کفپوش وینیل هتروژن چیست؟

کفپوش وینیل از زیباترین انواع کفپوش های مصنوعی است که تنوع کاربردی بالایی داشته و از خانه ها تا ساختمانهای اداری و بیمارستانها را پوشش می دهد. کفپوش های وینلی دارای انواع مختلفی از نظر نوع، ابعاد و اندازه ها می باشند. به صورت کلی کفپوشهای وینلی یا pvc را از نظر نوع و ساختار به ۲ دسته و گروه می توان تقسیم نمود که عبارتند از کفپوش وینیل هتروژن و هموژن :

  • کفپوش وینیل هموژن (Hemogeneus vinyl)
  • کفپوش وینیل هتروژن (Heterogeneous vinyl)

شیدارک در این مقاله توضیحاتی مختصر و البته گویا را درباره کفپوش وینیل هتروژن ارائه نموده و تلاش می کند که شما را با این گروه از کفپوش های وینیلی بیشتر آشنا نماید.

برای آشنایی بیشتر با انواع کفپوش های وینیلی می توانید مقالات “کفپوش وینیلی چیست” ، “ویژگی های کفپوش وینیلی” و “کفپوش وینیل هموژن” را مطالعه نمایید.

کفپوش وینیل هتروژن

کفپوش وینیل هتروژن (Heterogeneous) یا ناهمگون یکی از انواع کفپوش های وینیلی است که بر خلاف کفپوش وینیل هموژن، ساختاری چند لایه دارد. وجود ساختار چند لایه در کفپوش وینیل هتروژن ، باعث ایجاد تنوعی شگفت انگیز و بی پایان در طرح و ظاهر این کفپوش ها شده است. کفپوش های وینلی هتروژن کفپوشی با نگهداری آسان، ماندگاری و دوام بالا، ایمن و بسیار زیباست که در ادامه درباره آن بیشتر خواهیم گفت.

کفپوش وینیل هتروژن

ساختار و لایه بندی کفپوش وینیل هتروژن

همانطور که گفته شد کفپوش وینیل هتروژن برخلاف انواع هموژن، کفپوشی چند لایه است. تعداد این لایه ها مختلف بوده و هرکدام ویژگی و عملکرد خاصی دارند. بعضی از این لایه ها در تمام کفپوشهای ونیلی هتروژن وجود دارند، ولی برخی تولید کنندگان با توجه به مشخصات فنی محصولات خود کفپوشهایی با تعداد لایه های بیشتر را نیز تولید می کنند.

 Top Coat  : این لایه یکی از لایه هایی است که در برخی از کفپوشهای وینیلی هتروژن وجود دارد و در صورت وجود، بالاترین لایه در کفپوشهای وینیلی است. این لایه به عنوان یک لایه حفاظتی، وظیفه حفاظت از سایر لایه ها در برابر اشعه UV را برعهده دارد.این لایه گاهی جهت ایجاد براقیت در کفپوش وینیلی نیز به کار می رود.

Wear Layer  : لایه (Wear Layer) از لایه های عمومی کفپوشهای وینیل هتروژن است و در تمام کفپوشهای وینیلی وجود دارد.این لایه که معمولا از پلی یورتان (pu) تولید می شود، از مهمترین لایه های یک کفپوش وینیلی محسوب می شود. وظیفه اصلی این لایه حفاظت از لایه طرحدار پرینت شده در برابر سایش و خط و خش است.این لایه، لایه طرحدار را در برابر هرگونه آسیب محافظت می کند. هرچه ضخامت این لایه بیشتر باشد، قطعا عملکرد بهتری نیز ارائه خواهد کرد. در صورت استفاده از کفپوش های وینیلی در فضاهای که ترافیک بالایی دارند،ضخامت لایه (Wear Layer) باید بالا باشد.

کفپوش وینیل هتروژن

Pattern Layer  : لایه طرحدار نیز مانند (Wear Layer) از جمله لایه هایی است که در تمام کفپوشهای وینیلی وجود دارد. این لایه حاصل چاپ یک تصویر با کیفیت بسیار بالاست که شکل ظاهری کفپوش وینیل را تشکیل می دهد. این تصویر می تواند تصویری تک رنگ یا تصویر چوب، سرامیک و … باشد. با توجه به کیفیت بالای چاپ، تصویر چاپ شده تمامی ریزه کاری ها و جزئیات را در بر می گیرد و بسیار به واقعیت شبیه است.

Stability Layer  : این لایه وظیفه ایجاد ثبات و پایداری را در کفپوشهای وینیلی به عهده دارد. جنس این لایه عموما از جنس PVC می باشد که در اکثر اوقات توسط یک لایه از مش فایبر گلاس تقویت شده است. این لایه با توجه به نوع کفپوش و کاربرد آن ضخامتهای گوناگونی دارد.

Backing Layer : این لایه وظیفه محافظت از لایه های بالا در برابر رطوبت صعودی از کف را بر عهده دارد. همه کفپوشهای وینیلی این لایه را ندارند و گاهی این لایه باید بصورت مجزا اجرا گردد. بدین معنی که کفپوش وینیل بدون این لایه تولید می شود و مصرف کننده باید ابتدا لایه محافظ را روی کف اجرا کرده و سپس کفپوش وینیل را اجرا می کنند.

برای آشنایی بیشتر با لایه بندی کفپوش های وینیلی می توانید مقاله “ساختار و لایه بندی کفپوش وینیلی” را مطالعه نمایید.

تنوع طرح و رنگ 

با توجه به اینکه در کفپوشهای وینیل هتروژن ، طرح و نقش کفپوش توسط یک لایه پرینت شده ایجاد می شود،این نوع از کفپوشهای وینیلی تنوعی بسیار زیاد و شگفت انگیز را در انواع طرحها و شکل های ظاهری ارائه می کنند. گرچه انواع تک رنگ و یا کفپوشهای با طرح چوب که شبیه به پارکت چوبی به نظر می رسند، از میان طرحهای بیشمار این کفپوشهای وینیلی طرفداران بیشتری دارند.

کفپوش وینیل هتروژن

تنوع ابعاد در کفپوش وینیل هتروژن

کفپوش وینیل هتروژن برخلاف کفپوش وینیل هموژن تنوع ابعاد بالایی داشته و در ۳ حالت و شکل کلی تولید می شود. کفپوش وینیل هتروژن در فرمهای رولی، تایل و بصورت پارکتی تولید می گردد که هر کدام از این شکلها و فرمها طرفداران و علاقه مندان خاص خود را داراست.

از نظر اندازه و ابعاد نیز،کفپوش وینیل هتروژن رولی در عرضهای ۲ ، ۳ و ۴ متری تولید شده و تایل های این کفپوش نیز اندازه های متنوعی مانند ۳۰*۳۰ ، ۵۰ *۵۰ ، ۹۰ * ۹۰ سانتیمتر و … دارند. ابعاد پارکتی این نوع از کفپوشهای وینلی نیز اندازه هایی مانند ۲۰*۱۲۰ ، ۱۵*۹۰ سانتیمتر و ..  دارد که به اندازه های مرسوم پارکت چوبی و کفپوش لمینت بسیار نزدیک است.

وینیل تایلی

کفپوش وینیل تایلی

مطالعه مقاله بیشتر
ویژگی های کفپوش وینیلی

وینیل پارکتی

کفپوش وینیل پارکتی

وینیل رولی

کفپوش وینیل رولی

نگهداری و تمیزکاری

بطور کلی کفپوش های وینیل هتروژن و هموژن کفپوشهایی بادوام هستند که مراقبت و نگهداری آسانی دارند. این کفپوشها نسبت به لکه پذیری مقاوم بوده و در عین حال براحتی تمیز می شوند. یکی از مهمترین ویژگی هایی که سبب می شود کفپوش وینیل هتروژن (مانند کفپوش هموژن) به عنوان یک کفپوش بیمارستانی مورد استفاده قرار بگیرد، امکان استفاده از شوینده ها و تمیز کننده های قوی برای تمیز کردن این کفپوشهاست. البته ویژگی های دیگری مانند خاصیت آنتی باکتریال بودن و نیز امکان اجرای بدون درز انواع رولی این کفپوشها نیز در این موضوع نقشی تعیین کننده دارند.

برای آشنایی بیشتر با نحوه تمیز کردن کفپوش های وینیلی می توانید مقالات “تمیز کردن کفپوش وینیلی” و “تمیز کردن کفپوش pvc چند راه حل خانگی” را مطالعه نمایید.

کفپوش وینیل هتروژن

کاربردهای کفپوش وینیل هتروژن

کفپوش وینیل هتروژن مانند کفپوش هموژن کفپوشی بسیار پر کاربرد محسوب شده و در فضاهای متنوعی، از خانه های مسکونی، تا بیمارستانها و فضاهای تجاری و ورزشی و … مورد استفاده قرار می گیرد. تنوع طرح بسیار بالایی که این کفپوش نسبت به کفپوش وینیل هموژن دارد سبب شده که کفپوش هتروژن نسبت به هموژن موارد و میزان مصرف بالاتری داشته باشد.

کفپوش وینیل هتروژن

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش وینیل ورزشی

کفپوش وینیل ورزشی کفپوش وینیل یکی از پر مصرف ترین و پر طرفدار ترین کفپوشها برای استفاده در سالنهای ورزشی و باشگاهها محسوب می شود. کفپوش وینیل ورزشی را براحتی [...]

کفپوش وینیل لاکچری یا LVF

کفپوش وینیلی لاکچری یا LVF کفپوش وینیل لاکچری یا (LVF (Luxury  Vinyl  Flooring نوعی کفپوش وینلی است با ظاهری بسیار شبیه به سنگ ، چوب، سرامیک و … که علاوه بر [...]

انواع کفپوش وینیلی

انواع کفپوش وینیلی کفپوشهای وینیلی یا بر اساس ویژگی های ظاهری و یا ویژگی های فنی دسته بندی های متفاوت و گوناگونی دارند. این ویژگی ها بر کارایی، ابعاد و [...]

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی

درجه بندی پارکت لمینت و کفپوش وینیلی وقتی قرار است برای کفپوش خانه یا دفتر کارتان از کفپوش وینیلی یا پارکت لمینت استفاده کنید با این سوال روبرو خواهید شد [...]

بانک مقالات کفپوش وینیلی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟