انواع کفپوشهای لاستیکی

کفپوش لاستیکی شیدارک

یکی از انواع کفپوش های ورزشی کفپوش لاستیکی است که در فضاهای ورزشی مختلف از آن استفاده می شود. شیدارک در این مقاله شما را با انواع کفپوشهای لاستیکی و مشخصات آنها آشنا می کند.
کف های لاستیکی یک سورپرایز برای فضاهای مسکونی و تجاری در سراسر دنیا به حساب می آیند. علاوه براینکه برای بیمارستانها و اماکن ورزشی مختلف مناسب هستند، لاستیک بادوام بوده و استفاده از آن را برای جاهای مختلف جذاب می کند. همچنین در کنار اینکه لاستیک قابلیت ارتجاعی قابل ملاحظه ای دارد، کفپوشهای ورزشی قابلیت بازیافت دارند و از اینرو دوستدار محیط زیست هستند و به نوعی ضدآلرژی هم می باشند که می تواند حساسیت به آلرژی را برای استفاده کنندگان به حداقل برساند. این کفپوش متنوع در رنگهای مختلف، الگو و طرحهای سفارشی برای افزایش کیفیت محل زندگی و ورزش در دسترس است.
جدا از ایجاد فضای لذت بازی برای کودکان، لاستیک با کاربردهای گسترده ای استفاده می شود. چرخهای خودرو، شلنگ آب باغچه ها، دستکش های پزشکی همه از لاستیک هستند. و همه اینها دلیل خوبی دارد! لاستیک ها سبک، منعطف هستند و وقتی در فرایند وولکانیزه شدن با کلر حرارت داده می شوند، به یک ماده بسیار بادوام در بازار تبدیل می شوند.

لاستیک

در حالت کلی دونوع لاستیک مصنوعی (سینتتیک) و طبیعی وجود دارد. لاستیک طبیعی با استفاده از تخلیه یک ماده شیری (لاتکس) از صمغ گیاهان بدست می آید. این لاتکس معمولا از درخت پارا Para، یا درخت برزیلی هویا Hevea تامین می شود. و می توان آنرا در کاهو، قاصدکها و درخت انجیر هم یافت. بسیاری از کشورها در اوایل قرن بیستم از آنجا که دسترسی به درختهای فوق برای تولید لاستیک نداشتند، مجبور به استفاده از همین منابع شدند. در نهایت، به دلیل کمبود منابع لاستیک طبیعی کشورها به سوی تولید لاستیک مصنوعی روی آوردند. ماده ای که قویتر از لاستیک طبیعی است و کاملا از مواد اولیه مصنوعی بدست می آید.

چرا کفپوش های لاستیکی محبوب هستند؟

لاستیک مزایای ذاتی خاصی دارد که آنرا از سایر مواد متمایز می کند. بسیاری خاصیت کشسانی و انعطاف لاستیک را دلیل خاص بودن این ماده می دانند. کودکان هنگام یادگیری راه رفتن، حیوانات خانگی، استفاده کنندگان صندلیهای چرخ دار و … از سطح منعطف کفپوشهای لاستیکی لذت می برند. از آنجا که نمی توان از رخ دادن حوادث و آسیبها برای مردم و ورزشکاران جلوگیری کرد، کفپوش لاستیکی یک عامل مهم در به حداقل رساندن جراحات و صدمات به شمار می رود. امروزه بسیاری از کارخانه ها این امکان را برای مشتریان فراهم کرده اند که طرح دلخواه خود را برای کفپوش لاستیکی سفارش دهند تا برای فضای زندگی آنها مناسب تر باشد.
هنگامیکه با کفپوشهای لاستیکی مواجه هستید، تنها محدودیت همان تصورات شما هستند!
لاستیکها در طیف وسیعی از رنگها، الگوها و بافت ها ی مختلف در دسترس هستند. طراحی رنگها می تواند به صورت لاستیک کاملا رنگ شده Solid-Colored، لاستیک با رنگ روی سطح Speckled، لاستیک با رنگ طرح زمینه Patterned و لاستیک مرمری Marbleized باشد (چون مردم سطح نهایی مرمر را دوست دارند این طرح تولید می شود با این مزیت که زیر پا راحتی بیشتری حس می کنید). سطح نهایی کفپوش لاستیکی می تواند هموار و یا دارای بافت باشد که برای فضاهایی همچون حمام ها، راهروها، فضاهای بازی، اتاق نشیمن، آشپزخانه ها و گاراژها استفاده می شوند.
کفپوش های لاستیکی به دلیل دوام و راحتی تعمیر و نگهداری، در طیف وسیعی تولید می شوند.

نقاط قوت و ضعف کفپوشهای لاستیکی

همانگونه که در مقاله کفپوش لاستیکی بیان شد، این نوع کفپوش دارای مزایای زیادی است. به طور کلی موارد زیر نقاط قوت کفپوش های لاستیکی هستند که برخی از آنها خاص این گروه کفپوش ها بوده و در سایر کفپوش ها (موکت، سنگ، پارکت و …) نمی توان آنها را یافت:
– دوام و طول عمر بالا
– نگهداری آسان
– نرمی بالا
– مقاوم در برابر آب (ضد آب)
– نصب آسان
– عایق حرارتی
– قابل بازیافت
– دوستدار محیط زیست
– گستردگی رنگ و تنوع
موارد زیر هم می تواند نقاط ضعف کفپوش های لاستیکی باشد:
– هزینه بالا
– لغزندگی (در صورت تر بودن کفپوش لاستیکی)
– لک پذیری (در مقابل برخی مواد مانند روغن و گریس)
– مسائل مربوط به حریق: لاستیک ها عموما در برابر آتش و شعله ور شدن آن مقاوم هستند، اما وقتی می سوزند ممکن است مواد سمی در فضا پخش کنند (همانند کفپوش هایی که از لاستیک PVC ساخته می شوند).
– درزها: کفپوش لاستیکی به نونه خوب مقاوم در برابر آب است، اما در صورت داشتن درز در نصب کفپوش، آب می تواند از آنها عبور کرده و به سطح زیرین برسد.

مطالعه مقاله بیشتر
استاندارد کفپوشهای ورزشی

کفپوش های لاستیکی به لحاظ شکل و کاربرد

۱- کفپوش لاستیکی ورقه ای Sheeting

این نوع کفپوشها به صورت رول تولید و بسته بندی می شوند و همانند موکت روی کف قرار می گیرد. اندازه رول لاستیک، به طول کف فضای شما دارد. کفپوش لاستیکی در این حالت به راحتی بریده می شود تا گوشه های دیوار، پایه های ثابت فضا همانند ستونها و … را در بر گیرد و دور آنها را به نحو مناسبی بپوشاند و یک پوشش کامل برای کف اتاق شما به حساب بیاید. کفپوش لاستیکی ورقه ای به صورت طرحدار و بافت هم تولید می شود تا سطح بدون لغزش باشد و برای فضای مسکونی و تجاری مناسب است. ضخامت کفپوش به نوع استفاده و کاربری آن بستگی دارد. نصب آن برای کارگاهها و پارکینگهایی که احتمال وجود آب در آن ممکن است مساله ساز شود، کفپوش لاستیکی گزینه خوبی است.

کفپوش لاستیکی شیدارک
کفپوش لاستیکی ورقه ای (رولی)

۲- کفپوش لاستیکی تایل

کفپوش لاستیکی تایلی بیشتر این امکان را به شما می دهد تا از چندرنگ و ترکیب آنها در طراحی فضای خود استفاده کنید. در این روش شما به محاسبات بیشتر نیاز دارید تا مقدار درست تایلهای لاستیکی را برای پوشش تمام سطح کف به دست آورید. همچنین آب می تواند از درزهای بین تایلها عبور کند و برای سطح زیرین شما مشکل ساز شود که باید برای آن شبکه زهکشی دیده شود و یا عایق رطوبتی زیر کار اجرا شده باشد. کفپوش های لاستیکی تایلی برای فضاهای بازی مطلوب هستند.

کفپوش لاستیکی شیدارک
کفپوش لاستیکی تایلی (پانلی)

۳- کف پوش لاستیکی Mat

کف پوش لاستیکی مت یک راه مناسب برای پوشش اضافه روی کف فضاهای موجود است. این کفپوش یک راه مناسب برای ضدلغزش کردن مسیرهای پیاده رو از یک مکان به جای دیگر روی سطوح سخت همانند سنگ مرمر و سنگ لوح است یا بعنوان روکش ضدآب برای جاهای پرتردد. این کفپوشها در رنگها، ضخامتها و طرحهای گوناگون به راحتی روی کف نصب شده و هرزمان که بخواهید می توانید آنرا جابجا کنید.

کفپوش لاستیکی شیدارک

۴- کفپوش لاستیکی بازیافتی

بعنوان یک گزینه دوستدار محیط زیست، کفپوش لاستیکی بازیافتی از روشهای گوناگون بدست می آید. جزئیات مصرف قبلی این مواد همانن تایر چرخ خودروها و یا کفش ورزشکاران می تواند باشد و این کفپوش ها مجددا قابلیت جمع آوری و بازیافت دوباره را دارند.

کفپوش لاستیکی شیدارک
کفپوش لاستیکی بازیافتی

شیدارک از شما دعوت می کند مقاله کفپوش لاستیکی را مطالعه نمائید.

مطالب زیر را از دست ندهید

انواع کفپوش ورزشی

انواع کفپوش ورزشی کفپوشهای ورزشی نه فقط به دلیل انواع مختلف ورزشها ، بلکه به خاطر سطوح و دسته بندی های مختلف هر یک از رشته های ورزشی، بسیار متنوع [...]

انعطاف پذیری کفپوشهای ورزشی

انعطاف پذیری کفپوشهای ورزشی یکی از پارامترهای مهم برای کفپوش های ورزشی همانگونه که در مقاله استانداردهای کفپوش ورزشی بیان شد جذب ضربه توسط کفپوش است. رعایت این الزام باید [...]

کفپوش لاستیکی – مزایا و کاربردها

کفپوش لاستیکی – مزایا و کاربردها همانگونه که در مقاله انواع کفپوش های ورزشی مطرح شد کفپوش لاستیکی یکی از انواع رایج کفپوش های ورزشی است که در فضاهای مختلف [...]

نقاط قوت و ضعف کفپوش لاستیکی تایلی

نقاط قوت و ضعف کفپوش لاستیکی تایلی همانگونه که در مقاله کفپوش های لاستیکی آمده، لاستیک مزایای ذاتی زیادی دارد که آنرا به یک گزینه بسیار محبوب برای کف محیطهای [...]

بانک مقالات کفپوش ورزشی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟