اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی – ۵ دلیل مهم

یکی از مسائل و سوالهایی که افراد مرتبط با کفپوش های اپوکسی (پیمانکار، مشاور، مجریان اپوکسی و …) با آن مواجه هستند این است که چرا باید لایه پرایمر قبل از اجرای اپوکسی روی سطح اجرا شود و اصلا اجرای پرایمر قبل از اجرای کفپوش اپوکسی چه دلیلی دارد؟ همانگونه که در مقاله های روش اجرای اپوکسی و اجرای اپوکسی با تصاویر هم آمده است، یکی از لایه ها و مراحل مهم اجرای کفپوش اپوکسی، اعمال پرایمر روی سطح می باشد. جالب آنکه، بسیاری از پیمانکاران و مجریان اپوکسی علاقه دارند تا از اجرای این لایه خودداری کنند! زیرا یک لایه و مرحله کاری به کارهای آنها اضافه شده و علاوه بر هزینه تیم اجرایی، حداقل یک روز زمان را نیز برای اجرا و عمل آوری آن باید درنظر بگیرند.

شیدارک در این مقاله به ۵ دلیل مهم و ضروری اجرای پرایمر را بیان می کند.

شیدارک کفپوش اپوکسی
پروژه در حال اجرای پرایمر برای کفپوش اپوکسی

۱- چسبندگی: مهم ترین و بارزترین دلیل. پرایمر کف در لایه زیرین (سطح بتنی) نفوذ می کند و چسبندگی مطلوبی را بین لایه اپوکسی و سطح زیرین ایجاد می کند. به عبارت دقیق تر استفاده از پرایمر درست چسبندگی بهتر لایه بالایی به سطح زیرین شما را گارانتی می کند. در نتیجه کف شما طول عمر بیشتری خواهد داشت و خطر و احتمال جداشدگی و پوسته پوسته شدن اپوکسی کف شما را کاهش می دهد.

۲- عدم ایجاد حباب: پرایمر کف به طور چشمگیری احتمال ایجاد حباب در کفپوش اپوکسی را کاهش می دهد. این خطر به خصوص برای کفپوشهای با ضخامت بیشتر همانند اپوکسی های خود تراز شونده بیشتر است که در آن هوای خروجی از داخل بتن می تواند حباب و حفره در پوشش اپوکسی ایجاد کند. با اجرای پرایمر مناسب و درزبند کردن (Seal) کردن سطح، به نوعی ریسک آزاد شدن این گونه گازها از سطح بتن به اندازه زیادی کاهش داده می شود.

نکته: ایجاد حباب در اپوکسی، دلایل دیگری هم دارد (که در مقاله حباب در اپوکسی به آن اشاره شده است) و شما نباید گمان کنید که با اجرای پرایمر کف اپوکسی را در برابر ایجاد حفره و حباب به عبارتی بیمه کرده اید!

۳- ایجاد درک و بینش از کف موجود: اجرای پرایمر به شما کمک می کند که احساس و دیدی از کف خواهد داد. وقتی شما روی سطوح قدیمی و آلوده کار می کنید، سطح بتنی شما غالبا مواد شیمیایی همچون روغن، رنگ، گریس و … و همچنین رطوبت را جذب کرده است. با اعمال پرایمر روی سطح، شما می توانید ببینید که سطح موجود شما چه واکنشی با اپوکسی نشان خواهد داد. با این روش شما روش های پیشگیرانه، تست های لازم و راه حل مناسب برای آماده سازی سطح را قبل از اینکه دیر شود را در نظر خواهید گرفت.

مطالعه مقاله بیشتر
پاک کردن لک کفپوش اپوکسی و نگهداری آن

۴- کاهش مصرف اپوکسی: اجرای پرایمر جذب لایه اپوکسی توسط سطح بستر را کاهش می دهد و در نتیجه هزینه تمام شده اجرای کفپوش اپوکسی کمتر می شود. برخی اوقات سطوح بتنی دارای گرد و خاک بوده و مصالح بیشتری جذب می کند. اگر شما سعی کنید که روی اینچنین سطوحی اپوکسی اجرا کنید، به احتمال زیاد در انتها یک سطح مات با ظاهر زشت خواهید داشت که پوشش سیال شما همگی توسط بستر جذب شده است. پرایمر را اجرا کنید تا یک سطح بدون درز برای اجرای لایه اپوکسی داشته باشید. اجرای یک لایه اضافه پرایمر (روی لایه اول) ممکن است مقدار مصرف اپوکسی شما را کاهش دهد.

شیدارک کفپوش اپوکسی
اجرای پرایمر در کف سوله صنعتی – لایه اول اپوکسی کف

۵- پاک کردن گرد و غبار از سطح: آخرین نکته اینکه مهم نیست شما چقدر سطح را تمیز کرده اید و با چه حساسیتی این کار را انجام داده اید. همواره مقداری گرد و خاک بسیار ریز وجود دارند که به سطح چسبیده اند. اجرای پرایمر یک روش بسیار مناسب برای حذف کردن غبار از سطح بوده که یک سطح مطلوب بدون درز (Sealed) را برای اجرای اپوکسی در اختیار شما می گذارد.

مطالب زیر را از دست ندهید

۷ نکته کاربردی اجرای اپوکسی خودتراز شونده

۷ نکته کاربردی اجرای اپوکسی خودتراز شونده وقتی به یک کفپوش اپوکسی که با کیفیت اجرا شده و یا در تصاویر بروشورها به آن نگاه می کنید، این سوال در [...]

پرکردن درز کفپوش اپوکسی

پرکردن درز کفپوش اپوکسی یکی از مسائل و چالش هایی که مجریان اپوکسی همیشه با آن مواجه هستند پرکردن درزهای کفپوش اپوکسی و بندهای موجود در سطح بتن اجراشده می [...]

اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی – ۵ دلیل مهم

اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی – ۵ دلیل مهم یکی از مسائل و سوالهایی که افراد مرتبط با کفپوش های اپوکسی (پیمانکار، مشاور، مجریان اپوکسی و …) با آن مواجه [...]

دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول)

دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول) پیرو انتشار مقالات فنی در حوزه کفپوش اپوکسی مانند آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، استانداردهای کفپوش اپوکسی، انواع کفپوش [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب3,83 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟