حباب در کفپوش اپوکسی – دلایل و ارائه راهکارها

اکثر مجریان و پیمانکاران اپوکسی که کار اجرای کفپوش اپوکسی را انجام داده اند بارها با حباب در کفپوش اپوکسی مواجه شده و یا با تصویر زیر برخورد کرده اند که حفره های ریزی که در کف و سطح لایه اپوکسی به وجود می آیند را نشان می دهد.

شیدارک کفپوش اپوکسی
وجود حفره در اپوکسی اجرا شده

این حفره های ریز به دلیل حبابهای هوایی است که در لایه اپوکسی در زمان اجرا شکل می گیرد. (برخی مردم به اشتباه فکر می کنند که این ها بعدا و پس از تمام شدن عمل آوری کف به وجود می آیند. – این دیدگاه اشتباه است.)

تعمیر و اصلاح حفره ها پس از اتمام عمل آوری بسیار مشکل است (به عبارت دیگر بدون اجرای مجدد یک لایه پوششی غیرممکن است). بنابراین استراتژی کلی جلوگیری از ایجاد حباب و حفره در سطح اپوکسی است که برای این کار می بایست در زمان عملیات اجرای اپوکسی به آن توجه کرد.

به طور کلی ایجاد حفره و حباب در کف اپوکسی براثر سه عامل زیر می باشد:

– دلایل مربوط به سطح بستر بتنی

– دلایل مربوط به اجرای کفپوش اپوکسی

– دلایل مربوط به کیفیت ماده اپوکسی

در ادامه و با جزئیات به تشریح هرکدام و نحوه پیشگیری ایجاد حباب و حفره ها پرداخته شده است.

موارد مرتبط به لایه های زیرین و سطح بتن

۱- سطوح بتنی متخلخل

یکی از مهمترین و بزرگترین عوامل ایجاد حباب در کفپوش اپوکسی، وجود حفره و تخلخل (ریز) در دال های بتنی می باشد. دقت داشته باشید دو دال بتنی که کنار هم اجرا شده اند هیچ وقت یکسان نیستند. بنابراین برای اجرای لایه اپوکسی، بسیار مهم است که سطح بتن به صورت مناسب با پرایمر پوشش داده شود. پس از این که سطح بتن پرایمر اجرا شده را جذب کرد، همیشه لایه دوم پرایمر و یا لایه آستری میانی اپوکسی را اعمال کنید و مطمئن شوید که بتن به نحو مناسبی پوشش داده شده و درزهای آن بسته شده (Sealed) باشد. کف های بتنی متخلخل گول زننده هستند و این احساس را ایجاد می کنند که در هنگام اجرای اپوکسی حفره های ریز را با استفاده از غلتک و اعمال لایه اپوکسی از بین برده اید. شما پروژه را ترک می کنید و پس از حدود یک ساعت آنها دوباره در سطح پدیدار می شوند! در این مرحله اصلاح مشکل به وجود آمده عملا غیرممکن است زیرا عمل آوری (کیورینگ) لایه انجام شده است. بنابراین شما نیاز دارید که یک لایه اضافه پرایمر برای اطمینان به مراحل اجرایی خود اضافه کنید. این راهکار ارزانتر از پوشش مجدد سطح با لایه اپوکسی می باشد که هزینه های شما را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

شیدارک کفپوش اپوکسی
وجود حفره در سطح بتن

۲- وجود رطوبت و نم

رطوبت مشکلات متعددی را برای کفپوش اپوکسی به وجود می آورد مانند پوسته پوسته شدن و تاول زدن سطح اپوکسی. همچنین وقتی که کفپوش اپوکسی در معرض آب باشد و با آن واکنش دهد در سطح حباب ایجاد می کند. اطمینان حاصل کنید که روی سطح خشک بتنی در حال اجرای کار هستید. اگر در این مورد دچار شک شده اید، از ابزار تست و سنجش رطوبت روی سطح بتن استفاده کنید تا از خشک بودن بتن مطمئن شوید. پرایمرهای اپوکسی پایه آب می توانند مقداری رطوبت را مهار کرده و مشکلاتش را مرتفع سازد (اما تاکید می شود مقداری از رطوبت و نم را، هیچ گاه فرض نکنید که اپوکسی های پایه آب راه حلی برای همه مشکلات رطوبت شما هستند)

۳- انبساط دال بتن کفسازی

دال های بتنی کف در طول روز بر اثرات دمای محیط تغییر می کنند. در ساعات اولیه صبح سطح بتن بیشتر رطوبت دارد و سرد است که با نزدیک شدن به ساعت های میانی روز و گرم شدن هوا، بتن منبسط می شود و رطوبت آن تبخیر و در هوا پخش می شود. بنابراین، از اجرای اپوکسی در اول صبح جدا خودداری کنید چرا که با گرم شدن هوا و تبخیر نم سطح بتن باعث به وجود آمدن رطوبت در سطح اپوکسی می شود. پیشنهاد می شود اعمال اپوکسی را از حدود ساعت ۱۱ نیمروز شروع کنید.

موارد مرتبط با اجرای اپوکسی

۴- اجرای درهم و نامنظم

برخی اوقات حبابهای موجود در کفپوش اپوکسی براثر کارکردن نامنظم و درهم و یا به بیان ساده تر، آماده سازی ضعیف سطح زیرین اپوکسی می باشد. اگر شما قصد اجرای یک لایه اپوکسی قوی و با کیفیت را دارید باید از کفشهای کف میخ دار و همچنین رولرهای غلتکی برجسته و مناسب برای این کار استفاده کنید. (همانگونه که در مقاله مدیریت اجرای اپوکسی نیز اشاره شد، همیشه تعدادی از تجهیزات گفته شده بالا را در انبار محل اجرای پروژه خود به صورت اضافه داشته باشید).

مطالعه مقاله بیشتر
پرکردن درز کفپوش اپوکسی
شیدارک کفپوش اپوکسی
نمونه از کفش میخدار و غلتک اجرای لایه اپوکسی

هنگامی که لایه اپوکسی را اجرا می کنید، مطمئن شوید که کل سطح را با غلتک تسطیح کرده اید و سطح را برای وجود حباب بررسی و کنترل کنید. همچنین نگاه ویژه ای به لبه ها و گوشه های کار خود داشته باشید. معمولا حبابهای زیادی در این نقاط به وجود می آیند که در هنگام اجرای لایه اپوکسی قابل رویت نیستند و به چشم نمی آیند. وجود تاریکی و سایه، بازتاب نور و … ممکن است مانع دید دقیق شما شود. روشنایی کافی برای بررسی و جلوگیری از وجود حباب در کفپوش اپوکسی شما از ضروریات می باشد.

شیدارک کفپوش اپوکسی
استفاده از کفش میخدار و غلتک مناسب در اجرای اپوکسی

۵- حلال زیاد

برخی مجریان اپوکسی علاقه دارند تینر به اپوکسی اضافه کنند تا لایه اپوکسی در اجرا سیالیت و جریان بهتری داشته باشد (و همچنین سطح بیشتری از کف را با مقدار معینی از اپوکسی پوشش دهند! صرفه جویی در هزینه!). با این حال، ماده حلال از سطح تبخیر می شود و مقداری حفره در سطح از خود به جای می گذارد. بیشتر این حبابها و حفره ها از بین می روند اما برخی از آنها در سطح باقی می مانند. بنابراین اگر شما نیاز به افزودن تینر دارید، به مقدار حداقل لازم آنرا به اپوکسی اضافه کنید. این هم به دلیل آن است که اپوکسی کف ماده ای بدون حلال (Solvent-Free) می باشد.

۶- اختلاط سریع

وقتی دو جزء اپوکسی را برای تشکیل سیستم اپوکسی کف باهم مخلوط می کنید، برخی از مجریان از میکسر های با قدرت بالا استفاده می کنند تا اختلاط آنها سریعتر انجام شود. این میکسرها احتمال ایجاد حبابها را افزایش می دهند. بنابراین سعی کنید از میکسرهای با سرعت قابل تنظیم برای اختلاط استفاده کنید و سرعت آن را در حداقل و (برابر ۳۰۰ دور در دقیقه قرار دهید). پیشنهاد می شود اختلاط توسط دستگاه میکسر به صورت ۲ دقیقه با سرعت ۳۰۰ و ۳۰ ثانیه بعدی با سرعت ۱۵۰۰ دور در دقیقه انجام شود (پس از میکس کردن چند دقیقه به مخلوط اپوکسی اجازه دهید تا نشست پیدا کند و سپس برای اجرا در کف آماده است).

دلایل مربوط به کیفیت محصول

۷- کیفیت پایین محصول

بازار کفپوش های اپوکسی در معرض سیلی از محصولات زیاد بی کیفیت با هزینه کمتر قرار دارد، که کارخانه های با سرمایه کمتر دنبال راههایی هستند که هزینه ها و قیمت تمام شده محصول را کم کنند. یک راه، کم کردن و یا حذف کردن افزودنی ها به اپوکسی می باشد که سبب عدم شکل پذیری فوم شکل آن می شود. خطر دیگر افزودن انواع حلال ها برای پایین آوردن قیمت تمام شده می باشد. بنابراین توصیه می شود اگر با یک محصول جدید و ناشناخته کار می کنید در ابتدا نتایج تست های آنرا بخواهید و خودتان نیز آزمایشهای کارگاهی لازم را قبل از شروع پروژه با نمونه سازی انجام دهید. این آزمایش ها در بخش استانداردهای اپوکسی آمده است.

مطالب زیر را از دست ندهید

اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی – ۵ دلیل مهم

اجرای پرایمر در کفپوش اپوکسی – ۵ دلیل مهم یکی از مسائل و سوالهایی که افراد مرتبط با کفپوش های اپوکسی (پیمانکار، مشاور، مجریان اپوکسی و …) با آن مواجه [...]

پرکردن درز کفپوش اپوکسی

پرکردن درز کفپوش اپوکسی یکی از مسائل و چالش هایی که مجریان اپوکسی همیشه با آن مواجه هستند پرکردن درزهای کفپوش اپوکسی و بندهای موجود در سطح بتن اجراشده می [...]

اجرای اپوکسی در هوای سرد ، مسائل فنی و راهکارها

اجرای اپوکسی در هوای سرد ، مسائل فنی و راهکارها یکی از مسائل مهم در اجرای کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان توجه به شرایط دمایی پروژه می باشد. در [...]

استاندارد اپوکسی و پلی یورتان – آزمایشهای کیفی

استاندارد اپوکسی و پلی یورتان – آزمایشهای کیفی شیدارک در این مقاله شما را با استاندارد اپوکسی و پلی یورتان ، آزمایشهای لازم و نحوه بررسی کیفیت کفپوش اپوکسی اجرا [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟