۷ نکته کاربردی اجرای اپوکسی خودتراز شونده

وقتی به یک کفپوش اپوکسی که با کیفیت اجرا شده و یا در تصاویر بروشورها به آن نگاه می کنید، این سوال در ذهن شما ایجاد می شود که چطور ممکن است چنین نتیجه خوبی برای اپوکسی حاصل شود؟ کمااینکه هر روزه مجریان زیادی در سرتاسر دنیا هزاران مترمربع از انواع اپوکسی و خودتراز شونده اجرا می کنند، اما نتیجه و کیفیت کار اجرایی ظاهر زیبایی ندارد و آنچه که باید باشد نیست.
اپوکسی خودتراز شیدارک
اپوکسی با مشکلاتی از قبیل ایرادات ظاهری روی سطح، اثرات غلتک روی سطح، حباب و نشستن غبار روی کف تازه اجرا شده و … مواجه است. شیدارک در این مقاله به ۷ نکته کاربردی و مفید برای اجرای باکیفیت اپوکسی خودتراز شونده می پردازد. برای این مقاله از تجربه مجریان اپوکسی استفاده شده است.
نکته ۱- اگر شما یک کف تمام شده صاف و هموار می خواهید که عکس آن در بسیاری از بروشورها دیده می شود، کف و زیرسازی کاملا صاف و هموار زیر کار باید داشته باشید. این نکته ممکن است برای شما متناقض و سوال برانگیز باشد: این محصول که خودتراز شونده است، چرا روی یک سطح ناهموار کارایی ندارد؟
باید یادآور شویم که موضوع چیز دیگری است. اگر شما میخواهید یک سطح ناهموار را صاف و تراز کنید می توانید از مواد خودتراز شونده پایه سیمانی استفاده کنید، اما کفهای رزینی و اپوکسی برای این کار نیستند. یک کفپوش اپوکسی با ضخامت کم (حدود چندمیلیمتر) نمی تواند یک سطح ناهموار را مسطح کند. و هرگز این فکر را هم نکنید که از مواد اپوکسی بیشتری برای پر کردن شکاف و ترکها استفاده کنید. مصرف مواد و هزینه ها، به صورت تصاعدی بالا رفته و خارج از کنترل شما خواهد شد، بدون آنکه نتیجه دلخواه را داشته باشید.
پس به یاد داشته باشید اولین و مهمترین نکته، داشتن زیرسازی و بستر کار مناسب و هموار برای داشتن کفپوش اپوکسی با کیفیت است.
نکته ۲- در میزان مصرف محصول خرابکاری نکنید! یعنی کمتر از آنچه که مورد نیاز است (یا با ضخامتهای کمتر) اپوکسی را روی سطح کار نکنید. دیده می شود بسیاری از مجریان، اپوکسی به ضخامت ۱ میلیمتر را بعنوان اپوکسی خودتراز شونده می فروشند. اما اگر یک کف اپوکسی همتراز و با ظاهر خوب می خواهید حداقل به ۲ میلیمتر ضخامت نیاز دارید و ایده آل است که به اپوکسی با ضخامت ۳ میلیمتر فکر کنید.
علاوه برآن، اجرای کف با ضخامت کمتر احتمال نشان دادن رد اثر حرکت غلتک حوله ای را هم بیشتر می کند.
نکته ۳- از ابزار کار تمیز در اجرای کفپوش استفاده کنید. یکی از خطرات آسیب زننده به کفپوش اپوکسی خودتراز شونده استفاده از ابزار کار کثیف و آلوده توسط پیمانکاران اپوکسی است.
از کفشهای میخی (مخصوص اپوکسی) که به کف آنها کثیفی و آثار اپوکسی روزهای قبل چسبیده است استفاده نکنید. این تصور اشتباه را نداشته باشید که اپوکسی به صورت جادویی همه مشکلات کف را با پر کردن آنها از بین می برد.
ابزار تمیز = کار تمیز!
تمیز کردن ابزار کار و اجرای اپوکسی را به صورت روزانه و پس از استفاده از آنها را برای خودتان به یک عادت تبدیل کنید.
نکته ۴- مطمئن شوید که سطح شما به طور مناسبی درزبند شده است. حبابهای ایجاد شده یک مشکل همیشگی برای کفهای خودتراز شونده هستند و فکر نکنید که استفاده از غلتک شانه ای مشکل را حل می کند. شما باید از ایجاد و بیرون زدن حباب در کف جلوگیری کنید. دقت داشته باشید که سطح کار به خوبی پرایمر زده شده و درزبند (Sealed) شده است. (ترجیحا دو لایه پرایمر اجرا شود). جهت آشنایی بیشتر دعوت می شود مقاله دلایل ایجاد حباب در کفپوش اپوکسی و اجرای پرایمر اپوکسی را مطالعه نمائید.
نکته ۵- این نکته کمی سلیقه ای است. همانگونه که در بالا بیان شد لازمه اپوکسی خوب، داشتن بستر هموار است. اما در بسیاری از موارد رسیدن به سطح کاملا تراز کار مشکلی است و در صورت اجرای اپوکسی براق، ایرادات بیشتر خود را نشان می دهد. تجربه برخی از مجریان باتجربه اپوکسی نشان داده پس از اجرای پرایمر، پاشش مقداری ماسه کوارتزی (یا سیلیسی) ریز و سبک (قطر ۰٫۳-۰٫۱ میلیمتر) روی کف، سطح را اندکی زبر کرده و با این روش سطح تمام شده بهتری ایجاد می شود.
اپوکسی خودتراز شیدارک

نکته ۶- حواستان به محیط انجام کار باشد. فضای کاری شما تا جای ممکن بهتر است به صورت ایزوله و خالی از گرد و غبار باشد. همه پنجره ها رو ببندید، فضا و قفسه های موجود در اتاق را تمیز کنید. کف و هرجا که گرد و غبار دارد را با جاروبرقی پاک کنید. در صورت اجرای پروژه در فضای بزرگ و پارکینگی، حتما اطراف محیط کار را با داربست مجزا کنید و از نایلون، کیسه و … تا ارتفاع لازم (حدود ۲٫۵ تا ۳ متر) برای جدا کردن فضای پروژه استفاده کنید. حتی لازم است مطمئن شوید تیم پیمانکاری از لباس تمیز استفاده می کنند. چیزی اذیت کننده تر از آن نیست که هنگام کار آلودگی و غبار روی سطح اپوکسی هموار بنشیند. در صورت امکان اجازه ندهید مردم (و حتی مشتری) در کنار فضای کار کردن شما رفت و آمد کنند. آنها گرد و غباری را با خود حمل می کنند که دیده نمی شود، ولی روی کیفیت کار شما تاثیر منفی می گذارد.
نکته ۷- اپوکسی خود تراز شونده را در هوای سرد اجرا نکنید. دال بتنی و اتاق باید به اندازه کافی گرم باشد و دمای لازم را داشته باشد که اجازه جاری شدن اپوکسی روی کف را بدهد. دمای پایین تر از ۱۵ درجه سانتیگراد به صورت سختگیرانه، دمای توقف کار است. اما در بسیاری از موارد دمای زیر ۵ درجه سانتیگراد توقف کار را حادث می شود.
وقتی دما پایین تز از عدد گفته شده می رود، حداقل اتفاقی که می افتد این است که مواد اپوکسی روانی و سیالیت خود را از دست می دهند و پخش کردن آنها روی سطح مشکل تر می شود. رابطه بین دما و روانی مواد اپوکسی خطی نبوده، و به صورت تصاعدی تاثیر گذار است.
برای آشنایی بیشتر مقاله اجرای اپوکسی در هوای سرد را مطالعه نمائید.

فیلم ارائه شده زیر ، نمونه اجرای کفپوش اپوکسی خودتراز را نمایش می دهد.

[aparat id=”9AVBr” width=”640″ height=”360″ style=”margin: 15px; padding: 7px”]

مطالب زیر را از دست ندهید

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
[ratings]

دیدگاهتان را بنویسید

error: