اجرای پلی یوریا و نکات کیفی

شیدارک در مقاله های پلی یوریا چیست و دانستنی های پلی یوریا به معرفی مشخصات و ویژگی های برجسته این کفپوش ساختمانی و صنعتی پرداخته است. در این مقاله شما با روش اجرای پلی یوریا آشنا می شوید.

اچرای پلی یوریا شیدارک

آماده سازی سطح

اهمیت آماده سازی سطح از این جهت است که عملکرد پوشش پلی یوریا به مقدار ۸۰% به آماده سازی سطح وابسته است و اگر به یک بستر مناسب نچسبد، کارایی لازم را نخواهد داشت.
برای شروع کار بهترین اقدام بررسی و کنترل کردن کیفیت سطح است. آلودگی های موجود روی سطح از قبیل روغن، چربی ها، نمک ها، مواد اسیدی و … را روی سطح شناسایی کنید و براساس نوع آلودگی رویکرد مناسب را برای اصلاح و آماده سازی بستر داشته باشید. مواد روغنی و چربی ها را در مرحله اول با یک ماده رقیق کننده یا یک از بین برنده هیدروکربنی از روی سطح پاک کنید. به جهت رعایت الزامات محیط زیستی سعی کنید از موادی استفاده نکنید که آلودگی های شیمایی به شبکه جمع آوری فاضلاب و آبهای سطحی وارد کنند. در مرحله بعد سولفاتها و کلرایدها را از روی سطح پاک کنید. آماده سازی بهتر سطح، چسبندگی بهتر و در نتیجه کارایی بالای پلی یوریا را بهمراه دارد. در برخی موارد از روش شات بلاست، دستگاههای الماسه و یا دستگاه ساب برای برداشتن مواد اضافه و جزئیات تمیزکاری سطح استفاده کنید. درز، ترکهای سطح و شن زدگی ها را به نحو مناسبی با ملات ترمیمی پایه سیمانی و اپوکسی و یا بتونه های مناسب پرکنید. برای پر کردن ترکهای کوچکتر از ۸/۱ اینچ، عرض ترک را به صورت شیاری به اندازه ۲/۱ اینچ و شکل V باز کنید. داخل شیارها و ترکها را با درزبند مناسب (پایه یورتانی) پر کنید.
برای اطلاعات بیشتر چگونگی آماده سازی سطح، مقاله اجرای اپوکسی و نکات کیفی آن را مطالعه نمائید. پس از آماده سازی سطح نسبت به اجرای پلی یوریا می توانید اقدام نمائید.

اجرای پلی یوریا

لایه های اصلی کفپوش پلی یوریا همانند شکل زیر است. البته همانند اپوکسی ها، در برخی موارد و باتوجه به شرایط می توان به لایه های آن مواد دکوراتیو، سیلیس و … افزود.

اچرای پلی یوریا شیدارک
لایه بندی کفپوش پلی یوریا

پس از آماده سازی سطح، اولین مرحله از اجرای پلی یوریا اعمال پرایمر به سطح است. برای اینکار معمولا از یک پرایمر ۱۰۰% جامد استفاده می شود. به جهت محافظت از سطوح حاشیه کار که نباید روی آنها پلی یوریا اجرا شود، روی آنرا با نایلون، روزنامه و … بپوشانید. پس از اجرای لایه پرایمر، نوبت اجرای لایه اصلی پلی یوریا است.
پلی یوریا در حالت کلی به روشهای زیر قابل اجرا روی سطوح مختلف است:
– اجرا با دستگاه به روش پاشش گرم در فشار بالا
– اجرا با دستگاه به روش اسپری گرم
– اجرا با دستگاه به پاشش سرد
– اجرای دستی به صورت ریختن روی زمین و پخش کردن
– اجرای دستی با غلتک، ماله  و برس
– سایر روشها (غیر کفپوش) به صورت قالبی و اکسترود کردن
براساس آمار، پلی یوریا به صورت ۶۰% با استفاده از دستگاه و ۴۰% به روش دستی اجرا می شود.

اجرای لایه پلی یوریا با دستگاه

همانند آنچه در مقاله پلی یوریا چیست بیان شد، برای اجرای از دستگاه مخصوص ترکیب دو جزء پلی یوریا و پاشش آن استفاده می گردد که از شما دعوت می شود مقاله مذکور را مطالعه نمائید و همچنین نکات زیر را مدنظر داشته باشید:
برای اجرای پلی یوریا به روش اسپری با دستگاه باید سه نکته مدنظر قرار گیرند.
– نکته اول اسپری بیش از حد است. در فضای باز به وزش باد و عوامل محیط توجه داشته باشید. با درنظر نگرفتن این عوامل سطح نهایی کار می تواند نامطلوب و زننده باشد.
– نکته دوم حبابهای ایجاد شده روی سطح است که معمولا پس از ۲-۱ دقیقه از پاشش پلی یوریا احتمال دارد پدیدار شوند. اگر این اتفاق افتاد، پاشش پلی یوریا را متوقف کنید و مجددا لایه پرایمر را اجرا کنید. یک نکته پیشنهادی تغییر زمان اجرای لایه پرایمر است که می تواند در غروب (زمان خنک شدن بتن) انجام شود که در این حالت پرایمر به همه خلل و فرج بتن و … نفوذ کرده و آنها را می پوشاند.
– نکته آخر نحوه اسپری و پاشش پلی یوریا است. اگر اپراتور دستگاه پاشش همه جوانب را بررسی کرده باشد، می تواند وجود ایراد را در کار پاشش تشخیص دهد. عواملی نظیر گرما و فشار دستگاه روی کیفیت پاشش تاثیرگذار هستند. لازم است تیم اجرایی متخصص و دوره دیده برای پاشش پلی یوریا استفاده شود.

مطالعه مقاله بیشتر
کفپوش اپوکسی نووالاک (Novolac) ، اپوکسی ضد اسید - مشخصات فنی و کاربردها
اچرای پلی یوریا شیدارک
جزئیات دستگاه پاشش پلی یوریا

شرایط کلی زیر در اجرای پلی یوریا لازم است. (باتوجه به دستورالعمل تولید کننده و نوع دستگاه می تواند متفاوت باشد)
– فشار بالای دستگاه: ۲۲۰-۱۴۰ بار
– دمای بالای پروسس: ۹۰-۶۸ درجه سانتیگراد
– این سیستم برای پاشش با ضخامت بالا مناسب نیست (به دلیل واکنش سریع مواد که حدود ۲۰-۵ ثانیه است)
در این روش دو جزء ایزوسیانات و پلی آمین از دو مخزن جداگانه به دستگاه پاشش پلی یوریا پمپ می شوند. دستگاه پاشش دو ماده اولیه را با پارامترهای تنظیم شده فشار و دمای لازم، با نسبت اختلاط تعیین شده (معمولا ۱:۱) در محفظه اختلاط، مخلوط می کند. در انتها پلی یوریای مخلوط شده با عبور از شلنگ (که در سرتاسر مسیر گرم است) انتقالی به سطح کار، توسط نازل و تفنگ خروجی روی سطح پاشیده می شود. (طول شلنگ حداقل ۱۸ و حداکثر تا ۱۰۰ متر هم می تواند باشد)
با استفاده از دستگاه، پلی یوریا هم قابلیت اجرا روی سطح افقی و هم روی سطح عمودی را دارد.

اجرای دستی پلی یوریا

برای اجرای لایه پلی یوریا به صورت دستی باید طبق همه الزاماتی که در خصوص اجرای اپوکسی ارائه شد و نکات زیر رعایت شوند:
– اجرای پلی یوریا در دمای اتاق انجام شود.
– زمان واکنش پلی یوریا ۱۵-۲ دقیقه است و این وابسته به دستورالعمل تولید کننده است.
– اجرای پلی یوریا باید توسط تیم مجرب و آموزش دیده انجام شود.
– باید برنامه زمانبندی از ابتدا تا انتهای کار از ترکیب مواد اولیه تا اتمام اجرا وجود داشته باشد.
در روش دستی، دوجزء مواد اولیه پلی یوریا  با دست ترکیب شده و مخلوط می شوند، و روی سطح پخش شده و اجرا می شوند. در این روش نیاز به ماشین آلات نیست، اما به پرسنل آموزش دیده و مجرب در زمینه اجرای پلی یوریا نیاز دارد. روش اجرای دستی به خصوص برای اجرا در پوشش های کف پلی یوریا که قابلیت اعمال روی سطح صاف به سادگی دارد، استفاده می شود.
در جدول زیر به صورت کلی مقایسه اجرای دستی و اجرا با دستگاه آمده است:

شرح آیتم اجرا با دستگاه اجرای دستی پلی یوریا
فاکتور زمان سریع کند
لجستیک اجرا بالا متوسط/بالا
تکنولوژی دستگاه بالا
تخصص تیم مجری بالا بالا
کیفیت کار نهایی بالا بالا/متوسط

علاوه برنکات اجرایی پلی یوریا که به آن اشاره شد باید تجهیزات ایمنی برای پرسنل همانند آنچه در مقاله روش اجرای اپوکسی بیان شد باشد.

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش پلی یوریا – ویژگی ها و دانستنیهای پلی یوریا

کفپوش پلی یوریا – ویژگی ها و دانستنیهای پلی یوریا همانگونه که در مقاله پلی یوریا چیست اشاره شد کفپوش پلی یوریا دارای خواص منحصر به فردی است که آنرا [...]

پلی یوریا (Polyurea)، مشخصات و کاربردها

پلی یوریا (Polyurea) ، مشخصات و کاربردها پلی یوریا واژه ای است که امروزه بسیار شنیده می شود و به دلیل فوایدی که دارد به صورت گسترده در حال استفاده [...]

انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها

انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها پیرو انتشار مقاله آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، شیدارک در این مقاله شما را با انواع کفپوش اپوکسی [...]

کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

کفپوش اپوکسی و پلی یورتان چیست؟ یکی از جذاب ترین و پرکاربردترین کفپوش های ساختمانی کفپوش اپوکسی و پلی یورتان است. این کفپوش با تنوع گسترده، در فضاهای مختلف مسکونی، [...]

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟