کفپوش pvc بیمارستان

کفپوش pvc بیمارستان ( یا کفپوش وینیلی بیمارستان ) از مرسوم ترین و رایج ترین کفپوشهای مورد استفاده در بیمارستانهاست. ویژگی های مختلف و قابلیت های این کفپوش سبب شده که ،کفپوش pvc انتخابی بسیار مناسب به عنوان یک کفپوش بیمارستانی محسوب شود. ” شیدارک” در این مقاله ویژگی های کفپوش pvc ،که سبب می شود این کفپوش به عنوان یک کفپوش بیمارستانی مورد استفاده قرار بگیرد را بررسی کرده است.

بیمارستانها از خاص ترین فضاهای عملکردی در معماری هستند که در طراحی آنها علاوه بر مسائل زیبایی شناسی، پارامترهای مهمی از نظر فنی ،عملکردی ،بهداشتی و … دخالت دارند. اهمیت عملکرد صحیح و نیز سلامت افراد در بیمارستان سبب شده است که برای تمام جزئیات و مصالح و … در بیمارستانها، شرایط و استانداردهای خاص و سختگیرانه ای در تمام دنیا تدوین و در دستور کار قرار گرفته است. یکی از مهمترین عناصری که در طراحی داخلی بیمارستانها مورد توجه قرار می گیرد، نوع پوشش دیوارها و کفپوش فضاهای مختلف یک بیمارستان است.

کفپوش های مورد استفاده در بیمارستان علاوه بر اینکه باید تمام نیازهای یک کفپوش مانند زیبایی، دوام، مقاومت نسبت به خط و خش و ترافیک عبوری بالا و … را مر تفع نماید، باید نیازهای مربوط به بیمارستان مانند قابلیت آنتی باکتریال بودن، آنتی استاتیک بودن، مقاومت بالا نسبت به لکه پذیری ، مقاومت نسبت به شوینده های خاص و … را نیز کاملا در بر بگیرند. توجه به این نکته که کفپوش بیمارستان در معرض استفاده سنگین و ۲۴ ساعته در تمام طول هفته و سال است، سختگیری نسبت به این کفپوش را افزایش داده است.

برای آشنایی بیشتر با کفپوش pvc می توانید مقاله “کفپوش  pvc چیست”  و “کفپوش وینیلی یا کفپوش pvc” را مطالعه نماید.

مقاومت کفپوش pvc بیمارستاننسبت به رفت و آمد

تنوع طرح و رنگ

ترافیک بالای رفت و آمد در بیمارستانها،از مهمترین پارمترهای تاثیر گذار در انتخاب کفپوش مناسب است. ترافیک عبوری نه فقط ناشی از رفت و آمد افراد، بلکه رفت و آمد مدام تختها، ویلچرها و سایر وسایل مورد استفاده در بیمارستان را در بر می گیرد.

کفپوشهای pvc یا کفپوشهای وینیلی مطابق استانداردهای جهانی و بین المللی، در کلاسها و رده های مختلفی از نظر میزان ترافیک عبوری قابل تحمل تولید می شوند. با توجه به اینکه بیمارستان از فضاهای با ترافیک عبوری بسیار بالا و دائمی به شمار می آید،کفپوش های pvc در رده ۳۳ یا کلاس و درجه AC5 (یا Abrasion Rating Class) کاملا متناسب برای استفاده در بیمارستانها بوده و براحتی ترافیک عبوری را تحمل خواهند نمود. البته مقاومت سطح کفپوش pvc بیمارستان و سایر کفپوشها نسبت به اثر چرخ ویلچر، تخت و سایر وسایل باید مطابق با استانداردهای بین المللی باشد. (کفپوش مورد استفاده در بیمارستان باید حتما این استاندارد را پاس کرده باشد.)

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله “درجه بندی پارکت کفپوش های وینیلی” را مطالعه نمایید.

ویژگی آنتی باکتریالکفپوش pvc بیمارستان

کفپوش های آنتی باکتریال کفپوشهایی هستند که ، امکان رشد و تکثیر باکتریها، قارچها و کپکها روی سطح آنها وجود ندارد. این ویژگی برای کفپوش های بیمارستانی اولویت داشته و برای برخی فضاها مانند اتاقهای عمل، فضاهای قرنطینه، مراقبتهای خاص، آزمایشگاها و…. این اهمیت بسیار افزایش پیدا می کند. نکته مهم در خصوص کفپوش های آنتی باکتریال این است که کفپوش های آنتی باکتریال سطحی بدون خلل و فرج داشته باید بدون درز اجرا شوند.کفپوش pvc بیمارستان ،در صورت دارا بودن استاندارد بین المللی IS0 22196 یا استاندارد مشابه،آنتی باکتریال (آنتی میکرو بیال) بوده و به برای استفاده در این فضاها بسیار مناسب است.

دوام کفپوش pvc بیمارستان

کفپوش وینیلی اساسا کفپوشی بادوام و مقاوم است. دوام کفپوش های بیمارستانی با توجه به ترافیک عبوری بالا و نیز رفت و آمد وسایلی از قبیل تختها، ویلچرها، وسایل مخصوص پزشکی و … باید بسیار بالا باشد. کفپوشهای وینیلی یا pvc عمر مفیدی بین ۱۰ تا ۲۰ سال دارند.

تمیز کاری و مراقبت از کفپوش pvc بیمارستان

کفپوش pvc بیمارستان

تمیز کاری راحت کفپوش وینیلی بیمارستان

کفپوش های وینیلی یا pvc کفپوشهایی انعطاف پذیر هستند که براحتی تمیز می شوند. از طرفی با توجه به اینکه کفپوش pvc رولی، بدون درز اجرا می شود، امکان جمع شدن گرد و خاک و آلودگی در محل درزها و بندهای این کفپوش وجود نداشته و در نتیجه خطر تجمع آلودگی روی سطح کفپوش کاهش می یابد. راحتی تمیز کردن کفپوش pvc سبب شده که، انجام تمیزکاری کفپوش حتی در شرایطی که رفت و آمد بالایی روی کفپوش در حال انجام است، قابل اجرا باشد. عدم وجود خلل و فرج و درز روی سطح این کفپوشها، نه تنها از تجمع گرد و خاک و آلودگی جلوگیری می کند، بلکه تمیز کردن کفپوش را نیز راحت تر می نماید.

نکته دیگری که در باره تمیز کردن کفپوشهای بیمارستانی، باید مورد نظر قرار داد، استریل کردن و گاهی ضد عفونی کردن کفپوشها با توجه به شرایط خاص بیمارستان است.کفپوشهای pvc مقاومت بالایی نسبت به شوینده های شیمیایی و محلولهای استریل و ضدعفونی کننده،دارند. از طرفی ساختار و نحوه نصب کفپوشهای pvc یا وینیل به گونه است که در صورت آسیب دیدن کفپوش، مرمت و تعویض این کفپوش به سادگی و به سرعت انجام پذیر است.

مطالعه مقاله بیشتر
ویژگی های کفپوش چرمی

برای آشنایی بیشتر با نحوه تمیز کردن کفپوش pvc می توانید مقاله “نحوه تمیز کردن کفپوش pvcرا مطالعه نماید.

مقاومتکفپوش pvc بیمارستان نسبتبه لکه پذیری

کفپوش های بیمارستان همیشه در معرض آلودگی ها و لکه هایی از قبیل خون، دارو ها و … می باشندو  به همین جهت مقاومت نسبت به لکه پذیری کفپوش بیمارستان بسیار مهم است. کفپوش های بیمارستانی علاوه بر اینکه باید نسبت به لکه های معمولی مقاوم باشند، مشخصا باید نسبت به لکه های خون، بتادین، ضد عفونی کننده های بیمارستانی مقاوم باشند. کفپوش pvc بیمارستان با توجه ضریب جذب پایین، و نیز وجود لایه محافظ پلی یورتان،در برابر تمام لکه های گفته شده مقاوم هستند.

خاصیت آنتی استاتیک در کفپوش pvc بیمارستان

کفپوش pvc بیمارستان

ویژگی آتی استاتیک در کفپوش pvc بیمارستان

از دیگر ویژگی های مهم کفپوش مورد استفاده در بیمارستان، ویژگی آنتی استاتیک بودن آن است. خاصیت آنتی استاتیک بودن کفپوش نه فقط برای حفاظت از دستگاهها و سیستم های الکتریکال پزشکی که بسیار حساس هستند،دارای اهمیت ویژه است، بلکه برای حفاظت از سلامت بیماران و کارکنان نیز لازم و ضروری است. کفپوش pvc بیمارستان ،که برای استفاده در فضاهای بیمارستانی تولید می شوند، خاصیت آنتی استاتیک یا تخلیه بار الکتریسیته ساکن را، دارا هستند و از این نظر نیز کفپوشی مناسب برای بیمارستانها و استفاده در فضاهای خاص به حساب می آیند. برای این کار با قرار دادن تکه هایی از یک عنصر رسانا مانند کربن، مس و … در ساختار اولیه کفپوش، کفپوش pvc را به کفپوشی رسانا تبدیل می کنند که با تخلیه بارهای الکتریسیته ساکن، مانع از تجمع الکتریسیته ساکن و در نتیجه آسیب به دستگاهها و … می شوند.

مقاومت نسبت به لغزش در کفپوش pvc بیمارستان

مقاومت نسبت به لغزش

مقاومت نسبت به لغزندگی کفپوش وینیلی بیمارستان

در آزمایشگاهها و فضاهای مرطوب بیمارستان، استفاده از کفپوشی که نسبت به لغزندگی مقاوم باشد امری بسیار مهم و ضروری است. علاوه بر این مورد، مواردی مانند، رفت و آمد بیماران و احتمال عدم تعادل آنها، نیاز به رفت و آمد پرسنل بیمارستان در مواقع اورژانسی، و وجود رمپهای دسترسی در صورت اختلاف ارتفاع در بیمارستان، از دیگر مواردی هستند،که نشان دهنده اهمیت مقاومت نسبت به لغزندگی کفپوش بیمارستان می باشند. کفپوشهای pvc بطور کلی با تنوع بالایی تولید می شوند و کفپوش pvc بیمارستان با توجه اهمیت فضای بیمارستان، مقاومت به لغزندگی لازم در این فضاها را براحتی تامین می نماید.

برای آشنایی با استانداردهای مقاومت به لغزندگی، می توانید مقالات “مقاومت به لغزندگی در کفپوشها” را مطالعه نمایید.

کاهش نویز و خاصیت آکوستیککفپوش pvc بیمارستان

کاهش نویز و خاصیت آکوستیک

یک دیگر از موارد و الزامات مهم در کفپوش های بیمارستانی، قابلیت آکوستیک و کاهش صداهای مزاحم است. کفپوش وینیل یا pvc براحتی می تواند این وظیفه را انجام دهد و علاوه بر اینکه مانع تشدید سر و صداهای ناشی از رفت و آمد افراد و … در بیمارستان می شود، در جذب سرو صداهایی ناشی از حرکت و انتقال ویلچرها،تخت ها و سایر وسایل بیمارستان، بسیار خوب عمل می کند.

تنوع طرح و رنگکفپوش pvc بیمارستان

تنوع طرح و رنگ

تفکیک فضاها توسط کفپوش وینیلی بیمارستان

با توجه به بستری شدن بیماران در بیمارستان، نیاز به تنوع در طراحی داخلی بیمارستان برای جلوگیری از احساس خستگی روحی بیماران و کمک به شادابی آنها امری لازم و ضروری است. علاوه بر این، تنوع رنگ و طرح کفپوشها، به معماران این امکان را می دهد، تا از کفپوشها برای نشان دادن تفکیک فضا و نیز به عنوان عامل راهنمای مسیرها و فضاها استفاده کنند.

کفپوش pvc با توجه به توع بالای رنگ و طرح، و نیز امکان ادغام و اتصال رولها به یکدیگر ، ایجاد تنوع در فضاها را برای معماران بسیار راحت و آسان نموده است. تنوع رنگ کفپوش وینیل و امکان اجرای بدون درز این کفپوش، به طراحان این امکان را می دهد تا براحتی بتوانند از تغییر رنگ کفپوش برای نشان داردن تغییر فضا و انتقال از یک فضا به فضای دیگر، و یا نشان دادن حد و مرز فضاهای خاص استفاده کنند. همچنین براحتی می توان از خطوط راهنمای مربوط به دسترسی های مختلف در فضای بیمارستان جهت هدایت و راهنمایی افراد برای پیدا کردن مسیرها استفاده نمود.

کفپوش وینیل بیمارستان

خطوط راهنما در کفپوش وینیلی بیمارستان

مطالب زیر را از دست ندهید

تمیز کردن کفپوش pvc – چند راه حل خانگی

تمیز کردن کفپوش pvc – چند راه حل خانگی کفپوش pvc که به آن کفپوش وینیلی نیز گفته می شود، کفپوشی بسیار پرکاربرد است که در فضاهای مختلفی مانند فضاهای [...]

کفپوش وینیل چیست؟

کفپوش وینیل چیست؟ کفپوش وینیل از جمله کفپوشهای رزینی (انعطاف پذیر) محسوب می شود و نزدیک به یک قرن است که در حال تولید و استفاده می باشد. کفپوش وینیل [...]

انواع کفپوش وینیلی

انواع کفپوش وینیلی کفپوشهای وینیلی یا بر اساس ویژگی های ظاهری و یا ویژگی های فنی دسته بندی های متفاوت و گوناگونی دارند. این ویژگی ها بر کارایی، ابعاد و [...]

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی وقتی قرار است برای کفپوش خانه یا دفتر کارتان از کفپوش وینیلی یا پارکت لمینت استفاده کنید با این سوال روبرو خواهید شد [...]

بانک مقالات کفپوش وینیلی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟