کفپوش لینولئوم چیست؟

کفپوش لینولئوم کفپوشی زیبا و متنوع با ساختاری کاملا طبیعی است که اولین بار در سال ۱۸۶۰ میلادی توسط یک انگلیسی به نام “فردریک والتون” اختراع شد. لینولئوم از نظر ظاهری بسیار به کفپوشهای وینیلی شبیه است و تا قبل از اختراع کفپوشهای وینیلی در بسیاری از فضاهای لوکس، کفپوش لینولیوم اولین انتخاب معماران و طراحان بود.

شاید جالب باشد بدانید که، لینولیوم در کشتی تایتانیک، کفپوش عمده فضاهای لوکس و خاص بوده است. امروزه لینولیوم با توجه به تنوع رنگ و طرح بالا، خواص زیست محیطی بسیار خوب و عدم وجود ترکیبات زیان آور برای سلامتی انسانها، دوباره توجهات را به خود جلب کرده است.

شیدارک در این مقاله تلاش می کند که شما را با این کفپوش آشنا کند.

برای آشنایی با کفپوشهای وینیلی، مقاله “کفپوش وینیلی چیست” و سایر مقالات این محصول را مطالعه نمایید.

کفپوش لینولیوم

مواد تشکیل دهنده کفپوش لینولئوم

کفپوش لینولیوم حاصل ترکیب چند ماده طبیعی است که در شرایط خاص و تحت فشار و دمای کنترل شده، با هم ترکیب شده اند. بخش عمده مواد اولیه این کفپوش از روغن بزرک (روغن کتان)، تکه های چوب پنبه و چوب و خاک اره و صمغ درخت کاج تشکیل داده است. همین نکته کفپوش لینولیوم را به کفپوشی مطابق میل دوستدارن محیط زیست بدل کرده که کاملا قابل بازیافت نیز می باشد.

ترکیبات اصلی کفپوش لینولیوم را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

۱- روغن بزرک (روغن کتان)  ۲- گرد چوب پنبه  ۳- خاک اره  ۴- صمغ درخت کاج  ۵- سنگ آهک  ۶- رنگدانه  ۷- لایه پشتیبان از جنس کنف

 

[aparat id=”AQmzI” width=”640″ height=”360″ style=”margin: 15px; padding: 7px”]

نحوه تولید کفپوش لینولئوم

انواع کفپوش لینولئوم از نظر فرم

کفپوشهای لینولیوم از نظر فرم در ۳ حالت کلی تولید می شوند. (مانند کفپوشهای وینیلی)

  1. رول یا شیت : رولهای لینولیوم مانند رولهای وینیل توسط چسب روی سطح زیرین خود نصب می شوند.
  2. تایل : تایلهای لینولیوم نیز مانند رول لینولیوم توسط چسب نصب می شوند و البته یک لایه از جنس پلی استر جهت استحکام بیشتر کفپوش، در پشت آنها نصب شده است.
  3. لینولیوم پارکتی : این نوع از کفپوش لینولیوم کاملا مانند پارکت نصب می شود.(پروفیلها کام و زبانه دارند و در یکدیگرچفت می شوند)

یک لایه از چوب یا شیت چوب پنبه مقاوم به رطوبت نیز به عنوان لایه محافظ، پشت کفپوش نصب شده است.

کفپوش لینولیوم

کفپوش لینولئوم دوام

کفپوشهای لینولئوم عمر و دوام بسیار بالایی دارند و گاهی تا حدود ۴۰ سال دوام آنرا پیش بینی می کنند. اما میانگین عمر این محصول حدود ۲۰ سال در نظر گرفته می شود که عمری نسبتا بالا محسوب می شود.

عملکرد کفپوشهای لینولیوم در برابر لکه ها و آلودگلی عملکری مناسب بوده تا جایی که این کفپوش را مقاوم در برابر لکه ، آلودگی های میکروبی و ضد حساسیت بشمار می آورند.

کفپوش لینولیوم

کفپوش لینولئوم رطوبت

عملکرد لینولیوم در برابر طوبت بسیار خوب است اما نه به اندازه کفپوش وینیل.کفپوش لینولئوم نسبت به رطوبت مقاوم است اما کفپوشی ضد آب نیست. البته در صورت محافظت از این کفپوش توسط واکسهای مخصوص، می توان از رولهای لینولئوم در فضاهای کاملا مرطوب نیز به عنوان کفپوش استفاده نمود.(در صورتی که آب زیر کفپوش نفوذ نکند)

کفپوش لینولیوم

کفپوش لینولئوم موارد مصرف

کفپوشهای لینولئوم با توجه به ساختار خود هنگام راه رفتن احساس نرمی و انعطاف را زیر پاها ایجاد میکند و علاوه بر این نسبت به ترافیک بالای رفت و آمد نیز مقاوم هستند. این کفپوشها مقاومتی مناسب نسبت به رطوبت و لکه پذیری دارند و تمیز کردن آنها راحت و آسان است. این عوامل سبب شده اند که، کفپوش لینولیوم برای استفاده در اکثر فضاها کفپوشی مناسب باشد. اما عمده استفاده از این کفپوش در خانه ها، بیمارستانها و فضاهای آموزشی (مدارس و کتابخانه ها) است.

کفپوش لینولیوم

کفپوش لینولیوم

کفپوش لینولیوم نگهداری

کفپوشهای لینولئوم باید بصورت دوره ای واکس زده شده و یا روکش اکرلیک روی آنها اجرا گردد .انجام این کارها علاوه بر افزایش عمر این کفپوش مقاومت کفپوش لینولیوم نسبت به رطوبت را نیز افزایش می دهند.

تمیز کاری و نگهداری این کفپوش نسبتا آسان است و توسط جارو و دستمال مرطوب براحتی صورت می گیرد.

کفپوش لینولیوم

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
[ratings]

دیدگاهتان را بنویسید

error: