انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها
انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها

انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها

پیرو انتشار مقاله آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، شیدارک در این مقاله شما را با انواع کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، موارد مصرف و مشخصات آنها آشنا می کند. باتوجه به گستردگی و منحصر به فرد بودن خواص کفپوش اپوکسی که با تغییر در فرمول شیمیایی و نسبت های اختلاط اجزای آن به دست می آید، امروزه استفاده از آن در صنایع به عنوان کفپوش روز به روز بیشتر شده است. انواع کفپوش اپوکسی تولیدی بشرح زیر می باشند و هرکدام از آنها مزایای ویژه ای را به همراه دارند:

۱- کفپوش اپوکسی ساده (معمولی)

این نوع اپوکسی شامل حداقل سه لایه اصلی کفپوشهای اپوکسی می باشد و در فضاهای با کاربری عمومی از قبیل اتاقهای خدماتی، راهروهای دسترسی انبارها و … استفاده می شود. کفپوش اپوکسی از آنجا که مایع است، اگر به ضخامت مناسب روی سطح ریخته شود، به راحتی روی کفهای بتنی پخش می شود و یک سطح بدون درز و هموار ایجاد می کند و از اینرو به آنها اپوکسی خودتراز شونده (Self-Leveling) نیز گفته می شود و در آشپزخانه ها، اتاق های پذیرایی، اتاقهای ذخیره مواد، گاراژ ها، انبارها، دفاتر اداری و … قابلیت اجرا دارند. کفپوش اپوکسی اگر در فضاهایی با بار ترافیکی بالا استفاده شود و مقاومت لازم را در برابر ضربه داشته باشد به آن اپوکسی خودپخش شونده (Self-dispersing) نیز گفته می شود. همچنین برای فضاهایی که باید دربرابر لغزش مقاومت کنند مانند صنایع تولید مواد خوراکی (که در معرض آب قرار دارند)، به آن کوارتز و دانه های بسیار ریز سیلیس اضافه می کنند که به آن اپوکسی ضدلغزش (Anti-Slip) گفته می شود.

 

۲- کفپوش اپوکسی نووالاک (نوولاک) – مقاوم در برابر مواد شیمیایی، ضد اسید

کفپوش اپوکسی نووالاک مقاومت شیمیایی و حرارتی قابل توجهی را در مقایسه با سیستم های اپوکسی ساده فراهم می آورد. پوشش اپوکسی نووالاک (۱۰۰% جامد) برای فضاهای در معرض مواد شیمیایی، بسیار ایده آل می باشد و می توان از آن در انبارهای حلال ها، صفحات قرارگیری پمپ ها، ترنچ های تاسیساتی، کارخانه های تصفیه فاضلاب و دیگر فضاهای با لزوم مقاومت در برابر مواد شیمیایی استفاده نمود. لایه ها و نحوه اجرای آن بسیار شبیه به اپوکسی ساده می باشد با این تفاوت که لایه نهایی (و در برخی اوقات دولایه نهایی) با نام لایه های نووالاک اپوکسی شناخته می شوند که وظیفه اصلی مقاومت در برابر مواد خورنده و مضر شیمیایی را بازی می کنند. اپوکسی نووالاک جایگزین مناسبی برای کاشی های ضداسید خواهد بود.

انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها
انواع کفپوش اپوکسی – اپوکسی نووالاک

شیدارک از شما علاقه مندان دعوت می کند برای آشنایی بیشتر مقاله اپوکسی نووالاک، مشخصات و کاربردها را مطالعه نمائید.

۳- کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک (مقاوم در برابر جریان الکتریکی)

این کفپوش اپوکسی مخصوص برای استفاده در فضاهایی طراحی شده است که اجزای حساس به الکتریسیته ساکن در آن قرار دارد و در استفاده دائمی هستند و برای آن یک محیط ساکن-آزاد (Static-free) بسیار ضروری است همانند آزمایشگاهها، بیمارستان ها و کارخانه های تولید کننده تجهیزات الکترونیکی. همچنین در صورت طراحی مناسب از آنها می تواند در کف اتاقهای AV/IT و اتاق های ترانس و یا پست های برق نیز استفاده نمود.

مطالعه مقاله بیشتر
اجرای پلی یوریا
اپوکسی آنتی استاتیک
انواع کفپوش اپوکسی – اپوکسی آنتی استاتیک

شیدارک از شما علاقه مندان دعوت می کند برای آشنایی بیشتر مقاله اپوکسی آنتی استاتیک و کاربردها را مطالعه نمائید.

۴- کفپوش اپوکسی آنتی داست (ضد گرد و غبار)

کفپوش اپوکسی آنتی داست دارای چسبندگی بالایی بوده و به دلیل گرانروی بسیار پایین، خاصیت و قدرت نفوذ بسیار بالایی دارد و از این رو تا عمق زیادی در داخل خلل و فرج بتن نفوذ می کند و با نفوذ و چسبیدن به بتن از خروج گرد و غبار از بتن در اثر رفت و آمد و سایش جلوگیری می کند. و از این رو به نام کفپوش اپوکسی ضد گرد و غبار معروف شده است. کفپوش آنتی داست دارای قابلیت شست و شو می باشد و سطح زیرین خود را در برابر نفوذ مواد تا حدی محافظت می کند. از آن می توان بعنوان پوشش مانع گرد و غبار بر روی کف های بتنی نظیر اتاقهای ذخیره مواد خوراکی، اتاقهای بهداشتی و … استفاده نمود.

اپوکسی شیدارک
انواع کفپوش اپوکسی – اپوکسی آنتی داست

۵- کفپوش اپوکسی سه بعدی (تزئینی و دکوراتیو)

همانگونه که از نام آن پیداست این کفپوش حالت سه بعدی در کف ایجاد کرده و استفاده از آن حالت تزئینی داشته و برای زیبا سازی فضا به کار می رود. حال آنکه علاوه بر زیبایی فضا خواص ارزشمند کفپوش های اپوکسی را نیز با خود بهمراه دارد. با توجه به مراتب گفته شده امروزه در فضاهای با کاربری شخصی که طراحی آن فضا به کاربر ارتباط مستقیم دارد، استفاده از این کفپوشها رو به رشد می باشد و برای کف فضاهایی همانند اتاق خواب، سرویس بهداشتی ها، آشپرخانه و … می توان از سیستم کفپوش دکوراتیو استفاده نمود.

کفپوش اپوکسی شیدارک
انواع کفپوش اپوکسی – اپوکسی سه بعدی یا دکوراتیو

شیدارک در مقالاتی جداگانه به بررسی هرکدام از انواع کفپوش ها، مشخصات فنی و کاربردهای تخصصی آنها پرداخته که در متن مقاله آمده است و می توانید آنرا مطالعه نمائید.

مطالب زیر را از دست ندهید

بانک مقالات اپوکسی
0/5 ( 0 نظر )
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4٫60 می باشد.)
Loading...
انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها
انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها

دیدگاهتان را بنویسید

error: