سالن بدنسازی – نکاتی برای سالن GYM

شیدارک در این مقاله به نکاتی که هنگام خرید کفپوش سالن ورزشی و gym باید به آنها توجه کرد می پردازد.

کاربرد دقیقی سالن ورزشی و فضا چیست؟

وقتی که شما در ابتدا برای تجهیزات و امکانات ورزشی خود در حال برنامه ریزی و چیدمان هستید، به فضایی که برای استفاده در هر بخش از سالن ورزشی میخواهید اختصاص دهید توجه و دقت کافی داشته باشید. از انتخاب تجهیزات شروع نکنید. از اختصاص فضاها و فعالیتهایی که می خواهید در سالن ورزشی انجام شود شروع کنید و مقدار فضایی که باید برای هر بخش درنظر بگیرید را تعیین کنید. سپس به تمام تجهیزات و امکاناتی که لازم است در هر بخش بگذارید متمرکز شوید تا در انتها، براساس آنها بتوانید بهترین گزینه را برای انتخاب کفپوش داشته باشید.
تصاویر زیر چندنمونه از فضاها و تجهیزات موجود در سالن های ورزشی را نشان می دهد.

کفپوش سالن ورزشی
نمونه پلان جانمایی در سالن ورزشی
کفپوش سالن ورزشی
نمونه چیدمان سه بعدی دستگاههای سالن ورزشی

نحوه چیدمان تجهیزات در سالن ورزشی بسیار مهم است و دو تصویر زیر چیدمان نادرست و چیدمان درست تجهیزات در سالن ورزشی را با درنظر گرفتن مسیر عبور ورزشکاران و راحت بودن آنها هنگام ورزش را نشان می دهد.

کفپوش سالن ورزشی
چیدمان نادرست تجهیزات سالن ورزشی
کفپوش سالن ورزشی
چیدمان مناسب تجهیزات سالن ورزشی


بررسی وضعیت کف موجود

بسیار مهم است که از وضعیت کف موجود در فضا آگاه باشید . از اینرو باید کف را بررسی کنید و اطلاعات لایه نهایی آنرا به خوبی داشته باشید. کف شما بتنی است، کف کاذب اجرا شده و یا چوبی است؟ این موضوع به اندازه خود نصب کفپوش سالن ورزشی مهم است. باتوجه به کف موجود و به کمک یک کارشناس تخصصی، مشخص کنید که آیا قبل از اجرای کفپوش ورزشی کف شما نیاز به آماده سازی دارد یا خیر؟ بعنوان مثال شاید لازم باشد تا یک لایه بتنی به ضخامت چندسانتیمتر روی کف موجود برای آماده شدن سطح اجرا شود.

لایه زیرین

این لایه  Underlay، یک لایه عایق است که بین کف سازه ای و کفپوش ورزشی که بعدا روی آن نصب می شود، قرار می گیرد. نوع این لایه کاملا به سطح شدت ورزش، تجهیزات و استفاده ای که از هر بخش از سالن ورزشی می کنید وابسته است. اگر احتمال آسیب دیدگی برای کف و تجهیزات ورزشی و ورزشکاران وجود داشته باشد، احتمالا لازم است تا برای هر بخش از فضای سالن ورزش لایه سازی و کفپوش جداگانه داشته باشید.
بخش کار با وزنه ها در سالن ورزشی یک کفپوش با جذب ضربه بالا نیاز دارند و از اینرو لایه زیرین و کفپوش آنها معمولا ضخامت بیشتری دارد. و این فاکتور برای دیگر فضاها هم که امکان آسیب دیدگی به کفپوش و … وجود دارد صدق می کند.
کفپوش سالن ورزشی

کفپوش سالن ورزشی Gym و طول عمر تجهیزات ورزشی

تجهیزات و دستگاههای سالن های ورزشی معمولا بین ۳ تا ۷ سال کارایی مفید دارند. عمر مفید آنها به شدت و مقدار استفاده ورزشکاران از تجهیزات، برند و مشخصات فنی خود دستگاهها بستگی دارد. این فاکتور برای خرید و تجهیز سالن ورزشی باید لحاظ شود. و بدان معنی است که شما کفپوش ورزشی خود را پیش از تعویض دستگهاهای مستقر در gym نباید تعویض کنید. زیرا هنگام جابجایی دستگاهها برای شما دردسر و ناراحتی بهمره دارد و به کفپوش آسیب می رساند.

نوع کفپوش سالن gym

سوال و نکته بعدی این است که چه کفپوش ورزشی ای باید در سالن gym نصب شود؟ سه نوع اصلی از کفپوشهای لاستیکی وجود دارند که برای سالن ورزشی gym مناسب هستند.

کفپوش لاستیکی تایلی

برای کفپوش های با ضخامت متوسط به بالا (ضخامت بالای ۱۰ میلیمتر) استفاده از تایل مربعی و مستطیلی کفپوش لاستیکی اولین گزینه است. باید دقت داشته باشید که لازم است تایلهای لاستیکی به خوبی و ماهرانه در کف قرار گرفته و با چسب، پین و … به کف  چسبانده شوند و باید دقت نمود تا بین تایلهای کفپوش لاستیکی به خوبی نصب شوند و درز یا نقصی در نصب و بین آنها نباشد.
شیدارک در کفپوش لاستیکی تایلی درباره ویژگیهای این کفپوش صحبت کرده است و از شما دعوت می شود آنرا مطالعه نمائید.
کفپوش های تایلی حرفه ای سنگین هم با استفاده از ادوات اتصال به یکدیگر به خوبی نیاز شما را برآورده می سازند و برای سالن ورزشی gym مناسب هستند. اما نباید فراموش کرد که آنها را هم باید به صورت مطلوب و تخصصی در کف پهن کرد تا سطحی صاف و هموار برای ورزشکاران ایجاد شود.
کفپوش سالن ورزشی

کفپوش لاستیکی رولی

این کفپوش ها نسبتا از کفپوش های تایلی لاستیکی ارزانتر بوده و اجرا و نصب آنها هم نیروی انسانی متخصص و هزینه کمتری نیاز دارد. وابسته به ضخامت کفپوش، رول های آنها در طولهای مختلف تولید می شوند. در برخی موارد کفپوش لاستیکی رولی برای سالن ورزشی مناسب تر است، زیرا از آنجا که درزها و اتصالات کمتری نسبت به نوع تایلی دارد و از اینرو سطح و ظاهر هموارتری به کف می دهد. درزهای کمتر به این معنی است که با تمرین ورزشکاران در سالن، شکاف های کمتری در کف به وجود می آید.

کفپوش لاستیکی قفلی در هم قفل شونده (Interlock)

بسیاری از تولیدات کفپوش سالن های gym از سیستم کفپوش قفلی (کام و زبانه) و یا همان پازلی استفاده می کنند. هر کدام از تایلهای لاستیکی باید به اندازه ای سنگین باشند که پس از قفل شدن کنار هم و قرار گرفتن در کف، نیازی به استفاده از چسب نداشته باشند. با این حال، برای ضخامت های کمتر کفپوش لاستیکی قفلی، درزها و جدا شدن از کف موضوعیت بیشتری دارد و شاید استفاده از چسب برای اتصال به کف راه بهتری باشد!

در برخی شرایط آب و هوایی احتمالا باید در کفپوش سالن gym درزهای انبساطی دیده شود که این موضوع چیزی است که در اغلب موارد از آن چشم پوشی می شود. توصیه می شود که کفپوش های منعطف قبل از نصب به مدت ۴۸ ساعت در فضا قرار داده شوند تا با شرایط دمایی و … خو بگیرند.

رنگ کفپوش سالن ورزشی و طراحی آن

همانگونه که در مقاله کفپوش های ورزشی لاستیکی مطرح شد، آنها در طیف وسیعی از طرح ها و رنگهای مختلف تولید می شوند. برخی از تولید کننده های خلاق و نو آور هم شروع به ساخت و پیشنهاد تولید کاملا سفارشی براساس نیاز مشتریان کرده اند. و در این طرح ها، دسترسی های تاسیساتی نظیر کف خوابها، روشنایی کف، محل نصب دستگاههای ورزشی و … را هم براساس سفارش کارفرما در نظر می گیرند.
برای هر بخش تمرینی سالن gym رنگ مشخص آنرا با دقت انتخاب کنید. در انتخاب رنگ به نوع و سنگینی فعالیتی که در هر بخش انجام می شود و دکور و دستگاهها (بهمراه چگونگی تمیز کردن فضا) توجه کرده و مناسب ترین رنگ را انتخاب کنید. از آنجا که کارخانه های مختلف، روشهای گوناگونی را برای رنگرزی کفپوش لاستیکی استفاده می کنند، تعجبی ندارد که کفپوش های لاستیکی با کیفیت پایین تر، در زمان استفاده و پس از مدتی تغییر رنگ بدهند.

گوشه ها و تلاقی کفپوش سالن ورزشی با فضاهای دیگر

نکته دیگری که باید دیده شود، چگونگی ارتباط و ترکیب کفپوش ورزشی با کف های اطراف آن است. و این مهم در بخش اول که در بالا درباره آن صحبت شد، باید در نظر گرفته شود. اگر گوشه های کفپوش سالن ورزشی شما در جایی تمام می شود که آنجا دیوار وجود ندارد، احتمالا باید  از تایلها و رولهای اضافی برای ارتباط دو فضا استفاده کنید.

بودجه

همانند همه خریدها، گزینه های مختلف و بودجه شما تعیین کننده انتخاب و خرید هستند. مهم است که کیفیت و هزینه کفپوش سالن gym را در کنار یکدیگر قرار دهید و نه در روبروی همدیگر! ممکن است یک کفپوش در نگاه اول بسیار گران به نظر برسد، اما وقتی به ارزش بالقوه کیفی کفپوش (و لایه های زیرین آن) و دستگاههایی که روی آن قرار می گیرد و کفپوش از آنها محافظت می کند توجه می کنید، در می یابید که هزینه بیشتر آن بی دلیل نبوده و پذیرفتنی است. همچنین ممکن است کفپوشی هزینه اولیه بالایی داشته باشد که برای شما سنگین است، اما طول عمر و دوام ۲ برابر نسبت به کفپوش مشابه داشته باشد. توجه به این نکته مهم است و لازم است تنها به هزینه اولیه بالای کفپوش توجه نکنید! معمولا کفپوش های ارزانتر، طول عمر کمتری دارند.
در نهایت اینکه نکته مهم آن است که بدانید که هر بخش از فضای ورزشی شما چه کاربردی دارد و چه تجهیزاتی روی آن قرار می گیرد. گروههای ورزشی مختلف در سالن gym شامل فیتنس، بدنسازی، کار با وزنه ها، ایروبیک و … است که در مقالاتی جداگانه به آنها پرداخته خواهد شد.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
[ratings]

دیدگاهتان را بنویسید

error: