دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول)

پیرو انتشار مقالات فنی در حوزه کفپوش اپوکسی مانند آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، استانداردهای کفپوش اپوکسی، انواع کفپوش های اپوکسی و کاربردها و …، شیدارک در این مقاله به صورت جداگانه شما را با اطلاعات مفید و دانستنیهای کفپوش اپوکسی آشنا می کند.

۱- قیمت کفپوش اپوکسی
قیمت کفپوش وابسته به عواملی از قبیل: ضخامت، نوع مواد اولیه، سطح کیفی کار (براساس دستور کارفرما و نظر مشاور)، مشخصات فنی موردنیاز از محصول، متراژ کار و … می باشد. از اینرو تعیین قیمت دقیق برای کفپوش امری حساس و وابسته به اطلاعات پروژه می باشد. با این حال به جهت آگاهی از بازه قیمتی و باتوجه به افزایش قیمت های چندماهه اخیر، برای کفپوش اپوکسی به ضخامت تقریبی ۲٫۵ میلیمتر و از محصولات تولیدی داخل، قیمت هر مترمریع حدود ۱۲۵ تا ۱۷۰ هزارتومان می باشد. این قیمت برای محصولات خارجی بالاتر خواهد بود.

۲- سرعت اجرای کفپوش اپوکسی
سیستم کفپوش در ساده ترین حالت متشکل از سه لایه می باشد که در مقاله آشنایی با کفپوش اپوکسی به آن اشاره شد و هر لایه نیز جهت اجرای لایه بعدی نیاز به عمل آوری و … دارد. و باید دقت داشت هرچه سطح گسترده تر و سطح بسترکار آماده باشد سرعت اجرای اپوکسی بالاتر رفته و در زمان صرفه جویی می شود. برای مثال برای کفپوش سه لایه ای و متراژ ۱۰۰۰ مترمربع و با ۳ اکیپ کاری، زمان اجرا ۴ روز می باشد. (در برخی موارد و در صورت الزام، با مواد اولیه که سرعت عمل آوری بالاتری دارند زمان را می توان به ۲ روز هم کاهش داد که قیمت را افزایش می دهد). جالب آنکه زمان مذکور برای سطح حدود ۱۵۰ مترمربع با یک اکیپ کاری نیز همان ۴ می باشد و این انعطاف کارکرد اجرای کفپوش اپوکسی را نشان می دهد.

۳- طول عمر کفپوش اپوکسی
با نگهداری ساده، اما اصولی از کفپوش اپوکسی و عدم آسیب دیدن آن با وسایل تیز و برنده، طول عمر اپوکسی زیاد بوده و در حدود ۱۵-۱۰ سال (و حتی ۲۰ سال) می باشد. پس از آن نیز در صورت به وجود آمدن خرابی جزئی و یا خرابی لایه رویی، با لایه برداری و ترمیم ساده می توان با صرف هزینه کم به کیفیت مطلوب رسید.

۴- رطوبت و کفپوش اپوکسی
یکی از نکات مهم در اجرای کفپوش اپوکسی، خشک بودن سطح کار و عدم وجود نم و رطوبت روی سطح است. برای این کار شما می توانید از رطوبت سج استفاده کنید و یا از روش نایلون استفاده کنید که در مقاله مراحل اجرای کفپوش اپوکسی به آن اشاره شده است.

مطالعه مقاله بیشتر
کفپوش اپوکسی - تجهیزات اجرای اپوکسی

۵- تنوع رنگی کفپوش اپوکسی
کفپوش اپوکسی تقریبا در همه رنگها توسط کارخانه های مختلف قابل تولید است. اما لازم به ذکر است برخی رنگها به دلیل وفور استفاده جزو تولیدات همیشگی کارخانه ها بوده و برای رنگهای خاص باید جداگانه دستور تولید صادر و مواد اولیه کفپوش اپوکسی تولید گردد.

۶- ضخامت میانگین کفپوش اپوکسی
یک از موارد مهم درباره دانستنیهای کفپوش اپوکسی ، آگاهی از ضخامت آن است که به عواملی همچون کاربری فضا، نوع استفاده، مشخصات فنی پروژه، بودجه کارفرما و .. بستگی دارد. با این حال برای راهنمایی ضخامت کفپوشها برای فضاهای خدماتی حدود ۳-۲٫۵ میلیمتر، فضاهای پارکینگی و رمپها ۴-۳ میلیمتر و برای فضاهای صنعتی با کاربری سنگین گاها تا ۵ میلیمتر هم می تواند باشد.

۷- مقدار مصرف مواد برای هرمترمربع اپوکسی
در حالت کلی مقدار مصرف تابعی از فرمول و روش اجرای کفپوش می باشد (سیلیس پاشی، مسلح کردن کفپوش و …). اما به عنوان یک قانون کلی و به صورت تقریبی مقدار تجمعی مصرف مواد اولیه (شامل پرایمر، لایه های اپوکسی) برای هرمترمربع اپوکسی برابر ۱٫۷-۱٫۴ کیلوگرم می باشد.

۸- سطوح قابل اجرا برای اپوکسی
کفپوش اپوکسی به دلیل چسبندگی بالا برای هر سطحی قابلیت اجرا دارد، با این حال عمدتا اپوکسی را روی سطوح بتنی و در برخی موارد روی سطح موزاییکی اجرا می کنند.

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش مناسب پارکینگ ، اپوکسی یا پلی یورتان ؟

کفپوش مناسب پارکینگ ، اپوکسی یا پلی یورتان ؟ اپوکسی و پلی یورتان محصولات بسیار مناسبی برای محافظت کفهای شما در برابر لک، صدمات فیزیکی، مواد شیمیایی، روغن و … [...]

دلایل خرابی اپوکسی کف ، ۷ نکته مهم اجرای بد

بررسی عوامل خرابی اپوکسی کف پوششهای اپوکسی تولیداتی زیبا و منحصر به فرد هستند که توانایی ایجاد کفپوشهای رزینی بدون ایجاد درز را در سطوح و فضاهای بزرگ دارند. در [...]

مراحل اجرای اپوکسی کف با تصاویر

مراحل اجرای اپوکسی کف با تصاویر از آنجا که اجرای کفپوش اپوکسی و ترتیب مراحل آن یک سوال همیشگی برای مجریان می باشد شیدارک پس از ارائه مقاله اجرای کفپوش اپوکسی [...]

حباب در کفپوش اپوکسی – دلایل و راهکارها

 حباب در کفپوش اپوکسی – دلایل و ارائه راهکارها اکثر مجریان و پیمانکاران اپوکسی که کار اجرای کفپوش اپوکسی را انجام داده اند بارها با حباب در کفپوش اپوکسی مواجه [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟