کفپوش اپوکسی سه بعدی  مشخصات و نحوه اجرا

همانگونه که در مقاله انواع کفپوش های اپوکسی بیان شد، کقپوش اپوکسی سه بعدی بعنوان کفپوش تزئینی و دکوراتیو برای اجرا در کف فضاهای ساختمانی مطرح است. طی سالهای اخیر اجرای کفپوش اپوکسی تزئینی سه بعدی با رشد چشمگیری مواجه بوده است و از آن در مغازه ها، فروشگاهها و منازل مسکونی استفاده می شود. اپوکسی سه بعدی کفپوش تجملی و خیال انگیز دنیای کفپوشها می باشد.
اجرای کفپوش اپوکسی سه بعدی شامل اجرای یک لایه خودتراز شونده پرایمر اپوکسی است که به دنبال آن تصویر دلخواه روی کف خوابانده می شود. در ادامه یک لایه شفاف دو جزئی اپوکسی یا پلی یورتان روی تصویر سه بعدی اجرا می شود تا عمق و زیبایی تصویر اجرا شده در کف را نشان دهد و در نهایت یک لایه جلا (Varnish) به عنوان محافظ روی سطح اجرا می شود.
برخلاف کفپوش وینیل رنگ شده روی کف، کفپوش اپوکسی سه بعدی به شما تصویری از عمق فضا ارائه می دهد که در برابر انواع آسیب ها که می تواند زیبایی کف را تحت تاثیر قرار دهد، مقاوم و غیر قابل نفوذ است.
در ادامه یک راهنمای کامل نسخه ۲۰۱۸ از آنچه شما باید درباره کفپوش اپوکسی ۳D بدانید، ارائه می شود.
همانند همه کفپوش ها، کفپوش اپوکسی سه بعدی مزایا و معایبی دارد. نقاط قوت کفپوش اپوکسی ۳D بشرح زیر است.

مزایای کفپوش اپوکسی سه بعدی

تاثیر بصری: مهمترین مزیت کفپوش اپوکسی سه بعدی زیبایی بصری چشمگیر آن است. در کنار زیبایی خیره کننده، کفپوش اپوکسی سه بعدی به دلیل داشتن ویژگی های زیبایی شناسی برخی از مشکلات فضای داخلی اتاق شما را حذف می کند. با انتخاب طرح درست کفپوش اپوکسی سه بعدی، رنگ و الگوی مناسب و با کمک روکش اپوکسی خودتراز به لحاظ بصری فضای اتاق بزرگتر نمایش داده می شود.

کفپوش اپوکسی سه بعدی
نمونه اجرای کفپوش اپوکسی سه بعدی

مقاومت بالا: اپوکسی تقریبا غیرقابل نفوذ است و در برابر اسیدها، کلرها و دیگر مواد شوینده شیمیایی کف مانند پاک کننده های روزانه مقاومت بالایی دارد. وقتی کفپوش اپوکسی دکوراتیو به صورت مطلوب نصب و اجرا شود، حداقل به مدت ۱۵ سال بی نیاز از تعمیر و نگهداری و تغییر رنگ، کیفیت و زیبایی کف شما را گارانتی خواهد کرد.
نگهداری آسان: کفپوش اپوکسی سه بعدی به دلیل زیبایی بصری که دارد، هیچ درز، بند، ترک، خلل و فرجی ندارد و سطح کف را در برابر کثیفی، گرد و غبار، آب و مواد شیمیایی ایمن می کند.
دوستدار ایمنی و بهداشت: کفپوش اپوکسی ۳D گرد و غبار را جمع نمی کند و باکتریهای مختلف روی آن جایی برای رشد و زندگی ندارند. از اینرو یک محیط مطلوب برای ساکنین ایجاد می کند. کفپوش های اپوکسی سه بعدی بو و فوم خورنده ندارد و برای سلامت انسان مناسب هستند که این گواهی توسط کارخانه روی مواد اولیه ارائه می شود.
مقاوم در برابر آتش: اپوکسی ها/پلیمرها آتش نمی گیرند و این دلیلی است که از آنها در بیمارستانها، فروشگاهها، مراکز نگهداری کودکان و … که ایمنی در برابر آتش یک الزام است، استفاده می شوند.

معایب کفپوش اپوکسی سه بعدی

نیاز به دقت بالا در اجرای با کیفیت و زمان عمل آوری: پیمانکاران حرفه ای و تجهیزات مناسب، همبشه برای اجرای کفپوش اپوکسی سه بعدی باید وجود داشته باشد. همچنین حدود ۵-۳ روز و در برخی موارد زمان بیشتری برای عمل آوری  (کیورینگ) کامل کفپوش زمان نیاز است.
هزینه بالا: از آنجا که متخصصین حرفه ای برای کفپوش اپوکسی ۳D کم و تقاضا برای استفاده از کف های زیبای دکوراتیو زیاد است، این محبوبیت هزینه کفپوش سه بعدی را بالا برده است.
سفتی و سردی کف: کف های اپوکسی سه بعدی همانند بتن و موزاییک سرد و سفت هستند و شما باید دقت داشته باشید که برای کدام فضا استفاده از آن مناسب است.

مطالعه مقاله بیشتر
اجرای اپوکسی در هوای سرد ، مسائل فنی و راهکارها

کفپوش اپوکسی سه بعدی

نحوه نصب و اجرا

اجرای کفپوش اپوکسی سه بعدی همانگونه که اشاره شد نیاز به تجربه بالایی دارد و کمترین اشتباهی به کیفیت کار صدمه می زند. بنابراین بهتر است که برای اجرای کفپوش دکوراتیو خود از یک پیمانکار با سابقه و حرفه ای استفاده کنید و کل کار را به آن بسپارید. با این حال، به جهت آشنایی شما علاقه مندان، در زیر نحوه اجرا و مراحل آن ارائه می شود.
۱- سطح بتنی کف را برای کنترل مقدار رطوبت بررسی کنید. همانگونه که در مقاله های دلایل خرابی کفپوش اپوکسی و دلایل وجود حباب در کفپوش اپوکسی بیان شد، رطوبت مشکلات زیادی (عدم چسبندگی، ایجاد حباب و …) برای کفپوش اپوکسی به وجود می آورد. رطوبت سطح بتن نباید بیشتر از ۴% باشد.
۲- سطح کف را به نحو مناسب آماده کنید. از ابزار ساب مکانیکی (با لبه الماس و …) برای آماده سازی استفاده کنید. پس از آن کف را کاملا تمیز کرده و با ابزار مناسب نظیر جاروبرقی و … غبار کف را تمیز کنید. جزئیات آماده سازی کف برای کفپوش اپوکسی در مقاله روش اجرای کفپوش اپوکسی آمده است.
۳- لایه پرایمر خود تراز شونده را اجرا کنید.
۴- لایه نقاشی کفپوش سه بعدی را روی کف نصب کنید. دقت کنید که نقاشی شما باید کاملا به کف بچسبد و هیچ گونه تاخوردگی و بالاآمدگی دیده نشود.

کفپوش اپوکسی سه بعدی
نصب لایه نقاشی اپوکسی روی کف

۵- دو لایه اپوکسی شفاف و یا لایه لاک پلی یورتان بی رنگ را اجرا کنید تا روی نقاشی سه بعدی کف، یک لایه شفاف بی رنگ ایجاد شود. این لایه عمق مناسب را به کفپوش دکوراتیو می دهد و همچنین از آن محافظت می کند. این لایه نسبت به اجرای لایه های کفپوش اپوکسی باید با دقت بالاتری اجرا شود. هرگونه غبار، خاشاک، حتی ریزترین موهای موجود در فضا و … باید از کف برداشته شوند.
۶- در صورت وجود در طرح، لایه محافظ نهایی (Top Coat) را اجرا کنید.
لازم به ذکر است تصاویر این مقاله از پروژه های واقعی اجرا شده تهیه شده است و از بسیاری از تصاویر سه بعدی که به صورت نرم افزاری تولید شده و در فضای اینترنت وجود دارند استفاده نشده است.

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش اپوکسی نووالاک (Novolac) ، اپوکسی ضد اسید – مشخصات فنی و کاربردها

کفپوش اپوکسی نووالاک (Novolac) ، اپوکسی ضد اسید – مشخصات فنی و کاربردها همانگونه که در مقاله انواع کفپوشهای اپوکسی توضیح داده شد، کفپوش اپوکسی نووالاک یکی از محصولات رایج [...]

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک ، اپوکسی مقاوم در برابر جریان الکتریکی

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک (Anti-Static – Electrostatic) ، اپوکسی مقاوم در برابر جریان الکتریکی همانگونه که در مقاله انواع کفپوشهای اپوکسی آمده است کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک یا اکترواستاتیک (مقاوم [...]

پلی یوریا (Polyurea)، مشخصات و کاربردها

پلی یوریا (Polyurea) ، مشخصات و کاربردها پلی یوریا واژه ای است که امروزه بسیار شنیده می شود و به دلیل فوایدی که دارد به صورت گسترده در حال استفاده [...]

انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها

انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها پیرو انتشار مقاله آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، شیدارک در این مقاله شما را با انواع کفپوش اپوکسی [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,20 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟