پارکت چوب گردو

چوب گردو یکی از پر طرفدارترین چوبها برای استفاده به عنوان کفپوش و مخصوصا پارکت است. پارکت چوب گردو طرفدارن بیشماری در سراسر جهان داشته و از با ارزش ترین پارکتها به شمار می آید. زیبایی خیره کننده پارکت چوب گردو به دلیل رنگهای تیره، رگه های زیبا و شاخص، همیشه در معرض توجه بوده است. علاوه بر زیبایی خیره کننده، پارکت چوب گردو دوام و پایداری بالایی از خود نشان می دهد و توجه به خود را بیشتر کرده است.

پارکت چوب گردو - شیدارک

درخت گردو درختی بومی کشورهایی مانند ایران، یونان و آسیای صغیر است ولی در گذر تاریخ، درخت گردو و خانواده های مختلف این درخت در بخشهای گوناگونی از دنیا از اروپا گرفته تا آسیا و شمال آفریقا و بخشهایی از آمریکا پرورش داده شده و پراکندگی یافته است. چوب درخت گردو چوبی بسیار با ارزش و زیباست که طرفداران بیشماری در تمام دنیا دارد و همیشه مورد توجه و استفاده معماران و نجاران بوده است.

 استفاده از چوب گردو به عنوان کفپوش قدمتی بسیار دارد و از گذشته معماران و طراحان اعتقاد داشته اند که، پارکتها و کفپوشهای چوب گردو، ظاهر فضا را بکلی ارتقا داده و جلوه ای لوکس به آن می بخشند. چوب گردو مصارف بسیار عمده و گوناگونی دارد و به جز کفپوش برای تولید مبلمان مجلل و لوکس و قطعات دکوراتیو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. “شیدارک” در ادامه روند بررسی چوبهای مختلف که در صنعت کفپوش و پارکت مورد استفاده قرار می گیرند، در این مقاله به بررسی پارکتهای ساخته شده از چوب گردو پرداخته و مزایا و معایب این نوع از پارکتهای چوبی را بررسی کرده است.

برای مطالعه بیشتر در مورد انواع پارکتهای چوبی، می توانید مقالات “پارکت چوبی چیست؟”،“پارکت تمام چوب” و “پارکت چوب مهندسی” را مطالعه نمایید.

پارکت چوب گردو - شیدارک

جذابیت پارکت چوب گردو

چوب گردو به دلیل جذابیت ظاهری بالا، بسیار مورد توجه است. از نظر ظاهری پارکت چوب گردو در ۲ کلاس و گروه مختلف درجه بندی می شود.

 • کلاس طبیعی که با گره های بزرگ و شاخص خود، کفپوشی بسیار متمایز و جذاب است. در این نوع از پارکتهای چوب گردو، تمام ویژگی ها و خصوصیات ظاهری چوب گردو در پارکت به وضوح قابل مشاهده می باشد.
 • کلاس لوکس و عالی که با گره هایی بسیار ریز و زیبا خودنمایی می کند. پارکتهای چوب گردو در این کلاس ظاهری بسیار یکدست و یکنواخت دارد.

رنگ و بافت پارکت چوب گردو

رنگ عمومی چوب گردو، طیفهای مختلف و متنوعی از رنگ قهوه ای را در بر می گیرد. پارکت چوب گردو در رنگ قهوه ای مایل به سیاه تا قهوه ای روشن همراه با اندکی ارغوانی یا قرمز براق، در دسترس است. رگه های بسیار زیبا و زنده نیز، ویژگی ممتاز چوب گردو است. البته با توجه اقلیم و آب و هوایی که درخت گردو در آن پرورش یافته است، ظاهر چوب گردو می تواند متفاوت باشد به عنوان مثال پارکت ساخته شده از چوب گردوی فرانسوی رنگی قهوه ای مایل به قرمز همراه با رگه های بسیار معمولی دارد که با ظاهر سایر پارکت های ساخته شده از چوب گردو کاملا متفاوت است.

پارکت چوب گردو - شیدارک

مهمترین ویژگی های پارکت چوب گردو

 • یکی از مهمترین ویژگی های چوب گردو امکان پرداخت و ساب بسیار خوب این چوب است. این نکته برای پارکتهای تمام چوب، نکته ای بسیار مهم و حیاتی است. قابلیت پرداخت مجدد و ساب پارکت چوب گردو سبب می شود که در صورت نیاز به ساب مجدد این پارکتها، با خیالی راحت و آسوده، نسبت به این کار اقدام نمود.

برای مطالعه بیشتر در مورد ساب پارکتهای چوبی می توانید مقاله “روش اجرای ساب پارکتهای چوبی” را مطالعه نمایید.

 • پارکتهای چوب گردو، نسبت به روغنهای مخصوص پارکت نیز عملکردی عالی و خوب دارند و این امر سبب می شود که حفظ ظاهر و جلای اولیه چوب گردو، کاری راحت و آسان باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد لاک و روغن پارکتهای چوبی می توانید مقالات “مراحل اجرای روغن پارکت چوبی” و “مقایسه لاک و روغن پارکت” را مطالعه نمایید.

 • چوب گردو، رنگپذیری بسیار خوبی دارد و این نکته سبب می شود تنوع رنگی و ظاهری بالایی از چوب گردو در دسترس باشد.
 • پارکتهای چوب گردو با توجه به بالا بودن سختی چوب گردو، نسبت به سایش مقاومت بسیار بالایی دارند.
 • پارکت چوب گردو ثبات ابعادی بسیار بالایی داشته و بسیار پایدار است . این امر سبب می شود که احتمال تاب خوردگی قطعات پارکت به شدت کاهش پیدا کند.
 • پارکتهای چوب گردو در برابر قارچها بسیار مقاوم هستند.
 • پارکتهای چوب گردو هم به صورت تمام چوب و هم بصورت پارکتهای چوب مهندسی تولید می شوند که البته پارکتهای تمام چوب بمقدار قابل توجهی گرانتر می باشند.
 • پارکتهای چوب گردو برای استفاده در فضای باز به هیچ عنوان گزینه ای مناسب به حساب نمی آیند. این چوب در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم نیست و به همین دلیل به عنوان کفپوش فضای باز توصیه نمی شود.
 • گرچه پارکت تولید شده از چوب گردو در برابر حملات قارچها مقاوم است، ولی احتمال آسیب دیدن آن توسط حشرات موذی وجود دارد و بصورت کلی چوب گردو در برابر حشرات کمی مقاومت دارد.

موارد ذکر شده در بالا مهمترین ویژگی های پارکت چوب گردو هستند. در پایان مهمترین نقاط قوت و ضعف پارکتهای چوب گردو ،بصورت کاملا خلاصه ذکر شده اند.

شیدارک

نقاط قوت

 • چوب گردو از نظر ابعادی بسیار پایدار است.
 • چوب گردو چوبی بسیار زیباست.
 • پارکت چوب گردو مقاومت بسیار خوبی دارد.
 • چوب گردو براحتی قابل پرداخت بوده و کارپذیری بالایی دارد.
 • پارکتهای چوب گردو بسیار بادوام بوده و عمر مفید بالایی دارد.

نقاظ ضعف

 • پارکت چوب گردو، کفپوشی گران و پر هزینه است.
 • چوب گردو برای استفاده در فضای باز مناسب نیست.
 • درخت گردو بندرت در جنگلها یافت می شود و به همین دلیل چوب گردو، چوبی فروان و در دسترس مانند چوب کاج نیست.

کفپوش چوبی - شیدارک

مطالب زیر را از دست ندهید

پارکت چوب بلوط

پارکت چوب بلوط در میان پارکتهای چوبی، پارکت چوب بلوط را می توان به جرات، پرآوازه ترین و معروفترین انواع پارکت چوبی به شمار آورد. استقبال از این نوع پارکت [...]

مطالعه مقاله بیشتر
شلاک پارکت
انتخاب پارکت چوبی

انتخاب پارکت چوبی وقتی قرار است از چوب یا پارکت چوبی به عنوان کفپوش یک فضا استفاده شود، اولین سوالی که با آن روبرو خواهید شد این است که از [...]

۱۰ نکته مهم برای انتخاب و خرید پارکت

۱۰ نکته مهم برای انتخاب و خرید پارکت پارکت چوبی از پر طرفدارترین و در عین حال لوکس ترین کفپوشهای ساختمانی است که علی رغم گذشت سالها، هنوز هم کفپوشی [...]

پارکت چوب گیلاس

پارکت چوب گیلاس چوب درخت گیلاس یکی از چوبهایی است که برای استفاده در پارکتهای چوبی بسیار مورد استفاده قرار گرفته واستفاده از آن برای تولید کفپوشهای چوبی در حال [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟