مدیریت اجرای اپوکسی ، ۷ نکته که مجریان باید به آن توجه کنند.

یادگیری نحوه اجرای کفپوش های اپوکسی یک موضوع است اما مدیریت واقعی پروژه های کفپوش از ابتدا تا انتها به طور کامل موضوع دیگری است که باید از آن آگاه بود. این موضوع به دلیل وابسته بودن اجرای با کیفیت کفپوش های اپوکسی به دانش و تجربه تیم اجرایی و مدیریت اجرای کار می باشد. در این مقاله به هفت نکته مهم در خصوص مدیریت اجرای اپوکسی اشاره می شود. لازم به ذکر است یادگیری برخی از آنها طی سالیان دراز و براثر تجربه اجرای پروژه های زیاد کفپوش های اپوکسی توسط تیمهای اجرایی و یادگیری از تکرار اشتباهات متوالی بدست آمده است، به نحوی که نیاز به تغییر و اصلاح اشتباهات به وضوح برای تیم مدیریتی احساس گردید!

شیدارک در مقاله ای جداگانه به موضوع اجرای اپوکسی و نکات کیفی آن پرداخته است و این مقاله به موضوعات مدیریتی اجرای کفپوش اپوکسی در پروژه ها اشاره دارد.

۱- مسئولیت اجرای کفپوش اپوکسی با شما است و با شما شروع و تمام می شود. یک کارگر به شما می گوید بهتر است این کار را انجام دهید و دیگری می گوید این روشی که من می گویم بهتر است. کارفرما نیز ممکن است تلاش کند تا با ورود به موضوع و به صورت بسیار جزئی ایده های خود را بیان کرده و آنها را به شما پیشنهاد دهد. اگر به این صورت کار پیش برود که نظرات دیگران را در کار خود دخیل کنید در انتهای پروژه، کفپوش اجرا شده از کیفیت خوبی برخوردار نخواهد بود و به شما پولی نمی رسد و نباید در این خصوص کارفرما را سرزنش نمائید! پس هیچ وقت با انجام کاری که با اجرای آن کنار نیامده اید و خودتان موافق آن نیستید موافقت نکنید. انجام پروژه در تعهد و مسئولیت شماست و شما باید قدرت رهبری و اجرای پروژه را به همه نشان دهید.

۲- تجهیزات و دستگاه ها خراب خواهند شد. خواه یک دستگاه دستی داشته باشید یا یک جاروبرقی و دستگاه ساب کف، طی یک قانون نانوشته تجهیزات معمولا علاقه دارند وقتی بیشترین نیاز را به آنها داریم خراب شوند! برای مثال فرض کنید شما مشغول اجرای پروژه کفپوش اپوکسی در تعطیلات آخر هفته هستید و با خرابی دستگاههای خود مواجه می شوید، در حالی که همه جا بسته است و دسترسی به تعمیرگاهی ندارید. در این باره راه حل شما چیست؟ بنابراین شما همیشه به یک برنامه پشتیبان و اجرایی نیاز دارید (پلان B). آیا کسی پیدا می شود در این موقعیت دستگاههای خود را به شما قرض بدهد؟ آیا در تیم و گروه کاری شما کسی هست که با دستگاههای الکتریکی کار کرده باشد و از آنها اطلاعات داشته باشد؟ می دانید که بسیاری از خرابی های دستگاهها به آسانی و در عرض چند دقیقه تعمیر خواهند شد. شما باید برای سوالاتی از این جنس، جواب و راهکار مناسب داشته باشید. پیشنهاد می شود از این موضوع اطمینان داشته باشید که افرادی در تیم شما هستند که می توانند این موارد را حل و فصل نمایند.

دستگاههای موردنیاز اپوکسی خراب خواهند شد. آیا شما برنامه اصلاحی یا جایگزین برای آن دارید؟

۳- مطمئن شوید که تمامی کارکنان شما هر آنچه را که می گویید متوجه شده و درک می کنند. هرزمانی دیدید که کارگری تنها با گفتن کلمه بله و بدون پرسیدن هرگونه سئوالی کاری را که شما گفته اید قبول می کند شما بدانید که آن شخص احتمالا هیچ اطلاعاتی از آنچه شما قصد پیاده شدن آن را دارید ندارد. شما باید پیگیر باشید و مطمئن شوید که افراد تیم شما هرآنچه که می گویید را به خوبی متوجه می شوند. در برخی موارد نیز از آنها در خصوص کاری که در حال انجام هستند سوال بپرسید تا بتوانید آنچه را که گفته اید و آنها انجام می دهند را کنترل نمائید. تفاوتهای فرهنگی و زبانی در کارهای عمرانی و ساخت و ساز بسیار زیاد و شایع هستند. بنابراین ممکن است گفتن چیزی که برای شما خیلی واضح و آشکار است برای آنها کاملا بیگانه باشد و تنها بخش کوچکی از آنچه شما گفته اید را فهمیده باشند که این موضوع در نهایت به کیفیت کار شما لطمه وارد می کند.

۴- به پیشنهادهای مطرح شده توسط دیگران گوش کنید. شما احتمالا تحصیلکرده ترین فرد در تیم خود هستید و همچنین فردی هستید که همه برگه های مشخصات فنی مواد و روش اجرایی آنها را خوانده اید اما معنی اش آن نیست (و خودتان هم فرض نکنید) که شما از همه باهوشتر هستید و کار را بهتر می شناسید. بسیاری از مشکلات به ظاهر پیچیده در پروژه های عمرانی به راحتی و با درک ساده و با نگاه معمولی به موضوع شفاف و مشخص می شوند و راهکار مناسب نیز برای آن داده می شود. در اغلب موارد دیده شده است، آن کسی که در حال انجام جزئی ترین کار اجرایی است می تواند راه حل بسیار ساده ولی کاربردی را ارائه دهد.

مطالعه مقاله بیشتر
مراحل اجرای اپوکسی کف با تصاویر

۵- همه چیز را مستند و مکتوب کنید. ما در دوره تلفن های هوشمند زندگی می کنیم. همیشه از اجرای پروژه کفپوش اپوکسی خود عکس بگیرید (از کارفرما برای خودتان مجوز عکاسی تهیه کنید). از همه مراحل کاری که انجام داده اید و از زمان اجرای آنها مدرک تهیه کنید و آنرا نگهدارید. پیشنهاد می شود این کار را به صورت روزانه انجام دهید و به نحو مناسب آنها بایگانی کنید. مدارک محصولات استفاده شده و مقدار مصرف واقعی آنها را نیز تهیه کرده و آنها را نزد خود نگهدارید.

اگر شما با انجام کار اضافه که کارفرما به شما دستور انجام آنرا داده است موافق هستید، آنرا حتما صورتجلسه نمائید و دستور کارفرما را کتبی و به صورت مدرک پیش خودتان داشته باشید. بسیار عجیب و خنده دار است و دیده شده که کارفرمایان چگونه کارهای اضافه ای که دستور اجرای آنرا به شما داده اند را هنگامی که باید پولش را به شما پرداخت کنند، توافقات انجام شده شفاهی را فراموش می کنند! شما از این موضوع متضرر خواهید شد زیرا منجر به عدم دریافت حق الزحمه برای آن کارهای اضافه می شود. هرچقدر شما جدی تر عمل کنید و مدارک لازم را داشته باشید به همان مقدار کارفرمایان به شما پرداخت خواهند کرد.

۶- برای تامین متریال اولیه خود برنامه ریزی و سازمان دهی داشته باشید. مواد اولیه را به صورت حرفه ای و با برنامه انبارداری کرده و نگهدارید. هر پیمانکار اپوکسی یک داستان دردناک در خصوص مشکلاتی که با مواد اولیه اش داشته برای تعریف کردن دارد! برای مثال صحبت درباره یک محدوده مشخص از کف یک طبقه درحال اجرا است که به صورت مطلوب عمل آوری و اجرا نشده تنها به دلیل آنکه تیم اجرایی به اشتباه هاردنر را به مخلوط اضافه کرده است که نباید آن کار را می کرده است و یا اینکه مواد اولیه تمام شده در حالیکه ۵ مترمربع از کار هنوز باقی مانده است. اگر شما تمامی محصولات خود را سازمان دهی نمائید و مقادیر را به صورت درست محاسبه کرده باشید، خطر و ریسک از دست دادن هر چیزی به حداقل می رسد. همیشه یک فرد (ترجیحا کسی که کار میکس و مخلوط نمودن اجزاء را انجام می دهد) را مسئول انبار ذخیره مواد اولیه خود داشته باشید.

اختلاط دو جزء اپوکسی
اختلاط مناسب دو جزء اپوکسی بسیار مهم است

۷- برای محدوده کاری و پروژه خودتان قوانینی مشخص کنید و دسترسی به پروژه را محدود کنید. هیچ چیزی اذیت کننده تر از آن نیست که مردم به صورت تصادفی در پروژه کاری شما در حال تردد و قدم زنی باشند، و در همان حال ایده های خودشان را هم با کارکنان شما مطرح کرده و حواس آنها را با پرسیدن سوال و گفتگو پرت می کنند. بدترین اتفاق هم این است که این افراد با خود گرد و خاک و خرده آشغال بهمراه دارند که وارد محدوده پروژه شما می کنند. این گرد و خاک به آماده سازی سطح و اجرای زیرسازی و پرایمر کف شما لطمه خواهد زد.
این نکته قابل فهم است که کارفرمای شما علاقه دارد تا از مراحل کاری و پیشرفت شما مطلع باشد و آنرا بازدید نماید اما شما می توانید با ایجاد محدوده مشخص، با استفاده از نوارهای قرمز و رنگی دسترسی محدود و مشخص شده برای آنها ایجاد کنید. حتی می توانید با گزاردن یک علامت نشان دهید که وارد این فضا نشوید. این نکته برای افراد متفرقه هم که در حوالی پروژه شما حال تردد هستند نیز پیام عدم ورود به محدوده جداشده را بهمراه دارد و آنها را نیز آگاه می سازد.
در نهایت یادآوری می شود که کیفیت نهایی کار شما جزو سوابق شما درج شده و می توانید با مدیریت اجرای اپوکسی طی چند سال، جزو شرکتها و تیم های معتبر در این زمینه باشید.
جهت آگاهی بیشتر مقاله اجرای اپوکسی در هوای سرد را مطالعه نمائید.

مطالب زیر را از دست ندهید

اجرای کفپوش اپوکسی برای تازه کارها

اجرای کفپوش اپوکسی برای تازه کارها شیدارک در این مقاله به راهکارهای عملی و راهنمایی های ساده اما ارزشمند برای علاقه مندان ورود به حوزه کفپوش های اپوکسی و عزیزانی [...]

حباب در کفپوش اپوکسی – دلایل و راهکارها

 حباب در کفپوش اپوکسی – دلایل و ارائه راهکارها اکثر مجریان و پیمانکاران اپوکسی که کار اجرای کفپوش اپوکسی را انجام داده اند بارها با حباب در کفپوش اپوکسی مواجه [...]

اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی – ۵ دلیل مهم

اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی – ۵ دلیل مهم یکی از مسائل و سوالهایی که افراد مرتبط با کفپوش های اپوکسی (پیمانکار، مشاور، مجریان اپوکسی و …) با آن مواجه [...]

دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول)

دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول) پیرو انتشار مقالات فنی در حوزه کفپوش اپوکسی مانند آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، استانداردهای کفپوش اپوکسی، انواع کفپوش [...]

بانک مقالات کفپوش اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟