کفپوش لاستیکی – مزایا و کاربردها

همانگونه که در مقاله انواع کفپوش های ورزشی مطرح شد کفپوش لاستیکی یکی از انواع رایج کفپوش های ورزشی است که در فضاهای مختلف نصب می شود. سوالاتی که پیش می آید این است که چه ورزشهایی از کفپوش لاستیکی استفاده می کنند و چرا؟ شیدارک در این مقاله به این موضوع خواهد پرداخت.
کفپوش لاستیکی بادوام، ارتجاعی و سازگار با محیط زیست است. از اینرو محبوبیت آن رو به افزایش است و از آن نه تنها در کاربردهای مختلف تجاری و آموزشی، بلکه در فضاهای مسکونی نیز به خوبی استفاده می شود. کفپوش لاستیکی بهترین انتخاب برای فضاهایی است که در آنها ایمنی و راحتی استفاده کنندگان دارای بالاترین اهمیت است، همانند مراکز ورزش عمومی و بدنسازی، فیتنس و …
بسیار مهم است که کفپوش های ورزشی دارای استحکام و پایداری لازم باشند، ضربه ها را جذب کنند، در برابر کشش و انقباض مقاومت لازم را داشته باشند. آنها باید محکم و دارای ضخامت مناسب باشند، انعطاف پذیر بوده و ایمن باشند تا بهترین عملکرد را برای ورزشکار گارانتی کرده و ارائه دهند. در برابر ترافیک سنگین و ضربات تکراری مقاومت کنند و همچنین محافظ و اطمینان خاطری در برابر آسیب دیدن ورزشکاران باشند. کفپوش های ورزشی باید ضربات را به نحو عالی جذب کنند و دچار تغییر شکل و اعوجاج نشوند و یک محیط ایمن و راحت را برای ورزشکاران فراهم کنند. باتوجه به موارد گفته شدع تعجبی ندارد که کفپوشهای لاستیکی یکی از گزینه های برتر برای فضاهای دارای تجهیزات ورزشی در سرتاسر دنیاست.

کفپوش لاستیکی شیدارک
کفپوش لاستیکی سالن بدنسازی و ورزش

مزایای کفپوش لاستیکی

کفپوش لاستیکی در بین بهترین، بادوام ترین، امن ترین و با عملکرد عالی برای کفپوش های فضاهای دارای تسهیلات ورزشی قرار می گیرد. عمده مزایای آن بشرح زیر است:

۱- خاصیت ارتجاعی و جذب ضربه ذاتی

لاستیک یکی از مرتجع ترین مواد شناخته شده است. و به همین دلیل است که کفپوش ورزشی زیر پای شما که از جنس لاستیک باشد احساس نرمی و راحتی به شما می دهد. به صورت کلی، کفپوش لاستیکی ضخیم تر نرمی بیشتری را به شما می دهد. از اینرو بسیاری از محصولات کفپوش های لاستیکی را با اضافه کردن بالشتک هایی از جنس پارچه، چوب پنبه و یا زیرسازی با فوم –لاستیک تولید می کنند که آنرا ضخیم تر و نرم تر می کند که به کاهش خستگی و آسیب دیدن صدمات پای ورزشکاران کمک می کند. به ویژه کفپوش های لاستیکی وولکانیزه (فرآیندی که در آن لاستیک و پلیمر به ماده با دوام و طول عمر بیشتر تبدیل می شود) علاوه بر اینکه ضربه و ضربات و تاثیرات سنگین و گاها خشونت آمیز ورزشکاران را جذب می کنند، همچنین تنش های وارده به عضلات ورزشکاران را کاهش داده و از پاهای آنها محافظت می کنند.

۲- مقاوم در برابر ضربات بارهای شدید

کفپوش های لاستیکی به دلیل منعطف بودن و چکالی بالا، به اندازه کافی در برابر بارهای زیاد (بارهای ناشی از وزنه ها و تجهیزات ورزشکاران، فعالیت و ورزش مداوم آنها روی کفپوش و … ) مقاوم هستند، بدون اینکه خم شوند و یا پاره شده و بشکنند.

مقاوم در برابر اب و مواد شیمیایی

تمام مشخصاتی که در بالا به آنها اشاره شده، کفپوش لاستیکی را محکم، سفت، مقاوم و محصولی با دوام بالا تبدیل می کند. هنگامیکه کفپوش لاستیکی به نحو مناسبی نگهداری شود، برای چندین دهه می تواند مورد استفاده در کف فضاهای دارای تسهیلات ورزشی قرار گیرد. این کفپوش ها علاوه بر موارد گفته شده در برابر خم شدن، خراش برداشتن و پاره شدگی مقاوم هستند و از این رو در تمام مدت استفاده و بهره برداری زیبایی ظاهری اولیه و کارکرد مطلوب خود را به نسبت بسیار زیادی حفظ می کنند.

مقاومت عالی در برابر لغزش

لاستیک یک مانع خوب و چسبندگی احساس را در برابر لغزش ایجاد می کند. بنابراین کفپوش های لاستیکی بدون لغزش هستند و به کاهش سرخوردن، لغزش و افتادن ورزشکاران کمک می کند. (باید به این واقعیت توجه داشت که سطح هموار و صاف لاستیک وقتی آب رویش ریخته می شود لغزنده می شود. اما کفپوش هی لاستیکی معمولا به صورت سطحی با برجستگی و تورفتگی های نا محسوس ساخته می شوند که رویه آن را ضدلغزش می کند. برخی از کفپوش های لاستیکی گسترده و تایلی، به ویژه برای محیط های تر ساخته شده اند که سطح آنها طرحدار و دارای حفره های ریزی است که آب از بین آنها ذهکش شده و به سطح زیرین هدایت شده و از لغزیدن جلوگیری می کند.)

کفپوش های لاستیکی ورزشی با کیفیت نه تنها حداقل الزامات استاندارد را برای لغزیدن و سرخوردن به نام “ضریب اصطکاک” را برآورده می سازند، همچنین آنرا به بالای ۸۰% و بیشتر می رسانند.

ایمنی

یک کفپوش هموار و منعطف لاستیکی بالاترین حفاظت و ایمنی را برای ورزشکاران به ارمغان می آورد و ضربات قهرمانان را به خوبی جذب می کند. آنها همه الزامات استانداردها را برای پارامترهای کشش و انقباض، پیچش، مقاوم لغزندگی، سایش سطحی و دوام را رعایت می کند. با توجه به همه موارد گفته شده کفپوش لاستیکی یکی از ایمن ترین گزینه ها در بازار و دنیای تجارت می باشد.

مطالعه مقاله بیشتر
انعطاف پذیری کفپوشهای ورزشی

این کفپوش به صورت گسترده به ویژه برای فضاهای دارای تجهیزات ورزشی از سوی بسیاری از فدراسیون ها و باشگاههای ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

جذب صدا

لاستیک به صورت ذاتی توانایی جذب صدا و کاهش سر و صدا را دارد که آنرا برای اماکن ورزشی که عموما پر سر و صدا هستند مانند سالن های بدنسازی ایده آل می سازد.

عملکرد مطلوب در بهره برداری

لاستیک برای لمس کردن نرم است، اما از سوی دیگر به اندازه کافی محکم است که ورزشکاران روی آن به راحتی بدوند و ورزش کنند. در برابر برگشت ضربه توپ و کاهش نیرو عالی هستند. کفپوش لاستیکی در برابر ضربات شدید به خوبی مقاومت می کنند . پایداری ابعادی در دوره بهره برداری را گارانتی می کنند.

راحتی نگهداری

کفپوش لاستیکی در برابر بسیاری از عوامل ایجاد کننده لک روی سطح مقاوم بوده و به راحتی تغییر رنگ نمی دهند. همچنین مقاومت خوبی در برابر آب دارند و تر نمی شوند و آب در آن تجمع نمی کند. فاکتورهای گفته شده تمیز کردن این سطوح را آسان می کند. شما به راحتی با یک پارچه مرطوب و حوله مانند می توانید کف لاستیکی خود را تمیز کنید. در ذهن داشته باشید که کفهای ورزشی به صورت روزانه باید تمیز شوند و این کار باید پس از اتمام کار روزانه ورزشکاران در پایان روز انجام شود.

تنوع نوع و تیپ بسیار بالا

کفپوش لاستیکی شیدارک
کفپوش لاستیکی طرح چوب

برای سالهای زیادی، کفپوش لاستیکی محدود به مشکی براق و خاکستری بود. اما امروزه شما طیف وسیعی از رنگها و بافتها را برای کف خود می توانید داشته باشید و از انبوه آنها، طرح دلخواه خود را انتخاب کنید. کفپوش های لاستیکی انواع مختلفی از طرح ها مانند طرح سکه، برگها، الماس، سنگ، چوب و … را در اختیار شما قرار می دهد.
کفپوش های لاستیکی در انواع مختلف (گسترده Mat، تایل و رولی) تولید می شوند. کفپوش های لاستیکی یکپارچه راحت ترین گزینه با بهترین تنوع برای نصب در کف ها هستند که در ضخامت دلخواه و حتی برای فضاهای کوچک می توانید آنرا داشته باشید. کفپوش های لاستیکی رولی از سوی دیگر اقتصادی ترین گزینه هستند که البته درزهای کمی را در کف ایجاد می کنند.
تمام کفپوش های لاستیکی به صورت مشکی خالص ۱۰۰% از لاستیک بازیافتی در دسترس هستند و می تواند به صورت طیف گسترده از اختلاط های پیش ساخته از لاستیکهای بازیافتی مشکی با لکه های رنگی از لاستیک EPDM تولید می شوند.
از دیگر مزایای کفپوش لاستیکی راحتی نصب آنها و دوستدار محیط زیست بودن این کفپوش است. انواع آنها گرفته از رولی گرفته تا تایلی به راحتی به صورت نر و مادگی و بدون استفاده از چسب به راحتی نصب می شوند و نیازی به استفاده از تیم متخصص ندارند و شما می توانید خود به نصب آن اقدام کنید.

کفپوش لاستیکی شیدارک
نمونه کفپوش لاستیکی تایلی

موارد استفاده کفپوش لاستیکی

مزایای زیاد کفپوشهای لاستیکی که در بالا بیان شد، از آنها را در اماکن ورزشی بشرح زیر استفاده می شود:
– سالن های تمرین وزنه برداری
– سالن های فیتنس و بدنسازی
– مسیرهای دومیدانی
– ورزشهای اروبیکی
– پیست های یخ و پاتیناژ: در مسیرهای تردد اطراف پیست یخ تا اتاق های رختکن و سکوهای تماشاچی ها که در آن مردم باید از کفش مخصوص استفاده کنند، کفپوش لاستیکی بهترین گزینه است.
– سالن های ورزشی چندمنظوره: کفپوش لاستیکی برای فعالیتهای ورزشی شدید یک کفپوش استاندارد برای ورزشکاران است. ورزشهایی مانند بسکتبال، فوتسال، والیبال و … به راحتی روی کفپوش های لاستیکی بازی می شوند. کفپوش لاستیکی بهترین گزینه برای سالن های چندمنظوره هستند.
شیدارک از شما دعوت می کند جهت آشنایی بیشتر، مقاله انواع کفپوش های ورزشی را مطالعه نمائید.

مطالب زیر را از دست ندهید

انعطاف پذیری کفپوشهای ورزشی

انعطاف پذیری کفپوشهای ورزشی یکی از پارامترهای مهم برای کفپوش های ورزشی همانگونه که در مقاله استانداردهای کفپوش ورزشی بیان شد جذب ضربه توسط کفپوش است. رعایت این الزام باید [...]

نقاط قوت و ضعف کفپوش لاستیکی تایلی

نقاط قوت و ضعف کفپوش لاستیکی تایلی همانگونه که در مقاله کفپوش های لاستیکی آمده، لاستیک مزایای ذاتی زیادی دارد که آنرا به یک گزینه بسیار محبوب برای کف محیطهای [...]

انواع کفپوشهای لاستیکی

انواع کفپوشهای لاستیکی یکی از انواع کفپوش های ورزشی کفپوش لاستیکی است که در فضاهای ورزشی مختلف از آن استفاده می شود. شیدارک در این مقاله شما را با انواع [...]

انواع کفپوش ورزشی

انواع کفپوش ورزشی کفپوشهای ورزشی نه فقط به دلیل انواع مختلف ورزشها ، بلکه به خاطر سطوح و دسته بندی های مختلف هر یک از رشته های ورزشی، بسیار متنوع [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,67 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟