پارکت چوب راش

وقتی قرار است پارکت چوبی به عنوان کفپوش یک فضا مورد استفاده قرار بگیرد، اولین گزینه هایی که برای انتخاب چوب پارکت به ذهن می رسند، چوب درختان بلوط و گردو هستند. اما اینها تنها گزینه های مطلوب برای پارکت چوبی نیستند. پارکت چوب راش ،گرچه به نسبت سایر پارکتهای چوبی، قدمت و پیشینه کمتری دارد، اما در همین زمان اندک (به نسبت سایر چوبها) توانسته خود را به عنوان یک گزینه بسیار خوب به عنوان کفپوش چوبی مطرح نماید. “شیدارک” در این مطلب نقاط قوت و ضعف پارکت راش را مورد بررسی قرار داده است.

برای مطالعه بیشتر در مورد پارکت چوبی می توانید مقالات “پارکت چوبی چیست؟” ، “پارکت تمام چوب” و “پارکت چوب مهندسی” را مطالعه نمایید.

درخت راش یکی از درختان گونه سخت چوب است که چوب آن، از بهترین و معروفترین چوبها برای ساخت انواع مبلمان و دکوراسیون می باشد. این درخت که در بسیاری از مناطق اروپا و بخشهای زیادی از جنگل های شمال ایران رشد می کند از دیرباز، به عنوانی درختی با چوبی بسیار محکم، شناخته می شده است ولی استفاده از چوب راش به عنوان پارکت و کفپوش قدمت زیادی نداشته و به اواسط قرن بیستم میلادی بر می گردد.

شیدارک

مزایای پارکت چوب راش

پارکت چوب راش پارکتی اقتصادی با قیمتی مناسب که نسبت به سایر پارکتهای چوبی، بافت (texture) کمتری داشته و سطحی با ظاهر صاف و یکنواخت را به فضای شما هدیه می کند.این پارکتها، با توجه به اینکه از کدام قسمت تنه درخت تولید شده باشند، رنگ های متفاوتی را ارائه می کنند. پارکتهای ساخته شده از بخش مرکزی تنه درخت راش رنگی قهوه ای با تم و حالتی قرمز دارند و پارکتهای ساخته شده از چوب لایه های بیرونی تنه درخت، رنگی روشن تر و اغلب نزدیک به سفید را دارا هستند.

بطور کلی، پارکت راش کفپوشی بادوام است که پایداری بسیار خوبی دارد از دیگر ویژگی های خوب این پارکتها میتوان به این نکته اشاره نمود که، پارکت راش توسط چسب بخبی به سطح زیر سازی متصل شده و در این خصوص نیز عملکردی عالی از خود نشان می دهد.

پارکت چوب راش - شیدارک

دوام و استحکام پارکت چوب راش

پارکت راش یکی از پارکتهای مناسب برای استفاده در فضاها و مکانهایی با ترافیک عبوری و تردد متوسط تا زیاد محسوب می شود. ضریب سختی چوب راش در مقیاس ژانکا (Janka) برابر با ۱۳۰۰ است و این در حالی است که ضریب سختی چوب بلوط قرمز که یکی از بهترین چوبها برای استفاده به عنوان پارکت و کفپوش است، چیزی در حدود ۱۲۹۰ ژانکا می باشد. بالا بودن این ضریب نشان می دهد که پارکت چوب راش برای ترافیکهای (رفت و آمد) متوسط و سنگین مناسب بوده و دوام خوبی از خود نشان می دهد.

پارکت چوب راش، به دلیل ماهیت چوب درخت راش، در برابر خراش و خش پذیری مقاومت خوبی داشته و به همین دلیل نیاز کمتری به مراقبت و نگهداری دارد.همچنین این پارکتها در برابر سایش نیز عملکردی خوب داشته و مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. در صورتی که به دلیل سایش، تغییری در ظاهر پارکتهای چوب راش رخ دهد، این تغییرات عموما در تمام پارکت بصورت یکسان اتفاق افتاده و به همین دلیل اثر ساییدگی توجه زیادی جلب نمی کند.

 از دیگر ویژگی های مثبت پارکتهای چوب راش، می توان به مقاومت خوب این پارکتها نسبت به شوک که سبب می شود این کفپوشها در طول زمان عملکردی مناسب داشته باشند و این نکته که پارکت چوب راش در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید، رنگ اصلی خود را بخوبی حفظ کرده و دچار رنگ پریدگی نمی گردد، اشاره نمود.

پارکت چوب راش - شیدارک

پارکت چوب راش و مشکلات رنگ آمیزی

اگر پارکت با رنگ طبیعی چوب، مورد علاقه شماست پس احتمالا پارکت چوب راش گزینه ای مناسب و مطابق انتظار شما خواهد بود اما اگر قصد رنگ آمیزی و یا تغییر رنگ پارکتهای چوبی را داشته باشید، پارکت چوب راش گزینه ای مناسب شما نیست.چوب راش نیز مانند سایر چوبها، برخی از انواع رنگها را نمی پذیرد. رنگهای روشن عملکرد بهتری روی پارکتهای چوب راش دارند ولی معمولا رنگهای تیره به سختی جذب چوب راش شده و به همین دلیل رنگ آمیزی این پارکتهای چوبی توسط رنگهای تیره، کاری مشکل است. دلیل این امر نیز به منافذ بسیار ریز و کوچک چوب راش مربوط می شود.این بدان معنی است که شما در آینده براحتی نمی توانید ظاهر چوب راش را مطابق سلیقه خود عوض کرده و تغییر دهید.

علاوه بر این، بالا بودن میزان سختی چوب راش، ساب زدن این پارکتها را مشکل کرده و به همین دلیل ساب زدن و رنگ آمیزی پارکتهای چوب راش معمولا، کاری مشکل و چالش برانگیز محسوب می شود.  

برای مطالعه بیشتر در مورد روش ساب و نگهداری پارکت های چوبی می توانید مقالات “مراحل اجرای ساب پارکت”، “اجرای روغن پارکت” ، “مقایسه روغن و لاک پارکت” ، “واکس پارکت”  و “شلاک پارکت” را مطالعه نمایید.

پارکت چوب راش - شیدارک

پارکت چوب راش، احتمال ترک و شکست

کار کردن با چوب راش بطور کلی آسان نیست و اگر این چوب، قبل از استفاده به درستی خشک نشده باشد احتمال ترک خوردن پارکت چوب راش بسیار زیاد است. به همین سبب، بهتر است از چوبهای راش که توسط کوره های مخصوص خشک شده اند (نه چوبهای خشک شده توسط هوا) برای تولید پارکتهای چوب راش استفاده نمود تا احتمال ترک خوردگی به حداقل ممکن برسد.

یکی دیگر از مشکلات چوب راش احتمال شکستن و شکاف برداشتن در این چوبهاست. گرچه پارکتهای چوب راش خاصیت میخ خوری بسیار خوبی دارند و میخ درآنها بسیار محکم قرار می گیرد، اما احتمال شکاف برداشتن این چوبها نیز همیشه وجود دارد. بنابر این در هنگام نصب پارکتهای چوب راش توسط میخ، باید بسیار دقت نمود که پارکتها در اثر فشار ناگهانی میخ، شکسته نشوند.

پارکت چوب راش - شیدارک

فضاهای قابل استفاده

پارکت چوب راش برای استفاده در همه اتاقهای یک خانه مسکونی مناسب است و با توجه به آنچه که در مطالب بالا گفته شد، از این پارکتها می توان در فضاهای اداری و تجاری نیز استفاده نمود.تنها استثنا در این مورد، فضاهای مرطوب مانند حمام و … است که کلا استفاده از کفپوشهای چوبی در این فضاها توصیه نمی گردد.

چند نکته مهم برای استفاده از پارکت چوب راش

پارکت چوب راش را حتما باید روی یک سطح کاملا هموار نصب نمود. این نکته برای تضمین دوام این پارکت بسایر مهم است.

پیشنهاد می شود پارکت چوب راش را در جهت نور خورشید نصب نمایید.

پارکتهای چوب راش را می توان هم توسط میخ (با زیر سازی های چوبی) و هم با استفاده از چسب، نصب نمود.

در صورت استفاده از پارکتهای چوب راش به عنوان کفپوش یک فضا، سعی کنید قرنیزها را نیز از همین نوع چوب انتخاب نمایید.

گرچه چوب درخت راش چوبی بسیار محکم می باشد و استفاده از آن برای تولید انواع پارکت و مبلمان و … رواج دارد،ولی این چوب برای استفاده در فضای باز مناسب نیست.

پارکت چوب راش بندرت دارای براقیت خواهد بود، حتی با استفاده از لاکها و روغنها نیز این پارکت نسبت به سایر انواع چوبها، براقیت کمتری خواهد داشت.

 پارکت چوب راش - شیدارک

مطالعه مقاله بیشتر
پارکت چوبی چیست؟

مطالب زیر را از دست ندهید

انتخاب پارکت چوبی

انتخاب پارکت چوبی وقتی قرار است از چوب یا پارکت چوبی به عنوان کفپوش یک فضا استفاده شود، اولین سوالی که با آن روبرو خواهید شد این است که از [...]

پارکت چوب گردو

پارکت چوب گردو چوب گردو یکی از پر طرفدارترین چوبها برای استفاده به عنوان کفپوش و مخصوصا پارکت است. پارکت چوب گردو طرفدارن بیشماری در سراسر جهان داشته و از [...]

پارکت چوب گیلاس

پارکت چوب گیلاس چوب درخت گیلاس یکی از چوبهایی است که برای استفاده در پارکتهای چوبی بسیار مورد استفاده قرار گرفته واستفاده از آن برای تولید کفپوشهای چوبی در حال [...]

پارکت چوب بلوط

پارکت چوب بلوط در میان پارکتهای چوبی، پارکت چوب بلوط را می توان به جرات، پرآوازه ترین و معروفترین انواع پارکت چوبی به شمار آورد. استقبال از این نوع پارکت [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟