تفاوت کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان باتوجه به خواص کیفی مطلوبی که دارند، طی چند سال اخیر به یکی از پرکاربردترین کفپوش های ساختمانی و صنعتی تبدیل شده اند و شما عزیزان می توانید مقاله های مرتبط در این زمینه همانند کفپوش مناسب پارکینگ، اجرای کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، انواع کفپوش های اپوکسی را مطالعه نمائید.
کفپوش اپوکسی و پلی یورتان (به صورت خلاصه PU نوشته می شود) پرمصرف ترین کفپوشهای رزینی هستند. یکی از سوالاتی که از قدیم در این زمینه مطرح می شود این است که تفاوت کفپوش اپوکسی و پلی یورتان چیست و در کدام موارد ما باید کدامیک را انتخاب کنیم؟ شیدارک در این مقاله به مقایسه و بیان تفاوت کفپوش اپوکسی و پلی یورتان می پردازد.
قبل از پرداختن به موضوع به این نکته توجه که تفاوتهای کلی بین اکثر کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان ها وجود دارد و در برخی موارد استثنائاتی هم وجود دارد و کارخانه هایی هستند که ادعا می کنند محصولات آنها پوشش دهنده نیاز محصول دیگر است.

تفاوتهای عملکردی کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

ابتدا با تفاوتهای عملکردی شروع می کنیم. در اینجا تفاوتهایی وجود دارد که روی نتیجه کار تاثیر می گذارد.
کفپوش های اپوکسی نسبت به کفپوشهای پلی یورتانی سخت تر هستند، دوام بیشتری دارند و همچنین مقاومت فشاری بالاتری از خود نشان می دهند. به همین دلیل است که اپوکسی گزینه ای مطلوب برای کف سالنهای صنعتی، انبارهای کلی فروش ها و مراکز لجستیک که دارای تردد و ترافیک بالا هستند، می باشد. کفپوشهای پلی یورتانی معمولا نرم تر هستند و انعطاف بیشتری دارند که آنها را در برابر خش پذیری مقاوم تر می کند (خاصیت انعطاف پذیری آنها ضربات را تا حدی جذب می کند و از ایجاد خش روی کف جلوگیری می کند). خاصیت ارتجاعی (الاستسیته) کفپوش های PU آنها را به گزینه مناسبی برای اتاقهای با دمای زیر صفر که دمای انبار به کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد (منفی ۲۲ درجه فارنهایت) هم می رسد تبدیل می کند. کفپوشهای پلی یورتانی همچنین انتخاب خوبی برای پارکینگهای چندطبقه خودرو هستند که پوشش رویه الاستیک آنها بعنوان یک لایه آب بند و مقاوم در برابر ترک خوردگی waterproofing and crack-bridging layer عمل می کند.

تفاوت اپوکسی و پلی یورتان
نحوه واکنش کفپوش پلی یورتان منعطف با ترک ایجادشده زیر کار

رفتار در برابر مواد شیمیایی مختلف

اپوکسی ها و پلی یورتانها در برابر مواد شیمیایی مختلف به صورت متفاوت عمل می کنند بدین معنی که برای برخی مواد شیمیایی اپوکسی ها بهتر و برای برخی دیگر پلی یورتانها عملکرد مناسبتری دارند. کفپوش های پلی یورتانی برای صنایع غذایی که در آنها مواد اسید لاکتیکی وجود دارد کفپوش بهتری هستند. برای اپوکسی ها در این شرایط احتمال خوردگی و زردشدگی وجود دارد. با این حال، وقتی با صنایعی که در آنها اسید سولفوریک وجود دارد (همانند کارخانه های تولید کننده باطریها)، کفپوشهای اپوکسی بسیار مقاومتر از پلی یورتانها هستند.
اگر شما با تجهیزاتی کار می کنید که کف فضای شما در معرض مواد شیمیایی خاصی است، بهتر است از مشاوره کارخانه تولید کننده کفپوشهای اپوکسی و پلی یورتان برای انتخاب مناسب و صحیح استفاده کنید.

تفاوت کفپوش اپوکسی و پلی یورتان در اجرا

در اینجا هم تفاوتهای مهمی بین اپوکسی و پلی یورتان برای مجری کفپوش وجود دارد. از نقطه نظر مجری اپوکسی، کفپوشهای رزینی پلی یورتانی نسبت به وجود رطوبت بسیار حساس هستند. اگر یک کف پلی یورتانی عمل آوری و محافظت نشده با آب و یا بخار مواجه شود احتمال به وجود آمدن نتایج مصیبت بار در کف همانند تصویر زیر وجود دارد:

مطالعه مقاله بیشتر
انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها
تفاوت اپوکسی و پلی یورتان
ایجاد حباب در کفپوش پلی یورتان در اثر وجود رطوبت

کفپوش های اپوکسی هم نسبت به رطوبت حساس هستند، اما تاثیر و خرابی ایجاد شده در آنها بسیار محدود تر از آن چیزی است که برای کفهای پلی یورتانی به وجود می آید. بنابراین وقتی در محیطهایی کار می کنید که وجود رطوبت مساله ساز است، انتخاب اپوکسی در مقایسه با پلی یورتان گزینه بسیار بهتری است. از شما دعوت می شود مقاله ۷ دلیل خرابی کفپوش اپوکسی را مطالعه نمائید.

تفاوت کفپوش اپوکسی و پلی یورتان در زمان بندی پروژه

کفپوش های پلی یورتانی را به آسانی می توان تغییر داد و طول عمر، ماندگاری در ظرف، زمان اجرای لایه دوم و زمان کل عمل آوری آنها را هم محدود و یا بیشتر کرد. این انعطاف پذیری پلی یورتان به پیمانکاران اجازه یم دهد که پروژه اجرای کفپوش PU خود را در زمان کوتاهتری به اتمام برسانند. برای کفپوش پلی یورتانی، شما می تواند پروژه چندلایه ای خود را روز جمعه شروع کرده و آنرا دوشنبه تحویل دهید. کفپوش های اپوکسی انعطافپذیری خیلی کمتری در این زمینه دارند و معمولا یک پروژه اپوکسی به ۷ روز زمان برای برای عمل آوری کامل نیاز دارد.
در حالت کلی کفهای پلی یورتان برای کارکردن دردسرهای بیشتری نسبت به اپوکسی دارند. عمر محدود ماده اولیه و حساسیت زیاد آنها به رطوبت نیاز به مجری با تجربه، آموزش دیده و با دانش کافی را الزامی می کند. بر اساس تجربه پیشنهاد می شود برای پروژه کفپوش پلی یورتانی با تیمهایی که با PU  کار نکرده اند و تجربه کافی ندارند، کار نکنید. موارد زیادی است که می تواند به اشتباه انجام شود!
در پایان اگر شما متعجب شوید وقتی می بینید که قیمت یکی از این دو رزین ارزانتر است، در واقع جوابی برای آن وجود ندارد! به نوعی مقایسه کفپوش اپوکسی و پلی یورتان همانند مقایسه سیب با پرتقال است!  همه چیز به فرمول ساخت ماده اولیه و کیفیت آنها بر می گردد. در واقع لازم است هنگام خرید به مشخصات فنی و مدارک مثبته مواد دقت شود و سپس برای خرید اقدام گردد. قیمت ارزانتر پارامتر مهمی در انتخاب نوع کفپوش است، اما دقت داشته باشید ماده ای را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده سازد.

مطالب زیر را از دست ندهید

روش اجرای اپوکسی و پلی یورتان و نکات کیفی آن

روش اجرای اپوکسی و پلی یورتان و نکات کیفی آن همانگونه که در مقاله استاندارد اپوکسی آمده است، علاوه بر کیفیت مواد اولیه، روش اجرای اپوکسی و داشتن تجربه در [...]

مراحل اجرای اپوکسی کف با تصاویر

مراحل اجرای اپوکسی کف با تصاویر از آنجا که اجرای کفپوش اپوکسی و ترتیب مراحل آن یک سوال همیشگی برای مجریان می باشد شیدارک پس از ارائه مقاله اجرای کفپوش اپوکسی [...]

مدیریت اجرای اپوکسی ، ۷ نکته که مجریان باید به آن توجه کنند.

مدیریت اجرای اپوکسی ، ۷ نکته که مجریان باید به آن توجه کنند. یادگیری نحوه اجرای کفپوش های اپوکسی یک موضوع است اما مدیریت واقعی پروژه های کفپوش از ابتدا [...]

اجرای اپوکسی در هوای سرد ، مسائل فنی و راهکارها

اجرای اپوکسی در هوای سرد ، مسائل فنی و راهکارها یکی از مسائل مهم در اجرای کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان توجه به شرایط دمایی پروژه می باشد. در [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟