تمیز کردن کفپوش وینیلی – مرحله به مرحله

پس از انتخاب و نصب کفپوشهای pvc در یک فضا ، نحوه نگهداری و تمیز کردن این کفپوش برای استفاده کنندگان به موضوعی مهم تبدیل خواهد شد. شیدارک در این مطلب نکاتی کلیدی درباره نحوه مراقبت،نگهداری و تمیز کردن کفپوش وینیلی را مطرح کرده است. در این مطلب سعی شده،راه حل هایی آسان و کاربردی برای تمیز کردن کفپوش pvc ارائه شود. راه حل هایی که علاوه بر ساده و کاربردی بودن، به کفپوش pvc آسیب نزده و در عین حال باعث صرفه جویی در وقت شما خواهند شد. (دقت کنید که کفپوش وینیلی و کفپوش pvc دونام مختلف برای یک کفپوش هستند و تفاوتی با یکدیگر ندارند)

برای مطالعه بیشتر در مورد کفپوش وینیلی یا pvc مقالات “کفپوش وینیلی چیست” و “انواع کفپوش وینیلی” را مطالعه نمایید.

مرحله اول : نگهداری از کفپوش pvc

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. مراقبت و نگهداری صحیح از کفپوش pvc ،شما را از دردسرهای مربوط به تمیزکاری های پیچیده و یا مرمت و تعمیر کفپوش نجات خواهد داد. پس این نکته بسیار مهم است که از کفپوش به خوبی مراقبت نمایید. اگر از کفپوش pvc به خوبی مراقبت نکنید، تمیز کاری های همیشگی، خیلی مفید و کارساز نخواهند بود و احتمالا فقط وقت و هزینه خود را هدر خواهید داد. مهمترین نکته های نگهداری از کفپوش وینیلی در زیر آمده اند.

  • از پادری ها استفاده کنید

تمیز کردن کفپوش pvc

استفاده از پادری ها نه فقط به آلودگی کمتر کفپوش وینیلی کمک می کند، بلکه در افزایش عمر و دوام این کفپوشها، و کاهش شدید میزان خط و خراش روی این کفپوشها نقشی پر رنگ دارد. در فضاهای عمومی مانند فروشگاها، کتابخانه ها، بیمارستانها و … که تردد در آنها با کفش صورت می گیرد، وجود پادری مانع از ورود بخشی از گرد و خاک، شن و سایر مواردی که احتمال دارد توسط کفش افراد به فضا وارد شده و به کفپوش آسیب برسانند،خواهد شد. در فضاهای مسکونی نیز وجود پادری برای ورودی خانه و جایی که کفشها را در آورند الزامی است زیرا در صورت عدم استفاده از پادری، پس از چندی، کفپوش وینیلی یا pvc در ورودی خانه آسیب دیده و از نظر ظاهری دچار تغییر خواهد شد.

  • کفپوش وینیلی را با جارو تمیز کنید

تمیز کردن کفپوش pvc

لازم نیست برای اینکار وقت زیادی بگذارید. در فضاهای با ترافیک بالا بهتر است هر روز کفپوش pvc یا وینیلی را توسط جارو تمیز کنید. برای فضاهای مسکونی و خانه ها می توانید هر ۲ یا ۳ روز اینکار را انجام دهید. برای اینکار می توانید از جارو برقی و یا حتی از جارو های دستی که پرزهای زبری نداشته باشند استفاده نمایید.

  • از ابزارها و وسایلی که ایجاد خراش می کنند استفاده نکنید

توجه به این نکته ساده بسیار مهم و حیاتی است. هرگز از مواد و ابزاری که می توانند به سطح کفپوش آسیب برسانند برای تمیز کاری و … استفاده نکنید. این ابزار از برس های سیمی، سیم های ظرفشویی تا مواد شوینده شیمیایی که در سوپر مارکتها تحت عنوان براق کننده های کف و لکه بر ها و … بفروش می رسند را شامل می شوند. گرچه برخی از این مواد ممکن است در کوتاه مدت اثری به نظر چشمگیر داشته باشند، ولی به مرور زمان، لایه های محافظ کفپوش وینیلی شما را با آسیبهای جدی و غیر قابل جبران مواجه خواهند کرد.

برای مطالعه بیشتر در مورد لایه های کفپوش وینیلی مقاله “لایه های کفپوش وینیلی” را مطالعه نمایید.

  • مواظب پایه های مبلمان و وسایل سنگین باشید

زیر پایه های وسایل و مبلمان حتما از پدهای محافظ استفاده کنید.استفاده از پدهای محافظ زیر پایه های مبلمان و دستگاهایی که روی کفپوش وینیلی قرار دارند، سبب می شود که اثر و رد پایه ها، روی کفپوش ونیل به جای نماند و کفپوش در آن نقاط فشرده نشود. نکته دیگری که درباره مبلمان و وسایل باید به آن دقت کنید این است که حتی الامکان مبلمان و وسایل را روی کفپوش نکشید و سعی کنید آنها را با بلند کردن جابجا کنید.

چند نمونه از پدهای محافظ برای پایه های مبل و میز و …

مرحله دوم : تمیز کردن کفپوش وینیلی

  • با جارو کردن شروع کنید

تمیز کردن کفپوش وینیلی

قبل از اینکه نکاتی درباره تمیز کردن کفپوش وینیلی یا pvc را مرور کنیم باید مجددا یادآور شویم که : کفپوش pvc را با جارو کردن تمیز نگه دارید و اینکار را ترک نکنید. جارو کردن کفپوش وینیلی  بهترین راه و در عین حال مقرون به صرفه ترین راه برای محافظت از کفپوش است. جارو کردن، گرد و خاک و ذرات ریز که می توانند روی کفپوش، خط و خش ایجاد کنند را از روی سطح جمع کرده و در عین حال باعث صرفه جویی در هزینه های نگهداری و تمیزکاری کفپوش خواهد شد. پس از جارو کردن با یک تی پارچه ای و یا دستمال نمناک براحتی می توانید کفپوش را تمیز کنید. (اگر قبل از شستن کفپوش وینیلی یا pvc ، سطح آن را جارو نکنید اثر گرد و خاک که با آب مخلوط شده است روی سطح باقی می ماند)

 برای جارو کردن سطح کفپوش می توانید از جاروهای دستی استفاده کنید. البته باید به این نکته دقت کنید که جارو نباید پرزهایی زیر داشته باشد که روی کفپوش وینیلی خط و خش ایجاد کند.در صورت استفاده از جارو برقی برای تمیز کردن سطح کفپوش pvc حتما تنظیمات درست را اعمال کرده و برس جارو برقی را به سمت بالا برگردانید.

برای مطالعه بیشتر در مورد لایه های کفپوش وینیلی مقاله “راه حلهای خانگی برای تمیز کردن کفپوش pvc”را مطالعه نمایید.

  • سطح را با فشار کم تمیز کنید

تمیز کردن کفپوش وینیلی

برای تمیز کردن کفپوش وینیلی ، کار را با یک سطل آب گرم (البته نه داغ)،شروع کنید. چند قطره صابون مایع یا مایع ظرفشویی به آب اضافه کنید و با یک تی پارچه ای تمیز، کار را شروع کنید. لازم نیست خیلی به سطح فشار بیاورید. کار را به آرامی در تمام سطح انجام دهید و کفپوش را تمیز کنید.

بعد از شستن و تمیز کردن کفپوش وینیلی با آب و صابون، مجددا کفپوش را این بار با آب ساده تمیز کنید. لازم نیست از آب زیادی استفاده کنید. فقط تی را با آن خیس کنید و کفپوش را تمیز کنید. حواستان باشد تی یا دستمال پارچه ای را قبل از استفاده و در حین استفاده حتما بشویید و تمیز کنید. پس از آن سطح را توسط یک تی پارچه ای تمیز، کاملا خشک کنید. کار تمام است به همین سادگی!!!

مرحله سوم : راه حلهایی برای مواقع اضطراری (نکته های جادویی)

راه حل ها و نکته هایی برای استفاده در شرایط خاص نیز وجود دارند. وقتی با روشهای معمول سطح کفپوش وینیلی یا pvc تمیز نشد می توان از این راه حلها استفاده نمود :

نکته اول : سرکه سیب ، دوستی طبیعی برای کفپوش وینیلی

تمیز کردن کفپوش وینیلی

سرکه سیب تمیز کننده و پاک کننده ای شگفت انگیز برای کفپوشهای وینیلی یا pvc است. بسیاری از آلودگی ها ولکه هایی که روی کفپوش وینیلی یا کفپوش pvc ایجاد می شود را با سرکه سیب براحتی میتوان تمیز کرد بدون آنکه آسیبی به این کفپوش وارد شود.

 نکته دوم : راه حلی طبیعی برای پاک کردن خش ها

اگر پس از تمیز کردن کفپوش pvc ،خط و خشهای سطحی روی کفپوش بر طرف نشدند،باید راه حلی مخصوص داشته باشید.برای تمیز کردن خط و خش هایی که روی سطح کفپوش وجود دارد، یک راه حل طبیعی، ساده و نسبتا ارزان وجود دارد. می توانید از مقداری روغن گیاه جوجوبا (jojoba oil) استفاده کنید.مقداری از این روغن را روی یک پارچه تمیز ریخته و محل خط و خشها را توسط آن کاملا تمیز کنید. این روغن را می توانید از عطاری ها تهیه کنید.راه حل دیگر برای تمیز کردن خط و خشهای سطح کفپوش وینیلی، استفاده از پدهای مخصوص تمیز کردن لاک ناخن است.

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله “راه حلهای خانگی برای تمیز کردن کفپوش pvc” را مطالعه نمایید.

نکته سوم : از بخارشوی استفاده نکنید

تمیز کردن کفپوش pvc

برای تمیز کردن کفپوش وینیلی، هرگز از دستگاههای بخار شوی استفاده نکنید. گرچه این دستگاهها در ظاهر سطح را بسیار خوب و موثر تمیز می کنند، ولی صدمات جدی و جبران ناپذیری به سطح کفپوش و مخصوصا لایه های محافظ این کفپوش وارد می کنند.

نکته چهارم : جوش شیرین، پاک کننده چربی ها

برای پاک کردن لکه های چربی می توانید از مقداری جوش شیرین محلول در آب استفاده کنید. محل آلودگی را با یک دستمال آغشته به محلول جوش شیرین تمیز کنید و در پایان، کفپوش pvc را با محلول ترکیبی آب گرم و سرکه سیب مجددا تمیز کرده و محل را خشک کنید.

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی؟

کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی ؟ آیا این کفپوشها با هم تفاوت دارند؟ این سوال و ابهامی است که برای بسیاری از کسانی که به [...]

تمیز کردن کفپوش pvc – چند راه حل خانگی

تمیز کردن کفپوش pvc – چند راه حل خانگی کفپوش pvc که به آن کفپوش وینیلی نیز گفته می شود، کفپوشی بسیار پرکاربرد است که در فضاهای مختلفی مانند فضاهای [...]

کفپوش وینیل از چه لایه هایی تشکیل شده است؟

لایه های کفپوش وینیل کفپوش وینیل کفپوشی منعطف است که ساختاری لایه لایه دارد. لایه های کفپوش وینیل در فرآیند ساخت کفپوش وینیل روی یکدیگر قرار گرفته، فشرده شده، کاملا [...]

کفپوش وینیل چیست؟

کفپوش وینیل چیست؟ کفپوش وینیل از جمله کفپوشهای رزینی (انعطاف پذیر) محسوب می شود و نزدیک به یک قرن است که در حال تولید و استفاده می باشد. کفپوش وینیل [...]

بانک مقالات کفپوش وینیلی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟