اجرای کفپوش اپوکسی روی سطوح مختلف

همانگونه که در مقالات فنی متعدد به کفپوش اپوکسی پرداخته شده و شیدارک نیز در مقالاتی همانند روش اجرای اپوکسی، اهمیت اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی و … بیان شده که سطح زیرسازی جهت اجرای اپوکسی عمدتا از جنس بتن می باشد. هنگامیکه سطح زیرسازی شما از بتن سخت و مسطح باشد، کفپوش اپوکسی بهترین کارایی را خواهد داشت. اما در پروژه های بازسازی نیاز به اجرای یک پوشش روی کفپوشهایی است که موجود هستند. حال این سوال پیش می آید که آیا کفپوش اپوکسی قابلیت اجرا روی انواع کفپوشها که قبلا اجرا شده و موجود هستند را دارد یا خیر؟ شیدارک در این مقاله به امکان اجرای کفپوش اپوکسی روی سطوح مختلف و کفپوشهای رایج و پرکاربرد می پردازد.

بتن ناهموار و ضمخت

اجرای کفپوش اپوکسی روی این سطح به چنددلیل پیشنهاد نمی شود. این سطح برای جذب اپوکسی بسیار ضعیف است و پروژه شما با شکست مواجه می شود. جهت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله دلایل خرابی کفپوش اپوکسی را مطالعه نمائید. در پایان کار شما با مصرف مقدار زیادی اپوکسی روبرو هستید که برای شما هزینه زیادی هم در بر داشته است، بدون آنکه نتیجه مطلوبی گرفته باشید. از سوی دیگر، از آنجا که سطح بتن ناهموار دارای خلل و فرج است، امکان ایجاد حباب و تخلخل در سطح اپوکسی بسیار زیاد است. از شما دعوت می شود مقاله دلایل ایجاد حباب در کفپوش اپوکسی را مطالعه نمائید.

اپوکسی روی انواع سطوح شیدارک
اجرای اپوکسی روی بتن ناهموار

چوب

اگرچه اپوکسی به خوبی به چوب می چسبد، اما اجرای روکش اپوکسی روی چوب پیشنهاد نمی شود. چوب یک ماده منعطف است که تمایل به تغییر شکل (هرچند کم) در اثر شرایط محیطی و تغییرات دمایی در آن وجود دارد. اپوکسی نمی تواند از انبساطی که در چوب ایجاد می شود پیروی کند و در سطح کفپوش اپوکسی ترک ایجاد می شود. همچنین چوب حاوی رطوبت است که ممکن است روی سطح نهایی کفپوش تاثیر گذاشته و رویه اپوکسی دارای تخلخل و تاول زدگی شود که یک نقطع ضعف بزرگ به حساب می آید. در این حالت استفاده از پوششهای پلی یورتان که دارای انعطاف پذیری بیشتر بوده (و مخصوص سطوح چوبی تولید شده اند)، راهکار بهتری می تواند باشد.

سنگ مرمر

کفپوش اپوکسی می تواند روی سنگ مرمر اجرا شود. فقط باید توجه داشته باشید که سطح مرمر باید دانه دانه شود. سطح سنگ مرمر معمولا پولیش شده و درزهای آن پر (Seal) شده است. بنابراین چسبندگی مکانیکی بین پوشش اپوکسی به خطر می افتد. مطمئن شوید که سطح را به نحو مطلوب مضرس کرده اید و همچنین از یک پرایمر مناسی برای نفوذ به داخل سنگ مرمر استفاده کنید.

تِرازو

اپوکسی قابلیت اجرا روی کفپوش ترازو را دارد، با این حال باید موارد زیر را مدنظر داشته باشید: لازم است سطح را مضرس Scratch کنید تا چسبندگی مکانیکی با پوشش جدید ایجاد شود. همچنین هرگونه سیلر که روی سطح مانده است را باید پاک کنید، چرا که باعث اختلال و عدم کارایی مطلوب پوشش اپوکسی خواهد شد. همچنین از آنجا که تِرازو به نوعی یک کفپوش کامپوزیتی است که از مواد مختلف همچون سیمان، سنگ، سنگ آهک و … تشکیل شده است، باید از یک پرایمر قوی استفاده کنید که چسبندگی قوی مابین این سطوح را تضمین کند. در پایان اگر شما روی کفپوش تِرازوی قدیمی کار می کنید، به احتمال قوی نیاز دارید که تمام درزها، ترکها و خلل و فرج روی سطح را پرکرده و سپس کفپوش اپوکسی را اجرا نمائید.

مطالعه مقاله بیشتر
استاندارد اپوکسی و پلی یورتان - آزمایشهای کیفی
اپوکسی روی انواع سطوح شیدارک
اجرای اپوکسی روی کفپوش تِرازو

فلز

اجرای پوشش اپوکسی روی سطوح فلزی کف توصیه نمی شود (مگر برای سطوح کوچک همانند درب فلزی منهول ها). رنگهای اپوکسی مخصوص فلزات چسبندگی بسیار مناسبی به سطوح فلزی دارند اما چسبندگی کفپوش اپوکسی و فلزات کمی مشکل بوده و به لایه پرایمر مخصوص برای ایجاد چسبندگی نیاز است. کفپوش های اپوکسی نرمال به دلیل عدم انعطاف پذیری مناسب برای سطوح فلزی کف مطلوب و گزینه بهینه نیستند.

کاشی و سرامیک

امکان اجرای کفپوش اپوکسی روی کاشی و سرامیک وجود دارد. اما باید هرگونه سیلر و جلای روی کاشی ها را پاک کرد و باید از پرایمر قوی برای چسبندگی بین سرامیک و اپوکسی استفاده شود. همچنین اگر می خواهید درزهای بین کاشی و سرامیک پس از اجرای اپوکسی حذف شده و دیده نشوند، باید با مصالح مناسب (مواد پرکننده درزهای اپوکسی)، سطح رویه بندهای کاشی و سرامیک را همتراز سطح رویه کاشی نمائید و پس از آن لایه رویه اپوکسی را اجرا کنید.

اپوکسی روی انواع سطوح شیدارک
اجرای اپوکسی روی سرامیک

مطالب زیر را از دست ندهید

انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها

انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها پیرو انتشار مقاله آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، شیدارک در این مقاله شما را با انواع کفپوش اپوکسی [...]

روش اجرای اپوکسی و پلی یورتان و نکات کیفی آن

روش اجرای اپوکسی و پلی یورتان و نکات کیفی آن همانگونه که در مقاله استاندارد اپوکسی آمده است، علاوه بر کیفیت مواد اولیه، روش اجرای اپوکسی و داشتن تجربه در [...]

کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

کفپوش اپوکسی و پلی یورتان چیست؟ یکی از جذاب ترین و پرکاربردترین کفپوش های ساختمانی کفپوش اپوکسی و پلی یورتان است. این کفپوش با تنوع گسترده، در فضاهای مختلف مسکونی، [...]

مراحل اجرای اپوکسی کف با تصاویر

مراحل اجرای اپوکسی کف با تصاویر از آنجا که اجرای کفپوش اپوکسی و ترتیب مراحل آن یک سوال همیشگی برای مجریان می باشد شیدارک پس از ارائه مقاله اجرای کفپوش اپوکسی [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟