پرکردن درز کفپوش اپوکسی

یکی از مسائل و چالش هایی که مجریان اپوکسی همیشه با آن مواجه هستند پرکردن درزهای کفپوش اپوکسی و بندهای موجود در سطح بتن اجراشده می باشد. از آنجا که کفپوش اپوکسی و پلی یورتان به عنوان یک کف با ظاهر یکنواخت و بدون درز (Seamless) نامیده می شود، موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند. و سوال پیش می آید که درنتیجه آیا باید درزها و بندها رو بپوشانیم و راه حل انجام آن چیست؟ شیدارک در این مقاله به این موضوع و ارائه راهکار مناسب برای پوشاندن درزها خواهد پرداخت.

برای شفاف شدن بیشتر موضوع ابتدا تعریفی از درزهای کف داشته باشیم. ما عمدتا در ساختمان با دو نوع درز مواجه هستیم: ۱) درز سازه ای و ۲) درز اجرایی دال بتنی. رویکرد و نحوه مواجهه و ارائه راه حل برای هرکدام متفاوت می باشد که در زیر به آنها اشاره خواهد شد:

۱- درزهای سازه ای (درز ساختمانی)

این درزها عمدتا درزهای بزرگی هستند. عرض آنها عمدتا بین ۲٫۵-۱ سانتیمتر بوده و هدف آنها ایجاد آزادی در حرکت آزاد و جانبی ساختمان است که می تواند براثر شرایط آب و هوایی، حرارت و … باشد. اینگونه درزهای ساختمانی عمدتا برای ساختمانهای بزرگ (عموما با طول بیش از ۳۰ متر) دیده می شوند. درز ساختمانی در حالت دوم، در محل اتصال دو ساختمان که در مجاورت یکدیگر ساخته می شوند اینگونه درزها را قرار می دهند که به گونه ای پل بین دو ساختمان ایجاد می کند. نکته مهم این است که این نوع درزهای ساختمانی نباید با اپوکسی پوشش داده شده و پر شوند.

در تصویر زیر یک کفپوش اپوکسی در ساختمان اداری بزرگ دیده می شود که در وسط ساختمان و در کف یک درز ساختمانی دیده می شود. یک اتصال فلزی نیز این دو قسمت مجزای ساختمان را پوشش داده است.

شیدارک کفپوش اپوکسی
پوشش درز ساختمانی با پروفیل آلومینیومی

اپوکسی یک ماده سخت و سفت بوده که حرکت جزئی برای فضاهای کوچک می تواند مناسب باشد. درزهای سازه ای (ساختمانی) نیاز به آزادی حرکت جانبی دارند تا بتوانند به آسانی حرکت کنند و از این رو است که آنها عمدتا از درزهای اجرایی دالهای بتنی عریض تر هستند (در زیر موضوع بیشتر صحبت شده است). اپوکسی نمی تواند برای چنین درزهای عریضی پل مناسبی باشد و انعطاف پذیری چندانی ندارد. وقتی شما درز ساختمانی را با اپوکسی پر کنید، تقریبا اپوکسی داخل همه این شکل درزها پس از مدتی با اطمینان بالا ترک خواهد خورد. همانند آنچه در شکل پایین دیده می شود:

برای راه حل چه باید کرد؟ بهترین راه حل استفاده از پوشش دهنده کف است. شما می توانید از فلز آهن و یا آلومینیوم که در دو طرف درز به کف متصل می شوند استفاده کنید. شما در این حالت یک پل فلزی در دوسمت جداگانه ساختمان ایجاد کرده اید و کف شما می تواند به آزادی حرکت کند. راه حل دیگر آن است که کف را پر کنید و یک برش نازک و منظم در وسط درز ایجاد کنید که در این حالت شما نیاز دارید که این درز را خالی نگه دارید تا ساختمان بتواند حرکت جانبی داشته باشد.

راه حل مناسب می تواند پر کردن این درزها با ماده الاستیک با ضخامت هم عرض درز باشد (مانند یک ماده لاستیکی سیاه منعطف) و یا از مواد پلی یورتانی منعطف با انجام نمونه سازی هم می توانید استفاده کنید. پیشنهاد می شود در این حالت از درزبندهای پلی یورتانی مرسوم PU Sealant استفاده نکنید. زیرا آنها عمدتا برای چنین درزهایی عریضی طراحی نشده اند. مگر آنکه طبق دستورالعمال کارخانه ای، ماتسیک پلی یورتان مربوطه برای درز با عرض مذکور کاربرد داشته و شما با نمونه سازی از کارکرد آن اطمینان حاصل کرده باشید.

مطالعه مقاله بیشتر
مجری کفپوش اپوکسی

۲- درزهای اجرایی دال بتنی

این گونه درزهای دال بتنی معمولا پس از اجرای دال بتنی به صورت برش بتن در کف ایجاد می شوند. درزهای بتنی معمولا به صورت شبکه ای در سطح (در طولهای ۵ تا ۱۰ متر)، با عرض و عمق ۵ میلیمتر برش داده می شوند. هدف ایجاد اینگونه درزها اجازه به جمع شدگی بتن (Shrinkage) در فاز عمل آوری بتن می باشد. اگر این درزها در دال بتنی نباشند سطح رویه بتن پر از ترکهای ریز خواهد شد.

شیدارک کفپوش اپوکسی
درزهای اجرایی بتن و پرکردن آنها قبل از اجرای کفپوش اپوکسی

درزهای اجرایی ایجاد شده در کف دالهای بتنی را می توانید با مواد اپوکسی پر کنید. با پرکردن این درزها، گرد و خاک و … در آنها جمع نمی شوند. راه حل مناسب پر کردن این درزها استفاده از ماده لاستیکی محکم (سفت و سخت) می باشد. این پر کننده باید به اندازه ای سفت باشد که بتواند ضربات کف را تحمل کند و از سوی دیگر منعطف هم باشد و اجازه جابجایی اندک را به درز بتنی بدهد. همچنین لازم است که این ماده قابلیت رنگ آمیزی داشته باشد. در تصویر پایین نمونه ای از ماده کارشده اشتباهی دیده می شوند که روی ماستیک لعابی کار شده که قابلیت رنگ آمیزی نداشته و پرایمری که روی آنها اعمال شده، به خوبی روی سطح پخش نشده است.

شیدارک کفپوش اپوکسی
اجرای اپوکسی نامناسب در درز و نچسبیدن پرایمر به آن

به صورت کلی ماده پرکننده درز کفپوش اپوکسی (درز لایه بتنی) برای سیستم کفپوش اپوکسی باید خواص زیر را داشته باشد:

۱- منعطف باشد.
۲- سفت و محکم باشد.
۳- قابلیت رنگ آمیزی داشته باشد.
۴- بهتر است دارای زمان عمل آوری سریع باشد.

استفاده از گروت اپوکسی، به دلیل آنکه دارای انعطاف پذیری نمی باشد برای پر کردن درزهای بتنی پیشنهاد نمی شود. استفاده از ماستیک های پلیمری MS Polymer می تواند گزینه خوبی باشد. این مواد عمدتا عمل آوری سریعی دارند، قابلیت رنگ آمیزی داشته و سفت هستند.

مطالب زیر را از دست ندهید

اجرای کفپوش اپوکسی روی سطوح مختلف

اجرای کفپوش اپوکسی روی سطوح مختلف همانگونه که در مقالات فنی متعدد به کفپوش اپوکسی پرداخته شده و شیدارک نیز در مقالاتی همانند روش اجرای اپوکسی، اهمیت اجرای پرایمر در [...]

اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی – ۵ دلیل مهم

اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی – ۵ دلیل مهم یکی از مسائل و سوالهایی که افراد مرتبط با کفپوش های اپوکسی (پیمانکار، مشاور، مجریان اپوکسی و …) با آن مواجه [...]

کفپوش مناسب پارکینگ ، اپوکسی یا پلی یورتان ؟

کفپوش مناسب پارکینگ ، اپوکسی یا پلی یورتان ؟ اپوکسی و پلی یورتان محصولات بسیار مناسبی برای محافظت کفهای شما در برابر لک، صدمات فیزیکی، مواد شیمیایی، روغن و … [...]

حباب در کفپوش اپوکسی – دلایل و راهکارها

 حباب در کفپوش اپوکسی – دلایل و ارائه راهکارها اکثر مجریان و پیمانکاران اپوکسی که کار اجرای کفپوش اپوکسی را انجام داده اند بارها با حباب در کفپوش اپوکسی مواجه [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,20 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟