پاک کردن لک کفپوش اپوکسی و نگهداری از آن

کفپوش اپوکسی امروزه در بسیاری از کف ها به دلیل خاصیت انعطاف پذیری و سطح نهایی صاف و همواری که دارد، چه در فضاهای مسکونی، و چه در فضاهای تجاری و صنعتی همانند پارکینگها و انبارهای بزرگ نگهداری مواد و لوازم مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به کارایی، طول عمر بالا و زیبایی ای که از آن انتظار می رود، تمیز کردن لک کفپوش اپوکسی و نگهداری مطلوب آن یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
به دلیل پایه شیمیایی بودن جنس کفپوش اپوکسی، نگهداری و نوع برخورد آن در برابر کثیفی و رد اثر عبور و مرور و وسایل، اندکی متفاوت است. مهم است که برخی نکات و پیشگیری ها برای جلوگیری از کثیف شدن زیاد کفپوش اپوکسی رعایت شود. تمیز کردن موضعی (نقطه ای) کفپوش اپوکسی نسبتا آسان است و نحوه اجرای اپوکسی که آنرا کفپوشی بدون درز می کند، تمیز کردن کل سطح کفپوش را هم به کاری آسان تبدیل کرده است.
این مقاله نحوه تمیز کردن کفپوش اپوکسی و نگهداری از آنرا در سه بخش با تصاویر تشریح می کند.

الف) تمیز کردن مایعات ریخته شده روی کفپوش اپوکسی

۱- هرگونه مایعات و کثیفی ریخته شده را با حوله کاغذی پاک کنید. اگر مایع و آب ریخته شده روی کف اپوکسی را مشاهده کردید، آنرا با حوله کاغذی تمیز کنید. نکته این است کع پاکر کردن بهتر است برای هر مقدار مایع روی کف، چه کم و چه زیاد انجام شود. اما برای مایعات ریخته شده در سطح بزرگ این کار حتما باید انجام شود. به یاد داشته باشید که تمیز کردن هرچه سریعتر مایعات روی کف، پاک کردن و از بین بردن کامل اثر آنرا آسانتر می کند.
برای تمیز کردن این نوع آلودگی، می توانید علاوه بر حوله نازک، آنرا با پارچه نرم هم پاک کنید.

۲- از یک لیف آشپزخانه یا برس و آب گرم استفاده کنید. این نوع برس ها برای پاک کردن مواد روغنی، چربی، لکهای چسبناک و سرسخت، البته با مقداری تلاش زیاد مناسب هستند. آب گرم باید به مقدار کافی برای همه لکه های موجود روی کفپوش اپوکسی  موجود باشد.

کفپوش اپوکسی شیدارک

۳- از راه حل سرکه برای سخت ترین لک ها و اثر مایعات استفاده کنید. یک فنجان سرکه (حدود ۲۴۰ میلی لیتر) را با دو گالن (حدود ۷٫۵ لیتر) آب گرم مخلوط کرده و یا استفاده از یک اسفنج آشپزخانه لک های چسبناک تر را از روی کف پاک کنید.
این روش در آینده و برای سایر لک کفپوش اپوکسی که براثر مایعات ایجاد می شود، راهگشا است.
راه دیگر استفاده از مخلوط کردن نسبت ۱ به ۳ شوینده های شیشه پنجره و آب است.
کفپوش اپوکسی شیدارک

ب) تمیز کردن کل سطح
۱- تجهیزات و ابزار موجود در اتاق را جابجا و فضا را خالی کنید. قبل از تمیز کردن کفپوش اپوکسی کل اتاق، تمام تجهیزات، مانع و ابزار را جابجا و اتاق را خالی کنید. وسایل نقلیه پارک شده باید از پارکینگ بیرون برده شده و تا انتهای کار نباید وارد پارکنیگ شوند. ابزار کار، تجهیز و هر وسیله ای که در فضا قرار دارد باید بیرون برده شود.

۲- کف اپوکسی را با یک تی تمیز کننده غبار و یا جارو برقی تمیز کنید. بهترین اندازه تی کفشوی برای این کار، استفاده از تی به اندازه ۹۰-۶۰ سانتیمتر است. همه مغازه ها این نوع تی ها را دارند. کفپوش اپوکسی را از یک گوشه به سمت دیگر فضا جارو و تمیز کنید. البته برای پاک کردن کف اپوکسی از گرد و خاک و خرده ریزه های مواد می توانید از جارو برقی هم استفاده کنید که برای اینکار گزینه مناسبی است.

۳- از مخلوط شوینده آمونیاک و آب گرم استفاده کنید. آمونیاک امکان تمیزکردن کفپوش اپوکسی از هر گونه کثیفی چسبیده به کف را می دهد. مقدار ۱۲۰ میلی لیتر از آمونیاک را با ۳٫۸ لیتر آب گرم مخلوط کنید. پس از اینکه ترکیب ایجاد شده، خوب مخلوط شد آنرا با یک بطری اسپری روی کف بپاشید.

۴- مخلوط آماده شده طبق ردیف قبلی را روی اپوکسی اسپری کرده و کف خود را تمیز کنید. دقت کنید که کل سطح کف را به مقدار مساوی از مخلوط آماده شده اسپری کنید. وقتی که کل سطح را به طور یکسان با ماده آماده شده به صورت اسپری پاشش کردید، از یک تی فوم شکل برای تمیز کردن کفپوش اپوکسی استفاده کنید. آنجاهایی که کف شما لک شده، تی را به دفعات بیشتر روی کف بکشید تا لک کفپوش اپوکسی تا حدممکن تمیز شود.
برای تمیز کردن اپوکسی کف، از تی های رشته ای ضمخت استفاده نکیند. آنها علاوه بر آنکه کف را به خوبی تمیز نمی کنند، احتمال ایجاد خش و اثر روی اپوکسی بر اثر کشیده شدن روی آنرا هم افزایش می دهند.
به صورت ویژه، لک ها و خال های خیلی سخت که تمیز کردن آنها مشکل است را با برس به دقت پاک کنید.

مطالعه مقاله بیشتر
پلی یوریا (Polyurea)، مشخصات و کاربردها

۵- کفپوش اپوکسی را بشوئید. اجرای لایه محافظ روی اپوکسی آنها را در برابر نفوذ آب مقاوم کرده و این امکان را ایجاد می کند که هرگونه کثیفی را با شستن پاک کنید. با استفاده از یک شلنگ آبپاشی، آب را روی کل سطح کف بپاشید. کفپوش اپوکسی را شسته و آنرا تمیز کنید. در صورت عدم دسترسی به شلنگ آب، با استفاده از سطل آب این کار را انجام دهید. اگر کفپوش اپوکسی دارای کفشوی است آنرا باز کنید تا آب خارج شود و در غیر این صورت از تی فوم شکل سفت و سطل برای خشک کردن آب جمع شده روی کف استفاده کنید.

ج) کفپوش اپوکسی را تر و تمیز نگهدارید.
در ادامه سه نکته ساده، اما کاربردی برای نگهداری بهتر کفپوش اپوکسی بیان می شود.
۱- در ورودی فضا از پادری استفاده کنید. بسته به آنکه کجا زندگی می کنید، تغییر فصل امکان حمل و ورود کثیفی به فضای داخل را افزایش می دهد. از یک پادری جلوی ورودی اتاق و فضای کفپوش اپوکسی استفاده کنید. پادری برف، آب، گل و شل و … را هنگام ورود به فضا از کفش شما جدا می کند و اپوکسی شما تمیز تر نگهداری می شود. البته لازم است هر از چندگاه پادری را برداشته، به بیرون برده، آنرا خوب بشویید و تمیز کنید.

۲- زیر چرخ ماشین کارتن قرار دهید. وسایل نقلیه که برای مدت طولانی (همانند فصل زمستان) در پارکینگ پارک هستند، امکان ایجاد اثر لاستیک چرخ روی کفپوش اپوکسی در آنها زیاد است. قبل از پارک آنها برای مدت زمان طولانی، یک کارتن کاغذی به اندازه مناسب را که کل سطح لاستیک را بپوشاند، زیر ماشین قرار دهید. با این کار، وقتی در بهار دوباره از وسیله نقلیه استفاده می کنید، از رد اثر لاستیک روی اپوکسی متعجب نمی شوید!

۳- یک پد لاستیکی زیر جک موتورسیکلت ها قرار دهید. جک موتورها به راحتی باعث ایجاد خط و خش روی کفپوش اپوکسی می شود. زیر جک موتور سیکلت خود پد لاستیکی (پد ماوس) قرار دهید و اجازه ندهید که جک موتور با کفپوش اپوکسی تماس داشته باشد. این پد اسفنجی ذکرشده، از اپوکسی در برابر اثر جک موتورها محافظت می کند.

مطالب زیر را از دست ندهید

۷ نکته کاربردی اجرای اپوکسی خودتراز شونده

۷ نکته کاربردی اجرای اپوکسی خودتراز شونده وقتی به یک کفپوش اپوکسی که با کیفیت اجرا شده و یا در تصاویر بروشورها به آن نگاه می کنید، این سوال در [...]

مدیریت اجرای اپوکسی ، ۷ نکته که مجریان باید به آن توجه کنند.

مدیریت اجرای اپوکسی ، ۷ نکته که مجریان باید به آن توجه کنند. یادگیری نحوه اجرای کفپوش های اپوکسی یک موضوع است اما مدیریت واقعی پروژه های کفپوش از ابتدا [...]

دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول)

دانستنیهای کفپوش اپوکسی – سوالات متداول اپوکسی (بخش اول) پیرو انتشار مقالات فنی در حوزه کفپوش اپوکسی مانند آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، استانداردهای کفپوش اپوکسی، انواع کفپوش [...]

انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها

انواع کفپوش اپوکسی ، پلی یورتان و موارد مصرف آنها پیرو انتشار مقاله آشنایی با کفپوش اپوکسی و پلی یورتان، شیدارک در این مقاله شما را با انواع کفپوش اپوکسی [...]

بانک مقالات اپوکسی
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟