مجری کفپوش اپوکسی

همانگونه که در مقالات آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، اجرای کفپوش اپوکسی و نکات کیفی آن، استانداردها و آزمایشهای کفپوش اپوکسی و … آمده است، کیفیت کفپوش اپوکسی اساسا به دو عامل مواد اولیه و اجرای اپوکسی وابسته است. شیدارک در این مقاله به نکات  مهمی که مجری کفپوش اپوکسی باید بداند می پردازد.
مقاله حاضر فقط نکات کلی که مجریان باید در نظر داشته باشند را بیان می کند و نکات کیفی نحوه اجرای اپوکسی در مقالات جداگانه آمده است و در این باره می توانید به مقالات اجرای اپوکسی در هوای سرد، مدیریت اجرای اپوکسی و … مراجعه نمائید.

مجری اپوکسی در حال اجرای لایه های دوم و نهایی

مجری اپوکسی و تجربه

امروزه در دسترس بودن انواع دستنامه ها، فایل ها و ویدئوهای آموزشی یادگیری را برای همگان آسان کرده است. این موضوع می تواند راهگشا و راهنمای خوبی برای مردم باشد، اما دقت داشته باشید اجرای کفپوش اپوکسی یکی از موضوعاتی است که تنها با خواندن و دیدن نمی توان آنرا یاد گرفت و باید آنرا در عمل تجربه نمود! تا خود دست به کار نشوید با ریزه کاریهای اجرای اپوکسی آشنا نخواهید شد.
شرایط هر پروژه گرفته از محل پروژه، فضای اجرای اپوکسی، کیفیت سطح زیر کار، شرایط محیطی اطراف پروژه از نظر تردد مردم، تجهیزات و .. و همچنین شرایط آب و هوایی و فصل اجرای اپوکسی در کیفیت اپوکسی تاثیر گذار است. این موارد باید توسط مجریان طی انجام پروژه های مختلف تجربه شود. فایلهای آموزشی فقط می توانند راهنمای خوبی برای یادگیری اصول اولیه و کلیات کار باشند. در نتیجه برای اجرا و شروع به عنوان مجری کفپوش اپوکسی پیشنهاد می شود مدتی را زیر نظر یک استادکار اجرای اپوکسی به تجربه اندوزی بپردازید. جهت مطالعه بیشتر به مقاله اپوکسی برای تازه کارها رجوع کنیید.
بعنوان یک شاخص (که البته نسبی است) مجریان بالای ۵ سال سابقه کار که دانش مواد اپوکسی را هم دارند، عمدتا اجرای باکیفیت تری از اپوکسی خواهند داشت.

اجرای اپوکسی خودتراز شونده

مجری اپوکسی و مواد اولیه

یکی از نکاتی که مجریان باید به آن توجه داشته باشند، داشتن دانش مواد اولیه ای است که با آن کار می کنند. دیده شده اجرا کننده های اپوکسی وقتی مواد اولیه آنها در پروژه ای تغییر می کند و با داشتن مواد اولیه جدید، بازهم روش میکس کردن و اجرای آنها همانند مواد قبلی است. این موضوع اشتباهی است که باید اصلاح شود. در این خصوص نکات زیر مهم هستند:
۱- جنس مواد اولیه لایه های کفپوش اپوکسی (همانند پرایمر، اپوکسی میانی، پلی یورتان رویه و …) و پیشنهاد روش اجرایی تهیه شده باید از تولیدات یک کارخانه/تولید کننده باشد، مگر آنکه خود کارخانه تائیدی نسبت به سازگاری با مواد اولیه مشابه را داده باشد.
۲- مجری اپوکسی باید مشخصات فنی مواد اولیه را داشته باشد و با مطالعه آنها، نسبت به موارد زیر اطلاعات کسب کند:

  • مشخصات فیزیکی محصول (دانسیته، درصد جامد، روانروی و …)
  • نحوه نگهداری و انبار داری (دما، رطوبت، دور بودن از مواد آتشگیر و …)
  • نحوه میکس کردن اجزای اپوکسی (درصد اختلاط اجزاء، چگونگی هم زدن و …)
  • حداقل الزامات شرایط اجرایی (از قبیل دمای هوا، رطوبت نسبی و ..)
  • نحوه کیورینگ و نگهداری لایه ها جهت اجرای لایه بعدی (دما، مدت عمل آوری هر لایه و …)
  • اشراف کامل به برگه های مشخصات فنی مواد اولیه اپوکسی و دستورالعمل های کارخانه در این خصوص

مجری اپوکسی و کارخانه تولید کننده

در این بخش نکته ای بیان می شود که در ایران کمتر به آن توجه شده است. بسیاری از کارخانه های تولید کننده محصولات کفپوش اپوکسی فقط محصولات اپوکسی را تولید می کنند و با بخش اجرایی ارتباطی ندارند. از اینرو وقتی با آنها صحبت کیفیت اجرای کفپوش اپوکسی می شود آنها فقط مواد اولیه خود را گارانتی می کنند. از سوی دیگر مجری اپوکسی با موادی کار می کند که ممکن است دانش اجرای آنرا آنگونه که باید باشد کسب نکرده باشد. از اینرو پس از اتمام ناموفق یک پروژه اپوکسی همیشه این چالش و سوال پیش می آید که آیا مواد اولیه مشکل داشته و یا مجری اپوکسی مقصر است و طبیعتا هرکدام کار خود را توجیه کرده و دیگری را عامل کیفیت نامناسب کفپوش اپوکسی می دانند.
ایده آل آن است که تامین و اجرای کفپوش اپوکسی با یک تولید کننده/مجری باشد تا موضوع کیفیت و گارانتی پروژه اجرا شده مشخص باشد. در چند سال اخیر برخی از کارخانه های پیشرو داخلی در زمینه کفپوش اپوکسی تیم اجرایی خود را آموزش داده اند و این مشکل تا حدی حل شده است. به نوعی که تولید کننده مواد و مجری آنها عملا یک شرکت است و این مهم برای کارفرمایان پذیرفتنی است.
در صورت عدم دارا بودن تیم مجری توسط کارخانه، مجریان می توانند در دوره های آموزشی دانش مواد اولیه اپوکسی و اجرای آنها که توسط کارخانه برگزار می شود شرکت کنند (و یا خودشان درخواست کسب دانش مواد را از کارخانه بنمایند). و در نهایت کارخانه برای آنها یک گواهینامه معتبر با عنوان تائید مجری Applicator Certificate صادر می کند. این مهم در شرکتهای خارجی تولید کننده مواد کفپوش اپوکسی به وفور دیده می شود که به مجریان اپوکسی تائیدیه اجرا می دهند. با این روند، کارخانه تولید کننده هم باید پاسخگوی کار اجرا شده باشد و تنها کیفیت مواد در تعهد آنها نیست. این تائیدیه همچنین به عنوان یک نکته مثبت به کارفرما اطمینان خاطر بیشتری را در ارزیابی فنی مجریان می دهد.
شیدارک در این زمینه با تجربیاتی که در پروژه های محتلف داشته (و با دید رو به آینده و اجرای کار با کیفیت و موضوع ضمانت کیفیت)، همیشه سعی کرده با شرکتهایی کار کند که خود تیم اجرایی دارند.
شیدارک همچنین به این وسیله از شما مجریان محترم دعوت می کند با مراجعه به بخش مجریان و تامین کنندگان اپوکسی در سایت، فرم های مربوطه را تکمیل نمائید تا از این طریق با شما در ارتباط باشیم و در پروژه های آتی همکاری داشته باشیم.

نمونه اپوکسی اجرا شده در کنار تجهیزات نصب شده در انبار یک سالن صنعتی

 مجری اپوکسی و اجرا

مطالعه مقاله بیشتر
7 نکته کاربردی اجرای اپوکسی خودتراز شونده

همانگونه که بیان شد کیفیت اپوکسی به دانش و تجربه مجری اپوکسی بسیار وابسته است. پیشنهاد می شود مجریان اپوکسی قبل از اجرای اپوکسی به موارد زیر توجه داشته باشند:
۱- شرایط و موقعیت اجرای اپوکسی را با کارفرما تشریح کنند تا مواردی از قبیل محدود کردن، جایگزین کردن مسیر تردد مردم و ماشین آلات، نحوه انتقال مواد به محل پروژه و … نهایی و از پیش مشخص باشد. همچنین در صورت لزوم برای راحتی کار همگان و اجرای با کیفیت اپوکسی ساعت اجرای کار و تردد مابفی مردم را در محدوده پروژه تعیین کنند.
۲- قبل از اجرای اپوکسی لازم است مجری اقدام به نمونه سازی کفپوش اپوکسی به ابعاد حدود ۱*۱ مترمربع نماید و با دانستن جزئیاتی از قبیل نرخ مصرف، میزان روانروی مواد و … پروژه اصلی را اجرا کند.
۳- پیشنهاد می شود مجری اپوکسی روی اپوکسی نمونه سازی در دو مرحله ۱) پس از اجرای لایه پرایمر و ۲) اتمام اجرای لایه های اپوکسی نسبت به انجام تست Pull-off توسط آزمایشگاه معتبر اقدام نماید و پس از اطمینان از کیفیت چسبندگی اپوکسی، پروژه اجرایی را شروع نماید.
۴- برای بتونه کاری، درزگیری، همتراز کردن سطح و پر کردن درزهای انبساطی کف از پیشنهاد شرکت تولیدکننده مواد اولیه استفاده نمائید.

مطالب زیر را از دست ندهید

مدیریت اجرای اپوکسی ، ۷ نکته که مجریان باید به آن توجه کنند.

مدیریت اجرای اپوکسی ، ۷ نکته که مجریان باید به آن توجه کنند. یادگیری نحوه اجرای کفپوش های اپوکسی یک موضوع است اما مدیریت واقعی پروژه های کفپوش از ابتدا [...]

دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول)

دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول) پیرو انتشار مقالات فنی در حوزه کفپوش اپوکسی مانند آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، استانداردهای کفپوش اپوکسی، انواع کفپوش [...]

مراحل اجرای اپوکسی کف با تصاویر

مراحل اجرای اپوکسی کف با تصاویر از آنجا که اجرای کفپوش اپوکسی و ترتیب مراحل آن یک سوال همیشگی برای مجریان می باشد شیدارک پس از ارائه مقاله اجرای کفپوش اپوکسی [...]

روش اجرای اپوکسی و پلی یورتان و نکات کیفی آن

روش اجرای اپوکسی و پلی یورتان و نکات کیفی آن همانگونه که در مقاله استاندارد اپوکسی آمده است، علاوه بر کیفیت مواد اولیه، روش اجرای اپوکسی و داشتن تجربه در [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟