بزرگ روی سطح زمین وجود دارند)، به شکل تایل اکسترود شده و در دمای بالا پخته می شوند.
۲- تایلهای کواری فقط در کف ساختمانهای تجاری دیده می شوند: بسیاری از ساختمانهای تجاری به دلیل ویژگی پنهان کردن لک ها توسط تایل کواری و دوام بالایی که دارد از آن استفاده می کنند. این بدان معنی نیست که کواری به دلیل کارایی ذکر شده فقط برای چنین فضاهایی کاربرد دارد. بسیاری از صاحبخانه ها خواهان کفپوشی خاص و گرم برای برخی از اتاقها هستند و سرامیک کواری یکی از گزینه ها است.

تایل کواری شیدارک
زیبایی سنتی و قدمت تایل کواری برای فضای داخلی

ممکن است شما کفپوش کواری را در اتاق خواب نبینید، اما اغلب آنها را در اتاق گلخانه ها، ورودی های ساختمان و حتی در آشپرخانه ها می توانید پیدا کنید.
۳- کواری قرمز است: اغلب سرامیک های کواری قرمز هستند، اما به رنگهای قهوه ای، خاکستری و برنزه ای هم وجود دارند. در هر رنگ، پرده های رنگی روشنتر هم یافت می شود. باید دقت داشته باشید سرامیک کواری محافظت نشده (unsealed) لکپذیر است. از اینرو باید مراقب تایلهای روشنتری که در فضای بیرون کار می شود باشید، چرا که کثیفی را نشان می دهند.

تایل کواری شیدارک
نمونه سرامیک کواری خاکستری ۲۰*۲۰ سانتیمتر

۴- سرامیک کواری جاذب آب است: ران ویلیامسون از شرکت سرامیک متروپولیتن می گوید: مردم اغلب دچار سردرگمی درباره جذب آب تایل کواری می شوند، زیرا بسیار شبیه تایلهای پرسی بدون لعاب قرمز رنگ هستند که خیلی هم ارزان است و جذب آب بالایی دارد. در برخی موارد هم با تراکوتا اشتباه گرفته می شود که جذب آب بالایی دارد.
۵- اجرای لایه درزبند و محافظ (سیلر) ضروری است: تایلهای کواری در دمای بسیار بالا (حتی تا ۲۰۰۰ درجه فارنهایت) پخت می شوند. این بدان معنی است که جذب آب پایینی دارند و در رده سرامیکهای شیشه ای (Vitreous) قرار می گیرند. کلمه شیشه ای در اینجا بسیار مهم است، چرا که بیانگر جذب آب حدود ۰٫۵% الی ۳% است. این مقدار جذب آب یک درجه پایینتر از حد جذب آبی است که برای به کار بردن عبارت “نفوذناپذیر” برای یک کفپوش استفاده می شود. در بسیاری از موارد تایل کواری با کیفیت نیاز به اجرای لایه سیلر ندارد. اما این حالت سیلر نشده هیچ وقت همانند تایل سرامیک لعابدار کاملا در برابر لکپذیری مقاوم و غیرقابل نفوذ نمی شود.
۶- تایلهای کواری در سایزهای کوچک در دسترس هستند: معمولا تایلهای کواری  به ابعاد ۳۰*۳۰ سانتیمتر و بزرگتر از آن که در سرامیکها به وفور دیده می شود، تولید نمی شوند. سرامیک کواری بیشتر به ابعاد ۱۵*۱۵ سانتیمتر و گاها به ابعاد ۲۰*۲۰ سانتیمتر هم ساخته می شوند.

تایل کواری شیدارک
سرمیک کواری قرمز برای فضای بیرونی

۷- ضخامت کواری بسیار بیشتر از سرامیک است: این ادعا نسبتا درست است. سرامیک کواری نسبت به سایر سرامیکها ضخیم است! ضخامت عمده آنها در محدوده ۲۰-۱۳ میلیمتر می باشد. اما تایل سرامیک هم در ضخامتهای ۱۶-۱۰ میلیمتر تولید می شود که از این نظر، کواری در بازه ضخامتی برخی از سرامیکها قرار می گیرد.
۸- سطح سرامیک کواری همیشه زبر و خشن است: یکی از وجه تمایزات تایل کواری این است که به صورت سطح بافت دار و دارای طرح می تواند باشد که برای استفاده در فضای بیرونی جذابیت خوبی ایجاد می کند. همچنین تایل کواری کارشده فضای درونی می تواند با داشتن سطح صاف، برای پاهای لخت ساکنین منزل سطحی بسیار صاف و نرم ایجاد کند.
۹- درزبند (Seal) کردن کواری را خراب می کند: نه! اجرای لایه محافظ سیلر تغییری در رنگ تایل کواری ایجاد نکرده و آنرا از بین نمی برد. اتفاقا، در فضاهای خاص اجرای لایه سیلر از لک شدگی و از بین رفتن رنگ کواری جلوگیری می کند.

مطالب زیر را از دست ندهید

بانک مقالات سرامیک
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...
سرامیک کواری – معرفی و دانستنیهای تایل کواری
سرامیک کواری – معرفی و دانستنیهای تایل کواری

دیدگاهتان را بنویسید

error: