نقاط قوت و ضعف کفپوش لاستیکی تایلی

کفپوش ورزشی شیدارک
کفپوش لاستیکی تایلی برای فضای ورزشی

همانگونه که در مقاله کفپوش های لاستیکی آمده، لاستیک مزایای ذاتی زیادی دارد که آنرا به یک گزینه بسیار محبوب برای کف محیطهای مختلف و با ترافیک بالا تبدیل کرده است. امروزه کفپوش های لاستیکی در رنگهای متنوع، الگوها و بافتهای چشم نواز و زیبا وجود دارند و راه خود را به عنوان کفپوش فضاهای داخلی و خارجی منازل مسکونی هم باز کرده اند. در این بین تولیدات کفپوش لاستیکی تایلی معمولا در ابعاد ۳۰*۳۰ و ۶۰*۶۰ و ۹۰*۹۰ سانتیمتر به بازار عرضه می شوند که نقاط قوت و ضعف مربوط به خود را دارند. شیدارک در مقاله حاضر به همین موضوع می پردازد. مهم اینکه می بایست به این نکات توجه شود تا با اطلاع از خواص کفپوش لاستیکی، انتخاب درست انجام شود.

نقاط قوت کفپوش لاستیکی تایلی

کفپوش لاستیکی در گروه کفپوش های منعطف است که مزایای زیادی دارد. همانند دیگر کفپوش های ارتجاعی مانند وینیل و لینئوم، کفپوش لاستیکی یک سطح با دوام با قابلیت تمیز کردن راحت را ایجاد می کند که برای محیط های با کاربرد سنگین همانند سالن ورزشی، زیرزمین ها، اتاقهای بازی، خشکشویی، اتاقهای خدماتی و … مناسب است.

کفپوش ورزشی شیدارک
کفپوش لاستیکی برای فضای نشیمن

دوام

مهمترین مزیت کفپوش های لاستیکی دوام و طول عمر بالای آنهاست که سخت، محکم و ارتجاعی هستند. وابسته به نوع تایل لاستیکی و محیط نصب، کفپوش لاستیکی تایلی با نگهداری مطلوب بالای ۲۰ سال عمر خواهد کرد.

نگهداری آسان

نگهداری کفپوش لاستیکی تایلی بسیار آسان است. کفپوش لاستیکی مصنوعی معمولا مقاومت بیشتری نسبت به کفپوش لاستیکی طبیعی دارد. بعضی از آنها با واکسهای پایه آب قابلیت پولیش و براق شدن دارند که آنها را در برابر تغییر رنگ مقاوم تر می کند. همانند دیگر مواد لایه محافظ، واکس کفپوش های لاستیکی هم باید به صورت دوره ای مجددا اجرا شود. تمیز کردن کفپوش لاستیکی تایلی فقط به پارچه تنظیف نیاز دارد (هرگز آنرا خیس نکنید). اگر از مواد تمیز کننده استفاده می کنید، ابتدا کنترل نمائید که مواد داخل آن به سطح کفپوش آسیب وارد نکند.

نرمی

درکنار دوام بالا، کفپوش لاستیکی تایلی زیر پا حالت نرم و منعطف بودن دارد و به همین دلیل گزینه ای بسیار مطلوب در اتاقهای بازی (کودکان) و تمرین ورزشکاران به حساب می آید. به صورت کلی، هرچه ضخامت کفپوش لاستیکی تایلی بیشتر باشد، کف فضا نرمی بیشتری خواهد داشت.

ضد آب

بسیاری از کفپوشهای لاستیکی در برابر آسیب ناشی از رطوبت (هم از بالای سطح و هم از لایه های زیرین) بسیار مقاوم هستند. با این حال، اگر شما آنرا در طبقات زیرین ساختمان همانند زیرزمین نصب می کنید، بهتر است یک لایه بخاربند برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از سطح زیر اجرا کنید. البته برخی از کفپوش های لاستیکی تایلی به صورت ویژه برای کاربرد در محیطهای تر تولید شده اند که برای خرید آن، باید اطلاعات کافی و صحیح از تولید کننده اخذ شود.
کفپوش ورزشی شیدارک

نصب آسان

تایل های لاستیکی ساده ترین محصول در بین کفپوشها برای نصب و اجرا هستند. برخی از آنها لبه های آماده شده دارند که حین نصب درون هم قفل می شوند و برخی دیگر در لبه های تایل پین هایی دارند که تایلها را کنار همدیگر به صورت یکپارچه قرار می دهد. تایلهای لاستیکی به آسانی با چاقو بریده می شوند. همچنین امکان نصب تایلهای لاستیکی با اتصال چسبی وجود دارد.

کفپوش ورزشی شیدارک
نصب آسان کفپوش لاستیکی تایلی

عایق حرارت

کفپوش های لاستیکی تایلی به طور چشمگیری مقدار انتقال حرارت سطح (R-value) را بهبود می بخشند و هزینه انرژی گرمایش ساختمان کاهش می یابد. برای مثال، R-value برای تایل سرامیکی ۱٫۰ و برای کفپوش لاستیکی بازیافتی ۲٫۰ است.

مطالعه مقاله بیشتر
چمن مصنوعی ورزشی – مشخصات و ویژگی ها

بازیافت

پس از استفاده سالیان متوالی از کفپوش لاستیکی تایلی، وقتی صحبت از تعویض کفپوش لاستیکی می شود، مصالح آن قابلیت بازیافت و استفاده مجدد در مراکز خاص را دارند.

نقاط ضعف کفپوش لاستیکی تایلی

این جمله که کفپوش لاستیکی تایلی جایگاه مناسبی در بین بازار کفپوش ها دارد، دور از انصاف نیست. اما برای استفاده در منازل مسکونی کاربرد کمتری دارد و بیشتر برای فضاهای ورزشی که فعالیت زیاد روی آن انجام می شود مناسب هستند. در ادامه نقاط ضعف کفپوشهای لاستیکی تایلی توضیح داده می شود:

هزینه

کفپوش لاستیکی تایلی حاوی همه ویژگیهای بیان شده بالا گران هستند. سرامیک های کفپوش در صورت استفاده در اتاقهای تمرین حدودا ۸۰ هزارتومان به ازای هر مترمربع هزینه دارند. اما این هزینه برای کفپوش های لاستیکی تایلی حدودا ۳ برابر و بیشتر خواهد بود.

لغزندگی

کفپوش لاستیکی تایلی بدون بافت و صاف، در اثر ریختن آب روی آن لغزنده هستند و سطحی لیز ایجاد می کنند. اگر سطح رویه آن واکس و یا پولیش شده باشد، این مشکل بزرگتر است.

لک پذیری

کفپوش لاستیکی تایلی در برابر اکثر مواد مقاوم است، اما برخی مواد وجود دارد که سبب تغییر رنگ سطح و لک شدن آن می شود. شوینده های قوی شیمیایی می تواند به کفپوش لاستیکی صدمه وارد کند و همچنین تایل کفپوش لاستیکی بر اثر ریختن چربی و روغن لک می شود.

کفپوش لاستیکی شیدارک
لک پذیری و کفپوش لاستیکی

بو

کفپوش لاستیکی تایلی در هر صورت بویی در محیط منتشر می کند که در برخی موارد و در منازل مسکونی ناخوشایند است. این بو در صورت استفاده از کفپوش لاستیکی طبیعی بیشتر حس می شود.

رفتار در برابر آتش

لاستیک در برابر آتش گرفتگی مقاوم است، اما مواد لاستیکی مصنوعی وقتی در برابر حرارت و گرمای کافی قرار می گیرند گازهای سمی تولید می کنند. یک راه مقابله با این مشکل استفاده از مواد لاستیکی ای است که در ساختار آنها پلیمر PVC وجود ندارد. همچنین اگر تایل کفپوش لاستیکی با چسب به کف چسبیده باشد، ماده چسباننده در برابر حریق حساس است.

درز تایلها

 تایلهای کفپوش لاستیکی به تنهایی مقاوم در برابر آب هستند. اما هنگام نصب و در اثر ترافیک رفت و آمد، درزهای آنها اجازه می دهد که آب به زیر کفپوش و سطح بستر نفوذ کند. این نکته برای همه کفپوش های لاستیکی منعطف صادق است. چرا که به دلیل منعطف بودن کفپوش، درزهای آن به خوبی در برابر نفوذ آب بسته نمی شوند. بنابراین کفپوش لاستیکی تایلی برای محیطهایی که در آن آب وجود دارد گزینه مناسبی نیست. اگر برای محیطهایی نظیر حمام و … اصرار به استفاده از کفپوش لاستیکی تایلی دارید، استفاده از شیت های کفپوش لاستیکی گزینه بهتری است.

مطالب زیر را از دست ندهید

سالن ورزشی بدنسازی – نکاتی برای خرید کفپوش سالن GYM

سالن بدنسازی – نکاتی برای سالن GYM شیدارک در این مقاله به نکاتی که هنگام خرید کفپوش سالن ورزشی و gym باید به آنها توجه کرد می پردازد. کاربرد دقیقی [...]

انعطاف پذیری کفپوشهای ورزشی

انعطاف پذیری کفپوشهای ورزشی یکی از پارامترهای مهم برای کفپوش های ورزشی همانگونه که در مقاله استانداردهای کفپوش ورزشی بیان شد جذب ضربه توسط کفپوش است. رعایت این الزام باید [...]

انواع کفپوش ورزشی

انواع کفپوش ورزشی کفپوشهای ورزشی نه فقط به دلیل انواع مختلف ورزشها ، بلکه به خاطر سطوح و دسته بندی های مختلف هر یک از رشته های ورزشی، بسیار متنوع [...]

انواع کفپوشهای لاستیکی

انواع کفپوشهای لاستیکی یکی از انواع کفپوش های ورزشی کفپوش لاستیکی است که در فضاهای ورزشی مختلف از آن استفاده می شود. شیدارک در این مقاله شما را با انواع [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,67 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟