تمیز کردن کفپوش pvc چند راه حل خانگی

کفپوش pvc که به آن کفپوش وینیلی نیز گفته می شود، کفپوشی بسیار پرکاربرد است که در فضاهای مختلفی مانند فضاهای ورزشی، بیمارستانی، خانه ها و دفاتر کار مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد دارد. پرکاربرد بودن این کفپوشها، نحوه نگهداری و تمیز کردن آنها را به مساله ای مهم تبدیل نموده است. شیدارک در این مطلب راهکارهای عمومی برای تمیز کردن کفپوش pvc را ارائه کرده، که با انجام این راهکارهای ساده، براحتی می توان گرد و خاک و لکه ها را از روی سطح کفپوش pvc حذف کرد.

برای آشنایی با کفپوشهای pvc (یا وینیلی) می توانید مقالات “کفپوش وینیل (pvc) چیست؟” و “انواع کفپوشهای وینیلی (pvc)” را مطالعه نمایید.

تمیز کردن و مراقبت از کفپوش pvc کاری بسیار ساده و راحت است . ولی انجام همین کارهای راحت و ساده، علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری کفپوش، عمر مفید این کفپوشها را نیز افزایش می دهد. قبل از شروع مطلب لازم است چند نکته کلی را در مورد تمیزکاری و مراقبت از این کفپوشها مورد توجه قرار داد:

  • برای حفظ ظاهر و نیز افزایش عمر مفید کفپوش pvc باید هفته ای یکبار تمام سطح کفپوش را تمیز کنید. اینکار به جلوگیری از ماندگاری لکه روی سطح کفپوش کمک می کند.
  • قبل از شرع به تمیز کردن کفپوش pvc باید گرد و خاک، و آلودگی ها را از روی سطح کفپوش پاک کنید و سپس کفپوش را توسط محلولها و روشهای پیشنهادی تمیز نمایید.
  • سعی کنید به محض آلوده شدن کفپوش pvc ،محل آلودگی را با آب ساده تمیز کرده و سپس مطابق موارد زیر کار را ادامه دهید.
  • با تمیز کردن مناسب و مراقبت از سطح کفپوش pvc علاوه بر حفظ زیبایی کفپوش pvc براحتی می توانید کفپوش وینیل یا pvc برای سالها مورد استفاده قرار دهید.

تمیز کردن کفپوش pvc

  • محلول سرکه سیب و آب گرم را امتحان کنید

محلولهای شیمیایی و ترکیبات تجاری(تولید شده در کارخانه ها) فراوانی برای تمیز کردن کفپوش pvc تولید شده و در دسترس هستند، ولی همیشه راه حلهای جایگزین نیز وجود دارند. یکی از بهترین محلولها و ترکیباتی که به عنوان تمیز کننده کفپوش pvc می توان مورد استفاده قرار داد، محلول رقیق شده سرکه سیب و آب است. این محلول بدون انکه آسیبی به سطح کفپوش وارد نماید می تواند به خوبی آلوگی ها و لکه را از روی سطح کفپوش پاک نماید.

برای این کار باید یک فنجان از سرکه سیب را با یک لیتر آب گرم مخلوط کرده و سپس محل لکه ها را توسط یک تی پارچه ای (یا دستمال تمیز و نرم) تمیز کنید. نکته مهم این است که پس از هر بار تمیز کاری، تی یا دستمال پارچه ای را باید کاملا تمیز کنید (در یک سطل تمیز بشویید).

برای تمیزکاری های نهایی و بیشتر، چند قطره مایع ظرفشویی را به محلول سرکه سیب و آب گرم اضافه کرده و سپس لکه ها را توسط دستمالی که به این مایع آغشته شده تمیز نمایید، در پایان محل مورد نظر را توسط محلول سرکه سیب و آب گرم تمیز کنید.

اگر تمایل دارید سطح کفپوش pvc را براق کنید و درخشندگی سطح کفپوش را افزایش دهید، می توانید با اضافه کردن چند قطره روغن بچه به محلول سرکه سیب و آب گرم (که برای تمیز کردن کفپوش از آن استفاده می شود) محلولی برای افزایش براقیت سطح کفپوش ایجاد کنید و سپس به کمک یک تی پارچه ای، کفپوش را براق نمایید.

  • پاک کردن لکه های پر رنگ

تمیز کردن کفپوش pvc

برای لکه های خیلی پر رنگ مانند لکه های ناشی از رنگ، جوهر، لاک ناخن و … می تواند از الکل استفاده کنید. برای این منظور قطره ای از الکل را دقیقا در محل لکه بریزد و سپس توسط یک قلم موی ظریف، لکه را تمیز کنید. مواظب باشید که پس از استفاده از الکل هرگز جسم تیز یا قلم موی زبر یا برس سیمی و … را روی کفپوش pvc نکشید. زیرا براحتی سطح کفپوش را می خراشند و اثر آنها به جای می ماند.

تمیز کردن کفپوش pvc

  • پاک کردن خط و خشها

برای از بین بردن اثر خط و خش ناشی از خراشیدگی های غیر عمقی روی سطح کفپوش pvc ،می توانید از یک پد یا دستمال پاک کننده لاک ناخن، استفاده کنید و محل خط و خش را بخوبی با آن تمیز کنید. اگر خراشهای ایجاد شده روی سطح کفپوش عمیق نباشند، احتمالا با این روش براحتی اثر خراشها، محو یا حداقل کم رنگتر خواهند شد.

  • پاک کردن لکه های چربی

تمیز کردن کفپوش pvc

برای تمیز کردن سطح کفپوش pvc که با لکه های ناشی از مواد غذایی مانند لکه های ناشی از انواع سسها، چربی ها و … کثیف شده است، می توانید از محلول آب و جوش شیرین استفاده کنید. برای تمیز کردن این لکه ها، ابتدا کفپوش را توسط یک دستمال که به محلول ترکیبی آب و جوش شیرین آغشته شده است کاملا تمیز کنید و لکه ها را از بین ببرید. سپس کفپوش را با محلول آب و سرکه سیب مجددا تمیز کرده و در پایان توسط یک دستمال تمیز و نرم، محل مورد نظر را کاملا خشک کنید.

  • نکته آخر

نکته دیگری که درباره تمیز کردن کفپوش pvc باید به آن توجه نمود این است که هرگز از واکس ها و پولیشهایی که مورد تائید سازنده کفپوش pvc نیستند استفاده نکنید. این مواد می توانند لکه هایی را روی سطح کفپوش ایجاد می کنند که به این آسانی از بین نمی روند و اثر آنها احتمالا همیشه روی کفپوش به یادگار باقی خواهد ماند.

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی؟

کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی کفپوش pvc یا کفپوش وینیلی ؟ آیا این کفپوشها با هم تفاوت دارند؟ این سوال و ابهامی است که برای بسیاری از کسانی که به [...]

مطالعه مقاله بیشتر
کفپوش وینیل هموژن
کفپوش وینیل چیست؟

کفپوش وینیل چیست؟ کفپوش وینیل از جمله کفپوشهای رزینی (انعطاف پذیر) محسوب می شود و نزدیک به یک قرن است که در حال تولید و استفاده می باشد. کفپوش وینیل [...]

کفپوش pvc بیمارستان

کفپوش pvc بیمارستان کفپوش pvc بیمارستان ( یا کفپوش وینیلی بیمارستان ) از مرسوم ترین و رایج ترین کفپوشهای مورد استفاده در بیمارستانهاست. ویژگی های مختلف و قابلیت های این [...]

کفپوش وینیل لاکچری یا LVF

کفپوش وینیلی لاکچری یا LVF کفپوش وینیل لاکچری یا (LVF (Luxury  Vinyl  Flooring نوعی کفپوش وینلی است با ظاهری بسیار شبیه به سنگ ، چوب، سرامیک و … که علاوه بر [...]

بانک مقالات کفپوش وینیلی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟