کفپوش تِرازو Terrazzo چیست؟

پیرو انتشار مقاله درباره کفپوش بتنی، در این مقاله شما با نوع جدیدی از کفپوش بتنی (و پلیمری) با نام کفپوش تِرازو Terrazzo، مشخصات فنی و کاربردهای آن آشنا خواهید شد.

کفپوش تِرازو شیدارک
تِرازو به نامهای کفپوش موزاییکی، مصالح کامپوزیتی و … شناخته می شود. در حقیقت نمونه هایی از کفپوش تِرازو در سالهای بسیار دور و در موزاییک های مصر باستان دیده شده و در قرنهای گذشته در سراسر دنیا کاربرد داشته است. و در قرن ۱۸ در شهر ونیز به صورت دکوراتیو (به دلیل ارزانتر بودن نسبت به سنگ مرمر) در خانه ها استفاده شد. پس از آن سالها، تِرازو در سالهای پس از جنگهای جهانی در بازه سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ و همچنین ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ به بالاترین میزان محبوبیت خود برای بازسازی ساختمانها رسید.
همچنین در سالهای ابتدایی دهه ۱۹۲۰ با پیشرفت تکنولوژی و وجود ابزار و روش های جدید تولید، کفپوش تِرازو و تایل تِرازو به یک انتخاب و گزینه مطلوب برای آمریکایی ها تبدیل شد که از آنها در طراحی های مدرن و جدید استفاده شد. اما در دهه ۱۹۸۰ برای استفاده های مسکونی، با در اختیار داشتن انواع کفپوش های مدرن و زیبا همچون انواع موکت ها، چوبها و سرامیک های پرسلانی، تِرازو محبوبیت خود را از دست داد و کفپوش تِرازو بیشتر در فضاهای تجاری و آموزشی استفاده شد.
با این حال، طراحان و معماران در چند سال گذشته مجددا به پتانسیل و قدرت تِرازو نگاه دوباره ای داشته اند و به عنوان جایگزینی برای کف های سنگی سرد و تایلهای شلوغ انتخاب شد و با این نگاه که تنوع بافت و رنگ کفپوش تِرازو مزیتی نسبت به بتن کف به شمار می رفت.
اگر شما دنبال یک کفپوش براق، فشرده و جذاب هستید، کفپوش تِرازو می تواند کفپوش انتخابی شما باشد.

معرفی تایل تِرازو Terrazzo
تا اینجا مشخص شد تایل تِرازو زیبا و جذاب است. اما کفپوش تِرازو واقعا چیست؟
تِرازو یک مصالح ساختمانی کامپوزیت است که از ترکیب تراشه ها و ذرات سنگدانه هایی مانند مرمر یا سنگ با بتن و رزین های اپوکسی تولید می شود. بر اساس نوع مواد استفاده شده، تِرازو می تواند هم برای فضای داخلی و هم فضای خارجی ساختمان استفاده شود. کفپوش تِرازو همانند بتن می تواند در محل به صورت درجا اجرا شود و یا تایلهای آن خریداری و نصب گردد. یک کفپوش سیمانی به نام گرانیتو وجود دارد که به روش تولید تِرازو تولید می شود و از اینرو به نوعی یک دسته بندی از این کفپوش به شمار می آید.

کفپوش تِرازو شیدارک
نمونه کفپوش تِرازو

انواع کفپوش های تِرازو
انتخاب های مختلفی برای تولید کفپوش تِرازو وجود دارد. مصالح بتن و اپوکسی می تواند با استفاده از پیگمنت (رنگدانه) به صورت رنگی باشد که تنوع گسترده ای از محصولات تِرازوی رنگی را در اختیار شما قرار می دهد. همچنین شما از سنگدانه های مختلفی مانند تراشه های شیشه، فلز، پوسته شفاف مروارید و … در تولید تِرازو استفاده کنید. طراحان امروزی با نگاهی متفاوت به کفپوش تِرازو محدودیت های ابعادی استفاده از سنگدانه ها را کنار زده اند و از تراشه های بزرگ برای تاثیرگذاری بیشتر در طرح های خود و ایجاد ظاهری خاص در کف استفاده کرده اند.
اختلاط تِرازو می تواند در قالبهای تایل و یا صفحات پانل ریخته شود و یا به صورت درجا در پروژه اجرا شود. و می توان از آن در قالبهایی برای شکل دهی مبلمان فضای بیرونی، کانترهای آشپزخانه و … استفاده کرد.
وقتی کفپوش تِرازو همانند بتن به صورت درجا در کف یک فضای بزرگ ریخته می شود، معمولا از نوارهای فلزی جداکننده برای تبدیل کف به چند بخش استفاده می شود تا از ترک خوردن کفپوش جلوگیری شود. این رشته ها می توانند رنگی باشند تا طرح جدید را به تِرازو القاء کنند.
چه شما تِرازو را به صورت درجا کار کنید و یا آنرا به صورت تایل پیش ساخته تهیه کرده باشید، برای اجرا نیاز به نصاب متخصص دارید که بتواند کار نهایی را سندبلاست (در صورت نیاز)، پولیش و براق کند. همچنین اگر در طرح موجود باشد، درزهای کفپوش تِرازو را محو کند (با استفاده از گروت مخصوص) تا یک کف یکپارچه بدون درز را طبق طرح اجرا کند.

مطالعه مقاله بیشتر
کفپوش بتنی پولیش شده

مزایای کفپوش تِرازو
– تِرازو یک جانشین بسیار مناسب برای کفهای بتنی هموار و مسطح می باشد. شما در این حالت تمام خصوصیات دوام و مقاومتی بتن را خواهید داشت بعلاوه اینکه کف شما دارای زیبایی و بافتی همانند موکت خواهد بود. کفپوش بتن موکتی!
– تِرازو به صورت قابل ملاحظه ای نسبت به تنوع طراحی شما انعطاف پذیر و همخوان است و دست شما را باز می گذارد تا طرح خود را داشته باشید.
– سازگار با سیستم گرمایش از کف می باشد.
– کفپوش تِزارو که به صورت مناسب درزبند (Sealed) شده باشد در برابر چربی ها، میکروبها و هرگونه آلودگی مقاوم است و سطحی ایمن به شمار می رود.
– نگهداری از آن آسان بوده و استفاده از دستمال و پاک کننده به صورت دوره ای برای تمیز کردن تِرازو کافی است.
– کفپوش تِرازو همانند بتن بادوام است. (بیش از ۵۰ سال)
– به دلیل استفاده از تراشه های محصولات دیگر ساختمانی همانند شیشه های بازیافتی، فلز و پرسان ها، دوستدار محیط زیست می باشد.

کفپوش تِرازو شیدارک
طرح جسورانه کفپوش تِرازو با سنگدانه های درشت

نکات قابل توجه برای کفپوش تِرازو
– همانگونه که اشاره شد این کفپوش وابسته به نیاز طراحی و گرایش به استفاده از آن در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان است.
– مهمترین نگرانی برای کفپوش تِرازو این است که اگر به صورت مناسب نصب و اجرا نشود، احتمال ترک خوردگی در آن وجود دارد.
– کفپوش تِرازو عموما به عنوان یک کفپوش ارزان شناخته نمی شود.

مطالب زیر را از دست ندهید

کفپوش بتنی – مشخصات، مزایا و کاربردها

کفپوش بتنی – مشخصات، مزایا و کاربردها در این مقاله شما با کفپوش بتنی یا به عبارتی کف بتنی، مشخصات و مزایای آن از طراحی تا راحتی در تعمیر و [...]

مزایای کفپوش بتنی و معایب آن

کفپوش بتنی – مزایا و معایب شیدارک در مقاله کفپوش بتنی، به مشخصات و کاربردهای این کفپوش پرکاربرد در کفسازی ساختمانها پرداخت و در این مقاله نیز شما را با [...]

استانداردهای موزاییک بتنی، ویژگی ها و آزمایشها

استانداردهای موزاییک بتنی ، ویژگی ها و آزمایشها همانگونه که در مقاله آشنایی با موزاییک بتنی (سیمانی)، اشاره شد این محصول کاربرد گسترده ای بعنوان کفپوش فضاهای مختلف ساختمانها دارد. [...]

انواع رویه کفپوش بتنی – تمیزکردن و نگهداری آنها

انواع رویه کفپوش بتنی – تمیزکردن و نگهداری آنها شیدارک در مقاله کفپوش بتنی، کاربردهای این کفپوش را بیان کرد و در مقاله مزایا و معایب کفپوش بتنی نیز به [...]

بانک مقالات کفپوش بتنی و موزاییک
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

error:
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟