کفپوش مناسب پارکینگ ، اپوکسی یا پلی یورتان ؟

اپوکسی و پلی یورتان محصولات بسیار مناسبی برای محافظت کفهای شما در برابر لک، صدمات فیزیکی، مواد شیمیایی، روغن و … هستند. هر دوی آنها صیقلی بوده، به آسانی تمیز می شوند و طول عمر بالایی دارند. همچنین هردوی آنها باتوجه به کاربرد و محل مصرف، خواص و مزایای خود را دارند. بنابراین این سوال پیش می آید که کدامیک کفپوش مناسب پارکینگ است ؟ اپوکسی یا پلی یورتان را باید برای پارکینگ انتخاب کنیم؟ و به صورت کلی تفاوت کفپوشهای اپوکسی و پلی یورتان چیست؟ شیدارک در این مقاله به صورت کلی وبرای عمده مصارف دو محصول به ارائه توضیحات و پاسخ می پردازد.

همچنین شیدارک از شما دعوت می کند برای آشنایی بیشتر مقاله آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان را مطالعه نمائید.

خواص و مزایای کفپوش اپوکسی

اپوکسی یک پلیمر ترموستینگ است که در سه نوع فرمول بندی مختلف بعنوان کفپوش گاراژ و پارکینگ در دسترس می باشد.

اپوکسی پایه آب (Water Based)
– اپوکسی پایه حلال (Solvent Based)
– اپوکسی ۱۰۰% جامد

شیدارک کفپوش اپوکسی

تنوع فرمول های اشاره شده اجازه می دهد که ضخامت لایه کفپوش پارکینگ از ۳ تا ۱۰ میلیمتر باتوجه به شرایط و کیفیت سطح بتن تغییر کند. تنوع بالا همچنین خواص ۱) چسبندگی ویژه ۲) راحتی اجرا و ۳) موارد مربوط به مواد فرار ارگانیک (VOC) را باتوجه به نوع استفاده دربر می گیرند. کفپوش اپوکسی به سطح بتنی که خوب آماده شده است با چسبندگی زیاد و به صورت بسیار مناسب می چسبد و در برخی موارد هم می تواند به عنوان پوشش مجدد برای سطوح بتنی قدیمی که نیاز به روکش کف دارند اجرا شود.

معمولا بهترین فرمول اپوکسی، اپوکسی های نوع ۱۰۰% جامد هستند که یک سطح بسیار سخت، ضخیم و مقاوم به ضربه را برای کف ها ایجاد می کنند. ضخامت لایه اپوکسی خود تراز شونده این اجازه را می دهد که در پر کردن ترکهای مویی و ناقصی های کوچک کف های بتنی مشارکت کند و علاوه بر آن همانگونه که پیشتر بیان شد یک لایه محافظ سطح هم برای شما خواهد بود. این نوع کفپوش اپوکسی همچنین در برابر حرکت تایرهای داغ خودروها، خش پذیری و مقاومت در برابر سایش عملکرد مناسبی دارد.

شیدارک کفپوش اپوکسی

اگرچه فرمول برخی از کفپوش های اپوکسی با مواد مقاوم به UV ترکیب شده، با این حال وقتی که در کاربردهای صنعتی در معرض نور خورشید باشند، در نهایت رنگ آنها به زردی یا کبودی می گرایند. این تغییر رنگ اپوکسی موضوعی است که برای تصمیم گیری و انتخاب پوشش کف پارکینگها (مخصوصا در فضاهای باز) باید مدنظر قرار گیرد.

خواص و مزایای کفپوش پلی یورتان

همانند اپوکسی، پلی یورتان هم یک پلیمر ترموستینگ و به عنوان یک پوشش با توانمندی بالا و خواص اجرایی مطلوب می باشد. این محصول به صورت عمومی و خلاصه به نام یورتان شناخته می شود که از لحاظ فنی کاملا اشتباه است و باید بدانید که در واقع تفاوت بزرگی بین پلی یورتان و یورتان وجود دارد. اما در آگهی ها هرجا به یورتان اشاره شد، بدانید در واقع همان پلی یورتان مدنظر است.
با وجود فرمول های مختلف برای پلی یورتان، فرمول پلی یورتان آلیفاتیک برای کف پارکینگ ها گزینه مطلوب و ارجح است. با اینکه پلی یورتان حدود ۶۰% تا ۷۰% جامد (با توجه به فرمول کارخانه) دارد، ضخامت آن حدود ۷۵-۲۵ میکرون است و نمی تواند همانند اپوکسی تنظیم شود. با این حال اجازه ندهید ضخامت فیلم خشک کمتر و نازکتر آن شما را گمراه کند. پلی یورتان آلیفاتیک انعطاف پذیری بیشتری نسبت به اپوکسی دارد و این خاصیت باعث می شود که ضربات فیزیکی را بهتر جذب کند و همچنین مقاومت سایش بیشتری داشته باشد. در واقع برخی کارخانه ها ادعا می کنند که مقاومت پوششی و ساییدگی پلی یورتان حدود ۳ برابر اپوکسی می باشد که دور از واقعیت نیست. مقاومت در برابر مواد شیمیایی پلی یورتان از اپوکسی بیشتر است و این شامل مقاومت در برابر حلالهایی همانند متیلن کلراید هم خواهد بود که یکی از مواد اولیه پاک کننده رنگ ها است.
یکی دیگر از مزایای پلی یورتان نسبت به اپوکسی، ثبات آن در برابر اشعه UV می باشد و همانند اپوکسی با قرار گرفتن در برابر نور خورشید در گذر زمان به زردی تغییر رنگ نمی دهد. سطح نهایی پلی یورتان همانند اپوکسی سخت نیست اما در برابر خط و خش مقاوم تر است، نوسانات دمایی را بهتر تحمل می کند و در مقابله با رطوبت عملکرد بهتری دارد. به علاوه، پلی یورتان به صورت پوششهای مختلف نهایی از مات گرفته تا کاملا براق در دسترس است.

مطالعه مقاله بیشتر
اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی – 5 دلیل مهم

شیدارک کفپوش اپوکسی

اگرچه پلی یورتان نسبت به اپوکسی خواص و برتری هایی دارد، اما از سوی دیگر باید بدانید که به خوبی اپوکسی به سطح بتن نمی چسبد و همچنین ضخامت فیلم خشک نازک آن به گونه ای نیست که بتواند همانند اپوکسی به صورت یک پوشش خودتراز شونده عمل کند و ترک های مویی و منافذ ریز سطح را پر کرده و یک رویه یکنواخت برای سطح بتنی ایجاد کند. موضوع دیگر اینکه بیشتر پلی یورتان ها پایه حلال هستند و این بدان معنی است که مقادیر بالای VOC’s دارند و ممکن است برای اجرا به ماسک تنفسی محافظ نیاز باشد.

جمع بندی: انتخاب کفپوش مناسب پارکینگ – اپوکسی یا پلی یورتان

باتوجه به مطالبی که در بالا بیان شد، این سوال همچنان باقی است که در نهایت کفپوش مناسب پارکینگ چیست؟ به صورت یک قاعده کلی، شما زمانی بالاترین عملکرد و کارایی را به دست می آورید که از پلی یورتان و اپوکسی باهمدیگر برای پوشش کف پارکینگ استفاده کنید. چه شما بخواهید که پوشش را خودتان اجرا کنید و چه از طریق پیمانکار متخصص این کار را انجام دهید، اپوکسی بهترین گزینه برای ایجاد ضخامت مناسب کفپوش شما خواهد بود و به دنبال آن پلی یورتان به عنوان لایه پوشش نهایی (بعضا شفاف) از آن محافظت می کند. در این حالت از تغییر رنگ و زردی اپوکسی جلوگیری می شود و همچنین سطح شما مقاومت خش پذیری و ساییدگی بالاتری هم خواهد داشت.
اگر موضوع تغییر رنگ کفپوش برای شما اصلا مهم نیست و موضوعیت ندارد، می توانید روی اپوکسی، یک لایه پلی یورتان رنگی قبل از اجرای لایه نهایی محافظ و بی رنگ پلی یورتان اجرا کنید. پلی یورتان همچنین بعنوان لایه میانی جهت مخلوط کردن (اشباع کننده) ریزدانه های ضدلغزش (لایه سیلیس پاشی و …) از اپوکسی بهتر است. بنابراین شما باید انتخاب کرده باشید که آیا واقعا سطح ضدلغزش می خواهید و یا کف سخت رنگی صاف و غیرزبر نیاز دارید.
در خصوص لاکهای بی رنگ دو محصول هم باید توجه داشته باشید که بیشتر پوششهای شفاف (بی رنگ) اپوکسی در واقع خاصیت بلوری و شفافیت را همانند پلی یورتان ندارند و با اینکه هیچ ماده رنگی در آن نیست، بازهم ممکن است با گذر زمان اپوکسی بی رنگ اندکی به زردی تغییر رنگ دهد.
بعنوان جمع بندی و در نهایت، اگر لازم نیست که تنها از یک لایه اپوکسی برای کف پارکینگ خود استفاده کنید، استفاده از ترکیب اپوکسی و پلی یورتان (همانند آنچه در بالا بیان شد) بهترین پاسخ و انتخاب برای پوشش پارکینگ ها است. بدین طریق شما بهترین عملکرد را از ترکیب این دو ماده خواهید داشت. نتیجه یک پوشش با قدرت و کارایی بالا خواهد بود که در برابر ضربات و سختی های ناشی از تردد پارکینگ ها برای سالها دوام خواهد داشت.

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

کفپوش اپوکسی و پلی یورتان چیست؟ یکی از جذاب ترین و پرکاربردترین کفپوش های ساختمانی کفپوش اپوکسی و پلی یورتان است. این کفپوش با تنوع گسترده، در فضاهای مختلف مسکونی، [...]

روش اجرای اپوکسی و پلی یورتان و نکات کیفی آن

روش اجرای اپوکسی و پلی یورتان و نکات کیفی آن همانگونه که در مقاله استاندارد اپوکسی آمده است، علاوه بر کیفیت مواد اولیه، روش اجرای اپوکسی و داشتن تجربه در [...]

دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول)

دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول) پیرو انتشار مقالات فنی در حوزه کفپوش اپوکسی مانند آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، استانداردهای کفپوش اپوکسی، انواع کفپوش [...]

کفپوش اپوکسی – تجهیزات اجرای اپوکسی

کفپوش اپوکسی – تجهیزات اجرای اپوکسی شیدارک در مقاله اپوکسی برای تازه کارها، به اصول اولیه و توصیه هایی که برای شروع اجرای کفپوش اپوکسی لازم است پرداخت. در تکمیل [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟