انعطاف پذیری کفپوشهای ورزشی

یکی از پارامترهای مهم برای کفپوش های ورزشی همانگونه که در مقاله استانداردهای کفپوش ورزشی بیان شد جذب ضربه توسط کفپوش است. رعایت این الزام باید راحتی را برای ورزشکار بهمراه داشته باشد. شیدارک در این مقاله توضیحاتی درباره نوع پاسخ و انعطاف پذیری کفپوشهای ورزشی ارائه می کند.

براساس چگونگی بازتاب ضربه ای که از کف به ورزشکار پاسخ داده می شود، یک کفپوش ورزشی می تواند با معیار انعطاف پذیری و الاستسیته بودن، تقسیم بندی شود. معمول ترین نوع انعطاف پذیری کف، کشسان- سطحی و کشسان-نقطه ای است. کلید تفاوت این دو، به ناحیه و مرکز اثر تغییرشکل کفپوش در مواجه با نیرو مرتبط است. برای مثال، وقتی که یک بازیکن بسکتبال در طول زمین بازی می دود، هر ضربه پایش به زمین مقداری انرژی وارد می کند. این انرژی باید توسط سطح جذب و به طریقی دفع شود. یک کفپوش با خاصیت کشسان-سطحی انرژی را در سطح وسیعی از کف دفع می کند در حالیکه کفپوش ورزشی با خاصیت کشسان-نقطه ای به نیرو و انرژی در سطح بسیار محدودتر واکنش نشان می دهد. یک سیستم کفپوش ترکیبی خواص کفپوش نقطه ای و سطحی را باهمدیگر ترکیب کرده و واکنش میانه تری دارد.

کفپوشهای ورزشی کشسان-سطحی

کفپوش های منعطف سطحی تقریبا مشابه سیستم کفپوشهای چوبی هستند. کفپوش های ورزشی چوبی عموما دارای یک سطح سالید با یک زیرلایه جاذب ضربه هستند. از آنجا که سطوح چوبی سخت Hardwood همانند دیگر مصالح کفپوش انعطاف پذیر نیستند، براثر اعمال نیرو تغییر شکلهای عمومی در سطح بزرگی از کف اتفاق می افتد که انرژی بیشتری را در منطقه بزرگتری از سطح کفپوش دفع می کند. در کفپوش های کشسان-سطحی، سطح بزرگتری از کف برای برگرداندن انرژی به ورزشکار درگیر خواهد شد. با این حال، یک خاصیت اصلی کفهای کشسان-سطحی این است که عملکرد مختلف و غیرمشابهی  برای کل سطح دارند. این خاصیت به دلیل فقدان یکنواختی جانمایی و جایگذاری زیرلایه ها (صفحات ضربه گیر، پاپوش ها و دیگر ساپورتهای زیرسازی) هستند.

کفپوش ورزشی شیدارک
چگونگی واکنش کفپوش ورزشی کشسان-منطقه ای

کفپوشهای ورزشی کشسان-نقطه ای

کفپوشهای ورزشی ارتجاعی و انعطاف پذیر همانند وینیل، لاستیک، پلی یورتان و لینولئوم ارائه دهنده سیستم کفپوش کشسان-نقطه ای هستند. این گزینه های کفپوش های Gym، عملکرد و کارایی یکنواخت در کل سطح بازی را دارند. این بدان معنی است که هر نقطه از کف فضای ورزشی مقدار جذب ضربه، برگشت توپ و تغییر شکل عمودی یکسان و قابل تعیین را از خود نشان می دهد. همچنین منطقه تغییر شکل در کفپوش کشسان-نقطه ای بسیار کوچکتر از سیستم کشسان-صفحه ای است. یک مزیت این کف ها، نواحی پیرامونی زمین بازی براثر ورزش و بازی در یک نقطه خاص از زمین، تقریبا بدون تغییر شکل باقی می مانند.
به عبارت دیگر و ماهیتا، کف کشسان-نقطه ای با هر ورزشکار عکس العمل مختص خود ورزشکار را با آن نشان می دهد!

مطالعه مقاله بیشتر
چمن مصنوعی ورزشی – مشخصات و ویژگی ها
کفپوش ورزشی شیدارک
چگونگی واکنش کفپوش ورزشی کشسان-نقطه ای

کفپوشهای ورزشی کشسان-ترکیبی

کفهای ورزشی کشسان-ترکیبی که به آن سیستم ترکیبی هم گفته می شود، شامل یک زیرسازی و زیرلایه کشسان-سطحی با یک سطح نهایی ارتجاعی کشسان-نقطه ای است. با درگیر شدن هردو نوع خاصیت کشسانی، عکس العمل سطح هم به صورت نقطه ای و هم در سطح وسیع تری رخ می دهد. به عنوان نتیجه این اثر دوتایی، سیستم های ترکیبی به صورت بسیار گسترده به عنوان بهترین گزینه و انتخاب برای کفپوش های ورزشی مورد توجه قرار دارند که برای ورزشکار ایمنی و راحتی را هم به همراه دارد.

کفپوش ورزشی شیدارک
سیستم های ترکیبی همچنین درجه بالاتری از یکنواختی را ایجاد می کنند که طبق استاندارد ASTM F2772 در کلاس بالاتری از خاصیت جذب ضربه قرار می گیرند.

مطالب زیر را از دست ندهید

انواع کفپوشهای لاستیکی

انواع کفپوشهای لاستیکی یکی از انواع کفپوش های ورزشی کفپوش لاستیکی است که در فضاهای ورزشی مختلف از آن استفاده می شود. شیدارک در این مقاله شما را با انواع [...]

سالن ورزشی بدنسازی – نکاتی برای خرید کفپوش سالن GYM

سالن بدنسازی – نکاتی برای سالن GYM شیدارک در این مقاله به نکاتی که هنگام خرید کفپوش سالن ورزشی و gym باید به آنها توجه کرد می پردازد. کاربرد دقیقی [...]

نقاط قوت و ضعف کفپوش لاستیکی تایلی

نقاط قوت و ضعف کفپوش لاستیکی تایلی همانگونه که در مقاله کفپوش های لاستیکی آمده، لاستیک مزایای ذاتی زیادی دارد که آنرا به یک گزینه بسیار محبوب برای کف محیطهای [...]

استاندارد کفپوشهای ورزشی

استاندارد کفپوشهای ورزشی حداقل الزامات و استاندارد کفپوشهای ورزشی از آنجا که علاوه بر الزامات فنی باید راحتی و ایمنی را برای ورزشکاران بهمراه داشته باشد، از اهمیت بالاتری برخوردار [...]

مقالات بیشتر
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟